نقش علی دایی در ستاد دیه
۸۹۳۳۹
۰۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۵
۴۶۴۱ 
قائم مقام ستاد دیه کشور گفت: برای رضایت گرفتن از خانواده شاکیان جرائم غیرعمد از چهره‌های ورزشی وهنرمندان استفاده می کنیم که در این میان نقش علی دایی در کنار سایر هنرمندان و ورزشکاران پررنگ تر بوده است.
خبرگزاری مهر: ناصر جعفرقلی قایم مقام ستاد دیه کشور در گفتگویی کوتاه با خبرنگار مهر به سوالاتی که بعضا از سوی شهروندان و یا متقاضیان ستاد دیه داشتند پاسخ داد.

آيا ستاد ديه در تعيين نرخ ديه دخالت و حق مشاوره دارد؟

ستاد ديه بر اساس وظايف قانوني خود عمل مي كند و اين مهم بر عهده سازمانهاي مسئول است.

آيا ميزان كمكهاي مردمي براي آزادي زندانيان با توجه به تورم و مشكلات اقتصادي كاهش داشته است؟

اقتصاد تورمي است و درآمد مردم وقتي كم شود قطعا كمكها هم كمتر مي شود. به عنوان مثال سال 91 نسبت به سال 90 كمك هاي مردمي كمتر بود ولي سال 92 وضعيت بهتر شد.

يكي از مهمترين روش هاي جلب مشاركت مردمي تبليغات رسانه اي به ويژه صدا و سيما است كه كمتر مي بينيم؟

صدا و سيما همكاري خوبي داشته ولي كافي نبوده است. البته در ماه مبارك رمضان به دليل تبليغات رسانه اي ميزان كمك ها بيشتر مي شود گاهي اين رقم 5 تا برابر است و اين يعني رسانه مي تواند در جلب كمكهاي مردمي تاثير داشته باشد.

در سالهاي اخير ميانگين بدهي مجرمان جرايم غيرعمد چقدر است آيا مبالغ زير يك ميليون تومان هم داريم؟

در ميان زندانيان جرايم غيرعمد مبلغ زير 5 ميليون تومان نداريم.

الان آخرين آمار زندانيان جرايم غيرعمد چقدر است؟

زندانيان جرايم غير عمد در زندانها حدود 8 هزار نفر هستند كه از اين تعداد 3700 نفر زنداني مهريه هستند.

برخي از زندانيان درباره راههای آزادي خود آگاهی ندارند دليلش چيست؟

مشكل تعداد مددكاران در زندان است. بر اساس استاندارد بايد به ازاي هر 50 نفر يك مددكار داشته باشيم تا زندانيان بتوانند با مددكار خود مشورت كرده و راهكارهاي حقوقي خود را پيگيري كرده و مشورت كنند ولي متاسفانه به ازاي هر 300 زنداني یک مددكار زندان داريم.

در ميان زندانيان شاهد ورود زندانيان حوادث رانندگي هستيم كه بيشتر آنها به دليل عدم داشتن بيمه نامه شخص ثالث در حبس هستند. چرا هنوز برچسب بیمه شخص ثالث روی شیشه خودروها نصب نیست تا پلیس بتواند به آسانی خودروهای فاقد بیمه نامه را شناسایی کند؟

حتی خود پلیس هم به اجرای این طرح معتقد است ولی وقتی کار به مرحله اجرا می رسد هیچکس پای کار نیست در حالیکه اجرای آن به نفع کشور است. بنده معتقدم با 4 افسر راهنمایی و رانندگی می توان در صورت نصب برچسب 90 درصد خودروهای فاقد بیمه نامه را شناسایی کرد.

آیا ستاد دیه به مسائل مرتبط با زندانی شدن اقلیتهای مذهبی در جرایم غیر عمد هم رسیدگی می کند؟

ارتباط ما با نمایندگان اقلیتها در مجلس خوب است و اقلیتها هم برای آزادی زندانیان مراجعه می کنند. آنها برای ما با مسلمانان هیچ فرقی ندارند چون همه ایرانی هستند. البته این سنت و قانون از همان ابتدای تاسیس ستاد دیه کشور بوده است.

یکی از مهمترین اقدامات ستاد دیه موضوع کسب رضایت از ولی دم در جرایم غیرعمد برای کاهش مبلغ دیه یا چک است شما با چه افرادی این کار را انجام می دهید؟

معمولا 3 نفر از اعضای ستاد و سه نفر هم از معتمدین وچهره های خوش نام هستند. نقش این افراد بسیار در جلب رضایت شاکیان موثر است. البته ما احیای جشن گلریزان را هم در کارها داریم که در این چند ساله در گود زورخانه ها اجرا می شود. ولی در مورد انتخاب چهره ها باید گفت که ورزشکاران و هنرمندان بسیار ما را همراهی کرده اند. از عزت الله انتظامی تا علی دایی که کمک بسیار زیادی در ماموریت ستاد دیه داشته و حتی کریم باقری و مهدی مهدوی کیا در این امور همراه ستاد دیه بوده اند. در این خصوص هر استان به تنهایی خودش با حضور چهره ها وارد شده تا بتوانند هر چه سریعتر زندانی جرایم غیرعمد را آزاد کنند.

آماری از میانگین سنی زندانیان جرایم غیرعمد و تعداد زنان در این خصوص دارید؟

میانگین سنی این هشت هزار زندانی جرایم غیر عمد از 33 تا 45 سال است و 3 درصد این افراد را زنان تشکیل می دهند.

قطعا اگر زن و شوهری تصمیم بگیرند از طریق ستاد دیه پولدار شوند میتوانند طلاق صوری داشته باشند؟

بله از این نمونه های کلاهبرداری داشته ایم ولی خوشبختانه دست آنها روشده است. در تحقیقات و شناسایی ها خیلی خیلی محتاط هستیم تا پول خیرین بی جهت در دامن کلاهبرداران هزینه نشود.

آیا ستاد دیه بانک اطلاعاتی از افرادی که به آنها کمک می شود دارد؟

این بانک به تازگی به صورت الکترونیکی ایجاد شده است.

یعنی اگر فردی یکبار به دلیل مهریه از سوی ستاد دیه آزاد شده باشد برای دومین بار بخواهد اقدام کند مشخص است؟

بله مشخص است و ما بر اساس قانون برای دومین بار وی را آزاد نمی کنیم.

آیا از جانبازان و خانواده شهدا هم در لیست ستاد هستند؟

بله این افراد در اولویت قرار دارند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج