حساب‌های بانکی با گردش بالا رصد می‌شوند
۸۹۳۸۸۲
۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۶
۵۸۸۱ 
مسئول فرار مالیاتی سازمان مالیاتی گفت: از سال ۹۵ اطلاعات گردش مالی افرادی را که بالای ۵میلیارد تومان بوده است از بانک مرکزی گرفتیم و در حال بررسی هستیم که آیا آنها پرونده مالیاتی دارند و اگر پرونده دارند آیا با این گردش مالی انطباق دارد یا خیر.

خبرگزاری تسنیم: در برنامه «پایش»، موضوع «حساب‌های اجاره‌ای و فرار مالیاتی»، با حضور یکی از مسئولان سازمان امور مالیاتی نقد و بررسی شد.

هادی خانی، مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور با تأکید بر مجوز داشتن بررسی حساب‌های مشکوک بانکی، تصریح کرد: ما حساب‌هایی را بررسی می‌کنیم که مشکوک به فرار مالیاتی و یا مستعد هستند. ما در خصوص تراکنش‌های بانکی روی سه دسته هستیم؛ دسته اول افرادی هستند که در چارچوب مقررات سازمان امور مالیاتی، همکاری لازم را نداشته‌اند.

وی ادامه داد: دسته دوم افرادی هستند که در رسیدگی به پرونده‌های آنها مانند حساب‌های بانکی، کارت بازرگانی، فاکتورها و شرکت‌های صوری و غیره، ردپای آنها پیدا می‌شود. گروه سوم نیز افرادی هستند که ردپایی در پرونده‌های فساد بانکی پیدا کرده‌اند.

خانی با تأکید بر اختیار داشتن سازمان امور مالیاتی در بررسی گردش مالی هر فرد، گفت: نوع بررسی‌های ما تا به امروز مربوط به افرادی بوده است که مستعد و یا مشکوک به فرار مالیاتی هستند.

مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی افزود: این دفتر از سال 95 تأسیس شده است. مبارزه با فرار مالیاتی صرفاً مسئولیتش با این سازمان نیست و یکی از عناصر آن سازمان امور مالیاتی است. دید ما در بررسی تراکنش‌های بانکی صرفاً درآمدزایی نیست بلکه ما به‌دنبال التزام‌بخشی به نظام اقتصادی و کنترل سوداگری‌های اقتصادی کشور هستیم.

این مسئول سازمان امور مالیاتی در توضیح هوشمندسازی فرآیند مالیات‌ستانی بیان نمود: ما به‌دنبال هوشمندسازی فرآیند مالیاتی هستیم به‌گونه‌ای که سلیقه‌محوری ممیزان مالیاتی را کاهش دهیم.

خانی در خصوص میزان فرار مالیاتی با اعلام اینکه در حال حاضر طبق برآوردهای انجام‌شده در این موضوع بیش از 40 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد، تصریح کرد: برای جلوگیری از فرار مالیاتی همه سازمان‌ها باید در دادن اطلاعات با سازمان امور مالیاتی همکاری کنند. گام دوم در این زمینه ایجاد صندوق‌های فروشگاهی است که این کار هم مشارکتی است.

وی در خصوص فرار مالیاتی پزشکان نیز ابراز کرد: رفتار سازمان با این گروه مشابه با سایر مؤدیان است. اما با توجه به اینکه بر اساس قانون بودجه سال 98، پزشکان مکلف شدند دستگاه پوز نصب کنند، ما این موضوع را به‌طور جدی پیگیری می‌کنیم. در صورت عدم همکاری پزشکان با سازمان، نوع برخورد ما با آنها شبیه افراد مشکوک به فرار مالیاتی است.

این مسئول و کارشناس اقتصادی اظهار کرد: سازمان امور مالیاتی هم قانونی و هم ابزاری می‌تواند به تراکنش‌ها و حساب‌های هر فردی که مشکوک شود، دسترسی داشته باشد. نظام بانکی تاکنون همکاری خوبی داشته است. اما مشکل ما در همکاری با نظام بانکی، صرفاً گرفتن اطلاعات حساب افراد نیست، که در حال حاضر مشکل در شناسایی حساب‌های اجاره‌ای و شناخت هویت افراد است. از سال 95، اطلاعات گردش مالی افرادی را که بالای 5 میلیارد تومان بوده است از بانک مرکزی گرفتیم و در حال بررسی آنها از این سال تاکنون هستیم.

وی ادامه گفت: روی اطلاعات این افراد در حال کار شدن است که آیا آنها پرونده مالیاتی دارند و اگر پرونده دارند آیا با این گردش مالی انطباق دارد یا خیر. ما اگر به افرادی برسیم که در این زمینه مشکوک هستند، آنها را اعتبارسنجی می‌کنیم. مردم در زمینه فرار مالیاتی باید به سازمان کمک کنند و از اجاره دادن حساب‌هایشان امتناع نمایند.

خانی با تصریح به لزوم نظارت دستگاه‌های مسئول در تبلیغات اینترنتی و آگهی‌های اجاره حساب‌های بانکی، افزود: سازمان امور مالیاتی در خصوص 20 مورد از این آگهی‌های اینترنتی اقدام و اعلام جرم کرده است. از زمانی که ما این اقدامات را شروع کرده‌ایم، حجم این آگهی‌ها خیلی کمتر شده است.

مدیر کل دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی، با فعال اقتصادی خواندن افرادی که حساب‌هایشان را اجاره می‌دهند، اظهار کرد: اگر به چنین حساب‌هایی در بررسی‌ها برسیم، از آن فرد مطالبه مالیات خواهیم کرد. ما به مردم توصیه می‌کنیم که اطلاعات هویتی خود را به‌راحتی در اختیار افراد سودجو قرار ندهند. ما کارت بازرگانی اجاره‌ای نیز داریم، در این خصوص حتی اجاره شماره ملی جهت ثبت شرکت نیز مشاهده شده است.

خانی در خصوص پایانه‌های پرداخت بانکی نیز گفت: 7 میلیون پوز بانکی در کشور توزیع شده است. از نظر نظام مالیاتی، نقطه ابهام آن کارایی آنهاست. طبق قانون بانک مرکزی مکلف است در این زمینه وارد شود و باید این پایانه‌های بانکی را ساماندهی کند، چرا که این پایانه‌ها منشأ خوبی برای فرار مالیاتی هستند.

وی اضافه کرد: ما در زمینه برخورد با فراریان مالیاتی، موقعیت سیاسی و اجتماعی آنها را در نظر نمی‌گیریم. در صورتی که به فرار مالیاتی افراد با هر موقعیتی برسیم، پرونده آنها را به مراجع قضایی ارجاع خواهیم داد. ضعف ما در زمینه شناسایی فراریان مالیاتی پرنفوذ این است که ما با عدم همکاری یا کم‌کاری برخی دستگاه‌های متولی تولید مواجه هستیم. فرارهای مالیاتی فسادهای اقتصادی را در پی دارد، بنابراین همه دستگاه‌ها باید همکاری‌های لازم را به‌عمل آورند.

خانی در خصوص ادعای سختگیری‌های سازمان مالیاتی که مردم را به‌سمت فعالیت‌های کاذب و بی‌هویت سوق می‌دهد، افزود: ما تلاش می‌کنیم که عدالت مالیاتی را رعایت کنیم. اما این ادعا (ی سختگیری‌ها) درست نیست. امروز سازمان تلاش می‌کند تولید را رونق دهد. اگر این ادعا نیز مطرح می‌شود ضعف در عدم دسترسی به ریزدانه‌های اطلاعاتی است که باعث مشکلات می‌شود.

وی در خصوص افراد مشهور نظیر بازیگران و بازیکنان فوتبال نیز گفت: در بحث ورزش تمام ورزشکاران مشمول مالیات هستند. در خصوص حوزه هنر و بازیگران، معافیت مالیاتی وجود دارد. هرچند با توجه به شرایط اقتصادی کشور، در این خصوص به‌دنبال بازنگری معافیت هستیم.

خانی در پایان تأکید کرد: ما نیاز به همکاری همه دستگاه‌هایی داریم که مجوز فعالیت اقتصادی می‌دهند. آنها باید در اعطای مجوز از سازمان امور مالیاتی استعلام بگیرند. بخشی از فرار مالیاتی به‌خاطر عدم رعایت این مورد است. از مردم نیز خواهش می‌کنیم تا زمانی که نظام مالیاتی هوشمند نشده است، در فعالیت‌های اقتصادی‌شان توجه‌های لازم را داشته باشند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
-
10:19 - 1398/05/16
بعضی الکعبه برای گرفتن وام مجبورند یک مقدار ثوری با حسابشان ثوری کار کنند جهت معدل حساب این موضوع را درنظر داشته باشید تشکر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۶
اون صوری یه مجید دلبندم
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1398/05/16
پرونده نوه شمخانی که چندتا حساب گردن کلفت به اسمش بود هم بررسی کردین؟ مالیات داده یانه؟
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1398/05/16
از دو حال خارج نیست یا دروغ میگی یا تنت میخاره وقتی هم تنت بخاره قابلیت تبدیل شدن به جاسوس را داری که توسط سربازان ... دستگیر و بقیه رو هم که خودت بهتر میدونی اما بنظرم داری دروغ میگی!
United States
10:49 - 1398/05/16
حساب هایی بی گردش چی؟ رصد می شوند؟ اونایی که هیچی ندارند ..نه کار نه درامد چی با اونا چی کار میکنند؟
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/05/16
البته فقط برای مردم عادی مثل ما و خلافکارهای بدون پارتی و پشتوانه
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1398/05/16
هر وقت توانستید از سازمانها و نهادهای خاص مالیات بگیرید یک خبری بدهید لطفا.
Iran, Islamic Republic of
11:29 - 1398/05/16
لطفا اگه میخواهید فرار مالیاتی نداشته باشید' مالیات این افراد را ببخشید'!
Iran, Islamic Republic of
12:02 - 1398/05/16
لطفا برای جلو گیری از رصد حساب بالایتان توسط وزارت نادارایی پولهای خود را در منزل زندانی کنید !
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1398/05/16
خوبه اینقدر حواستون جمعه که وضع اقتصادمون اینه.اگر نبود چی میشد.یه مشت بیسواد مدرک دار شدن کننده
Iran, Islamic Republic of
23:20 - 1398/05/16
مسعولین هم شمامل میشه یا فقط مردم عادی ، البته مردم که از ای پولا ندارن .
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1398/05/21
بنطرم دروغ از این گُنده تر نبود بدهید همه دستشون تو ی کاسه ؟ فقط شعار ......
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج