رسانه انگلیسی: نفتکش ایرانی امروز آزاد می‌شود
۸۹۶۵۵۵
۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۳:۴۴
۷۸۸۰ 
روزنامه انگلیسی سان گزارش داد که نفتکش ایرانی گریس 1 که در جبل الطارق توقیف شده است، با توجه به قصد مقام های این منطقه برای تمدید نکردن حکم توقیف این نفتکش، روز پنجشنبه آزاد می‌شود.

ایرنا: روزنامه انگلیسی سان گزارش داد که نفتکش ایرانی گریس 1 که در جبل الطارق توقیف شده است، با توجه به قصد مقام های این منطقه برای تمدید نکردن حکم توقیف این نفتکش، روز پنجشنبه آزاد می‌شود.

روزنامه انگلیسی سان در تارنمای رسمی خود نوشت که «فابیان پیکاردو» سروزیر جبل الطارق قصد ندارد دستور توقیف نفتکش گریس 1 را که در فردا پایان می‌یابد، تمدید کند.

منابع نزدیک به پیکاردو به این روزنامه گفته‌اند که او اطمینان یافته مقصد این نفتکش سوریه نیست. گفته می‌شود که ناخدای این نفتکش تعهدی کتبی به پیکاردو داده و سروزیر جبل الطارق بر این اساس روز پنجشنبه در جلسه دادگاه از قاضی درخواست تمدید توقیف گریس 1 را نخواهد کرد.

رسانه انگلیسی: نفتکش ایرانی امروز آزاد می‌شود

یک منبع نزدیک به دولت جبل الطارق چهارشنبه شب به این روزنامه گفته است: اگر دیگر بر این باور نباشیم که نفتکش گریس 1 تحریم‌ها علیه سوریه را نقض نمی‌کند، هیچ دلیلی برای اینکه یک لحظه بیشتر آن را در جبل الطارق نگه داریم، وجود ندارد.

پیکاردو گفت: اکنون موضوع این است، لذا می‌توانید منتظر باشید که نفتکش فردا مسیر خود را ازسر بگیرد.
بیش از یک ماه است که ابرنفتکشی به نام «گریس ۱» با محموله نفت ایران در جبل الطارق توسط دولت دست نشانده انگلیس در این منطقه توقیف شده است و دولت انگلیس به تازگی اعلام کرده که بررسی‌ها در مورد این نفتکش موضوعی مربوط به جبل‌ الطارق است.

سخنگوی وزارت خارجه انگلیس گفت: تحقیقات در دست انجام در مورد گریس ۱، موضوعی مربوط به دولت جبل‌ الطارق است و از آنجا که این تحقیقات جریان دارد، نمی توانیم توضیح بیشتری در مورد آن دهیم.

با این وجود جلیل اسلامی معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی از علاقه‌مندی انگلیس برای آزادسازی کشتی توقیف شده نفتی ایران خبر داد و گفت: اسنادی بین دو کشور مبادله شده که در رفع توقیف این کشتی کمک می‌کند.

ادعای انگلیس در حالی است که نیروی دریایی سلطنتی این کشور روز چهارم ژوئیه (۱۳ تیرماه) در اقدامی غیرقانونی و برخلاف قوانین بین المللی، کشتی گریس 1 حامل نفت خام ایران را در تنگه جبل‌ الطارق به اتهام دور زدن تحریم ها و حمل نفت به سوریه توقیف کرد.

اما بررسی سند تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه نشان می‌دهد که ادعای دولت انگلیس برای توقیف نفتکش گریس حتی به اتهام حرکت به مقصد سوریه مبنای حقوقی ندارد.

بر اساس سند ضمیمه تدابیر محدودکننده اتحادیه اروپا علیه سوریه، کشورهای اروپایی فقط موظف به بازرسی محموله‌هایی به مقصد سوریه هستند که «مظنون به حمل تسلیحات نظامی» به این کشور باشد.

اما دولت محافظه‌کار انگلیس از ۱۳ تیرماه این کشتی را در آبراه بین المللی جبل الطارق به بهانه ممانعت از نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه توقیف کرده است.

دولت اسپانیا که بر سر حاکمیت بر آب‌های اطراف جبل‌الطارق با لندن اختلاف دارد، تأکید می کند که اقدام انگلیس به درخواست آمریکا انجام شده است.9109

در همین حال، ‌ نشریه «تایمز» چندی پیش گزارش داد که دولت محلی جبل‌الطارق ۳۶ ساعت پیش از گذر نفتکش گریس ۱ از این منطقه، قوانین و مقررات مربوط به اعمال تحریم ها را با فشار انگلیس به گونه ای تغییر داد تا تفنگداران بریتانیا بتوانند آن را اشغال و توقیف کنند.

به نوشته این روزنامه چاپ انگلیس به نقل از حقوقدانان، تغییرات در قوانین دولت محلی جبل الطارق به گونه ای بود که وانمود شود توقیف گریس ۱ دقیق (قانونی) بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
United States
05:22 - 1398/05/24
مقصد گریس ۱ اسپانیا بود که با دورزدن تحریم آمریکا از ایران نفت خریده بود. ترامپ واسه شناسایی متحدان خیانتکار عمدا نفتکش را توقیف کرد بالاخره ایران مجبور شد اسناد خرید اسپانیا را به دادگاه جبل‌الطارق بده و کشتی ازاد کنه ..دست خیانت اسپانیا هم برای امریکا رو شد. تا در مراحل بعدی منتظر پاسخ آمریکا باشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
چقدم تو خوشحال!!
علی
United States
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
خیانتکار چوب دو سر طلاس، شما کدوم سر هستید هم وطن!!!
Iran, Islamic Republic of
06:45 - 1398/05/24
تنها راه برخورد با این روباه مکار برخورد کوبنده است تا دمشو رو کولش بذاره.
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1398/05/24
جالبه حرفی از نفتکش انگلیسی نیس... همچنان به عنوان سکوی پخش اذان ازش استفاده میکنن؟!! خخخ
Iran, Islamic Republic of
10:19 - 1398/05/24
برای یکبار هم شده پوزه این روباه کثیف و خیانتکار به خاک مالیده شد.
Iran, Islamic Republic of
10:50 - 1398/05/24
اره واقعا برام عجیبه هیچ حرفی از نفت کش انگلیسی نیست حتی خوده انگلیس هم سکوت کرده احتمالا پنهانی ازادش کردن
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۲۴
نه عزیزم درست روبروی ما تو خلیج وایستاده حوصله داری بیا سری بهش بزن اگه نگرانشی و از گر مای جنوب فراری نیستی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج