اندام‌هایی که مانند اثر انگشت منحصربه ‌فرد هستند
۹۰۱۲۵۷
۰۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۰
۶۶۳۹
آیا می‌دانستید که قسمت‌های زیادی در بدن شما وجود دارند که مثل اثر انگشتان شما منحصر به فرد هستند؟ پس در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

برترین‌ها: آیا در مورد استفاده از اثر انگشتتان هنگامی که یک پاسپورت جدید می‌گیرید، نگرانید؟ این فرآیند موجب می‌شود تا اطلاعات منحصربه فرد خود را در اختیار مسئولین قرار دهید. اما آیا می‌دانستید که قسمت‌های زیادی در بدن شما وجود دارند که به منحصر به فردی اثر انگشتان شما هستند؟ پس در ادامه با برترین‌ها همراه باشید تا شما را با آن‌ها آشنا کنیم.

زبان

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

احتمالا انتظار داشتید تا ابتدا در مورد چشم‌ها صحبت کنیم. اما جالب است که زبان به درستی لایق شماره یک این لیست است. این اندام بدن درست مثل اثر انگشتان، دارای ساختمان منحصربه‌فرد خودش است و الگو‌های روی آن فقط و فقط مخصوص به شما می‌باشد. اما این تمام ماجرا نیست و هر بار که شما با زبانتان چیزی را لمس می‌کنید، مقدار کمی از ماده بیولوژیکی و ژنتیکی شما که به عنوان بزاق شناخته می‌شود، بر روی آن باقی می‌ماند که با بررسی و آزمایش آن می‌توان اطلاعات فراوانی را درباره شما به دست آورد.


دندان

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

در دهان شما قسمت‌های دیگری وجود دارد که منحصر به فرد می‌باشند. احتمالا شنیده اید که آخرین گزینه هنگامی که یک شخص غیرقابل شناسایی است، دندان‌های آن فرد است. این فقط به این خاطر نیست که آن‌ها دارای DNA شما هستند، بلکه مدل دندان‌های هر فرد در جهان هم مختص به خود اوست و با الگوی قرارگیری دندان‌های بقیه افراد در جهان متفاوت است. دقت و صحت این مدل از شناسایی، به اندازه اثر انگشت می‌باشد. البته این موضوع نقص‌هایی هم دارد. به عنوان مثال اگر دندان‌های خود را سیم‌کشی کرده باشید، بدیهی است که الگوی دندان‌های شما تغییر خواهد کرد.


عنبیه چشم

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

بله عنبیه چشم‌های شما هم از قسمت‌های منحصر به فرد بدن شما محسوب می‌شوند. در واقع عنبیه، ماهیچه‌هایی هستند که عرض مردمک‌های شما را کنترل کرده و آن‌ها را نسبت به نور تنظیم می‌کنند. بافت منحصر به فرد آن‌ها به لطف باز و بسته شدن چشمان شما است.


گوش

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

فرم گوش‌های شما و الگو‌های درون آن منحصر به شماست و نمی‌توان آن را در کسی غیر از شما مشاهده کرد. می‌توانید مطمئن باشید که هیچ کس پیدا نمی‌شود که شکل گوش‌هایش مثل شما باشد. حتی دانشمندان بریتانیایی موفق به استفاده از شیوه‌ای شده اند که به وسیله آن می‌توان یک شخص را با استفاده از بازتاب نور تابیده شده از ناهمواری‌های گوش‌هایش شناسایی کرد. همچنین «یاهو» یکی از بزرگترین شرکت‌های توسعه دهنده نرم افزار‌ در جهان در حال کار بر روی اسکنر گوش‌ برای تلفن‌های همراه است.


انگشتان پا

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

اگر اثر انگشتان دستان شما منحصر به فرد است، چرا این موضوع در مورد انگشتان پا صدق نکند؟! این انگشتان درست مثل انگشتان دست هستند با این تفاوت که در پا قرار دارند و الگوی منحصر به فرد خود را در قسمت نرم زیر خود دارند. حتی برخی از دانشمندان عقیده دارند که اثر این انگشتان بهتر از اثر انگشتان دست برای شناسایی افراد می‌باشد، چون اثر این انگشتان کمتر احتمال دارد پاک شوند. علاوه بر این شما معمولا در زندگی روزانه، دستان خود را با چیزی نمی‌پوشانید، در حالیکه پا‌های خود را معمولا با جوراب و یا کفش می‌پوشانید.


لب‌ها

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

بله درست است، خط و خطوط ریز روی لب‌هایتان به منحصر به فردی اثر انگشتان شما است. حتی در دادگاهی در ایالات متحده از اثر لب‌های متهم برای اثبات گناهکار بودن او استفاده شده است! تنها مشکل آن است که با وجود آنکه در موارد معدودی از نقوش لب برای تشخیص هویت در دادگاه استفاده شده، اما معمولا اثری از لب‌های مجرمین در صحنه‌ی جرم باقی نمی‌ماند.


شبکیه چشم

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

در فیلم‌های اکشن و علمی تخیلی، احتمالا اسکنر‌های شبکیه چشم را دیده اید. در واقع این چیز‌ها وجود دارند، چون شبکیه چشمان شما منحصر به فرد است. در حقیقت شبکیه چشم یک کپی دقیق از تمام سیستم عصبی شما است و از آن برای تشخیص بیماری‌ها و وضعیت‌های مختلف از دیابت گرفته تا تشخیص سلامت مغز استفاده می‌شود.


بو

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

بله می‌دانیم که بو یک قسمت از بدن شما محسوب نمی‌شود، اما به هر حال یک قسمت ذاتی از شماست. ممکن است با خود فکر کنید که شناسایی شما از طریق بوی بدن خیلی پیچیده است که البته حق هم با شماست. فاکتور‌ها و عوامل زیادی وجود دارند که بر روی بوی شما اثر می‌گذارند از چیز‌هایی که می‌خورید گرفته تا مواد شوینده‌ای که بدن خود را با آن‌ها می‌شویید، اما یک بوی اولیه و ابتدایی وجود دارد که مختص به خودتان است و بسته به محیط تغییر نمی‌کند. مشکل می‌توان این بو را از بقیه بو‌ها تفکیک کرد و باید شامه بسیار تیزی داشته باشید تا بتوانید آن را تشخیص دهید. به همین خاطر است که هنوز از آن برای شناسایی افراد استفاده نمی‌شود. اگرچه تا کنون برای انجام این کار تلاش‌هایی شده است.


صدا

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

امروزه دیگر هیچ کس از تکنولوژی تشخیص صدا سورپرایز نخواهد شد. اما هنوز یک ویژگی باارزش است، چون صدای شما تنها مختص به شماست. درست است که صدا دقیقا عضوی از بدن محسوب نمی‌شود، اما صدای شما شبیه به هیچ کس دیگری نیست. بعضی ویژگی‌های صدا مثل فرکانس (بالا یا پایین) و شدت (زیاد یا کم) به راحتی قابل شناسایی هستند. تعیین ویژگی‌های دیگری مانند قدرت، طنین و میزان ارتباط صدا با بینی معمولا دشوارتر است. وسعت صدای یک شخص تا حدی ژنتیکی و تا حدی نیز اکتسابی است. طول گردن و پهنای حلق در این مسأله مؤثر است، اما ویژگی‌هایی مثل شکل حرکت لب‌ها و تلفظ حروف صدا دار اکتسابی است. دانشمندان با توجه به مجموعه‌ی این ویژگی‌ها به تازگی سیستم‌هایی برای شناسایی خودکار صدای یک شخص ساخته اند، البته در صورتی که صدای شخص از قبل در یک بانک اطلاعاتی ضبط شده باشد.


راه رفتن

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

شکل راه رفتن شما هم می‌تواند شما را از دیگران متمایز کند. حدود یک دهه‌ای می‌شود که شکل راه رفتن به عنوان یکی از راه‌های اصلی شناسایی افراد استفاده می‌شود و با ظهور تکنولوژی تلفن‌های همراه پیشرفته، این کار بسیار راحت‌تر هم شده است. سنسور‌های شتاب‌سنج امروزه تقریبا در هر تلفن همراه هوشمندی یافت می‌شود که اساسا گام‌های شما را محاسبه می‌کند و حرکت‌های شما را دنبال می‌کند. با داشتن این اطلاعات می‌توان یک فرد را حتی بدون شناختن او تشخیص داد!


کف دست

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

تا کنون در مورد کف‌بینی شنیده اید؟ کف‌بینی نوعی پیش‌بینی آینده افراد از روی کف دستان آن‌ها است و با اینکه این هنوز یک سوال بزرگ است که چطور سرنوشت شما در خطوط دستان شما نوشته شده، یک چیز قطعی است: الگوی کف دستان شما مختص به خود شما و منحصر به فرد است. مشکل اصلی شناسایی افراد از طریق کف دستان آن‌ها البته کاملا مشخص است؛ ما اغلب اشیا را با انگشتان خود لمس می‌کنیم نه با کل دستمان، بنابراین شناسایی افراد از طریق اثر انگشتان نسبت به کف دست بسیار راحتتر است. با این حال هنور این کار ممکن و تا کنون در موارد زیادی امتحان شده است.


DNA

اندام هایی که مانند اثر انگشت منحصر به فرداند

خب به منحصربه‌فردترین ویژگی بدن رسیدیم. DNA یک مولکول با ظاهری بسیار مشخص و ویژه که به احتمال زیاد شکل آن را در کتاب‌های زیست‌شناسی و فیلم‌ها دیده اید. این مولکول حاوی تمامی اطلاعاتی است که درباره شما وجود دارد: چگونگی رشد، توسعه و عملکرد بدن، تولیدمثل و به عبارتی همه چیز! دانشمندان تا کنون تلاش‌های بسیاری را برای دستیابی به کلید DNA انجام داده اند، ولی تاکنون نتوانسته اند تمام راز‌های آن‌ را رمزگشایی کنند. با این حال این مولکول را تقریبا می‌توان در هر بافت و مایعی از بدن یافت. به همین خاطر است که یک تار موی شما، یک قطره از بزاق و یا حتی تکه‌ای از ناخنتان برای شناسایی شما بدون ذره‌ای خطا، کافی است.

منبع: BrightSide

رسول گل افلاک
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:37 - 1398/06/08
اون مدل دندون که به لطف لمینت داره یکسان میشه به اضافه لب که با پروتز اکثرا به شکل اردکی در میارن
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1398/06/08
اون راه رفتن رو کاملا موافقم.
من نامزدم رو از دور با طرز راه رفتنش میشناسم
Iran, Islamic Republic of
02:44 - 1398/06/09
لب های زیبایی داره. دندوناش خاص خودشه هرچند لمینت نیست. چشماش محصور کنندس. قدم زدنش که نگو. تن صداش بهترین مسکنه. گوش هاش هم قشنگه. همه چیزش تکه. خیلی دوست دارم اقامون.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۹
خدایا....اینو بذار تو اولویت
:)
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
خدایا داریم ب کجا میریم؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
الهی امین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج