اصلاح فرآیند تعیین نرخ سود بانکی
۹۰۲۶۶۰
۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۹
۴۶۸۲ 
رئیس مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران گفت: الآن ما نرخ سود سپرده را تعیین می‌کنیم بعد می‌رسیم به نرخ سود تسهیلاتی که به تسهیلات گیرنده پرداخت می‌شود و این باید به‌عکس شود و اصلاح این فرایند آرام آرام در حال انجام است.

خبرگزاری تسنیم: فرشاد حیدری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این که بانکداری اسلامی کاملاً قابلیت عملیاتی و اجرایی دارد افزود: ممکن است در همه هزاران شعبه بانک‌ها در سراسر کشور و در گوشه‌ای، قراردادی متفاوت و دارای اشکالاتی باشد که برگزاری همایش‌های بانکداری اسلامی برای رفع همین مشکلات و بهبود فرایندهاست.

رئیس مؤسسه عالی آموزش بانکداری ایران وابسته به بانک مرکزی با اشاره به قواعد سپرده‌پذیری قرض و وکالت بانک‌ها در رابطه با مشتریان اادامه داد: الآن ما نرخ سود سپرده را تعیین می‌کنیم بعد می‌رسیم به نرخ سود تسهیلاتی که به تسهیلات گیرنده و سرمایه گذار باید پرداخت شود و این باید به‌عکس شود یعنی ما سود واقعی تسهیلات و بازدهی واقعی آن را به دست آوریم و بعد از کسر حق الوکاله و... بانک‌ها، همان را بین سپرده گذاران تقسیم کنیم.

حیدری با ابراز این که اصلاح این فرایند آرام آرام در حال انجام است گفت: رویکرد همایش بانکداری، بهبود فرایند و عملیات بانکداری بدون رباست و باید به این سمت برویم و محاسبه بازدهی واقعی اقتصاد در پرداخت سود حد مطلوب ماست که باید با تعریف و اصلاح ساختار‌ها به این حد مطلوب برسیم.

کامران ندری کارشناس پولی و بانکی نیز گفت: من بعید می‌دانم این حد مطلوبی که آقای حیدری گفتند به این آسانی‌ها اتفاق بیفتد، برای این که تلقی ما و تصوری که از بانکداری و بانکداری اسلامی داریم و در قالب بانکداری بدون ربا آن را تعریف و مشخص کرده‌ایم، درست و عملیاتی نیست.

این کارشناس با تصریح به این که آنچه مانع تحقق بانکداری اسلامی می‌شود به همین تفسیر و تصور نادرست برمی‌گردد اضافه کرد: این که می‌گویند ما باید بر اساس بازدهی واقعی تسهیلات به سپرده‌گذاران سود پرداخت کنیم درست نیست چگونه می‌خواهند سود واقعی را مشخص کنند و اصلاً در بانکداری متعارف نحوه محاسبه سود این گونه نیست، بلکه بر اساس روابط بین‌بانکی و میزان ذخایر بانک‌ها نزد بانک‌های مرکزی در آخر هر روز و بر اساس کسری ذخایر مشخص می‌شود.

ندری با انتقاد از این که چرا بانک‌ها باید اصل سپرده سپرده گذاران را تضمین کنند گفت: همین موضوع موجب شده است بانک‌ها به اضافه برداشت از بانک مرکزی روی بیاورند و خروجی این موضوع می‌شود تورم و وقتی تورم بالاست نمی‌توان انتظار تسهیلات با سود پایین داشت.

وی با اشاره به تفاوت معنای قرض در فقه و در بانکداری متعارف و مدرن گفت: تعریفی که ما از بانکداری اسلامی کرده‌ایم بر اساس تصور و ذهنیت ما فقط روی کاغذ قابلیت عملیاتی و اجرا دارد و واقعیت بانکداری درست و مدرن این گونه نیست، و درست به همین علت است که الآن با این مشکلات روبه‌رو هستیم.

این کارشناس بانکی و پولی همچنین با ابراز این که "حتی ربا را هم در قانون بانکداری بدون ربا تعریف نکرده‌ایم" تأکید کرد: البته مشکلات امروز ما فقط از ناحیه بانک‌ها نیست و فقط به بانک‌ها مربوط نمی‌شود، اما به‌لحاظ تئوری و نظری هم با چالش روبه‌رو هستیم و من بعید می‌دانم بانکداری اسلامی چنان که تصور کرده‌ایم و در ذهن داریم تحقق پیدا کند.

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:03 - 1398/06/10
خیلی جالبه . مگه تا امروز بانکداری اسلامی نبوده ؟ اگه بوده و ۴۰ در صد سود گرفتین ، پس مشکل چیه ؟ اگه نبوده و ربا گرفتین که واویلا . شرم کنین از مردم . حالا هم طوری نشده . ۴۰ درصد رو کم کنین و بکنین ۳۹ درصد . خدایا ما چه ملت بدبخت و مظلومی هستیم .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۰
این آقایان برند بانکداری در دنیا را ببینند وبانکداری اسلام خودشان را هم ببینند شرم آور
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1398/06/10
بانک ملی به سپرده های کمتر از ۵۰ ملیون ، ۱۵ درصد و به بالاتر ، ۱۸ درصد سود می دهد اسمش هم بانکداری اسلامی است ضعیف کش ها......
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/06/10
هیچ راهی ندارند فقط حرف بی فایده تا کنون نرخ سود سپرده ها و وام ها چندین بار کم وزیاد شده و به نیجه مطلوب نرسیده اند.
Iran, Islamic Republic of
16:28 - 1398/06/10
بانک ها عملا شدن نزول خور
Iran, Islamic Republic of
16:29 - 1398/06/10
ربا نزول سود بهره همش یکی هست لطفا با کلمات بازی نکنید
France
00:05 - 1398/06/11
کشوری مثل سویس که به دید ماها کافرندددددد!!!! یک بانک مختص مسلمانان رو بدون اخذ سود ازشون تاسیس کردن چون میگن تو اسلام سودحرامه و مسلمانان نباید سود بپردازند اما تو کشور ما که میگیم جمهوری اسلامی ایران نرخ سود کمتر از ۱۸درصد نیست اونوقت حرف از بانکداری اسلامی و ارائه خدمات مالی بانکی به مردم رو دارن که خاک تو سرتون بشه با این کارها وافکار و خدماتتون به بهانه مسلمان بودنتون!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج