اسکار علم برای ثبت‌کنندگان تصویر یک سیاه‌چاله
۹۰۴۵۸۵
۱۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۱
۶۸۵۹
دانشمندانی که در ماه آوریل موفق به ثبت نخستین عکس جهان از یک سیاهچاله شدند، جایزه پیشگامان علم در فیزیک بنیادی موسوم به «اسکار علم» و جایزه نقدی ۳ میلیون دلاری آن را از آن خود کردند.

ایرنا: دانشمندانی که در ماه آوریل موفق به ثبت نخستین عکس جهان از یک سیاهچاله شدند، جایزه پیشگامان علم در فیزیک بنیادی موسوم به «اسکار علم» و جایزه نقدی ۳ میلیون دلاری آن را از آن خود کردند.

به گزارش پایگاه خبری ای بی سی نیوز، گروه تلسکوپ افق رویداد (EHT) در تاریخ دهم آوریل سال جاری با انتشار نخستین عکس از یک سیاهچاله کلان جرم که با هاله‌ای درخشان از پلاسمای داغ احاطه شده بود، سرفصل اخبار جهان را به خود اختصاص دادند.

این تیم بیش از یک دهه زمان صرف آن کردند تا با ترکیب سیگنال های دریافتی از هشت تلسکوپ رادیویی که در سراسر جهان به صورت جفت جفت کار می کردند و دید آنها بر روی کهکشان مسیه ۸۷ که ۵۵ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد، تنظیم شده بود، یک تلسکوپ در ابعاد زمین شبیه سازی کنند.

اسکار علم برای ثبت‌کنندگان تصویر یک سیاه‌چاله

محققان به واسطه این روش برای نخستین بار در تاریخ تصویر سایه‌نمای سیاهچاله مذکور را با وضوحی بی سابقه مشاهده و پیش‌بینی‌ها در مورد این دست از اجرام کیهانی را تایید کردند.

شپ دوئلمن سرپرست این پروژه از موسسه اختر فیزیک هاروارد-اسمیتسونین در مصاحبه‌ای پس از دریافت این جایزه ارزنده علمی گفت: «سال‌ها بود که به مردم می‌گفتم که قرار است عکس یک سیاهچاله را بگیریم و آنها در جواب می‌گفتند که وقتی ببینیم باور می‌کنیم. اما وقتی در نهایت چنین مدرک متقنی به دست می‌آورید، وقتی دستاورد این چنینی کسب می‌کنید، از رضایت ناشی از خلق حوزه‌ای جدید بهره خواهید بود. ما هم اینک در در دوره جدیدی از تصویربرداری دقیق سیاه چاله‌ها قرار داریم و می‌توانیم برای نخستین بار به افق رویداد و فضازمان نزدیک شویم.»

در بیست‌ویکم فروردین سال ۱۳۹۸ (۱۰ آوریل ۲۰۱۹) نخستین تصویر واقعی از افق رویداد ابر سیاهچاله در مسیر کهکشان (Messier ۸۷) توسط تلسکوپ افق رویداد گرفته شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:51 - 1398/06/23
حیف که استیون هاوکینز بزرگ زنده نبود تا این دستاورد عظیم را ببیند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج