مشروح دادگاه رسیدگی به پرونده علی دیواندری
۹۰۸۲۳۸
۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۳
۷۱۹۲ 
نخستین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

باشگاه خبرنگاران جوان: نخستین جلسه رسیدگی به پرونده اتهامات علی دیواندری و ۸ متهم دیگر مبنی بر اخلال در نظام اقتصادی کشور از طریق تشکیل و سردستگی شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت نسبت به وجوه بانک‌های ملت و پارسیان در شعبه اول دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی موحد برگزار شد.

در ابتدای جلسه دادگاه قاضی موحد اظهار کرد: علی دیواندری، مجید سعادتی، بهروز مختاری، رحمت الله باختری، مهدی فلاحتیان، اسماعیل احدی، سمانه حضرتی آشتیانی، وحید نمازی و حسین ابوالحسنی متهمان این پرونده هستند.

سپس قهرمانی نماینده دادستان گفت: فساد رخ داده در خرید و فروش کشتی، پرداخت وجوه به مهدی فلاحتیان، واگذاری نفت خام به رحمت الله باختری، تحصیل مال نامشروع و موضوع سفر‌های محرمانه در کنار قاچاق حرفه‌ای ارز به ترکیه از جمله اتهامات این پرونده است.

او ادامه داد: علی دیواندری ۴۶ ساله، فرزند محمد، آزاد به لحاظ تودیع وثیقه، استاد دانشگاه، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق تشکیل و سرکردگی یک شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت به بانک ملت پارسیان به مبلغ ١۶ هزار دلار و مشارکت در قاچاق حرفه‌ای ارز به مبلغ ۵۰۰ هزار یورو متهم است.

قهرمانی افزود: مجید سعادتی ۵۱ ساله، فرزند علی، متواری به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق عضویت در یک شبکه کلاهبرداری و خیانت در امانت و تحصیل مال نامشروع به میزان ۳۰۰ هزار درهم و تحصیل ۲۱ میلیون و ۵٨٢ هزار و ۴۹۴ دلار در ازای مابه التفاوت ارزی از فروش فرآورده‌های نفتی با مشارکت باختری، همکاری با متهم مختاری در خرید و فروش کشتی به میزان ٣۶ میلیون دلار و قاچاق ارز به ترکیه متهم است.

نماینده دادستان گفت: بهروز مختاری فرزند غلامعلی، بازداشت از لحاظ عجز از تودیع وثیقه، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق عضویت در شبکه کلاهبرداری و تحصیل ۳۶ میلیون دلار از بانک پارسیان با مشارکت متهم سعادتی متهم است.

او افزود: رحمت الله باختری فرزند موسی، متواری، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و عضویت در شبکه کلاهبرداری و تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۲۱ میلیون و ۵٨٢ هزار و ۴٩۴ دلار و همکاری با مجید سعادتی برای فروش نفت به میزان ٣٢ میلیون و ١١٠ هزار دلار متهم است.

قهرمانی تصریح کرد: مهدی فلاحتیان فرزند اصغر، بازداشت به لحاظ عجز از تودیع وثیقه، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق عضویت در شبکه فساد و تحصیل مال نامشروع به میزان ٣٨٩ میلیون و ١٨۵ هزار و ٧۴٠ درهم از بانک ملت و تحصیل مال نامشروع از بانک پارسیان به میزان ٢٢٠ میلیون درهم که میزان ٩ میلیون و ۶٢٢ دلار آن هنوز در بدهی بانک پارسیان است، متهم است.

او افزود: حسین ابوالحسنی فرزند علی اکبر، آزاد به لحاظ تودیع وثیقه، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و عضویت در شبکه کلاهبرداری، اسماعیل احدی فرزند صفی الله، آزاد به لحاظ تودیع وثیقه به اتهام مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور از طریق عضویت در شبکه فساد، سمانه حضرتی آشتیانی فرزند هاشم، کارمند سابق بانک ملت، متواری، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و عضویت در شبکه کلاهبرداری و وحید نمازی فرزند غلامعلی، آزاد به لحاظ تودیع وثیقه، به جرم مشارکت در اخلال عمده در نظام اقتصادی کشور و عضویت در شبکه کلاهبرداری متهم هستند.

قهرمانی ادامه داد: در بانک ملت شرکتی به نام داریس کیش برای تسهیل صادرات و وصول وجوه تأسیس شد، اما شبکه فساد بر خلاف قوانین اقدام به تحصیل مال نامشروع کرد.

او با اشاره به موضوع خرید و فروش کشتی‌ها بیان کرد: مجید سعادتی و بهروز مختاری با هدایت علی دیواندری در تاریخ ۱۹ فروردین سال ۹۲ به خرید دو فروند کشتی به مبلغ ٢۴٠ میلیون دلار با وجوه بانک ملت مبادرت کردند.

نماینده دادستان بیان کرد: پس از انعقاد قرارداد شرکت داریس و بانک ملت از موضوع بی‌خبر بودند و متهمان با مدیریت دیواندری موضوع خرید کشتی را در هیئت مدیره شرکت داریس مطرح نکردند و پس از آن که صددرصد وجه از مبالغ بانک ملت پرداخت شد، در نهایت در تاریخ نهم اردیبهشت ماه سال ۹۲ موضوع خرید در هیئت مدیره مطرح شد.

او تصریح کرد: تمام اقدامات خرید به دستور دیواندری و توسط سعادتی انجام می‌شد و متهم سعادتی در بانک ملت و متهم ابوالحسنی در بانک پارسیان به سرکردگی علی دیواندری اقدامات خود را انجام می‌دادند.

قهرمانی با اشاره به اقدام متهمان بیان کرد: تمام متهمان اقدامات خود را به صورت مخفیانه انجام می‌دادند و به گونه‌ای عمل می‌کردند که گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است و با اعمال فشار دیواندری اعضا مجاب به انجام کار‌ها می‌شدند.

نماینده دادستان تصریح کرد: برای پوشاندن فساد در بانک ملت و پارسیان به فلاحتی تسهیلات زیادی ارائه شد.

او افزود: خروج ۳۶ میلیون وجه بانک پارسیان بدون عقد قرارداد صرفا با دستور متهم دیواندری و پرداخت وجه به حساب‌های معرفی شده مختاری بدون وصل مشخص و عدم ارائه وثیقه از جمله اقدامات مجرمانه‌ای بود که رخ داده است.

قهرمانی با بیان اینکه متهمان برای مخفی نگهداشتن امور دست به کار‌های مجرمانه بسیاری زده‌اند، بیان کرد: آقای نمازی در اظهارات خود گفته که چک‌ها را از سعادتی دریافت و آن‌ها را به دفتر خانم حضرتی ارائه کرده است و دفتری که او در آنجا مشغول به کار بود به کشتی آقای مختاری خدمات ارائه می‌کرد.

نماینده داستان بیان کرد: کلیه امور مالی و حقوقی توسط متهمان با کمترین اطلاع رسانی انجام می‌شد و حتی متهمان تا چند ماه بعد از خروج ارز از پارسیان، دستور واریز پول از شرکت گرین لاین به حساب دیواندری را داشتند.

او درباره پرداخت وجوه مهدی فلاحتیان بیان کرد: از منابع بانک ملت به حساب مهدی فلاحتیان بدون مصوبه و اخذ وثیقه پول واریز شده و پس از حدود ۸ ماه انجام این کار به اطلاع هیئت امنا رسید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:38 - 1398/06/26
بازم علی برکت الله هیچی دیگه ته دیگ مونده
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1398/06/26
ابروی فرد مومن را نباید برد ...خب شاید یه کسی اجازه داد ه بدزد چرا من نمی تونم
Iran, Islamic Republic of
01:07 - 1398/06/27
هم شاخ دراوردم،هم دم درازی دراوردم،هم دارم سکته ناقصی میکنم ازاین همه درایت ونظارت وبازرسی مقامات مسیول قبل از اختلاس ووووووووووووووو
Iran, Islamic Republic of
17:33 - 1398/07/18
دزديش يه طرف انشاالله رسيدگي ميشه اما اين همه آسيب وحيف و ميلي كه طي ده سال مديريت در بانك ملت داشته و همكاران عزيز ملت درد دلها دارند چي ميشه ؟خدايا خدايا خدايا .......
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1398/07/18
گرگ در لباس ميش خدا ريشه اينا رو بكنه
Iran, Islamic Republic of
18:13 - 1398/07/18
خدا عادله ودر همين دنيا بنده خطا كار رو مجازات ميكنه لازم نيست بميريم تا منتظر قيامت باشيم همينجا مي بينيم
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/07/18
من بعنوان كارشناس بانكي واقعيت را گفتم وحرف بيراه نزدم اگر انصاف بأشه كه هست نظرم درج ميشه ممنون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج