شیوه تعیین نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟
۹۰۹۷۵۱
۳۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۱
۱۱۰۴۲ 
به دنبال افزایش نرخ تورم در ماه‌های اخیر، این سوال در میان محافل اقتصادی مطرح است که آیا نرخ سود بانکی تغییر خواهد کرد یا خیر.

خبرآنلاین: به دنبال افزایش نرخ تورم در ماه‌های اخیر، این سوال در میان محافل اقتصادی مطرح است که آیا نرخ سود بانکی تغییر خواهد کرد یا خیر.

عملیات بازار باز با کنار گذاشتن سیاست تعیین دستوری نرخ سود بانکی، اجازه می‌دهد نرخ سود در کانال مشخصی نوسان داشته باشد و همچنین نظام بانکی کشور را سروسامان دهد.

عبدالناصر همتی در این خصوص گفته است: «عملیات بازار باز، مهمترین ابزار برای کنترل نرخ بهره کوتاه مدت است و در بسیاری از بانک‌های مرکزی به کار می‌رود. »

یکی از مدیران بانکی درباره احتمال افزایش نرخ سود سپرده بانکی گفته بود: «بانک مرکزی فعلا برنامه‌ای برای افزایش نرخ سود سپرده ندارد، هرچند که وقتی نرخ تورم افزایش یابد، این نرخ سود، جذابیت خود را برای مردم از دست خواهد داد، اما اگر نرخ سود سپرده افزایش پیدا کند، در طرف مقابل نرخ سود تسهیلات بانکی نیز افزایش پیدا می‌کند.

شیوه تعیین نرخ سود بانکی چه تغییری می‌کند؟

کوروش پرویزیان، رییس کانون بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری خصوصی چندی پیش درباره اجرای عملیات بازار باز و نقش آن در اجرای سیاست‌های پولی و کنترل تورم، گفته بود: «عملیات بازار باز از ابزارهایی است که می‌تواند به بانک مرکزی در اجرای سیاست‌های پولی کمک کرده و در ایجاد نظم مالی، تنظیم مناسبات بین بانک‌ها، بانک مرکزی، دولت و سایر فعالان اقتصادی کمک کند. »

وی با بیان اینکه امیدواریم به زودی و به سرعت این ابزار جدید، اجرایی شود، اضافه کرده بود: «عملیات بازار باز می‌تواند به ایجاد انضباط پولی در کشور کمک کند. خوشبختانه در قانون بودجه نیز این موضوع پیش‌بینی شده و این امکان فراهم شده است که بخشی از سیاست‌های مربوط به تأمین مالی در بازار از این طریق صورت گیرد. »

رییس کانون بانک‌ها و موسسه‌های اعتباری خصوصی درباره مشارکت بانک‌های خصوصی در اجرای این سیاست، عنوان کرده بود: «این عملیات با همکاری نزدیک بانک مرکزی، شبکه بانک‌های دولتی و خصوصی، فعالان اقتصادی و دولت انجام می‌شود. »

فرآیند عملیات بازار باز به این صورت است که در مواقع افزایش (کاهش) تقاضای ذخایر بانک‌ها که احتمال انحراف نرخ سود بازار بین بانکی (قیمت ذخایر) از میزان هدف‌گذاری وجود دارد، بانک مرکزی از طریق خرید (فروش) اوراق بهادار و عرضه (جمع‌آوری) ذخایر، نرخ سود بازار را به حول و حوش نرخ سیاستی هدف‌گذاری شده هدایت می‌کند.

براساس سازوکار طراحی شده، بانک مرکزی برای ایجاد دامنه مجاز نرخ سود بازار (کریدور نرخ سود)، کف نرخ کریدور را به عنوان نرخ پذیرش ذخایر مازاد بانک‌ها (سپرده‌گیری از بانک‌ها) و سقف نرخ کریدور را به عنوان نرخ تزریق نقدینگی (وام‌دهی در قبال اخذ وثایق نقدشونده به بانک‌ها) تعیین می‌کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 5
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1398/06/31
باز چه حقه ای میخوان پیاده کنن و چه نقشه ای برای مردم کشیدن خدا میدونه!
اینا تو این سال ها فقط بدبختی برا مردم داشتن متاسفانه. ..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
بانک ها در ایجاد تورم و افزایش فقر مردم دوش به دوش مسئولین محترم در حال تلاش و خدمت رسانی هستن.
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1398/06/31
اگه نرخ سود بانک را فقط دو درصد اعلام کنن بعداز مدت کوتاهی هم تورم کاهش میابد هم پول مردم وارد سرمایه گذاری در شرکتها و در نتیجه حرکت اقتصادی میشود هم از ربا خوردن مردم بدون آگاهی توسط دولت جلوگیری میشود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۳۱
بعد با از بین رفتن منابع بانکها چطور به آغازاده ها تسهیلات میلیاردی بدهند؟!
Iran, Islamic Republic of
02:48 - 1398/07/01
من برای مسکن مهر با تحقیق قلبی به بانک مسکن مراجعه مردم و به من گفتن مرکز استان هف ت درصد وقتی حساب کرد دیدم بیشتر میشه من که قبلاً با چند تن از اقوام و دوستان که هرکدام خودشون در بانک های مختلف رییس بانک و یا معاون بودن مشورت و فرمول های مختلف ی رو گرفته بودم وقتی اعتراض کردم به من گفتند که شما که از کار بانک سر در نمیاری مزاهم وقت ما میشوی. وقتی چندین فرمول رو جلویش گذاشتم و شروع به حساب کردم و گفتم شما با کدوم روش حساب میکنی. هیچگونه حرفی تا چند دقیقه نزد من هم گیر دادم که باید جواب بدهید. اخرش گفت زمان ی که روحانی سر کار آمده بک روش دیگری دستور داده که بیشتر می‌شود. ای لعنت بر ربا خوار حقه باز دزد مال مردم خور. همین پولها سکه میرن خونه از اون طرف میشن موبایل و موتور برای پسر ها به وسیله دختران و زنان اونها. من گفتم حال خود دانید
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج