یاران مرحوم «مختارنامه»
۹۱۲۳۵۲
۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۷
۱۲۶۹۵
در این مطلب اسامی تعدادی از بازیگران سریال مختارنامه را آورده‌ایم که دیگر در میان ما نیستند.

روزنامه جام‌جم: ‌نمی‌شود مخاطب تلویزیون باشید و اسم «مختارنامه» به گوشتان نخورده باشد یا حتی یک بار هم که شده حتی اتفاقی قسمتی از آن را ندیده باشید، چرا که بعد از چند سال (سال ۸۹) که این مجموعه برای اولین باز از شبکه یک روی آنتن رفت تا امروز بار‌ها و بار‌ها قسمت‌هایی از آن پخش شده است و مدتی پیش هم آی‌فیلم برای چندمین بار پخش آن را به پایان رساند. مجموعه‌ای ۴۰ قسمتی به کارگردانی داوود میرباقری که جزو کار‌های الف ویژه تلویزیون محسوب می‌شود.

تصویربرداری این مجموعه حدود هشت سال زمان برد و بعد هم تا پایان مراحل فنی، آماده‌سازی آن به حدود ده سال نیز رسید. از همان سال‌ها تا الان از آنجا که این مجموعه یکی از پربازیگرترین سریال‌های سیماست، اخبار مختلفی از آن به گوش می‌رسید، یکی از این موارد خبر رفتن چهره‌هایی است که هر‌کدام سهم و نقشی در آن مجموعه داشتند، کسانی که امروز از آن‌ها تنها به اندازه چند سکانس و خاطره باقی مانده است.

با همه این‌ها پخش چندین باره مختار، این مجموعه پرسابقه و ماندگار باعث شد تا ما هم سراغ تعدادی از این چهره‌ها که امروز بین ما نیستند برویم.

یاران مرحوم مختارنامه

زبیریان

نصرت دستمردی

نقش: پیشکار عبدا... بن زبیر

کارنامه: دستمردی، علاه بر بازیگری، در بسیاری از پروژه‌های سینمایی دستیار کارگردان و جانشین مدیر تولید نیز بود. این بازیگر در فیلم‌ها و سریال‌هایی مثل فرار بزرگ، میگرن، سال‌های مشروطه و روزی روزگاری بازی داشته است.

درگذشت: دستمردی که به بیماری آلزایمر مبتلا شده بود، سال ۹۵ در ۷۷سالگی رخ در نقاب خاک کشید.


عباس امیری

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: عامر بن مسعود (اولین حاکم زبیری کوفه بعد از مرگ یزید)

کارنامه: نقش‌آفرینی او در نقش آنخ‌مائو، رهبر کاهنان معبد آمون در مجموعه یوسف پیامبر (ع) و بازی در نقش ابوموسی اشعری در سریال امام علی (ع) از شاخص‌ترین آثار این بازیگر است. شبکه، قاعده بازی، رستگاران، روز شیطان، عروس، شوق پرواز و راز شیوا از دیگر فیلم‌ها و سریال‌هایی است که امیری در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته است.

درگذشت: او در ۷ اسفند ۸۹ در پی تصادف و سکته قلبی پس از آن به دیار باقی شتافت.


عباس وفایی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: خادم عبدا... بن زبیر

کارنامه: وفایی از سال ۱۳۵۰ فعالیت هنریش را آغاز کرد. امام علی (ع)، شیخ مفید و مومیایی برخی از کارهایی‌اند که او در آن‌ها حضور داشته است.

درگذشت: وفایی در تیر ۹۳ در سن ۵۷ سالگی از این دنیا رفت.


همراهان مختار

احمد علامه دهر

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: عبدالرحمن بن شریح، او سرداری بود که علیرغم پشت کردن بسیاری از همراهان مختار، به همراه شخصی به نام سائب تا آخر به دفاع از قیام مختار پرداخت و توسط سربازان ابن زبیر کشته شد.

کارنامه: او علاوه بر حضور در مجموعه‌هایی مثل پهلوان اکبر نمی‌میرد، چشم در برابر چشم، سلطان مار، پدرانه، رابعه، پرده‌نشین، تفنگ سرپر، میوه ممنوعه و...، در زمینه طراحی، نقاشی و کاشیگری هم مهارت داشت.

درگذشت: علامه دهر سر صحنه مجموعه تلویزیونی پرده‌نشین به کارگردانی بهروز شعیبی دچار عارضه مغزی می‌شود و پس از ماه‌ها بستری سرانجام ۱۱ مرداد ۹۴ در سن ۶۲ سالگی از دنیا رفت.


محمدقاسم پورستار

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: حبیب بن مظاهر (او از یاران امام علی (ع) بود و در کربلا نیز با امام حسین (ع) شهید شد)

کارنامه: او از بازیگرانی است که از اواسط دهه ۵۰ کارش را آغاز کرد و در فیلم‌ها و مجموعه‌هایی مثل مردان آنجلس، مریم مقدس، یوسف پیامبر، بشارت منجی و... ایفای نقش کرده است.

درگذشت: پورستار بعد از سکته قلبی که باعث شد مدتی در بیمارستان بستری شود، در سن ۷۸ سالگی درگذشت.


سیروس تقی‌نژاد

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: پیرمرد نابینا (قاتل حصین بن نمیر)

کارنامه: این بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در آثاری، چون راز شیوا و تاکسی برگشتی حضور داشت و در سریال معمای شاه هم در نقش قوام شیرازی بازی کرده بود.

درگذشت: تقی‌نژاد، بهمن ۹۴ در سانحه تصادف در اتوبان تهران و کرج دیده از جهان فرو بست.


فاضل اجبوری

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: ابوذاکر پیرمرد قبیله نشین (بیعت‌کننده با مختار)

کارنامه: اجبوری که جزو هنرمندانی است که بعد از مدتی تدریس وارد تئاتر و بعد هم سینما و تلویزیون شد. او در کارهایی، چون روزی روزگاری، تفنگ سرپر، شیخ بهایی، بوعلی سینا، محیا، افراطی‌ها و... ایفای نقش کرده است و در مقطعی ارتباط زیادی با اصفهانی‌ها در این حوزه داشت.

درگذشت: او سال ۹۱، در سن صد سالگی به دلیل کهولت سن از دنیا رفت.


توابین

انوشیروان ارجمند

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: رفاعه بن شداد (یکی از رهبران توابین)

کارنامه: این بازیگر که پدر برزو و بهار ارجمند از بازیگران سینما و تلویزیون است، در آثاری، چون روزی روزگاری و همچنین سریال امام علی (ع) در نقش اشعث کندی بازی کرده بود و در فیلم سینمایی «دوئل» هم حضور داشت.

درگذشت: ارجمند مدتی به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان پارسیان تهران بستری بود و ۲۳ آذر ۹۳ در ۷۳سالگی به دیار باقی شتافت.


رضا آقاربی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: عبدا... بن وال (یکی از توابین)

کارنامه: او از سال ۶۰ فعالیت هنری خود را با بازی در تئاتر آغاز کرد و نخستین تجربه سینمایی‌اش بازی در فیلم پرچمدار بود. آقاربی در مجموعه یوسف پیامبر (ع) نیز در نقش پادیامون، ملازم معبد آمون به ایفای نقش پرداخت، اما اغلب بازی‌های سینمایی او در حوزه دفاع مقدس بود. دایره سرخ، عروس حلبچه، همسفر و فرمان آتش از آثار این بازیگر است.

درگذشت: آقاربی مرداد ۸۷، پیش از روی آنتن رفتن سریال در ۵۰ سالگی بر اثر سکته قلبی از دنیا رفت.


دیگر درگذشتگان

داوود رشیدی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: نعمان بن بشیر انصاری، امیر کوفه (پدر عمره، زن مختار ثقفی)

کارنامه: این هنرپیشه کهنه‌کار که بازی او در نقش شش انگشتی در سریال هزاردستان در خاطر بسیاری از هنردوستان مانده، در آثاری، چون خانه عنکبوت، شیلات، گل‌های داودی، خسته‌دلان، روز‌های زندگی، ولایت عشق و کوچک جنگلی به ایفای نقش پرداخته است.

درگذشت: رشیدی در سال‌های پایانی زندگی‌اش دچار آلزایمر شده بود و در بامداد ۵ شهریور ۹۵ در ۸۳ سالگی به خاطر ایست قلبی در منزلش به دیار باقی شتافت.


عزیزا... هنرآموز

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: ابومفلس (رئیس تشریفات و کاتب دارالاماره کوفه)

کارنامه: مسافر ری، امام علی (ع)، سی امین روز، خانه‌ای در تاریکی، سفر به چزابه، مدرسه پیرمرد‌ها و... برخی از فیلم‌ها و مجموعه‌های خاطره انگیزی اند که هنرآموز در آن‌ها ایفای نقش کرده است. او از اوایل دهه ۵۰ پایش به دنیای تصویر باز شد.

درگذشت: هنرآموز در شامگاه جمعه ۱۵ اسفند ۹۳ به دلیل ابتلا به بیماری ریوی در تهران درگذشت.


پروین سلیمانی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: سلیمه

کارنامه: او پیش از دهه ۴۰ کار بازیگری را با تئاتر شروع کرد و بعد هم آثار زیادی مثل داستان یک شهر، آینه، عروس خاک، گل پامچال، تفنگ سرپر و... را از خود به جا گذاشت.

درگذشت: سلیمانی بعد از ۸۶ سال زندگی به دلیل کهولت سن و تومور مغزی در ۱۲ خرداد ۸۸ درگذشت. آن هم زمانی که پخش سریال مختار هنوز شروع نشده بود.


مهدی تقی‌نیا

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: عبدا... ابن وهب

کارنامه: او بازیگر و منتقد پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون بود که آثاری، چون کیف انگلیسی، یک مشت پر عقاب و فیلم‌های سینمایی از دوردست، ازدواج صورتی، رستگاری در ۸ و ۲۰ دقیقه، مهمان مامان و... را در کارنامه خود دارد.

درگذشت: او در مهر ۹۷ دار فانی را وداع گفت.


محمدرضا غیاث آبادی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: مرد کوفی

کارنامه: وی علاوه بر نقش‌آفرینی در سریال مختارنامه، در مجموعه‌هایی مثل شیدایی، شاید برای شما هم اتفاق بیفتد، پنج کیلومتر تا بهشت، شهریار و فاصله‌ها نیز ایفای نقش کرده است.

درگذشت: او ۱۷ فروردین ۹۵ بر اثر عارضه قلبی در بیمارستان امام حسین (ع) از دنیا رفت.

سایرین: داوود آریا، ابوالقاسم پورشکیبایی، یوسف نوروزی، رحیم سعادتی متین، خداداد مجلسی و مجید مقدم نیز از دیگر بازیگران درگذشته این مجموعه تلویزیونی هستند.


اشقیا

رضا خندان

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: سنان بن انس نخعی از قاتلین امام حسین (ع)

کارنامه: خندان، بازیگری را از تئاتر در اهواز آغا کرد و سال ۶۶ وارد سینما شد. دندان مار، رویای جوانی، شور عشق، دو زن و گمشدگان از آثار این بازیگر در عرصه هنر‌های نمایشی است.

درگذشت: این هنرمند شامگاه ۱۰ مهر ۸۹، زمانی که یک قسمت از سریال روی آنتن رفته بود، بر اثر بیماری کلیوی در ۵۷ سالگی از دنیا رفت.


ولی ا... مومنی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: شُرحبیل (فرمانده سپاه شام در جنگ با توابین)

کارنامه: او، گوینده و بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون بود که صدای خاص و پرصلابتش هنوز در خاطره‌ها مانده است. مومنی در فیلم‌های سال‌های حادثه در نقش امام خمینی، سردار جنگل در نقش میرزا کوچک‌خان و در سریال ولایت عشق در نقش طاهر ذوالیمینین بازی کرده بود.

درگذشت: این هنرمند، دی ۹۴ در روز‌هایی که مشغول بازی در سریال «معمای شاه» بود، بر اثر عارضه قلبی دارفانی را وداع گفت.


محمود بنفشه‌خواه

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: طبیبِ شمر

کارنامه: دردسر‌های والدین، پاییز پدرسالار، مدرسه پیرمردها، باغچه مینو، بانکی‌ها و سرنخ از جمله آثار بنفشه‌خواه است. این بازیگر برادر رضا بنفشه‌خواه و عموی بیژن بنفشه‌خواه بود.

درگذشت: بنفشه‌خواه در نخستین ساعات روز ۱۸ فروردین ۸۹ پیش از آغاز پخش سریال، بر اثر ایست قلبی درگذشت.


ایرج خدری

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: سردسته شرطه‌های کوفه

کارنامه: خدری، عضو سابق تیم ملی بسکتبال ایران بود و قد بلندی داشت. او به واسطه فیزیکش برای بازی در نقش سردسته شرطه‌های کوفه انتخاب شد. این ورزشکار همچنین در چند فیلم و سریال دیگر نیز بازی کرده بود.

درگذشت: خدری که سال‌های پایانی عمر کوتاهش با بیماری و مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کرد، ۱۹ تیر ۹۵ در ۴۵ سالگی در بیمارستان امام‌حسین دار فانی را وداع گفت.


نقی سیف جمالی

یاران مرحوم مختارنامه

نقش: طبیبِ ابن زیاد

کارنامه: سیف جمالی از اوسط دهه شصت جلو دوربین رفت. او که بخش زیادی از فعالیت‌هایش به حوزه سینما اختصاص دارد، در آثاری مثل معمای شاه، آااادت نمی‌کنیم، مارمولک، کنعان، پذیرایی ساده، خداحافظی طولانی، خانوم و... حضور داشته است.

درگذشت: او هم به دلیل سکته قلبی در ۴ اردیبهشت ۹۶، در ۵۸ سالگی دار فانی را وداع گفت.


ویژه

بازیگر شهید، حبیب جنت‌مکان

یاران مرحوم مختارنامه

حبیب جنت‌مکان، یکی از بازیگران سریال مختارنامه بود که در سکانس‌هایی از این مجموعه مقابل دوربین رفت. درگذشت او، اما با دیگران قصه خیلی متفاوتی دارد.

جنت مکان متولد سال ۴۰ در اهواز بود؛ در دوران جنگ تحمیلی در گردان جعفر طیار اهواز حضور داشت و به درجه جانبازی رسید. او سال‌ها بعد، در جریان جنگ علیه گروه‌های تکفیری هم خود را به جبهه رساند و ۲۷ فروردین ۹۴ در جریان جنگ با داعش در سامرا به شهادت رسید.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1398/07/07
روحشان شادعجیب اینکه اکثرابراثرعارضه قلبی درگذشته اند
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/07/07
دنیا یالان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
به زبون آدميزاد حرف بزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
مگه تو حیوانی میگی با زبون ادمیزاد حرف بزنه شتر جان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
۱۴.۱۵ تو حیوان جز واق واق مگه صدایی داری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
بنده خدا به ترکی گفته دنیای پوچ، بیهوده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
بعد تو نمی فهمی!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
ای عزیزی که نوشتی به زبون آدمیزاد حرف بزن، امیدوارم با این طرز فکر از دنیا نری. انشاالله افکارت درست بشه. امیدوارم.
تن آدمی شریف است به زات آدمیت
سان
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
یعنی چی به زبون آدمی زاد حرف بزن، خجالت بکش، بی تربیت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
اون مثل ادم حرف میزنه تو زبون نفحمی
خ. ر
mahsa
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
تو یه سایت فارسی زبان به زبون کثیفت حرف نزن
amir
Netherlands
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
ایشون با زبون ادیمزاد حرف میزنه حیواناتی مثل کاربر مهسا این زبون رو نمیفهمن
2424
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۵
کثیف ذهن شماست مهسا خانوم
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1398/07/07
دقیقا همون هنرپیشه هایی که برای سریالهای تاریخی بهترین بودند و هستند. خدا رو شکر میرباقری موقعی این سریال رو ساخت که این عزیزان روانشاد هنوز حضور داشتند. واقعا بازیشون عالی بود. اصلا چینش بازیگران مسن جوری بود که دقیقا سرجاشون بودند فقط به نظرم خود مختار به لحاظ بیان مشکل داشت و گرنه بقیه عالی بودند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
مختار هم عالی بود.بنظرم فوق العاده بود اقای عرب نیا
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1398/07/07
کلا زمان خیلی سریع شده.قبول دارید؟
پاسخ ها
احمدفیاضی
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
شهیدحبیب جنت مکان روحش شادویادش مانا
Iran, Islamic Republic of
13:37 - 1398/07/07
همشون علی بودن بابودن بازیگران کارکشته فیلم های تاریخی وهمینطورانتخاب بجاشون یادخانم پروین سلیمانی بخیر خدارحمتشون کنه
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1398/07/07
خدا همشون رارحمت کند
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/07/07
باورم نمیشه که این بازیگران بزرگ از دنیا رفتن...!:(
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1398/07/07
شیت
نمیدونستم اینا فوت کردن
Iran, Islamic Republic of
15:16 - 1398/07/07
به سن اين افراد كه نگاه مي كنيم به كوتاهي عمر وگذران بودن ان پي مي بريم خدا همگي را رحمت كند
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1398/07/07
مختارنامه رو خیلی قشنگ بود دمشون گرم بازیگرای درگذشته هم خدابیامرزه
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1398/07/07
محمدرضا غیاث آبادی که عکس حسین خانی بیک گذاشتین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۸
احتمالا نفر پشت سری هست
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/07/07
نقش قوام محمد علی نجفی نبود؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1398/07/07
روحشان شاد
Iran, Islamic Republic of
23:10 - 1398/07/07
روح همه درگذشتگان شادویادشان گرامی.البته چون بازیگر بودند همه جاودانه شدن.بانبودنشان دنیا چقدر تاریک وخلوت میشود.
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1398/07/08
به قول حافظ :
مرا در منزل جانان چه امن عیش چون هر دم
جرس فریاد می دارد که بربندید محملها
Iran, Islamic Republic of
21:19 - 1398/07/26
کاش ی متن درباره اون پسره که همراه شرحبیل هست میزاشتین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج