دست‌اندازیِ ۴هزار میلیاردی ایروانی به بیت‌المال
۹۱۳۹۴۴
۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۷
۹۵۹۲ 
نماینده دادستان گفت: عباس ایروانی در ده سال گذشته ۴ هزار میلیارد تومان به بیت‌المال دست‌اندازی کرده است.

خبرگزاری تسنیم: خستین جلسه محاکمه عباس ایراوانی مدیر گروه عظام و همدستانش که متهم به قاچاق سازمان یافته و قطعات خودرو هستند در شعبه چهارم ویژه دادگاه رسیدگی به جرائم اخلالگران اقتصادی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه پس از ارائه تذکرات قانونی از سوی رئیس دادگاه عباس شاه‌محمدی نماینده دادستان تهران برای قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار گرفت و گفت: شخصی به نام عباس ایروانی که بدون احراز صلاحیت اعتباری و تودیع وثایق از طریق ارتکاب رفتارهای مجرمانه موفق به اخذ تسهیلات بانکی خارج از ضوابط از بانکهای ملی، مسکن و صادرات شده چندین شرکت واردات و تولید قطعات راه‌اندازی کرده و در حال حاضر معوقات بانکی وی بیش از 3 هزار میلیارد تومان است.

وی افزود: این فرد با نفوذ در شبکه بانکی اقدام به دریافت تسهیلات و راه‌اندازی شرکت و واردات قطعات خودرو می‌کند. نامبرده از طریق پرداخت رشوه و اعمال نفوذ در صاحب‌منصبان دولتی و ایجاد شبکه رشوه و ارتشاء در گمرک از طریق کم‌اظهاری تعداد کالاهای وارداتی تا سال 95 اقدام می‌کند.

نماینده دادستان افزود: متهم همچنین با صدور اظهارنامه‌های گمرکی خلاف واقع بهره‌مندی از معافیت‌های گمرکی را در دستور کار قرار می‌دهد و به پرسنل خود اعلام می‌کند که از پرداخت رشوه در موارد لزوم استفاده کنند و با گازسوز اظهار کردن قطعات بنزین‌سوز به جای 25 درصد تعرفه گمرکی حداقل تعرفه یعنی 5 درصد را پرداخت کنند.

شاه‌محمدی ادامه داد: ماده 183 قانون امور گمرکی مصوب سال 1390 مصادیق قاچاق گمرکی را برشمرده است که طبق بند (ه) این قانون اظهار خلاف واقع برای فرار از پرداخت حقوق گمرکی از جمله مصادیق قاچاق گمرکی دانسته شده است و اقدام شرکتهای گروه عظام تحت ریاست عباس ایروانی دقیقا منطبق با مصادیق قاچاق گمرکی دانسته شده است.

وی تاکید کرد: شبکه تحت هدایت نامبرده با پرداخت رشوه به شبکه گمرکی موفق می‌شود فعالیت خود را بدون پرداخت حقوق گمرکی و یا با استفاده از معافیت‌های گمرکی انجام دهد.

شاه‌محمدی قاچاق مذکور را حرفه‌ای و سازمان‌یافته عنوان کرد و گفت: محتویات پرونده و اقاریر متهمان حاکی از تکرار این اقدام مجرمانه بیش از 3 مرتبه بوده و واردات کالا در هر مرتبه بیش از 10 میلیون ریال بوده که منطبق با بند (ش) قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بوده و قاچاق حرفه‌ای محسوب می‌شود.

وی ادامه داد:‌ متهم ایروانی با تشکیل یک گروه منسجم مجرمانه در راستای قاچاق قطعات خودرو اقدام کرده و نقش رهبری گروه مجرمانه خط‌مشی‌ها و اهداف این گروه را تعیین می‌کرده است.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم حمیدرضا رفیعی به عنوان مدیرعامل گروه برق و الکترونیک عظام و قائم مقام این گروه بوده و در مرتبه بعدی قرار دارد که وظیفه هماهنگی و ابلاغ دستورات ایروانی به شرکتهای زیرمجموعه را عهده‌دار بوده است. پرداخت رشوه به مدیران استانی سازمان صنعت، معدن و تجارت و شرکتهای ایران خودرو و سایپا برعهده این فرد بوده است و ا و وظیفه تأمین منافع به منظور پرداخت رشوه به کارکنان گمرک را برعهده داشته است.

وی افزود: متهم روغنی‌ها شخص سوم گروه عظام عهده‌دار اسناد مجعول و مدیریت پرداخت رشوه به کارکنان گمرک برای ترخیص کالا بوده است. روغنی‌ها به عنوان مدیر لجستیک گروه عظام عهده‌دار طراحی اسناد مجعول مانند فاکتورها و لیست عدل‌بندی نزد خاتمی‌پور به عنوان ترخیص‌کار ارشد عظام را برعهده داشته است.

شاه‌محمدی افزود: خاتمی‌پور در شرکت ترخیص پویا عهده‌دار تکمیل اسناد مذکور و ترخیص محموله‌های قاچاق قطعات خودرو با پرداخت رشوه کارکنان گمرک بوده است.

نماینده دادستان تهران کرمیان، شهابی و صفریان را سه کارمند گمرک عنوان کرد و عهده‌دار امور ناظر بر ترخیص کالا و دریافت رشوه بودند.

به گفته وی گروه عظام از سال 1380 تاکنون 764 میلیون و 37 هزار و 425 دلار واردات داشتند و با اقدامات متهمین شاهد اخلال گسترده در نظام اقتصادی از طریق اخلال در تولید یا توزیع کالاها و ورود خسارت عمده به حقوق عمومی و بیت‌المال مسلمین بوده که براین اساس با توجه به علم متهم در ضربه زدن به نظام انتساب اتهام فی‌العرض مطابق با ماده 30 قانون قاچاق کالا و ارز مصوب 1392 ماده 2 قانون مجازات اخلالگران اقتصادی مصوب 1369 و ماده 286 قانون مجازات اسلامی مصوب سال 92، محرز است.

وی اضافه کرد: تسهیلات ارز و ریالی دریافتی توسط متهم از شبکه بانکی و معوقات وی بیش از 3 هزار میلیارد تومان است که در همین رابطه چندین پرونده در شعبه هشتم دادسرای ویژه جرائم اقتصادی مطرح رسیدگی است.

به گفته نماینده دادستان امیررضا رفیعی 201 میلیون و 629 هزار و 839 دلار، مرتضی روغنی‌ها 118 میلیون و 295 هزار و 786 دلار و حامد خاتمی‌پور 128 میلیون و 38 هزار و 280 دلار در فرآیند قاچاق قطعات خودرو ورود داشتند.

شاه‌محمدی افزود: نظر به کلان بودن مبالغ و احراز علم نوعی به موثر بودن اقدامات انتصاب اتهام مشارکت در اخلال در نظام اقتصادی از طریق اخلال در نظام تولیدی و توزیعی بدون آنکه در حد افسادفی‌العرض باشد معرز و مسلم است.

وی تاکید کرد: عباس ایروانی در ده سال گذشته 4 هزار میلیارد تومان بیت‌المال دست‌اندازی کرده است.

نماینده دادستان افزود: با بررسیهای صورت گرفته مشخص شده که رقم دست‌اندازی ایروانی به بیت‌المال و تحصیل مال از طریق نامشروع با ایجاد شبکه ارتشاء سالانه بیش از 400 میلیون تومان بوده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:06 - 1398/07/10
قابل توجه علی مطهری که می گویندمردم بایدبه دولت پول بدهد
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1398/07/10
حالا یه زوج از روی ناچاری بخواهند وام بگیرند باهزاربهونه وسختگیری بانکها مواجه میشوند
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1398/07/10
چندنفرازاینا رفتن کانادا؟چندنفرشون هنوز دستشون رونشده؟
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1398/07/10
چرا باید مسئولین ارگانها و نهادهای ما اینقدر سست عنصر باشند که چنین حیوانات ادم نما بتوانند آنها را با پول بخرند
اینها یک لحظه اگه به اون کسایی که فقیرند و مریضند و پول ندارند برند درمان از شدت درد زجه میزنند.پدرانی که شرمنده فرزندانشونند.خانواده هایی که گرسنه میخوابند.فکر کنند.شاید از این شکرها نخورند. انشاالله
Iran, Islamic Republic of
13:34 - 1398/07/10
خدایا خودت به دادمون برس هیچ فریاد رسی نداریم جز تو
Iran, Islamic Republic of
13:42 - 1398/07/10
ایروانی رابی خیال رشوه کیرندگان دولتی را مثل چین اعدام کنید
Romania
13:47 - 1398/07/10
دمش گرم . پس چرا رشوه بگیران گمرک را نمیگرین
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1398/07/10
یعنی توی این کشورجایی نیست که وابستگان به گندنکشیده باشن
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1398/07/10
نه متفقین ونه متحدین نه اسکندرمقدونی ونه چنگیزخان مغول نه ارتش عثمانی ونه صدام حسین ونه اسرائیل ونه تحریمهای ترامپ هیچکدام به اندازه این ژنهای خوک وآقازاده های مختلش به ایران ضربه نزدن
Iran, Islamic Republic of
22:49 - 1398/07/10
دم رییسی گرم خوب میگیره یکی بکی ایول
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج