حباب مسکن در اطراف تهران کوچک‌تر شد
۹۱۵۶۷۵
۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۸
۱۹۹۶۳ 
گزارش‌های میدانی حاکی از آن است که به دنبال کاهش اندک قیمت مسکن در تهران، نرخ‌های پیشنهادی در شهرهای اطراف پایتخت نیز ۱۰ تا ۲۰ درصد پایین آمده است؛ با این حال دفاتر مشاور املاک از واکنش خنثی متقاضیان نسبت به افت قیمت خبر می‌دهند.

ایسنا: واسطه‌های ملکی در شهرهای اطراف مجموعه شهری تهران و کرج ابراز می‌کنند که نرخ‌های پیشنهادی مسکن ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش یافته اما کمتر خریداری در بازار دیده می‌شود. البته فایل‌های زیر قیمت هنوز برای فروش شانس دارند.

قیمت مسکن در هشتگرد به ثبات رسید

یکی از مشاوران املاک شهر جدید هشتگرد گفت: از حدود یک سال قبل رشد افسارگسیخته قیمت مسکن در هشتگرد آغاز شد که در هفته‌های اخیر قیمت‌ها به ثبات رسیده اما خریدار هم کمتر شده است. با این وجود فایل‌های زیر قیمت بازار خوبی دارند. البته خرید و فروش در این‌جا نسبت به تهران از رونق بهتری برخوردار است و هنوز رکود کامل به این منطقه نرسیده است.

او با بیان این‌که قیمت مسکن در هشتگرد معقول‌تر از پردیس است، اظهار کرد: سال قبل قیمت مسکن در پردیس تا ۵۰۰ درصد و در هشتگرد تا ۳۰۰ درصد افزایش یافت اما به تدریج شاهد کاهش قیمت هستیم؛ به طوری که در برخی قیمت‌های پیشنهادی نرخ‌ها ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان نسبت به اردیبهشت امسال کاهش یافته است.

بررسی‌های میدانی از شهر جدید پردیس نیز گویای آن است که حباب قیمت آپارتمان در این شهر به سرعت در حال تخلیه شدن است. سال قبل آپارتمان در برخی فازهای مسکن مهر پردیس تا ۶۰۰ میلیون تومان هم خرید و فروش شد اما در هفته‌های اخیر قیمت‌ها به ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان رسیده و در برخی واحدهای تحویل آینده نرخ‌ها ۱۷۰ تا ۱۹۰ میلیون تومان است.

کاهش اندک قیمت مسکن در تهران

در شهر تهران نیز طی دو ماه اخیر قیمت خانه دو افت ماهیانه را تجربه کرد؛ به طوری که قیمت‌ها در مردادماه و شهریورماه به ترتیب ۲.۴ و ۲.۸ درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت. با این حال جهش قیمت‌ها طی دو سال اخیر، متقاضیان را از خرید، ناتوان کرده است. آمار گویای آن است که قیمت مسکن در تهران نسبت به چهار سال قبل ۲۰۸ درصد، نسبت به سه سال قبل ۱۹۶ درصد، نسبت به دو سال قبل ۱۶۶ درصد و نسبت به سال قبل ۵۶ درصد رشد داشته است.

حباب مسکن در اطراف تهران کوچک‌تر شد

در ماه‌های اخیر سرعت رشد قیمت کاهش یافت؛ تا این‌که مردادماه امسال پس از ۲۰ ماه رشد لجام‌گسیخته، میانگین قیمت‌ها نسبت به ماه قبل ۲.۴ درصد کاهش پیدا کرد. در شهریورماه ۱۳۹۸ نیز افت قیمت ادامه یافت و آمار بانک مرکزی از افت ۲.۸ درصدی قیمت نسبت به ماه قبل حکایت داشت. با این وجود واسطه‌های ملکی از واکنش خنثی متقاضیان به کاهش ناچیز قیمت مسکن خبر می‌دهند.

چرا کاهش قیمت خانه محسوس نیست؟

در شرایطی که طبق آمار رسمی قیمت مسکن نسبت به دو ماه قبل ۶۹۰ هزار تومان کاهش یافته و اندک معاملات در گروه فایل‌های به‌قیمت انجام می‌شود، عده‌ای از فروشندگان که نیاز چندانی به نقدینگی ندارند و حدود نیمی از بازار مسکن را در بر می‌گیرند تمایلی به کاهش قیمت نشان نمی‌دهند. این در حالی است که اغلب متقاضیان مصرفی در انتظار ریزش قیمت‌ها هستند.

بازار مسکن پس از جهش‌های ماهیانه که ۲۰ ماه طول کشید از تیرماه سال جاری وارد فاز فروش واحدهای زیر قیمت شده و معاملات عمدتا در این گروه از آپارتمان‌ها صورت می‌گیرد. به همین لحاظ آن‌چه در بازار مسکن شهر تهران دیده می‌شود با آماری که از معاملات بیرون می‌آید متفاوت است. گروهی از فروشندگان که حضور چشمگیری در آگهی‌های مجازی فروش ملک دارند هنوز در مقابل پذیرش رکود بازار مقاومت نشان می‌دهند و قیمت‌های پیشنهادی را پایین نمی‌آورند. این موضوع به اختلاف معنادار قیمت‌ها در آمار رسمی و کف بازار منجر شده است.

در سوی مقابل حدود یک چهارم مالکان که چشم‌انداز رکودی در بازار می‌بینند با ارایه تخفیفات ۵ تا ۱۵ درصد از قیمت‌های نامتعارفی که در اردیبهشت ماه به ثبت رسید کوتاه آمده‌اند. بررسی‌ها نشان می‌دهد که معاملات صرفا بین خریداران واقعی و فروشندگان پول‌لازم انجام می‌شود و به همین دلیل حجم معاملات در شهریورماه امسال نسبت به سال گذشته ۷۳ درصد و نسبت به دو سال قبل ۸۲ درصد کاهش یافته است. قیمت قطعی نیز نسبت به دو ماه قبل به طور میانگین ۶۹۰ هزار تومان پایین آمده است.

تعلل برای انعقاد قرارداد تا تیرماه سال جاری از سوی عرضه انجام می‌شد اما هم‌اکنون معاملات از طرف تقاضا به حالت تعلیق درآمده است.

دوگانه کاهش قدرت خرید و انتظار برای کاهش قیمت باعث افت تاریخی قیمت مسکن دست کم در شش سال اخیر شده است. بجز تعداد اندکی از متقاضیان مصرفی که در بازار حضور دارند، بخش عمده خریداران واقعی در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. این در حالی است که فایل‌های نامتعارف حدود نیمی از بازار را در بر گرفته‌اند و انتظار می‌رود با ناامید شدن فروشندگان این نوع واحدها از افزایش قیمت، به تدریج سهم این فایل‌ها در آگهی‌ها کاهش یابد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
04:51 - 1398/07/15
باید اینقدر نخریم تا افت, محسوس محسوس بشه. هم مسکن هم خودرو هم اجناس دیگه. بیاید این فرهنگ رو فراگیر کنیم. فرهنگ نخریدن با قیمت نامعقول
United Arab Emirates
05:44 - 1398/07/15
هرکسی در چنین شرایطی دنبال خرید خانه باشه هم به خودش هم به خانواده ش و هم به جامعه خیانت کرده.بابا نخررررررررید .تا مجبور بشن ارزون کنن
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1398/07/15
داخل فازسه اندیشه حدود۳۵درصداپارتمان و ویلایی ارزان شده ولی کسی خریدنمی کنه خونه های ویلایی فازسه اندیشه که تا دومیلیاردودویست رسیده بود الان قیمت یک میلیلردوسیصدمیلیون شده ولی هیچ کس خریدنمی کنه اپارتمانهاهم متری دومیلیون ارزان شده ولی هیچ کس خریدنمی کنه من داخل فازسه اندیشه املاک دارم هیچگونه خریداری مراجعه نمی کنه این طور ادامه پیداکنه قیمت هاتاهفتاددرصدارزان خواهدشدرکودکامل بازارروگرفته
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1398/07/15
مطمئناً با گذشت زمان (حداقل یکسال) و فروش نرفتن واحدهای با قیمت غیر واقعی و فضایی، قیمت مسکن در تهران حداقل ۳۰ الی ۴۰ درصد دیگر افت خواهد داشت.
کسی که واقعاً به فروش ملک خود فکر میکند، باید از قیمتهای حال حاضر بازار، حداقل ۳۰٪ پایین بیاد، وگرنه با گذشت زمان خودش مجبور میشه به این کاهش تن بده.
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1398/07/15
با این کاهش ها نه کسی خونه می خره و نه اجاره می کنه! بیش از 90% قیمت تخیلی مسکن باید افت کند تا خریدار رغبت خرید داشته باشه وگرنه فقط ضررهای هنگفت در انتظار دارنده گان ملک است!
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1398/07/15
عامل اصلی جلوگیری از واقعی شدن قیمت و اجاره مسکن املاکی های کلاش هستند! درحالیکه صاحبان املاک حاضرند قیمت اجاره و فروش را پائین تر بدهند املاکی های کلاش برای سودجوئی بیشتر با هزار دوز و کلک مانع اینکار می شوند و قیمت بالاتری را میدهند و از طرفی برای خریدار یا مستأجر دلسوزی می کنند که مالک قیمتها را بالا گذاشته و پائین تر نمی دهد! و با جو روانی دل خریدار و مستأجر خالی می کنند که بازهم گرانتر خواهد شد. باید املاکی های کلاش جمع آوری شوند!
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1398/07/16
کافیه دوباره یه شک بدن به مردم و ملت غیور همیشه در صحنه بریزن اینقدر بخرن تا دوباره نجومی بره بالا
ما هر چی میکشیم از خودمونه
خود کرده را تدبیر نیست
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج