عباس عبدی: مفسدان با اعدام هم تمام نمی‌شوند
۹۱۶۵۴۵
۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۵
۵۳۵۱ 
عباس عبدي در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: تا هنگامي كه ساختارها و مقررات فسادزا اصلاح نشود افراد فاسد تمام‌شدني نيستند حتي اگر اعدام شوند.

عباس عبدي در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: هنگامي كه گفته مي‌شود فساد نظام‌مند شده است يعني چه؟ برخي گمان مي‌كنند منظور از نظام، حكومت و مديران آن است؛ از اين رو فوري با اين گزاره مخالفت مي‌كنند. در حالي كه منظور از اين گزاره اين است كه توجه را به ساختارها و ضوابط و نه افراد بايد معطوف كرد. مساله اين نيست كه اگر كسي فساد كرده نبايد او را محاكمه و مجازات كرد. قطعا بايد چنين كرد، ولي تا هنگامي كه عوامل ساختاري جرم و فساد وجود دارد، مجازات اين و آن مشكلي را حل نمي‌كند.

عبدی: مفسدان تمام‌شدنی نیستند حتی با اعدام

اجازه دهيد كه از فوتبال مثال بزنيم. يكي از مهم‌ترين قواعد و مقررات فوتبال، آفسايد است. بخشي از زيبايي فوتبال كنوني متاثر از وجود اين قانون است. اگر آفسايد را از فوتبال حذف كنند، كل ساختار بازي تغيير مي‌كند. اگر آفسايد حذف شود، هر تيمي مي‌كوشد كه حداقل يك فوروارد نزديك به دروازه حريف قرار دهد و اين امري طبيعي است. اگر يك مربي بخواهد از بازي زيبا دفاع كند و از اين حق خود استفاده نكند، بازنده خواهد شد و به سرعت بركنار مي‌شود. اين رفتار نه ناشي از اراده مربي بلكه محصول حذف قاعده آفسايد خواهد بود.

حالا بياييم به اقتصاد نگاه كنيم. هنگامي كه قيمت ارز دولتي و بازار يكسان است، طبعا هر فردي كه نيازمند ارز براي واردات است به بانك يا صرافي مراجعه مي‌كند و برحسب نياز خود ارز مي‌خرد ولي هنگامي كه ارز دولتي 4200 تومان و ارز آزاد 8000 تومان است براي هر كسي به صرفه است كه در صف ارز بايستد و هرچقدر مي‌تواند ارز بخرد و هر نوع وارداتي به صرفه خواهد بود. مي‌ارزد كه بخشي از اين تفاوت قيمت را هم به واسطه‌ها بدهد. مديران و كاركنان دولتي هم كه مي‌بينند تبديل به كارگزار توزيع رانت نفت و ارز شده‌اند، ترجيح مي‌دهند كه بخشي از اين رانت را به جيب خود بريزند.

در اين ميان و با وجود اين سازوكار هر آدم سالمي از دو طرف متقاضي ارز يا تخصيص‌دهنده ارز حذف مي‌شود و امكان بقا نخواهد داشت. نمونه ديگر سهميه‌بندي است؛ چه سهميه ارزي و چه سهميه كالايي و چه سهميه آموزشي كه اين آخري در پذيرش دانشگاه بدترين فسادها را ايجاد كرده است. مورد ديگر پرداخت يارانه مطبوعات است. براي نمونه در گذشته در پرداخت يارانه مطبوعات يكي از مديران مسوول بود كه هيچ‌گاه حاضر نشد تعداد تيراژ خود را خلاف واقع اعلام كند...

ولي اعلام تيراژهاي دو يا سه برابري براي گرفتن يارانه و كاغذ امري متداول بود و ارشاد هم اين را مي‌دانست. در واقع در چنين ساختاري راستگويي و صداقت موجب ضرر مي‌شد و دروغگويي جايزه داشت. طبيعي است كه اين اخلاق به عرف و قاعده رفتاري تبديل مي‌شود. نمونه ديگر گزينش‌ها است. هنگامي كه افراد را براساس ظاهر و پرسش‌هايي بي‌ربط با حرفه او گزينش مي‌كنيم، به‌طور عادي به آنان تعليم مي‌دهيم كه رياكاري را پيشه كنند.

كساني كه رياكار نيستند و صادق هستند، در اين ساختار زيان مي‌بينند و به رياكاران جايزه داده مي‌شود. شايد من و شما آن فرد رياكار را محكوم و تخطئه كنيم ولي اين امر هيچ كمكي به ماجرا نمي‌كند زيرا اكثريت به اين قاعده تن خواهند داد. نمونه ديگر فروش خودرو به قيمت زير قيمت بازار است. فرض كنيد هركدام از ما كه اين مطلب را مي‌خوانيم مديرعامل يك شركت خودروساز هستيم. هزاران دستگاه خودرو را به قيمت مصوب دولتي بايد بفروشيم؛ در حالي كه قيمت بازار آن مثلا 30 ميليون تومان بيشتر است. كدام مدير و وجدان آگاهي مي‌پذيرد كه اين خودروها را به تعداد اندكي از افراد كه پول نقد دارند و فوري ثبت‌نام مي‌كنند يا حتي به صورت شانسي ثبت‌نام كرده‌اند، بفروشد؟

من اگر باشم و مجبور به چنين فروشي باشم، همه آنها را به كارگران شركت يا صاحبان سهام مي‌فروشم، حداقل چيزي گيرشان بيايد كه حق‌شان است ولي خب اين كار شدني نيست؛ لذا مي‌فروشند به كساني كه فلان مقام يا نماينده معرفي كرده يا به دوستان و آشنايان مي‌فروشند. كسي هم كه اين كارها را نكند يا حذف مي‌شود يا اگر متناسب قيمت بازار بفروشد سروكارش با تعزيرات و زندان خواهد بود. اين مساله در مورد بانك‌ها بيش از هر جاي ديگري نمود دارد. هنگامي كه ارزش پول مثلا سالانه 25 درصد است و بانك بايد 18 درصد حساب كند، همه دنبال كسب وام خواهند بود.

مديران و كاركنان بانك هم بخشي از اين تفاوت قيمت را مطالبه مي‌كنند. راهش را هم بلد هستند. يا مجوز براي فعاليت‌ها نمونه ديگر فساد ساختاري است. و الي ماشاءالله از اينها هست و متاسفانه بخش بزرگي از ضوابط و مقررات منشا فساد هستند. به اين مي‌گويند فساد ناشي از ضوابط و ساختارها. همچنين بخش ديگري از فساد ساختاري متاثر از فقدان نهادهاي رسمي و غيررسمي نظارتي است كه بايد جداگانه تحليل شود. تا هنگامي كه ساختارها و مقررات فسادزا اصلاح نشود افراد فاسد تمام‌شدني نيستند حتي اگر اعدام شوند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:04 - 1398/07/17
کدومشون رو اعدام کردین که میگی تموم شدنی نیستن اونایی اختلاس میکنن دلشون قرصه که کاری باهاشون نمیکنن میرن دنبال اینکارا
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
بهترین راه اعدام
کوروش هخامنشی
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
شما دوتا اعدام کنید باقیش حله
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
شما اجازه بده دارشون بزنن تموم میشن یا نه بمونه برای بعد
@ امام حسین @
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
شما شهامت عربستان را ندارید این شهامت اول مردانگی میخواهد
عربستان در عرض ۴ ماه ۲۰۰ نفر را اعدام کرده
امنیت عربستان مثال زدین است
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1398/07/17
عبدی درست زدی به هدف چون کسی باورش نمی شد که فساد ساختاری شده!
پاسخ ها
متین
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
شما هر کاری کنی راه برای تخلف وجود داره! یعنی انسان فاسد در هر موقعیت و شرایطی قرار داشته باشه کار خودش رو انجام میده! اگر انسان واقعا سالم رو در هر موقعیتی حتی موقعیت تخلف قرار بدی هیچ وقت کج نمیره!
هیچ پدیده ای مطلق نیست که بستگی به چند فاکتور خاص داشته باشه همه چی کاملا نسبیه و فساد هم از این قانون مستثنی نیست!
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/07/17
ارز باید یک قیمت داشته باشد سهمیه در دانشگاه نباشد وام بانک برای همه یک جور باشد پارتی بازی ورانت ازبین برود اموال اختلاسی ها به بیت المال برگردانده شو دخلافکار فوری محاکمه ومجازات شود کسانیکه پارتی بازی مکنن دستگیر ومجازات شوندچون حق دیگران را به دیگری میدهن وبه مملکت لطمه میزنن وبد بینی ایجاد میکنند
Iran, Islamic Republic of
08:32 - 1398/07/17
اگر اینطوری فکر کنیم هفتاد پنج درصد مردم ایران باید اعدام شوند.
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
بهتر
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1398/07/17
اشتباه میگی اقای عبدی درسته بااعدام فسادتمام نمیشودولی بیشترهم نمیشودوکسانی که فسادکردندکه کرده اندواگرگیرقانون بیفتندکه گیرافتادندواگرهم گیرنکنندشایددربرابراعدام ازفسادصرف نظرکنندو کسانی هم که میخواهندفسادکنندازاعدام بترسندوفسادنکنند
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
با اعدام معتادا و قاچاقچی ها تعدادشون کم شد؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1398/07/17
ولی با قطع دست مطمئن باشید تمام میشوند. خداوند از من و شما خیلی بهتر میداند و بر ضمیر همه آگاه است که در کلام خود امر به قطع دست برای سارق فرموده. حتما از حبس و اعدام کارسازتر است والا حد دیگری تعیین میفرمود.
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۴:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
تعداد گداها زیاد میشه
Iran, Islamic Republic of
09:48 - 1398/07/17
جناب عبدی . تحلیل شما کاملا غلطه . اعدام تنها راه ریشه کن کردن فساده . مفسدین تنها روزی رشد میکنن که حکم چندسال زندان داشته باشن .
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1398/07/17
اشتباه میگی آقای عبدی . همه چیز انسان فاسد جانش است و نمیخواهد همه چیزش از بین برود .
Iran, Islamic Republic of
11:27 - 1398/07/17
تنها چاره کار تمامشان باید عقیم کرد اینطوری نسل اختلاس گران نابود شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۰
این درسته
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1398/07/17
سرشاخه اصلي مسئولان اعدام بشه فساد از بين ميره
Iran, Islamic Republic of
12:55 - 1398/07/17
مشکل ما اینه که ساختار ها رو مسولین نه میخوان و نه بلدن درست کنن
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1398/07/17
دوای درد فساد اقتصادی فقط قطع کردن دست مفسد است.آن هم از بازو........
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1398/07/17
پس ازشون خواهش کنن که دزدی نکنن فقط اعدام وقطع دست دزد راه جلوگیری از دزدی اگه مسلمان هستیم قانون اسلام روباید قبول داشت
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1398/07/17
شما ۲۰ تا از مفسدینو اعدام کنید اگر فساد ریشه کن نشد اونوقت این حرفارو بزنید ...
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1398/07/17
نظرت ارزشمند و کارشناسی شده و درست می باشد درود بر شما .، در موازات برخورد قاطع با مفسدان باید ساختارهای مفسده ساز ویران شود و ساختارهای نو منطبق با دانشی بر گرفته از اندیشه های عملی و موفق بوجود آید .در غیر اینصورت اگر عوامل آلوده ساز سرچشمه برچیده نشود تلاش در جهت تصفیه و بهداشتی نمودن آب در پایین دست بسیار خسته کننده ، زمانبر ، پر هزینه و بی حاصل است.
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1398/07/17
بخاطراینکه زمانی که مفسدین داشتن رشدمیکردن نماینده های مردم درخانه ملت واسه سلفی گرفتن باموگرینی ازروهم ردمیشدن
Iran, Islamic Republic of
18:41 - 1398/07/17
عباس اقا درست گفتی ما مدلی تربیت کردیم که دو زیست هستند یعنی بلافاصله رنگ عوض میکنند،یعنی یک زمان مفسد هستند ودر زمان دیگر اسم نمیارم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج