تندرو‌ها به مجلس یازدهم می‌روند؟
۹۱۶۵۴۶
۱۷ مهر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹
۱۸۷۴ 
حال 5 ماه مانده به انتخابات مجلس يازدهم، چهره‌هاي سياسي با اشاره به دست‌بالايي نيروهاي تندرو درجريان‌هاي سياسي، احتمال حضور افراطي‌ها در مجلس يازدهم را مطرح كردند. البته اين ادعا پيش‌تر هم ازسوي برخي تحليلگران سياسي مطرح شده بود. چنان كه بهزاد نبوي عنوان كرده بود كه آرايش سياسي پس از انتخابات سال 96 به دوگانه تندروي و ميانه‌روي تغيير يافته است.

روزنامه اعتماد: حال 5 ماه مانده به انتخابات مجلس يازدهم، چهره‌هاي سياسي با اشاره به دست‌بالايي نيروهاي تندرو درجريان‌هاي سياسي، احتمال حضور افراطي‌ها در مجلس يازدهم را مطرح كردند. البته اين ادعا پيش‌تر هم ازسوي برخي تحليلگران سياسي مطرح شده بود. چنان كه بهزاد نبوي عنوان كرده بود كه آرايش سياسي پس از انتخابات سال 96 به دوگانه تندروي و ميانه‌روي تغيير يافته است.

از اصولگرا- اصلاح‌طلب تا تندرو- ميانه‌رو

سعيد حجاريان، تئوريسين اصلاحات با اشاره به موضوع حضور تندروها در عرصه انتخابات مجلس يازدهم در گفت‌وگويي كه با روزنامه شرق داشت، گفت: «طيف ميانه‌ كه شامل نيروهاي اصلاح‌طلب، اعتدال‌گرا و حتي راست ميانه مي‌شود، تضعيف شده و افراط و تفريط به‌ويژه قائلان به عبور از جمهوري اسلامي رشد كرده است. جامعه به سمت دوقطبي‌شدن رفت؛ در اين قطب‌بندي افراطي‌ها مصرانه مي‌گويند موجوديتي به‌نام جمهوري اسلامي نباشد و تفريطي‌ها يك‌صدا بر حفظ وضع موجود با تمام نواقصش اصرار مي‌ورزند.» حجاريان در ادامه و با اشاره به فضاي دوقطبي ايجاد شده درمورد احتمال ميزان راي‌آوردن جريان‌هاي سياسي گفت: «افراطي‌ها اساسا راي نمي‌دهند، ميانه هم به‌شدت ضعيف است، پس نتيجتا رقابت بين تفريطي‌ها خواهد بود؛ يعني رقابت بين حافظان وضع موجود و باندهاي تفريطي خواهد بود؛ پس مجلسي به‌شدت محافظه‌كار خواهيم داشت.»

به نظر مي‌رسد اين تحليل حجاريان مورد پذيرش برخي از فعالان سياسي اصلاح‌طلب نباشد. چنان كه محمد سلامتي، دبيركل سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي كه درباره سازوكار اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفندماه با خبرآنلاين گفت‌وگو مي‌كرد، با اشاره به هدف اصلي اصلاح‌طلبان در اين انتخابات گفت: «براي انتخابات آينده بايد يك هدف كلي را درنظر گرفت. به نظر من هدف كلي از شركت اصلاح‌طلبان در انتخابات آينده، بايد امنيت ملي باشد.» او در واكنش به برخي پيشنهادات مبني بر ائتلاف با نيروهاي ميانه‌روي جناح مقابل گفت: «معتقدم كه در اين انتخابات بهتر است كه هر جناح و خط فكري خودش به تنهايي وارد ميدان شود.» به نظر مي‌رسد واكنش سلامتي به سخنان نبوي بود كه به اصلاح‌طلبان توصيه كرده در انتخابات پيش‌رو با اصولگرا‌هاي ميانه‌رو ائتلاف كنند.

سلامتي: نگران تندروها نيستم

سلامتي در ادامه و درمورد احتمال حضور نيروهاي تندرو و افراطي در انتخابات آتي و حضور اين افراد در مجلس يازدهم به خبرآنلاين گفت: «به نظر من اگر هم تعداد قابل ملاحظه‌اي از تندروها بيايند، آن حالت افراطي سابق را ندارند.» او در ادامه تاكيد كرد كه اگر هم برخي از افراطيون در مجلس يازدهم حضور پيدا كنند، اشكالي ندارد. چراكه به گفته او، به هر حال آنها هم نماينده بخشي از جامعه تلقي مي‌شوند. سلامتي همچنين در واكنش به احتمال حضور چهره‌هاي افراطي در مجلس يازدهم گفت: «من نگران تندروها نيستم، حتي اگر در مجلس تعدادشان بيشتر از مجلس فعلي شود. اما احتمالا كمتر خواهند بود، چون بافت اجتماعي اين را مي‌گويد كه مردم به ميانه‌روي گرايش دارند. بافت اجتماعي نشان نمي‌دهد كه بايد تندروي كرد.»

احتمال كانديداتوري جليلي از زادگاهش

به نظر مي‌رسد در واكنش به همين تغيير بافت اجتماعي است كه خبرهايي مبني بر تغيير شهر كانديداها به گوش مي‌رسد. چنان كه حسين اميني، فعال سياسي اصلاح‌طلب در خراسان رضوي درباره تصميم جليلي براي نامزدي در انتخابات مجلس از مشهد به نامه‌نيوز گفت: «صحبت‌هايش مطرح است. شايد چاره‌اي غير از اين تصميم ندارد؛ چون آقاي جليلي در تهران فاقد جايگاه است و در مشهد بيشتر از شهرهاي ديگر جايگاه دارد.» او در ادامه افزود: «البته فضاي عمومي را از الان نمي‌توان پيش‌بيني كرد اما قدر مسلم جبهه پايداري از ايشان حمايت خواهد كرد.» جالب اينكه جليلي در انتخابات مجلس پنجم از مشهد نامزد انتخاباتي شد، اما رأي نياورد.

ميرسليم: سرليستي قاليباف مطرح نيست

محمد سلامتي اما در بخشي ديگر از گفت‌وگوي خود با خبرآنلاين به وجود اختلافات در اردوگاه اصولگرايان پرداخت و علت اين اختلاف نظر را افزايش روزافزون افراد معتدل دانست و گفت: «ملاحظه مي‌كنيد كه از مدت‌ها پيش كه در ميان اصولگراها اختلاف افتاده است، به دليل اين است كه روز به روز تعداد معتدلين آنها بيشتر مي‌شود و حتي از ميان اين معتدلين كساني كه گرايش به اصلاح‌طلب دارند بيشتر مي‌شود.» پيگيري اخبار انتخاباتي گوياي صحت اين سخن سلامتي است.

چنان كه به نظر مي‌رسد كه نيروهاي معتدل درجريان اصولگرا تلاش دارند تا حداقل از سرليستي چهره‌هايي كه قبلا امتحان خود را پس داده و راي نياورده‌اند اجتناب كرده و به نيروهاي معتدل‌تر روي آورند. چنان كه سيدمصطفي آقاميرسليم، رييس شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي درباره برخي خبرها در فضاي مجازي مبني بر حضور قاليباف به عنوان سرليستي جمنا به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «چنين مطلبي تا آنجا كه من اطلاع دارم، مطرح نشده است.»

انتشار یافته: 9
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1398/07/17
مردم منتظر فشار و بدبختیها ی بیشتر باشند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
به احتمال زیاد مجلس بعدی یک مجلس عمدتا اصولگرا هست

چون بقیه دیگه رای نمی دن
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1398/07/17
برن نرن مگه ازاین بدتر هم میشه وضعیت گوشه کنار مملکت و جامعه اتفاقا ملت زمزمه میکنند برن ی کشور قوی تر از طالبان داشته باشیم
Iran, Islamic Republic of
08:15 - 1398/07/17
خداکنه نرن واسه ما خانما خیلی بد میشه اگه تندوها برن میان خانما رو از هر حقی که دارن محروم میکنن
پاسخ ها
لیلی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
اینم از اشتباهات شماست .
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1398/07/17
تو رو خدا این بازیها را بزارید کنار چهارتا ادم بره مجلس که بدرد مردم بخوره فقر و گرفتاری کمر مردم خورد کرده بخدا گناه دارن تمام دنیا هم که داشته باشی آخرش باید بری زیر خاک پس نام نیک از خود به جای بگذارید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
به همین خیال باش
Iran, Islamic Republic of
10:08 - 1398/07/17
اگه برم مجلس خانما رو از سینما و گالری و کنسرتم محروم میکنن
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1398/07/17
چهل ساله نه تندرو نه اصلاح طلب ونه میانه رو هیچکدام باری از روی دوش مردم برنداشته اند .حاصل کار این چهل سالشون در عیان پیداست نیازی به تفسیر ندارد در هیچ مقطعی از دوران مجلس مردم اوضاع اقتصادیشون بهتر نشده هر سال دریغ از پارسال
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج