۴۴درصدِ بیکاران، لیسانس به بالا هستند
۹۱۹۲۱۸
۲۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
۳۷۵۵ 
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۴ درصد بیکاران کشور فارغ التحصیلان لیسانس به بالا هستند، علت آن این است که به بازار کار آن‌ها توجه نکرده ایم و باید در ساختار تربیت نیروی انسانی دانشگاهی بازنگری کنیم.

خبرگزاری ایرنا: سعید نمکی روز چهارشنبه در مراسم افتتاح سال تحصیلی دانشگاه‌های کشور که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، افزود: نکته مهم دیگر این است که دانشگاه‌های ما از جامعه بریده هستند. ۳۳ سال پیش من طرحی را نوشتم که دانشجو به جای اینکه فقط کنار تخت مریض آموزش ببیند، باید با مولفه‌های اجتماعی موثر بر سلامت آشنا شود، اما متاسفانه هنوز این موضوع اجرایی نشده است.

وی گفت: در بازدیدی که از دانشکده دندانپزشکی کردستان داشتم، مشاهده کردم که خدمات دندانپزشکی به روستا‌های کردستان نرسیده است و هیچ زن بالاتر از ۳۰ سالی در یکی از روستا‌هایی که بازدید کردیم، نبود که دندان مصنوعی نداشته باشد و این نشان می‌دهد که دانشکده دندانپزشکی اصلا پایش به روستا نرسیده بود. فقدان رابطه مناسب بین دانشگاه و جامعه از جمله مشکلات ماست که باید درباره آن حرف بزنیم.

وزیر بهداشت افزود: ما در دانشگاه‌های علوم پزشکی فقط درگیر آموزش و پژوهش نیستیم ادغام مبارک خدمات بهداشتی و درمانی در دانشگاه‌ها و بیمارستان‌های آموزشی توانست ظرفیت‌های تخت‌های بیمارستانی آموزشی را در تربیت طبیب و کادر پیراپزشک قرار دهد و توانستیم با این کار یکی از برترین‌ها در ارائه خدمات بهداشتی درمانی در منطقه باشیم.

نمکی گفت:، ولی امروز رئیس دانشگاه علوم پزشکی به شدت گرفتار این تنش ذهنی است که کوچکترین عدم رسیدگی یا دیر رسیدن به بیمار به رغم همه خدمات صادقانه از طرف دادستان، نماینده مجلس و جریاناتی که هیچ ربطی به این موضوع ندارند مورد فشار و تعدی قرار بگیرند.

وی افزود: مشکلات مالی هم وجود دارد امروز ۴۰ میلیون بیمه شده تامین اجتماعی داریم که ۱۸ ماه است پول خدماتی را که در بیمارستان‌های دولتی گرفته اند، نداده اند، ولی ما نمی‌توانیم اگر کارگری آمد لحظه‌ای در پذیرش او تعلل کنیم.

وزیر بهداشت گفت: فشار روی همکاران ما در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌ها هست، شرایط جنگ اقتصادی هم هست. شاید خیلی‌ها ندانند که ما چطور دارو تهیه می‌کنیم، یا چطور تلاش می‌کنیم تا لحظه‌ای اتاق عملی تعطیل نشود و با چه زحمتی این اوضاع سخت را می‌گردانیم که شرمنده مردم این سرزمین نباشیم.

وی ادامه داد: دانشگاه محلی است که باید دیدگاهمان را نسبت به آن عوض کنیم، دانشگاه را باید جور دیگر ببنییم، در عرصه‌های مختلف باید بازنگری کنیم، نباید دانشگاه را محلی تصویر کنیم که به این دلیل که دانشجوی شهریه پرداز بگیریم که تفاوت علمی فاحش با دانشجویان رتبه‌های برتر دارد و به دلیل درآمدزایی نگاهمان به پذیرش دانشجوی با سطح پایین‌تر باشد که ظاهرا درآمد بیشتر برای دانشگاه فراهم می‌کند.

نمکی افزود: در دانشگاه‌های ما هزینه‌های زیادی شده است، دوره‌های تحصیلات تکمیلی post graduate را در مواردی ۱۰۰ برابر کرده ایم، اما اثرات این ۱۰۰ برابر کردن را در اقتصاد کشور و در تولید ناخالص ملیپ و در افزایش GDP نمی‌توانیم درست اندازه بگیریم. دلیل آن این است که نمی‌دانیم چه کسی را با چه سطحی از مهارت، کجا و با چه هزینه‌ای و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت تربیت کنیم.

وی گفت: ما آموزش بهیاری را بستیم، اما دکترای مختلف پرستاری تربیت می‌کنیم، من مخالف دکترای پرستاری نیستم. موج درست نکنید. من قطعا موافق این هستم که قطعا باید دکترای پرستاری داشته باشیم، اما کدام دکتر پرستار در کنار تخت بیمارستان ارائه خدمت می‌دهد و چرا ما باید تعداد زیادی تخت آماده داشته باشیم و نیروی پرستار و بهیار کنار او نداشته باشیم.

نمکی افزود: دانشگاه ما دانشجوی Post graduate با نسبت بالا می‌گیرد و متاسفانه دانشجویی که دوره‌ای را طی کرده به عنوان یک جوان نخبه انتظار شغل دارد و ما برای او ایجاد شغل نکرده ایم، چون زمانی که دانشجو می‌گرفتیم به جایگاه ارائه خدمت او فکر نکردم و این یکی از گرفتاری‌های ماست.

وزیر بهداشت خطاب به رئیس جمهوری گفت: از شما انتظاری داریم و این است که شأن و منزلت استاد و دانشجو را رعایت کنیم و حداقل پرداخت را به دانشجویان داشته باشیم، یک دانشجوی ما مطلقا نمی‌تواند با این حقوقی که به او پرداخت می‌کنیم در یک شهر بزرگ زندگی کند و امکان ندارد بتواند معیشتش را اداره کند مگر اینکه به راه‌های برود که شأن او نیست.

وی افزود: متاسفانه پاک دست‌ترین آدم‌های این جامعه معلمان دانشجو هستند و این معیشت است که این افراد را به شدت گرفتار کرده است و باید به آن‌ها برسیم.

نمکی گفت: از طرف دیگر بحث جو نشاط و خوشدلی است که باید در دانشگاه‌ها مورد توجه باشد. دانشگاه‌های ما نیازمند فضای تحرک هستند، دانشگاه محلی است که باید برای برگرداندن نشاط و سرور نیازمند خط شکنی است و انتظار داریم در این دولت این فضا بیش از گذشته فراهم شود.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1398/07/24
شرمنده به دولت از اول تا الان
پاسخ ها
ایران
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
دولت توان اقتصادی نداره نمی تواند شغل و کار با تناسب رشته افراد پیدا کند
Iran, Islamic Republic of
17:10 - 1398/07/24
باکلاس ترین وبا سوادترین بیکارهای دنیا را داریم این خودش یک امتیاز است .
Iran, Islamic Republic of
17:18 - 1398/07/24
من خودم دهه شصتی هستم لیسانس هم دارم ولی به دلیل نبود کار مناسب دارم کارگری میکنم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
اشتباه اینست که همه دارین لیسانس میگیرید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
کارگری که لیسانس نمی خواهد
بدون نام
France
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
لیسانس کار میخواد وقتی کار نباشه مجبوری کارگری کنی 22:09
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1398/07/24
علی برکت الله، مسئولین فرزندان خود را در کشورهائی که دائم مرگ اونا را می خواهند می فرستند و با بودجه کشور تحصیل کرده میشن ،و کار خوب بعد از باز گشت دارن ،دیگه جائی برای مردم عادی نمی ماند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۵
ربطی به فقط دولت روحانی ندارد, ۴۰سال است که مردم روز به روز وضعیت شان بدتر و بیکاری بیشتر میشود, بعداز این هم همین است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج