توافق ترکیه و آمریکا بر سرِ توقف جنگ در سوریه
۹۱۹۶۴۲
۲۵ مهر ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۳
۱۷۲۶۲ 
برخی منابع خبری امروز پنجشنبه مدعی شده‌اند «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا به توافقی برای برقراری آتش‌‌بس موقت در شمال سوریه دست پیدا کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: برخی منابع خبری امروز پنجشنبه مدعی شده‌اند «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا به توافقی برای برقراری آتش‌‌بس موقت در شمال سوریه دست پیدا کرده‌اند.

توافق اردوغان و پنس بر سرِ آتش‌بس‌ در سوریه

طبق این گزارش، ترکیه و آمریکا با برقراری آتش‌بس موقت در سوریه به منظور خروج نیروهای موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» از مناطق تحت حمله به توافق رسیده‌اند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا لحظاتی بعد از انتشار این خبر نوشت «خبرهای بزرگی» از ترکیه در راه است. او نوشت: «خبرهای بزرگی از ترکیه در راه است. مایک پنس و مایک پامپئو به زودی کنفرانس خبری برگزار می‌کنند. متشکرم اردوغان. جان میلیون‌ها نفر نجات داده می‌شود.»


متن کامل توافق ۱۳ بندی ترکیه و آمریکا درباره شمال سوریi

آمریکا و ترکیه پنجشنبه (۲۵ مهرماه) بر سر توقف موقت عملیات ترکیه در شمال سوریه به توافق دست پیدا کردند. توافق میان این دو کشور متحد ناتو بعد از گفت‌وگو میان «رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه و «مایک پنس»، معاون رئیس‌جمهور آمریکا حاصل شد.

ترکیه و آمریکا بعد از اعلام این توافق، بیانیه‌ای مشترک به زبان انگلیسی صادر کردند که ترجمه متن کامل آن در زیر آمده است:

۱- ترکیه و آمریکا بار دیگر بر روابط خود به عنوان اعضای مشترک ناتو تأکید می‌کنند. آمریکا به نگرانی‌های امنیتی مشروع ترکیه در مرزهای جنوبی این کشور واقف است.

۲- ترکیه و آمریکا توافق دارند که اوضاع میدانی به خصوص در شمال شرق سوریه ایجاب می‌کند دو طرف همکاری‌های نزدیک‌تری بر پایه منافع مشترک داشته باشند.

۳- ترکیه و آمریکا بر اساس درک خلل‌ناپذیر از اصل «یکی برای همه و همه برای یکی» همچنان به حراست از خاک و جمعیت کشورهای ناتو در برابر همه تهدیدها متعهد باقی می‌‌مانند.

۴- دو کشور بار دیگر تعهد خود برای حفظ جان انسان‌ها، حقوق بشر و حراست از اجتماعات مذهبی و قومی را یادآور می‌شوند.

۵- ترکیه و آمریکا به فعالیت‌های داعش‌زدایی در شمال سوریه متعهد هستند. این تعهد، همکاری در موارد مقتضی بر سر بازداشت‌گاه‌ها و بر سر گروه‌های مهاجرت‌کرده از مناطقِ سابقاً تحت کنترل داعش را شامل خواهد شد.

۶- ترکیه و آمریکا توافق دارند که عملیات‌های مبارزه با تروریسم باید فقط تروریست‌ها و پناه‌گاه‌‌ها، جایگاه‌ها، سلاح‌ها، خودروها، تجهیزات و محل اختفای آنها را هدف قرار دهد.

۷- ترکیه تعهد خود را برای اطمینان یافتن از ایمنی و سلامت افراد ساکن در تمامی مراکز جمعیتی در مناطق امن تحت کنترل 'نیروهای ترکیه' ابراز کرده و مجدداً تأکید کرد که نهایت احتیاط را برای اجتناب از آسیب رساندن به غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی به کار خواهد بست.

۸- هر دو کشور بار دیگر بر تعهد خود به حفظ وحدت سیاسی و تمامیت ارضی سوریه و به روندِ سیاسیِ تحتِ رهبریِ سازمانِ ملل متحد، که هدف آن پایان دادن به بحران سوریه طبق قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد است، تأکید کردند.

۹- دو طرف توافق کردند وجود یک منطقه امن همچنان برای رفع نگرانی‌های امنیتی ترکیه، شامل جمع‌‌‌آوری مجدد سلاح‌های سنگین ی.پ.گ و از کاراندازی استحکامات و دیگر مواضع رزمی آنها حائز اهمیت و کارکرد است.

۱۰- منطقه امن در درجه اول توسط نیروهای مسلح ترکیه اجرایی خواهد شد و دو طرف همکاری‌ خود را در تمامی ابعاد مربوط به اجرای آن افزایش خواهند داد.

۱۱- ترکیه، برای امکان‌پذیر کردن عقب‌نشینی ی.پ.گ از منطقه امن ظرف مدت ۱۲۰ ساعت، عملیات "چشمه صلح" را موقتاً متوقف خواهد کرد. عملیات چشمه صلح بعد از اتمام این عقب‌نشینی متوقف خواهد شد.

۱۲- آمریکا توافق می‌کند در زمان توقف عملیات چشمه صلح دنبال اعمال تحریم‌های بیشتر ذیلِ فرمان اجرایی مورخ ۱۴ اکتبر ۲۰۱۹ نباشد. دولت آمریکا به منظور تأکید بر پیشرفت‌های در حال انجام برای دستیابی به صلح و امنیت در سوریه طبق قطعنامه شماره ۲۲۵۴ شورای امنیت، با کنگره به نحو مقتضی همکاری و رایزنی‌ خواهد کرد.

۱۳. هر دو طرف به همکاری با یکدیگر برای اجرای تمامی اهداف مطرح‌شده در این بیانیه متعهد هستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1398/07/25
خردوقان یک تروریست داعشی
پاسخ ها
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
این تهاجم با هماهنگی قبلی آمریکائیها بود و آمریکا طوری رفتار میکنه که هر نقطه ای مورد نظر ترکیه بود چند روز قبلش آمریکائیها آنجا را ترک می کنند و ترکیه بلافاصله به آنجا حمله و تصرف می کنند فهم این مساله خیلی سخت نیست ، همیشه اینجوری بوده است الان هم که ترکیه به خواسته های خودش رسیده، آمریکائیهای بیشرف مثلا به نفع انسانیت و نجات جان انسانها مداخله می‌کنند آمریکائیها از آن طرف دنیا در این منطقه چکار می کنند؟ هدف اصلی آنها فقط مداخله و سلطه طلبی است پس مرگ بر آمریکای جنایتکار
رضا
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
این تهاجم با هماهنگی قبلی آمریکائیها بود و آمریکا طوری رفتار میکنه که هر نقطه ای مورد نظر ترکیه بود چند روز قبلش آمریکائیها آنجا را ترک می کنند و ترکیه بلافاصله به آنجا حمله و تصرف می کنند فهم این مساله خیلی سخت نیست ، همیشه اینجوری بوده است الان هم که ترکیه به خواسته های خودش رسیده، آمریکائیهای بیشرف مثلا به نفع انسانیت و نجات جان انسانها مداخله می‌کنند.
آمریکائیها از آن طرف دنیا در این منطقه چکار می کنند؟ هدف اصلی آنها فقط مداخله و سلطه طلبی است پس مرگ بر آمریکای جنایتکار
Iran, Islamic Republic of
21:20 - 1398/07/25
دلسوزی ترامپ مشکوکه
حتما یه ً ضرری توی این کار داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
اره مثل تو جیر خور
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
جیره خور شمایی
مرگ بر ترامپ
مرگ بر آمریکا
United Kingdom
21:21 - 1398/07/25
رجب بخاطر قدرت زود گز. کردای سوریه را ازخاک خودشون اواره کره وزنو بچی انهارا کشته انهایی که برای قدرت دوروزه همنوع خودشو میکش فقط برای خودش جهنم میخر خدا ستمگرانرا لعنت کرده رجب قاطل
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1398/07/25
واقعا سازمان ملل کجاست ؟ که این چنین حق انسان ها پایمال می شود ؟
Iran, Islamic Republic of
21:30 - 1398/07/25
نوش دارو بعد از مرگ هزاران نفر.تجاوز کرده ازش تشکر کردن بیش تر تجاوز نکرده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
مرگ بر شما حالا کار بدی کردن جلو کشت کشتار را گرفتن هر چند موقتی باشه
Russian Federation
21:32 - 1398/07/25
سیاست پدر مادر نداره.همین امروز گفتی نامه ترامپ انداختی سطل زباله‌
Iran, Islamic Republic of
21:39 - 1398/07/25
چرا مگه ترکیه زن امریکاس که باید بااجازه او اتش بس کنه
Iran, Islamic Republic of
21:42 - 1398/07/25
الان کردها با ارتش سوریه وارد جنگ میشند؟
France
21:46 - 1398/07/25
خردوغان تا چندروز پیش میگفت به هیچ عنوان توافق نمیکنم ولی ترکیه دومین ارتش بزرگ ناتو ۱۰ روز از هوا و زمین با بزرگترین توپخانه نتونست هیچ کاری کنه حتی باکمک بردارن داعشیش آخرش این جوری به سازش افتاد
Iran, Islamic Republic of
21:51 - 1398/07/25
اردوغان احمق یه جنگ خانمان سوز رو شروع میکنه با چراغ سبز آمریکا و حالا هم با همون چراغ، آتش بس اعلام میکنه، واقعا سیاست پدر مادر نداره
United Kingdom
21:56 - 1398/07/25
دیدین دلواپسای محترم که می خواستین کالای ترکیه رو تحریم کنین؟؟؟؟ دیدین همه راضی هستن و فقط شما بلدین خودتونو بندازین وسط همه ماجراها و سنگ رو یخ بشین؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
چی میگی چند چندی با خودت ؟ چند سالته عمو؟
United Arab Emirates
21:57 - 1398/07/25
امیدوارم کوردها ضرر نکنن و به خودمختاری برسن انشالله حق به حقدار برسه
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1398/07/25
ترامپ برای سوریه نقشه هایی داره خدا به خیر کنه..
Iran, Islamic Republic of
22:05 - 1398/07/25
میگم چطور کشور خودمون دم از محکومیت ترکیه نزد ؟؟؟ کسی اینجا سیاست میدونه البت که ما هممون سیاستمدار هستیم اونی که بیشتر سرش میشه
پاسخ ها
پسر شمالي
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۶
در يک کلمه چون نفتمون رو از طريق ترکيه ميفروشيم و ترکيه برامون يکي از بزرگترين دور زننده هاي تحريم هاست
United Arab Emirates
01:17 - 1398/07/26
ترکیه که نمی تونه تو جنگ با کردها پیروز بشه مجبور به مذاکره شد ولی امیدوارم غربی ها سر کردها باز کلاه نزارن و کردهای روژآوا بتونن خودمختاری در قالب سوریه به دست بیارن چیزی که استحقاقشو دارن
Iran, Islamic Republic of
01:33 - 1398/07/26
اره دیگه هدف شما آزاد کردن داعشی ها بود که به هدفتون رسیدید ، موفقیت بزرگی بود براتون ، جان چندتا داعشی کثیف براتون مهمتر از جان زن و کودکان بی گناه کورد بود. مرگ بر ترامپ و اردوغان جنایتکار
Iran, Islamic Republic of
14:21 - 1398/07/26
چه توافقی خودتان می بریدوخودتان میدوزید همه جاروتصرف کننین اونهاهم یک دست عقب ویکدست جلوبگیرن برن خانه شان عجب بابا خاک توسرتان باتقصیم کردن مال پدریتان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج