شرط تازه‌ی گرجستان برای اقامت ایرانی‌ها
۹۲۴۵۶۷
۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
۱۳۸۹۰
گرجی‌ها می‌گویند برای گرفتن اقامت این کشور علاوه بر خرید ملک حداقل باید ٦٥‌هزار دلار سرمایه به کشورشان بیاورید. مریم سلطانی، عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و گرجستان می‌گوید: «این اتفاق دو دلیل دارد، نخست این‌که گرجستان در تلاش است به اتحادیه اروپا بپیوندد و به همین دلیل شرط سرمایه‌گذاری را برای مهاجرانش اجباری کرده است.»

روزنامه شهروند: گرجستانی‌ها دست رد به سینه ایرانی‌ها زدند و دیگر خریدن خانه برای گرفتن اقامت گرجستان کافی نیست. این خبر را مریم سلطانی، عضو هیأت مدیره اتاق ایران و گرجستان اعلام کرده و می‌گوید: «براساس مقررات تازه این کشور، شهروندان ایرانی باید علاوه بر خرید ملک دست‌کم ٦٥‌هزار دلار سرمایه به گرجستان ببرند تا بتوانند اقامت این کشور را دریافت کنند.» او تاکید می‌کند: «دلال‌های ایرانی گرجستان این اتفاق را از مهاجران پنهان می‌کنند و همچنان در تبلیغات‌شان به دروغ می‌گویند خرید ملک برای گرفتن اقامت کافی است.»

دیپورت ایرانی‌ها از گرجستان در شرایطی رخ می‌دهد که ایرانی‌ها‌ سال ٩٦ رکورد خروج سرمایه از کشور را شکسته‌ و براساس اعلام صندوق جهانی پول ٢٥‌میلیارد دلار ارز از ایران خارج کرده‌اند. علی پورابراهیمی، رئیس پیشین کمیسیون اقتصاد مجلس دهم و محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته‌اند که این پول‌ها صرف خرید خانه در کشورهای همسایه شده است.

جالب است بدانید نیت واقعی بسیاری از ایرانی‌هایی که در کشورهای همسایه خانه خریده‌اند، سرمایه‌گذاری و کار نبوده است. مریم سلطانی می‌گوید: «گرجستانی‌ها متوجه شده‌اند بیشتر شرکت‌های ثبت‌شده ایرانی‌ها در این کشور صوری است و هیچ‌گونه گردش مالی ندارد، به همین دلیل است که روی مهاجران ایرانی ذره‌بین گذاشته‌اند و برای پذیرش آنها سختگیری‌ها می‌کنند.»

چالش اقتصاد ایران با اشتیاق خرید خانه خارجی

ایرانی‌ها چیزی حدود ٢٥‌میلیارد دلار ارز از کشور خارج کرده‌ و در کشورهای همسایه خانه خریده‌اند. این خبر را محمدرضا پورابراهیمی، رئیس سابق کمیسیون اقتصاد مجلس دهم درحالی اعلام کرد که براساس گزارش صندوق جهانی پول رکورد خروج سرمایه در‌ سال ٩٦ شکست و ایران با خروج ٢٥‌میلیارد دلار سرمایه یکی از حادترین شرایط اقتصاد را تجربه کرد؛ عددی که البته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه هم آن را تایید کرده و گفته موج خرید ملک خارجی موجب بحران بازار ارز شده است. در این میان مشخص نیست ایرانی‌ها چه تعداد ملک در خارج از کشور خریده‌اند، اما ترکیه با آمار شفاف و دقیق‌تری‌ نسبت به سایر کشورهای همسایه اعلام کرده است که شهروندان ایرانی تنها ظرف یک‌سال ٨‌هزار خانه در ازمیر ترکیه خریده‌اند.
با این حال متوسط قیمت ملک در گرجستان بسیار پایین‌تر از ترکیه است. میانگین قیمت ملک در تفلیس گرجستان بین ١٠٠ تا ١٥٠‌هزار دلار است و متوسط قیمت ملک در استانبول و آنکارا حدود ٢٥٠ تا ٣٠٠‌هزار دلار است و بازار ارزان‌تر گرجستان سبب شده است این کشور برای ایرانی‌ها جذاب‌تر از ترکیه شود.

فاطمه مقیمی، رئیس اتاق ایران و گرجستان می‌گوید: «بیشتر ایرانی‌هایی که در گرجستان خانه خریده‌اند، از قشر متوسط هستند.»

مریم سلطانی، عضو هیأت مدیره اتاق ایران و گرجستان هم توضیح می‌دهد: «میزان مهاجرت ایرانی‌ها به گرجستان آن‌قدر زیاد است که گفته می‌شود دستگاه‌های اداری این کشور برای بررسی تقاضای ایرانی‌ها دچار مشکل شده‌اند.»

چوب حراج ایرانی‌ها به خانه‌های گرجستانی
با وجود علاقه ایرانی‌ها به گرجستان، گرجی‌ها نسبت به شهروندان ایرانی بداخلاقی می‌کنند. آذر ماه‌ سال گذشته گرجستان ٤٣٤ ایرانی را از فرودگاه به ایران برگرداند و همان زمان بود که وزارت امور خارجه ایران اطلاعیه‌ای صادر کرد و از ایرانی‌ها خواست از سفر غیرضروری به گرجستان پرهیز کنند. این موضوع درحالی رخ داد که گرجستان از کشورهایی است که ایرانی‌ها می‌توانند بدون ویزا به آن سفر کنند، اما تازگی گرجی‌ها نسبت به موج مهاجرت ایرانی‌ها به کشورشان حساس شده‌اند. آنها پیش از این کشاورزان ایرانی را از کشورشان برگرداندند؛ کشاورزانی که در جریان خشکسالی به گرجستان مهاجرت کرده بودند تا در زمین‌های اجاره‌ای آنها کار کنند.

مسعود رصاف، شهروند ایرانی که چهار‌سال پیش به گرجستان رفته و مزرعه‌ای ٧٠ هکتاری در حومه شهر کوتائیسی گرجستان خریده بود، گفته است که گرجی‌ها برای کارهای اداری به ایرانی‌ها سختگیری می‌کنند و نه‌تنها در پروسه‌های اداری راه‌اندازی مجتمع کشت و صنعت با او همکاری نکرده‌اند که مانع از ورود دوباره او به کشورشان شده‌اند، بنابراین او مجبور شده زمین‌های شخم‌زده و آماده کشت را برای فروش آگهی کند.

این ماجرا برای مالکان خانه‌های مسکونی در گرجستان تکرار شده و این کشور اعلام کرده است که خرید ملک برای دریافت اقامت دایم کافی نیست و ایرانی‌ها با خرید ملک تنها می‌توانند یک‌سال در این کشور اقامت کنند.

این موضوع موجب شده آگهی‌های فروش ملک در گرجستان بیشتر از گذشته شود و البته ایرانی‌هایی که متوجه مقررات جدید شده‌اند، دیگر حاضر نیستند به راحتی ملک ایرانی‌های دیگر در گرجستان را بخرند. از آن سمت گرجی‌های سودجو هم برای خرید خانه ایرانی‌ها در کشورشان قیمت‌های پایین‌تری تعیین می‌کنند.

برخی ایرانی‌ها، گرجی‌ها را بدبین کرده‌اند

گرجی‌ها می‌گویند برای گرفتن اقامت این کشور علاوه بر خرید ملک حداقل باید ٦٥‌هزار دلار سرمایه به کشورشان بیاورید. مریم سلطانی، عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و گرجستان می‌گوید: «این اتفاق دو دلیل دارد، نخست این‌که گرجستان در تلاش است به اتحادیه اروپا بپیوندد و به همین دلیل شرط سرمایه‌گذاری را برای مهاجرانش اجباری کرده است.»

او ادامه می‌دهد: «گرجستان درواقع بیشتر از این‌که کشوری مهاجرپذیر باشد، کشوری سرمایه‌پذیر است، به همین دلیل این قانون را اجرا کرده است تا از نظر اقتصادی رشد کند.»

نگاهی به گزارش بانک جهانی نشان می‌دهد گرجستان از نظر سهولت کسب‌وکار هفتمین کشور جهان است و این کشور از سال‌ها قبل برای جذب سرمایه‌گذار برنامه‌ریزی کرده است.

عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و گرجستان همچنین توضیح می‌دهد: «علاوه بر نگاه سرمایه‌پذیری گرجی‌ها، تقلب برخی شهروندان ایرانی در این کشور موجب شده آنها نسبت به سرمایه‌گذاران ایرانی هم بدبین شوند و با سختگیری بیشتری آنها را در کشورشان بپذیرند.»

سلطانی می‌گوید: «ایرانی‌ها در گرجستان شرکت‌های صوری متعددی ثبت کرده‌اند که بانک‌های این کشور متوجه شده‌اند این شرکت‌ها و حساب‌های بانکی ایرانی‌ها هیچ‌گونه گردش مالی در‌ سال ندارد و درواقع شهروندان ایرانی برای گرفتن اقامت این کشور سرشان را کلاه گذاشته و دنبال سرمایه‌گذاری نبوده‌اند.»

اقتصاد گرجستان چقدر جذاب است؟
گرجستان تقریبا به اندازه تهران جمعیت دارد، از نظر اقتصاد چندان کشور ثروتمندی به شمار نمی‌آید و نرخ بیکاری در آن تفاوت چندانی با ایران ندارد. درحال حاضر نرخ بیکاری در گرجستان ١٢,٩‌درصد است و تقریبا نیمی از جمعیت این کشور کشاورز هستند، البته به این معنی نیست که در گرجستان سخت می‌شود کار کرد، این کشور براساس گزارش بانک جهانی یکی از ١٠ کشور اول جهان در زمینه سهولت مقررات کسب‌وکار است. حجم تجارت خارجی گرجستان سالانه حدود ١٠‌میلیارد دلار است و ایران تقریبا پنج برابر این کشور تجارت خارجی دارد.

همچنین براساس گزارش بانک جهانی، گرجستان حدود ١٤‌میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی دارد. این درحالی است که میزان تولید ناخالص داخلی ایران ٤٨٥‌میلیارد دلار است. مقایسه این دو عدد نشان می‌دهد اقتصاد ایران تقریبا ٣٤ برابر بزرگتر از اقتصاد گرجستان است.

البته نرخ تورم در گرجستان تنها ٤,٩‌درصد است، این در شرایطی که است که نرخ تورم در ایران به حدود ٤٠‌درصد رسیده است.

انتشار یافته: 33
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1398/08/11
نتیجه ظلمی که ما تو ایران به افغانها میکنیم و تو جاهای دیگه می بینیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
افغانیها که توی ایران هستن هیچکدوم اقامت ندارن حتی پاسپورت هم ندارن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
این نهایت بی وجدانیه که بگیم به افاغنه بد کردیم
تو شرایط بد اقتصادی ما حدود سه میلیون تو ایران دارند کارو زندگی میکنن در حالی که مردم ایران با بیکاری مواجه شدند همه این عزیزان کارو تخصص یاد گرفتند تحصیلات دانشگاهی دارند والان میتونن برن کشور خودشون اباد کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
۰۰:۴۹
اون ۳ میلیون افغانی که هیچ حقی ندارن بی وجدان تویی تو تهران نگاه کنی بیشتر کارگران ساختمانی افغانین جوانهای ما کار میکنن که میگی مردم ایران با بیکاری مواجهن بخاطرشون ؟ حالا تحقیرها و ...به کنار البته از مردمانی که به هموطنان خودشون ترک و شمالی و مشهدی و ...توهین میکنن نمیشه توقع داشت به افغانی توهین‌ نکنن
Iran, Islamic Republic of
17:12 - 1398/08/11
دیگه هیچ بلایی نیست که سر این ملت نیاورد باشین
Iran, Islamic Republic of
17:27 - 1398/08/11
مقایسه تون کاملا اشتباهه!!! اگه تولید ناخالص گرجستان کمتر از ماست در عوض دزدیشون حتما کمتر از ماست . تو ایران از کل ثروت و درامد ملی سهم ملت تقریبا هیچه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
همه مناطقی که تو قرارداد ترکمنچای جدا شدن ۱۷ شهر قفقاز الان وضعیتشون بهتر از ماست حالا گرجستان و ّبذارید کنار اوناییکه حاشیه خزرن و از نفت و گاز خزر هم استفاده میکنن که وضعشون از گرجستان هم بهتره
همراه
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
الان بنظر شما تعریف "قشر متوسط "که بیشتر املاک رو در گرجستان خریده چیه ؟ قشر متوسط که نابود شد دیگه وجود نداره !!!
Iran, Islamic Republic of
17:31 - 1398/08/11
ایرانی خیلی بدبخت شده،اینم بگید ک مدارس گرجستان مستقیم بورسیه کالحای امریکارو داره و ب راحتی میشه رفت امریکا.
Iran, Islamic Republic of
17:42 - 1398/08/11
فعلا مسئولین به فکر جذب توریست هستند!؟ در حالی که اهالی همه در حال فرار می باشند.
Iran, Islamic Republic of
17:47 - 1398/08/11
اقتصادش جذاب نیست فقط مردم به هر طریقی از اینجا میخوان فرار کنن
ببین چه کردن مسئولین که همه به فکر فرارند
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1398/08/11
دارن از جهنمی که واسه مردم ایران ساختین فرار میکن
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1398/08/11
تودنیاچنان ایرانی وپاسپورتشوبی ارزش کردین همه جادارن ماروتحقیرمیکنن...هیج جاواسه ماپشیزی ارزش قائل نیستن حتی کشورهایی مثل گرجستان وترکمنستان..حتی افغانستان...ماکه ندیدیم امااراونهایی که دیدن شنیدیم قبل انقلاب به 160تاکشوربدون ویزامیتونستیم بریم..حتی امریکا وکشورهای درجه یک تروپا..چی به سرماآوردین؟
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/08/11
ما ایرانیها با این هجمه تبلیغات منفی دهی کجای این کره خاکی جا نداریم بخاطر دخالت کشورمان در دیگر کشورها است در کشور عراق وسوریه برعلیحه کشورمان شعار می دهند دریمن لبنان و وغیره
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1398/08/11
اگر ایران تحقیر کرد باید رفت اگر گرجستان تحقیر کرد نباید رفت این همه جا لعنت به واپسگرا ها باعث این و ضع اند
Iran, Islamic Republic of
18:59 - 1398/08/11
اوضاع همینجوری پیش بره دور نیست روزی که افغانستان هم برای مهاجرت ایرانی ها شرط بذاره!
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/08/11
بدبختی ما همینه که عده ای پول مملکت را اینجور به باد میدهند و هر ده کوره ای را دوست دارند
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/08/11
مسعولان عزیز توجه بفرماید با مردم چه کار کردید که از ایران می روند
Poland
19:13 - 1398/08/11
چه روزایی رو داره میبینیم همه میخوان به نحوی از این کشور فرارکنن چه کردید با این کشور خدا از باعثش نگذره
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1398/08/11
تورم در ایران ده برابر است .همین برای مهاجرت کافی است .
Iran, Islamic Republic of
19:59 - 1398/08/11
چقدر خوب میشد که این 25 میلیارد دلار رو میدادن به این دزدها و مفتخورها و آغایان و آغازاده هاشون تا قورت بدن!!!!
Iran, Islamic Republic of
19:59 - 1398/08/11
ما که اینارومیخوانیم درد میکشیم شما چی؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
چرا خب یه نوافن بخور درد نکشی
France
20:44 - 1398/08/11
اقازاده حدادناعادل نگفته گرجستان رابرابیارید تابخرن
Iran, Islamic Republic of
22:48 - 1398/08/11
آقا اصلا خبر دارین که چه تعدادی از مردم ایران به گرجستان تو انبار خودشون جاساز میکردن میبردن بخاطر دلال های موادبعد انتظار دارین اونام بگن بیاین اینجا راحت باشین
Iran, Islamic Republic of
23:16 - 1398/08/11
اگر ناکجا آباد هم برویم ، موج ایرانی های آواره رو میشه مشاهده کرد .
Iran, Islamic Republic of
00:11 - 1398/08/12
مقایسه اقتصادیش اگر با توجه به جمعیتش درنظر بگیری نزدیک به ایران هستش تفاوت فقط در تورم هستش که باز نشون میده اقتصادش از ایران برتر و با ثبات
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
اقتصاد ایران 34 برابر بزرگتر از گرجستان و دزدی و فساد مسئولینش 34 هزار برابر بیشتر
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1398/08/12
وقتی آزادیو امنیت نداریم همه به فکر فراریم
Iran, Islamic Republic of
00:49 - 1398/08/12
65 هزار دلار سرمایه گذاری برای گرفتن اقامت خیلی خیلی منصفانه هست
یه خارجی باید 200 هزار دلار سرمایه به ایران بیاره تا بتونه اقامت 5 ساله بگیره ولی حق خرید ملک در ایران رو هم نخواهد داشت
خب در برابر این قانون فکر نمی کنم کشوری مثل گرجستان که برای ایرانی ها بهشت محسوب میشه غیرمنصفانه برخورد کرده باشه
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
توی این 41 سال یه نفر هم غیر از افاغنه تقاضای پناهندگی از ایران نکرد! یه چیزی دستی هم بدی کسی حاضر نیست تبعه نظام جمهوری اسلامی بشه
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1398/08/12
کرجستان مال ایران است وروزی پس خواهیم گرفت پس عجله نکنید .
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1398/08/12
هرکی نمیتونه تو وطن خودش زندگی کنه و میخاد بره همون بهتر که بره باخفت وخواری زندگی کنه... انگار وطن خار داره که نمیتونن اینجا آرامش داشته باشن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج