بیانیه اهالی «فرهنگ» در حمایت از حدادعادل
۹۲۵۹۳۸
۱۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۱
۱۰۵۵۵ 
جمعی از فارغ­ التحصیلان دبیرستان فرهنگ درباره فضای تخریب ها نسبت به دکتر حداد عادل و نقش دبیرستان فرهنگ در توسعه آموزش علوم انسانی در ایران بیانیه ای صادر کردند.

خبرآنلاین: جمعی از فارغ­ التحصیلان دبیرستان فرهنگ درباره فضای تخریب ها نسبت به دکتر حداد عادل و نقش دبیرستان فرهنگ در توسعه آموزش علوم انسانی در ایران بیانیه ای صادر کردند.

بیانیه اهالی «فرهنگ» در حمایت از حداد عادل

متن این بیانیه به شرح زیر است:

«دبیرستان فرهنگ را می­ توان نخستین تجربۀ نهادسازی ادبیات و علوم انسانی در آموزش و پرورش معاصر ایران دانست که به کوشش دکتر غلامعلی حداد عادل بنیان نهاده شد. در آن سال ­های اولیه که ما دانش ­آموز مدرسه شدیم ایشان جمعی از بهترین و فرهیخته‌ترین استادان و دبیران ادبیات و علوم انسانی کشور را گردآورده بود که بعدها یافتن نمونۀ آن یکجا و در یک‌زمان حتی در هیچ دانشگاهی قابل تصور نبود! این تلاش و دلسوزی علمی همراه بود با فضایی مثال­ زدنی از رواداری و گوناگونی فرهنگی، اعتقادی و سیاسی به گونه ­ای که دانش ­آموزان از خاستگاه­ های طبقاتی، خاندان­ های سیاسی و تعلقات دینی و فرهنگی متفاوت و متباین کنار هم می­ نشستند.

مجله منتشر می­ کردند، شب‌های شعرخوانی و داستان‌خوانی برگزار می‌کردند، به بحث­ ها و گفت­ وگوهای داغ ادبی و سیاسی و فکری مشغول می‌شدند و در دیدار با استادان تراز اول کشور، آداب فرهنگ و ادب می آموختند. هر چند در سال­ های بعد از ما فضای مدرسه به همگونی فکری و سیاسی بیشتر خو گرفت اما الگوی دوره­ های اول مدرسه همچنان در یاد و خاطرۀ جمعیِ عمدۀ دانش‌آموختگان آن سال ­ها زنده و شیرین مانده تا قدردان فرصت گران‌بهایی باشند که مؤسس و دست ­اندرکاران مدرسه با وجود دشواری ­ها و موانع موجود اقتصادی و فرهنگی در اختیارشان گذاشتند.

پیش از مدرسۀ فرهنگ دبیرستان علوم انسانی مناسب، در رده دبیرستان‌هایی که برای رشته‌های ریاضی و تجربی وجود داشت، مطلقاً یافت نمی شد و دریافتی نادرست از بهره هوشی باعث شده بود دانش ­آموزانی که هم به علوم انسانی علاقمند بودند و هم باهوش تلقی می‌شدند به ناچار به آن رشته‌ها سوق داده شوند. با مدرسه فرهنگ بود که این دیوار بلند و سرسخت فروریخت و الگوی آن در مدارس دولتی سراسر کشور نیز گسترش یافت.
مدرسۀ فرهنگ به معنای واقعی «غیرانتفاعی» بود و سطح شهریۀ آن با مدارس خصوصی امروز و دیروز هم­خوانی نداشت. (بعضاً دانش‌آموزانی علاقمند از خانواده‌هایی با توان اندک مالی رایگان یا با تخفیف در مدرسه فرهنگ ثبت‌نام می‌شدند) در نتیجه، مدرسه فرهنگ بدون امکانات مادی خاص و ویژه‌ تنها به سرمایۀ فرهنگی­ اش متکی بود.

در دو دهه گذشته جمع زیادی از دانش‌آموختگان این نهاد نوپا در فضاهای دانشگاهی، فرهنگی، آموزشی و هنری مختلف کشور مشغول به فعالیت حرفه ­ای سالم در حیطۀ تخصص خویش هستند و برآیند فعالیت­ ها و کارهای‌شان از سویی به سود کشور و جامعه و از سوی دیگر در جهت ارتقا و تقویت ادبیات و علوم انسانی اصیل و نجیب در روزگار متلاطم و آشوبناک امروز است. بدون شک علوم انسانی کشور نیازمند انبوهی از مدارس فرهنگ با آن خصوصیات ناب است تا از مظلومیت تاریخی خویش به درآید و نقش یگانۀ خود را ایفا کند. چنین ضرورتی ایجاب می ­کند تجربه­ جوان این مدرسه از پشتوانه و پشتیبانی ملی درخوری بهره ­مند بماند.

«انسان» هم موضوع ادبیات و علوم انسانی است و هم فاعل آن. ما از آموزگاران­مان آموختیم که در مسیر این شناخت، علم و اخلاق راستین، همتایان یکدیگرند و هر یک با آن دیگری معنا می­ یابد. علوم انسانی می ­تواند جامعه اخلاق­مدار بسازد و برای رشد خود نیز به دانشورانی باورمند به اخلاق والای انسانی نیازمند است. جوامع رشدیافته با دانش انباشته ­ای از علوم انسانی مستقل، خودبنیاد و روزآمد تحول یافته­ و به پیش ­رفته­اند و ما نیز مشمول همین قاعده ­ایم.

تعدادی از ما فارغ‌التحصیلان دوره‌های اول دبیرستان فرهنگ(از ورودی‌های اوایل دهه هفتاد) هر یک مشی و مرام فکری و سیاسی خود را داشته‌ایم - چنانکه از کارنامه هر کدام‌مان برمی‌آید - اما برای پاس داشتن اخلاق و علوم انسانی، در پی ماجراهای غیرمنصفانه ­ای که در این روزهای اخیر پدید آمده، خود را موظف می‌دانیم بگوییم اندیشه تأسیس مدرسه‌ای آبرومند و معتبر برای علوم انسانی در زمان تأسیس دبیرستان فرهنگ اندیشه‌ای مبتکرانه و نوآورانه بود که در سرنوشت علوم انسانی این سرزمین اثری انکارناپذیر گذاشته و ما نیز از منظر انسانی، اخلاقی و علمی خود را وامدار این مدرسه، موسس، مدیران، استادان، معلمان و کارکنان آن می‌دانیم.»

امضاکنندگان (به ترتیب الفبا): محسن آزرم؛ منتقد سینما / مهدی آهویی؛ استادیار روابط بین الملل دانشگاه تهران / هادی حیدری؛ کارتونیست و روزنامه­ نگار / علی ­اکبر زین‌­العابدین؛ پژوهشگر آموزش و ادبیات کودک و نوجوان/ احمد شکرچی؛ استادیار جامعه ­شناسی دانشگاه شهید بهشتی/ امیر نصری؛ دانشیار فلسفه­ هنر دانشگاه علامه طباطبایی/ محمدمنصور هاشمی؛ نویسنده و پژوهشگر/ مهدی یزدانی خرم؛ رمان نویس، روزنامه ­نگار و منتقد ادبیات.

برچسب ها:
انتشار یافته: 62
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/08/15
یه عده رانتی نجومی بگیر با پارتی شغل گرفتن تحویل جامعه داده معلومه از عکس ها
پاسخ ها
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
حالا جابتر اینکه علوم انسانی و انسانیت و فرهنگ تو این دوره نابود شده اینها از چی حمایت میکنن
آها از کیسه ای که به موقع پر میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
شاید فرهنگ دبیرستان خوبی باشه نمی دونم اما اینا تو یه جای معمولی هم درس می خوندن همین بودن شکرچی ۱۵ سال پیش که ما شهید بهشتی بودیم استادیار بود اونم به زور چسبیدن به پروفسور رفیع پور هنوزم استادیاره؟!!!! چه پیشرفتی واقعا. یزدانی خرمم از دست اندرکارای نشر چشمه که اقلا داستانهای ایرانی که چاپ می کنن معلومه به چه هدفیه فقط تلخ و سیاه کردن فضای ذهن آدمها
بدون نام
Netherlands
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
کاربر ۳:۵۳ عزیز
ایتدای کامنتتون رو که خوندم احساس کردم فردی
منطقی این کامنت رو نوشته ؛تا رسیدم به خط آخر!
و متوجه شدم شما به هیچ وجه نه تنها اهل مطالعه نیستید بلکه سواد تحلیل هم ندارید. نشر چشمه کتابهای بسیار خوبی چاپ میکنه و تو این وانفسای قحطی نشر خوب تو ایران ؛ نشز چشمه نعمته. اینهمه سیاه بینی رو از کجا آوردید؟منطقت دقیقا منطق مسوولان کشوره که با توهم توطيه به مسایل عادی جامعه نگاه میکنند.
متوجه نیستید که یکی از اصول اولیه هنر و فرهنگ پرداختن به مسایل و مشکلات بشریته؛ و این کند و کاو هدفش تلخ و سیاه کردن ذهن آدما نیست؛یلکه سوق دادنشون به تفکره
Iran, Islamic Republic of
13:45 - 1398/08/15
8 نفر بیانیه دادن برای حمایت از حداد خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1398/08/15
معلومه بهشون رسیده توپ
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/08/15
اهالی دییرستان فرهنگ نه اهالی فرهنگ و هنر تیتر ایهام داشت
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/08/15
شما حمایت نکنید پس چه کنید. شماها هم مانند او و شریک اویید. برای انوع جلسات بی نتیجه پول های هنگفت می گیرید.
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1398/08/15
همه اصولگرا واپسگرا مثل همن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
باز دویست تا کامنت رو یک جاهل بیسواد گذاشته که انگار ازش ضمانت گرفتند حتما کامنت پرونی کنه و لحظه ای دهنش بسته نشه!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۶
یزدانی خرم نویسنده مشهوریه و مورد هجمه واپسگراها! همین یه کلمه رو یاد گرفتی گویا! آزرم هم که عشق تن تن و علی حاتمیه نمی تونه واپسگرا باشه نادان
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1398/08/15
تبعيض آموزشي مساوي با مرگ آموزش
Iran, Islamic Republic of
13:53 - 1398/08/15
چقدر هم این چهره ها تاثیرگذارند در فرهنگ این مملکت!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
وقتی فرهنگتون مدیری و گلزار باشه بایدم تاثیری از اینها نگیرید!
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1398/08/15
دیگه،حناتون رنگی نداره!
Iran, Islamic Republic of
13:57 - 1398/08/15
تیتر بزن بیانیه دوستان فرید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
میگین سالیان قبل ما دانش آموز بود یم این استاد بود
حال چی می خواهید ثابت کنید بود معنی نداره حرف از امروز بزنید
Iran, Islamic Republic of
14:01 - 1398/08/15
اهالی فرهنگ هم ازهمان قماش حداد هستن بیش ازاین انتظار نیست
United Kingdom
14:03 - 1398/08/15
این ها هم دست کمی از حداد و زن با کلاسش ندارند.
Iran, Islamic Republic of
14:08 - 1398/08/15
چقدر این جمع خوشتیپ هستند!!!خخخخخخخخخخ
United Arab Emirates
14:09 - 1398/08/15
گفتگوی خانم دکتر حداد توهین به مردم بود .
لطفا توجهی پذیرفته نیست
United Arab Emirates
14:11 - 1398/08/15
ازبیانیه مهم شمابزرگان متشکرم.مغرضان خجالت بکشند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۵
فکر کنم خانم حدادی شما یا پسرش شاید هم خود حداد چون هیچ ادم منصف دیگه ای نمی تونه این و بگه
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1398/08/15
بالاخره شورا هم دست شون تو مدارس انتفاعی است باید هم دفاع کنند . بالاخره رانت حوزه آموزش پر سودترین و پولسازترین خدمات در حال حاضر در کشور است .تمام صنعت گران ورشکست و تعطیل می شوند ولی باند کنکور و مدارس غیر دولتی با پارتی های و مافیای قدرتمند عظیم ، مانند جلبک در سنگ های سخت در حال رشد و تکثیر هستند و نماینده ها هم دیگه کاری از دستشون بر نمی یاد .
Iran, Islamic Republic of
14:14 - 1398/08/15
همشون از جیره خوارهای حداد هستن
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1398/08/15
این دغل دوستان که میبینی/مگسانندگردشیرینی!
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1398/08/15
بله بیست و پنج میلیون تومان باباهاتون می ریختن تو جیب مدیر مدرسه . چرا باید بد باشه؟
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/08/15
به روباه گفتند شاهدد کیه گفت:دمم
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1398/08/15
به روباه گفتند شاهدد کیه گفت:دمم
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1398/08/15
هر چی هم می زنید بدتر می شه!
ایشان که اینقدر دغدغه در خصوص آموزش صحیح و مطلوب را داشته در چند سال ریاست مجلس چه طرحی رو برای اصلاح وضعیت آموزشی برای همه دانش اموزان این سرزمین پیش برده
متاسفانه ما هم راهی و رفتیم که خیلی قبل تر ها یه عده ای به ظاهر خواص و به ظاهر طبقه بالای جامعه، اون راه رو رفتند
بهترین اساتید بهترین مدارس بهترین بهترین بهترین
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1398/08/15
اینم رفت یعده را جم کرد که موافق بنویسن آقا محبوبیت وقبولیتتو تو مر م از دست دادی برو به دختر فرنگی نشین وپسر نادان وعزیز در ونت برس تورا چه به مردم دراز آویز زینتی
Iran, Islamic Republic of
14:48 - 1398/08/15
حمایت از یک پدر شهید آمریکایی ثواب داره. آففففرفففین.
United States
14:53 - 1398/08/15
لطفا پس از خواندن نامه این آقازاده ها، سیفون را بکشید
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1398/08/15
راستی حدادعادل خاوری سلام رساند
Iran, Islamic Republic of
14:57 - 1398/08/15
حرف درخوب یا بدبودن مدرسه فرهنگ نیست ،آنچه مذمت میشود نادیده گرفتن عدالت
آموزشی درسطح کشور است.
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1398/08/15
بله به شماها ماسیده. باید هم طرفداری کنید,. اصلا مشکل عامه مردم با طرز تفکر شماها همینه. شماها میتوانید بقیه نمی توانن. چرا دیگر می گویید, زمان ساسانیان همه افراد, جامعه توان رفتن به مدرسه را نداشتن. چرا این مدارس, در استانهای محروم و مدرسه های کپری نیست؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1398/08/15
خخخخخخ میشه بگید حمایت از چی این اقا ؟از پسر دامادشون که مدیر شبکه سه شدند یا فامیلهای دور و نزدیکشون که با پارتی استخدام شدند ؟
Germany
16:06 - 1398/08/15
من که در جایگاهی نیستم نظر بدم انشاالله همینطور که میگن
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1398/08/15
تیتر بزن بیانیه دوستان فرید
Iran, Islamic Republic of
16:23 - 1398/08/15
زیادی بالا رفتید نیافتید پایبن
Iran, Islamic Republic of
16:33 - 1398/08/15
خود گويي و خود خندي
به به چه هنرمندي
Iran, Islamic Republic of
17:04 - 1398/08/15
جملگی سر در یک آخور دارند
Iran, Islamic Republic of
17:05 - 1398/08/15
این آقایون به ظاهر فرهیخته واقعا نمیفهمند یا خودشونو به نفهمی زدن.مساله سطح علمی مدرسه فرهنگ یا ایجاد اولین مدرسه علم انسانی با سطح بالا و همتراز مدارس نمونه و تیزهوشان نیست.مساله بی عدالتی آموزشی, تافته جدابافته بودن وراه حل شخصی یکی از بالاترین مقامات فرهنگی و آموزشی کشور فقط برای خانواده خود و اطرافیان ورهاکردن جمعیت چند میلیونی دانش آموزان کشور درمدارس بی کیفیت است.اگر بقیه هم به دبیرستانهای فرهنگ دسترسی داشتند شاید وضع جامعه ما اینچنین نبود.
United States
17:34 - 1398/08/15
چند میگیری چرت بگی؟ خود طرف میگه مدرسه را برای پسرم زدم! اون یکی میگه زمین غصبی هست! بعد تو میگی باعث پیشرفت علوم انسانی شده؟
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1398/08/15
آفرین بر شما ثروتمندان بی درد که از قبل همین حدادعادل به نون و نوایی رسیدید شما حمایت نکنید کی حمایت بکنه؟
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1398/08/15
بقیه فارغ التحصیل ها کجان کلا هشت نفر خروجی داشته ؟!!!!! چرا روح الله زم امضا نکرده اونم شاگرد همین مدرسه بوده خیلی های دیگه هم هستن که از وجه خوبی برخوردار نیستن
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1398/08/15
هر وقت رفتین تو کپر نشین های هرمزگان و سیستان و بلوچستان هم یه مدرسه مشابه زدین بیاین نظر بدین
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1398/08/15
چقدر بی فرهنگ هستند ،،،،
United Arab Emirates
21:52 - 1398/08/15
بهتر بود به جای اینکه بهترین دبیران کشور رو گلچین کنه بیاره تو دبیرستان خودش، که یه عده محدودی از بچه پولدارها از بهترین امکانات آموزشی بهره مند بشن، یه قدم برمیداشت برای اینکه بتونه سطح آموزش رو در همه مدارس کشور ارتقاء بده، کاری که این کرده یه اقدام شخصی و منفعتی برای خودش و مجموعه خودش هست، حق بدین اگه یکی تو یه نقطه دورافتاده این مطلب رو بخونه و بگه خب به من چه که فلانی تو دبیرستان خودش چه غلطی کرده!!!!
Iran, Islamic Republic of
22:51 - 1398/08/15
به رو بله گفتن شاهدت کیه گفت دمم
Iran, Islamic Republic of
01:38 - 1398/08/16
ننگ ب آموزشی ک بویی از فرهنگ نبرده و امثال حداد ها برایش تبلیغ میکنند تا بلکه ثروتی ب جیب بزنند . دغدغه شما نشر و توسعه فرهنگ نیست دغدغه شما چجوری بالا کشیدن پول بیت المال ب بهانه نشر فرهنگه
Iran, Islamic Republic of
02:01 - 1398/08/16
این دغل دوستان که می بینی مگسانند گرد شیرینی
Iran, Islamic Republic of
02:37 - 1398/08/16
آقای حداد عادل چون دبیرستان در خور آقا زاده شان فرید جان در ایران پیدا نکردند خودشان دبیرستان تأسیس کردنند وچون داماد و شوهردرخور صبیه خانمشان در ایران یافت نشد ونمی توانستند تولید وتاسیس کنند لذا از خانواده شهید پرور آمریکا انتخاب کرده و چون لباس دوخت ایران را به دماغ در نمی آورند از فر.شگاههای لندن تهیه می فرمایند ونیز زایشگاه هم از انگلستان انتخاب می فرمایند
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1398/08/16
فهم و درک منتقدان دکتر حدادعادل بیشتر از این نیست!
Iran, Islamic Republic of
16:07 - 1398/08/16
فهم و درک منتقدان دکتر حدادعادل بیشتر از این نیست!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج