شکایت ایران از گزارشگر ویژه حقوق بشر
۹۲۶۲۸۵
۱۶ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۷
۴۵۷۰ 
سرپرست هیأت حقوق بشری کشورمان که به ژنو سفر کرده است از شکایت ایران از جاوید رحمان گزارشگر ویژه حقوق بشر خبر داد.

پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر: هیئت ایرانی ستاد حقوق بشر کشورمان که به ژنو سفر کرده است، به سرپرستی محمدجواد لاریجانی، نشستی را با تعدادی از علاقه مندان حوزه حقوق بشر در مقر نمایندگی ایران در ژنو برگزار کردند.

این نشست با تعدادی از علاقمندان و مرتبطین با حوزه حقوق بشر ایران از کمیساریا، آکادمی حقوق بشر ژنو و نمایندگی سوئیس برگزار شد.

لاریجانی در این جلسه اشاره کرد: قصد جمهوری اسلامی، توسعه همکاری ها با سازوکارهای بین المللی حقوق بشر است. ما حقوق بشر را برای خود می دانیم و آن را متعلق به جامعه غربی تصور نمی کنیم. جمهوری اسلامی یک تجربه مستمر و دائمی است. بسیاری از افراد در اوایل انقلاب ایران، این سوال را مطرح می کردند که آیا اساساً امکانپذیر است که جامعه ای مانند ایران بر اساس اسلام بتواند حقوق بشر را برای مردمان خود تامین کند؟ ما تجربه ای گرانبها برای جهانیان بودیم و البته هنوز این تجربه ادامه دارد.

سرپرست هیأت حقوق بشری ایران در ادامه بیان کرد: عقلانیت اسلامی، موضوع را برای ما روشن کرده است. این تفاوت اسلام ما با اسلام سلفی هاست. این چیزی است که ما به آن اجتهاد می گوئیم. اسلام یک متن یخ زده نیست.

وی همچنین انتقاداتی را نسبت به عملکرد سازمان ملل طی ۴۰ سال گذشته نمود و بیان داشت: ما هر ساله شاهد یک قطعنامه علیه خودمان هستیم. قطعنامه ای که هیچ منطق و دلیلی ندارد. قطعاً این حقوق بشر نیست. کشوری که هر سال یک انتخابات را پشت سر گذاشته است و کشوری دموکراتیک محسوب می شود، شایسته چنین برخورد گزینشی نیست.

لاریجانی همچنین ضمن اشاره به اهمیت همکاری ها با دفتر کمیسرعالی حقوق بشر ملل متحد و همچنین همکاری با گزارشگران موضوعی و دعوت از سه تن از آنها جهت بازدید از کشور، نسبت به عملکرد جاوید رحمان، گزارشگر ویژه ایران انتقاد کرد.

وی ضمن اشاره به اقدامات وی از جمله مصاحبه با شبکه های معاند ایران، رفتار وی را آشکارا خلاف دستورالعمل گزارشگری دانست.

لاریجانی همچنین بر این نکته تاکید کرد که ایران از وی شکایت داشته و خواهان این مهم است که مسئولیت این گزارشگر در رابطه با اقداماتش احصاء شده و احراز شود.

وی در خاتمه و در پاسخ به یکی از اعضای هیئت مقابل بیان کرد: شکنجه طبق قوانین ایران ممنوع است و اقرار همراه با شکنجه معتبر نیست. قانون ما اصل را بر برائت گذاشته است. در رابطه با مجازات بدنی نیز باید گفت که مجازات بدنی همان شکنجه نیست اگرچه نظام قضایی ما به سمت تعیین مجازات های جایگزین گام بر می دارد. حل و فصل دعاوی قبل از دادگاه و آموزش جامعه و بازپروی مجرمان از جمله نوآوری های قوانین ایران محسوب می شود.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Netherlands
16:59 - 1398/08/16
بذارید ۴ روز از قطع کردن دست بگذره بعد...
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۰۱:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۷
انسان نیستند
وووووووووووووو
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
ببخشید ایشان چند مین لاریجانی هستن؟
اخریشه یا باز ادامه داره
AAAAAAAAAA
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
باز سانسور چی گیر داد
داداش میشه بیخیال ما باشی
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1398/08/16
سلام، تمام گزارشهای حقوق بشر از بی تدبیری مسئولین کشوره، وقتی نماینده حقوق بشر رو به کشور راه نمیدن اونم میره از ایرانیهای مقیم خارج و شبکه‌های فارسی زبان اطلاعاتشو جمع میکنه و در این صورت چه انتظاری دارید، زمان خاتمی دعوتش کردن ایران از زندانها بازدید کرد یه شام و نهار بهش دادن و تحویلش گرفتن یه گزارش خوب نوشت برا ایران، ما اصل تحریمهامون از همین حقوق بشر شروع شد، این همه پول خرج کشورهای برادر میکنیم یک ده میلیاردمش رو خرج این هیئت حقوق بشری بکنیم اونم چند سال یه بار مطمئناً جواب میده،، ولی افسوس برای یه ذره عقل سیاسی...
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1398/08/16
یعنی کسی هم هست که این حرفارو باور کنه؟
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/08/16
شبیه جوک است ایرانی که در جهان به عنوان ناقص. حقوق بشر شناخته. می شود حالا از مسئول حقوق بشر ایران شکایت. کرده اصلا برای شما تره خورد نمی کنند که شما بخواهید شکایت. کنید
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1398/08/16
ببینید کی داره از حقوق بشر حرف میزنه
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1398/08/16
چرا نروژ اجازه داده یک تروریست‌ وارد این کشور شود.
Iran, Islamic Republic of
21:22 - 1398/08/16
بنده به شخصه با خارجی ها کاری ندارم ولی از مسئولین محترم تقاضا دارم اصل پانزده قانون اساسی در زمینه ی حق تدریس به زبان مادری و تدریس ادبیات اقوام اقدام عاجل انجام پذیرد -بیش از چهل سال صبر برای احقاق حقوق مسلم اقوام زیبنده ی نظام جمهوری اسلامی ایران نیست.
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1398/08/17
این لاریجانی کی میخواد عوض شه.رئیس مادام العمر کمیته حقوق بشر ایرانه.
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1398/08/17
شما در میهمانی خصوصی مردم دخالت ودرروسری خانمها حتی در ماشین ورود میکنید بعد انتظار دارید دنیا حرف شما را باور کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج