اردن ورود اتباع اسرائیل به دو منطقه را ممنوع کرد
۹۲۶۴۲۰
۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۴:۲۹
۶۷۸۸
دولت اردن به رژیم صهیونیستی اعلام کرد، از یکشنبه آینده اتباع این رژیم و شهرک‌نشین‌های صهیونیست، اجازه ورود به دو منطقه "الباقوره" و "الغمر" را نخواهند داشت.

ایرنا: دولت اردن به رژیم صهیونیستی اعلام کرد، از یکشنبه آینده اتباع این رژیم و شهرک‌نشین‌های صهیونیست، اجازه ورود به دو منطقه "الباقوره" و "الغمر" را نخواهند داشت.

تارنمای شبکه تلویزیونی "آی ۲۴" رژیم صهیونیستی گزارش داد که این تصمیم دولت اردن در پی پایان یافتن مدت اجاره مناطق الباقوره و الغمر به رژیم صهیونیستی اتخاذ شده است.

دولت اردن در سال ۱۹۹۴ با رژیم صهیونیستی معاهده صلح موسوم به «وادی عربه» امضا کرد که برغم عقب‌نشینی صهیونیست‌ها از مناطق مورد منازعه، اما با گذشت ۲۵ سال هنوز حاکمیت اردن بر تمامی این مناطق ناقص مانده است.

پس از امضای این معاهده، منطقه الباقوره تاکنون در شمال اردن در سیطره رژیم صهیونیستی قرار دارد و این رژیم مدعی مالکیت بر این مناطق واقع در جنوب بحرالمیت است.

در این توافق، حق بهره‌برداری از الغمر با موافقت اردن به مدت ۲۵ سال به رژیم صهیونیستی داده شد که در صورت اتمام این مدت، چنانچه هیچ یک از دو طرف خواستار اتمام آن نشود، قرارداد به صورت خودکار تمدید خواهد شد.

دو هفته پیش، مسؤولان اردنی اعلام کردند، در جریان مذاکراتی که اخیرا میان دولت امان و نمایندگان "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی برگزار شد، اردن مشروط ساختن آزادی دو شهروند اسیر اردنی در زندان‌های این رژیم به تمدید مدت اجاره دو منطقه الباقوره و الغمر را نپذیرفته است.

این مذاکرات که میان "ایمن الصفدی" وزیر امورخارجه اردن و "مائیر بن شطریت" مشاور امنیت ملی رژیم صهیونیستی صورت گرفت، طرف اردنی هشدار داد که اصرار طرف صهیونیستی بر این مساله، عواقب ناگواری بر روابط دو طرف خواهد داشت.

اردن سه‌شنبه گذشته سفیرش در تل آویو را در اعتراض به ادامه بازداشت غیرقانونی و غیرانسانی "هبه اللبدی" و " عبدالرحمن المرعی" دو شهروند اردنی فراخواند.

اردن ۱۰ سپتامبر (۱۹ شهریور) نیز "امیر ویسبرود" را در اعتراض به بازداشت بدون اتهام این دو شهروندش احضار کرده و مراتب اعتراض خود را به این اقدام اعلام کرده بود.

روابط امان-تل آویو ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۷ (۱مرداد ۹۶) و به دنبال کشته شدن دو شهروند اردنی توسط کارمند سفارت اسرائیل در امان تیره شد.

پس از این ماجرا، اردن به این کارمند به همراه دیگر کارمندان سفارت رژیم صهیونیستی که مصونیت دیپلماتیک داشتند، اجازه داد، خاک آن کشور را ترک کنند.

استقبال گرم نتانیاهو از کارمندان سفارت اسرائیل در امان، موجی از خشم را در میان شهروندان اردنی درپی داشت.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج