زیباکلام: روحانی نه احمدی‌نژاد می‌شود، نه خاتمی
۹۲۸۵۷۱
۲۲ آبان ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۸
۹۰۶۴ 
این استاد دانشگاه درباره پایگاه حزبی روحانی هم گفت: «تصور می‌کنم آقای روحانی دیگر نه پایگاه چندانی در میان اصلاح‌طلبان دارد و نه در میان اصولگرایان و او بعد از دوران ریاست‌جمهوری‌اش نه مثل احمدی‌نژاد می‌شود و نه مثل خاتمی.

فرارو: صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هم درباره سرمایه اجتماعی فعلی روحانی گفت: «پاسخ شما را با ذکر حال خودم عرض می‌کنم. من کسی بودم که از اواخر سال ۹۵ تا انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۶ در برابر همه آن‌هایی که مسئله تحریم انتخابات را مطرح می‌کردند، می‌گفتم که هیچ راهی جز صندوق انتخابات و رأی‌گیری برای بهبود اوضاع وجود ندارد. یا یاد دارم که به بسیاری از شهر‌ها سفر می‌کردم و با مردم و نخبگان سیاسی سخن می‌گفتم که رأی‌دادن به آقای روحانی از جهات مختلف مناسب است و برای این سخنم دلیل می‌آوردم.

من از آقای روحانی می‌پرسم که چه جوابی باید به تمام آن‌هایی که به دلیل سخنان من به او رأی دادند، بدهند؟ اکنون من باید چه بگویم؟ من و امثال من توانستیم بخش قابل‌توجهی از آرای خاکستری را که تا لحظات پایانی انتخابات قصد رأی‌دادن نداشتند، پای صندوق‌ها بیاوریم.

من که در خیابان راه می‌روم، مردم می‌گویند که آقای زیباکلام شما ما را فریب دادی و من هیچ پاسخی ندارم که بدهم. در حقیقت بزرگ‌ترین لطمه‌ای که از سال ۹۶ تا کنون وارد شد، آسیب به اعتماد عمومی به مشارکت در انتخابات بود و از همین نقطه سرمایه اجتماعی آقای روحانی کاهش یافت.

زیباکلام: روحانی نه احمدی‌نژاد می‌شود، نه خاتمی

این مهم تا جایی است که چندی پیش آقای خاتمی به واقعیتی تلخ اشاره کرد و گفت: تَکرار می‌کنم‌های من هم دیگر اثر ندارد. البته هنوز هم باور دارم که تنها راه اصلاح از صندوق‌های رأی می‌گذرد و در مناظره‌هایی که با نیرو‌های اپوزیسیون می‌کنم، می‌گویم شما که می‌گویید صندوق رأی هیچ برون‌داد مثبتی ندارد، بگویید که مردم چه باید بکنند؟ اگر بگویند که باید نظام سیاسی تغییر کند، آنجاست که می‌گویم در این صورت تردید نکنید که با تغییر نظام، کشور ایران حداقل به ۵۰ سال قبل بازمی‌گردد.»

زیباکلام در پاسخ به این پرسش که آیا روحانی در دولت دوم خود تغییر کرد یا خیر، اظهار کرد: «آقای روحانی به‌جای آنکه سعی کند خواست طیف وسیع رأی‌دهندگان را تأمین کند، تلاش کرد که مبادا رقیب از او مکدر شود. من از آقای روحانی هیچ تصور غیرواقعی‌ای ندارم؛ نه او را گاندی می‌بینیم، نه ماندلا، نه مهندس بازرگان و نه دکتر مصدق و این را هم می‌دانم که حوزه اختیاراتش از حیث قانونی و سیاسی چیست، اما واقعیت این است که او با همین اختیارات هم برای مطالبات مردم اقدام ویژه‌ای انجام نداد.

او دغدغه‌هایی مانند رفع حصر، آزادی مطبوعات و گشایش‌های سیاسی را به‌عنوان شعار‌های خود مطرح کرد، اما این شعار‌ها محقق نشد؛ یا از مقطعی به بعد به مردم نشان نداد که مخالف رویکرد‌های تند در حوزه سیاست خارجی است. او می‌توانست حداقل به مردم نشان دهد که خواستار اصلاح مشکلات است و ما مردم می‌گفتیم که ایراد ندارد، از دستش کاری برنمی‌آید؛ اما اکنون جوان‌ها می‌پرسند که آیا اصلا آقای روحانی به تحقق شعار‌هایی که داد، باور داشت یا خیر؟»

این استاد دانشگاه درباره پایگاه حزبی روحانی هم گفت: «تصور می‌کنم آقای روحانی دیگر نه پایگاه چندانی در میان اصلاح‌طلبان دارد و نه در میان اصولگرایان و او بعد از دوران ریاست‌جمهوری‌اش نه مثل احمدی‌نژاد می‌شود و نه مثل خاتمی؛ زیرا به جرئت می‌گویم که با تمام نقد‌های مهمی که به احمدی‌نژاد داریم، اما اگر او همین امروز نامزد ریاست‌جمهوری شود، حداقل بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون رأی می‌آورد و آقای خاتمی هم هنوز در میان دانشجویان و روشنفکران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.»

انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1398/08/22
دهنتا ببند،گوش مفت گیر آوردی
دوباره نزدیک انتخابات شد اومدی!
مردم به جنگ زرگریتون آشنایند
Iran, Islamic Republic of
18:20 - 1398/08/22
احمدی نژادی نیستم ولی میدونم اون تو دل توده مردم جای داره ولی رئیس شماسرنوشتش از خاتمی بدتر هم میشه شک نکن.
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1398/08/22
زیبا کلام ایران را مافیا میگردونه و هر کس مخالف خواست آنها عمل کنه محکوم میشه مردم هم در این بین هیچ کاره اند!
پاسخ ها
hassan.h
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۴
میشه این مافیا رو بازتری کنی بفهمیم
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1398/08/22
منظورش اینه روحانی نه ممنوع التصویر میشه نه ممنوع المصاحبه شاید ممنوع الملاقات بشه
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1398/08/22
بینشون هیچ فرقی نیست فقط تکنیک ها و راه هایی که رفتن متفاوت هستش عین یک مسئله ریاضی با چند راه حل که جواب همشون یکی در میاد هدف این آقایون هم یکی هست
Iran, Islamic Republic of
18:48 - 1398/08/22
روحانی از خاتمی واحمدی نژاد هم بدتر هست
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1398/08/22
دارید چرن می گوید وای بر او دانشجویی که تو استادش باشید
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1398/08/22
اقای زیبا کلام .هیچ رییس جمهوری در ایران نمی تواند کار کند و ب انچه مردم میخان عمل کند چون بازیچه دست قدرت است و برا اینده اش مجبور است خودکشی سیاسی نکند و ب حرف صاحبان قدرت گوش کند.
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1398/08/22
اولش خوب آمدی ولی خیلی آقای احمدی نژادرادست کم گرفتی اگه آقای احمدی نژادمجدداتاییدشوندحداقل 25میلیون رای دارند.
Iran, Islamic Republic of
20:45 - 1398/08/22
حرفش کاملا درسته .......روحانی درواقع یعنی هیچ .....یعنی پوچ
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1398/08/22
بدتر از خاتمی هست و انشاءالله خواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1398/08/22
الان مثلا بااین حرفات میخوای بگی خیلی محبوبی و خاطرخواه داری؟ نه داداش ازین خبرا نیس. دستت واسه همه رو شده. خودت خوب میدونی چیکار کردی و چیکار میکنی
Iran, Islamic Republic of
20:47 - 1398/08/23
خاک بر سر آن کسی که به حرف مفت زیبا کلام پای صندوق رای آمده و رای داده است چرا نمیگویی دستور داشتی که برای روحانی رای جمع کنی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج