اردوگاه اصولگراها؛ از آمدن الهام تا بی‌خبری از جلیلی
۹۳۰۰۷۸
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳
۷۵۷۲ 
اخبار مرتبط با بحث سرلیستی انتخابات در اردوگاه اصولگرایان همچنان پراکنده و نامشخص است. تا اینجای کار مشخص شده که حداد‌عادل نمی‌آید. اما گویا کسی از وضعیت سعید جلیلی خبر ندارد و اخبار درباره قالیباف هم به‌شدت متناقض است؛ از بحث سرلیستی تا تمایل‌نداشتن به حضور در انتخابات مجلس. عباس امیری‌فر هم گفته که غلامحسین الهام خودش را برای ۱۴۰۰ گرم می‌کند!

روزنامه شرق: اخبار مرتبط با بحث سرلیستی انتخابات در اردوگاه اصولگرایان همچنان پراکنده و نامشخص است. تا اینجای کار مشخص شده که حداد‌عادل نمی‌آید. اما گویا کسی از وضعیت سعید جلیلی خبر ندارد و اخبار درباره قالیباف هم به‌شدت متناقض است؛ از بحث سرلیستی تا تمایل‌نداشتن به حضور در انتخابات مجلس. عباس امیری‌فر هم گفته که غلامحسین الهام خودش را برای ۱۴۰۰ گرم می‌کند!

اسدالله بادامچیان، دبیرکل حزب مؤتلفه، گفته است که ظاهرا آقای حدادعادل علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارد. حسن غفوری‌فرد، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری هم درباره احتمال سرلیستی حدادعادل گفته که ظاهرا آقای حدادعادل علاقه‌ای به حضور در انتخابات ندارد.

اردوگاه اصولگرایان؛ از آمدن الهام تا بی‌خبری از جلیلی

غلامعلی حدادعادل که چهار سال پیش هم پشت پرده هم جلوی پرده، سخنگو و نیز نفر اول ائتلاف اصولگرایان تهران بود، این روز‌ها کاملا به پشت پرده رفته است و اخبار حاکی از این است که چهره‌گردان اصلی شورای ائتلاف اوست. پرویز سروری، عضو این شورا، اخیرا اعلام کرده بود که «حدادعادل به‌عنوان رئیس شورای ائتلاف، محوریت برنامه‌های شورا را بر عهده دارد».

چهار سال پیش فهرست اصولگرایان تهران از ورود به مجلس باز ماند؛ فهرستی که به پای حدادعادل نوشته شد و بر رفتار سیاسی انتخاباتی امروز او اثر گذاشت. در همین راستا، ناصر ایمانی هم معتقد است که کاندیداتوری حدادعادل بسیار بعید است. او به خبرآنلاین گفته است: «ایشان اکنون مسئول شورای ائتلاف اصولگرایان است و قاعدتا کسی که چنین مسئولیتی دارد، از قبل تصمیم قطعی گرفته که کاندیدا یا سرلیست انتخابات نشود».

ابواقاسم رئوفیان، فعال سیاسی اصولگرا هم گفت که «اکنون باید چهره‌های جدیدتر وارد مجلس شوند. افرادی که چند بار کاندیدا شدند و آمدند و رفتند، دیگر اقبال عمومی ندارند». بادامچیان همچنین گفته که از آقای جلیلی هنوز خبری به گوش نرسیده است. غفوری‌فرد هم گفته که از جلیلی بی‌خبرم. بیژن نوباوه، از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری، در شهریور امسال اعلام کرده بود که جلیلی نامزد انتخابات مجلس نمی‌شود.

حمیدرضا ترقی احتمال کاندیداشدن جلیلی از مشهد را رد کرده و در گفتگو با ایسنا تأکید کرده که «جلیلی تاکنون حضور و فعالیتی در مشهد نداشته است». از سویی، جواد آرین‌منش، نماینده مشهد در ادوار مجلس، درباره احتمال کاندیداتوری جلیلی از مشهد گفته است: «آقای جلیلی در انتخابات مجلس پنجم از مشهد نامزد شد، اما رأی نیاورد، البته آن زمان چهره‌ای مشهور و شناخته‌شده در سطح ملی نبود.

معتقدم از آنجاکه او امروز چهره ملی محسوب می‌شود و نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری را در کارنامه دارد، مناسب‌تر و بهتر است از تهران بیاید، چون در مشهد حضور زیادی نداشته است». جبهه پایداری که از یک‌سو کار اصولگرایی را تمام و سوخته می‌داند و در جلسات شورای وحدت هم شرکت نمی‌کند، اما از سوی دیگر هم نمی‌خواهد نافش را از اصولگرایان صد درصد ببرد شاید بتواند در لحظات آخر سهم بیشتری از فهرست بگیرد.

او تا کنون درباره اینکه قطعا با فهرست جدا و سرلیستی سعید جلیلی یا فرد دیگری خواهند آمد، سخنی نگفته است. از خود جلیلی هم سخنی در نیامده و درباره حضورش در شورای وحدت و آمدنش در انتخابات با فهرست تهران یا مشهد هم هنوز اخبار مشخصی منتشر نشده است.

تناقضات درباره قالیباف

به گفته بادامچیان، اما در این میان احتمال سرلیست‌شدن قالیباف بیش از دیگران است. غفوری‌فرد هم گفته که در این میان نام آقای قالیباف بیش از دیگران شنیده می‌شود و احتمال سرلیستی او وجود دارد. محسن کوهکن، عضو جبهه پیروان خط امام و رهبری و نماینده مجلس دهم گفته بود: «افرادی مانند آقای قالیباف اگر به تشخیص یا تکلیف برسند، بر اساس آن عمل می‌کنند و احتمال کاندیداتوری‌شان وجود دارد».

حسین قربانزاده، مشاور سیاسی محمدباقر قالیباف، تأکید کرده بود که «قالیباف ظرفیت حضور برای انتخابات ۱۴۰۰ را دارد و کسی که از چنین ظرفیتی برخوردار است نباید خود را محدود به مجلس کند»، اما محسن پیرهادی، از چهره‌های نزدیک به این سردارِ اصولگرا، در گفتگو با ایلنا اعلام کرده است که «قالیباف در صورت نامزدی در انتخابات، از حوزه انتخابیه تهران به مجلس ورود می‌کند».

احمد توکلی سرلیستی قالیباف در انتخابات را کاری عقلانی دانسته و گفته است: «تصور می‌کنم مردم هم آقای قالیباف را مناسب ببینند و به او رأی بدهند». اما عبدالرضا مصری، نایب‌رئیس مجلس، اعلام کرد در دیداری که چند روز قبل با محمدباقر قالیباف داشته درباره نامزدی‌اش در انتخابات مجلس سؤال کرده و قالیباف گفته که قصدی برای حضور در این انتخابات ندارد. مهرداد لاهوتی، از نمایندگان نزدیک به سردار هم به خبرآنلاین گفته است: «احتمال کاندیداتوری قالیباف ضعیف است».

تعیین تکلیف لاریجانی

چهار ماه مانده به انتخابات مجلس یازدهم، زمزمه‌های ترک بهارستان ازسوی لاریجانی به گوش می‌رسد. درحالی‌که اصولگرایان او را از فهرست قم کنار گذاشته‌اند، به نظر می‌رسد که تنها صندلی باقی‌مانده برای او، صندلی پاستور در ۱۴۰۰ است. خودش هم چند ماه پیش گفته بود: «هنوز تصمیمی برای حضور در انتخابات نگرفته‌ام».

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، عضو فراکسیون مستقلین و از چهره‌های نزدیک به لاریجانی، احتمالات درباره عدم کاندیداتوری لاریجانی در انتخابات مجلس را رد کرده و به خبرآنلاین گفته است که این اخبار منتشر‌شده خلاف واقع است.

من معتقدم آقای لاریجانی با قدرت در انتخابات مجلس حضور پیدا می‌کند. مردم قم این‌بار به لیستی از اصولگرایان آرام‌تری نیاز دارند و پیشنهاد ما به ایشان این بوده که با دو نفر از چهره‌های معتدل ملی ائتلاف کند و گروهی سه نفره تشکیل دهد. آن موقع مشخص می‌شود که مردم قم به دنبال ایجاد تندروی در کشور نیستند و مخالف رویه فعلی‌اند».

الهام می‌آید؟

در این میان احمدی‌نژادی‌ها هم گویا قصد ورود جدی به انتخابات را دارند. تا جایی که حجت‌الاسلام امیری‌فر، از سابقون نزدیک به احمدی‌نژاد، گفته است که احتمالا آقای تمدن، شیخ‌الاسلام و ذبیحی تأیید صلاحیت می‌شوند و شاید این‌ها از افرادی باشند که بتوانند از سوی جریان احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس حاضر شوند.

او گفته است بدون شک احمدی‌نژادی‌ها در این انتخاب حاضر می‌شوند که این حضور می‌تواند در قالب حلقه محدود نزدیکانش باشد و هم در قالب قرار‌دادن چهره‌های سفید در یک لیست انتخاباتی تحت حمایت احمدی‌نژاد. او تأکید دارد احمدی‌نژاد کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ خواهد شد، اما یک کاندیدای دیگر را هم با خود راهی وزارت کشور می‌کند؛ کاندیدایی که امیری‌فر او را غلامحسین الهام می‌داند.

او گفته است: «این‌طور که من رصد می‌کنم، آقای الهام تنها چهره نزدیک به احمدی‌نژاد است که احتمال تأیید صلاحیت را دارد و از آنجا که او تا امروز درباره تخلفات و رفتار‌های محمود احمدی‌نژاد سکوت کرده است، می‌تواند او را معرفی کند و پشت‌سر او قرار بگیرد».

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج