رونمایی ۶۰ عنوان کتاب مشاهیر ایران
۹۳۰۱۴۷
۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
۳۷۹۱ 
همزمان با بزرگداشت هفته کتاب، از ۶۰ عنوان کتاب مشاهیر ایران به تعداد ۶۰ هزار جلد رونمایی شد، این عناوین به صورت زندگی‌نامه داستانی نوشته شده‌اند.

ایرنا: همزمان با بزرگداشت هفته کتاب، از ۶۰ عنوان کتاب مشاهیر ایران به تعداد ۶۰ هزار جلد رونمایی شد، این عناوین به صورت زندگی‌نامه‌ داستانی نوشته شده‌اند.

رونمایی ۶۰ عنوان کتاب مشاهیر ایران

دبیر هفته کتاب در این مراسم گفت: موسسه‌ خانه کتاب سعی کرده است با کاهش تصدی‌گری، امور را به صورت مشارکتی با انجمن‌های حوزه‌ اهل قلم و تشکل‌های حوزه‌ نشر برگزار کند. زیرا معتقدیم، این انجمن‌های مردمی، بهتر از دولت می‌توانند کار را به ثمر برسانند.

نیکنام حسینی‌پور با تقدیر از انجمن قلم ایران در انتشار زندگینامه‌ داستانی ۶۰ نفر از مشاهیر کشور، افزود: تالیف و انتشار چنین کارهایی بسیار ارزشمند است و جوانان و مردم را با مشاهیر کشور و دستاورد آنها آشنا می‌سازد.
رئیس انجمن قلم ایران نیز در این مراسم رونمایی، گفت: نگاه کلان در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، موسسات خانه کتاب و نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و بنیاد ادبیات داستانی این است که در خدمت اهل فرهنگ و ادب باشند و خوشبختانه ۲۷ سال است که هفته‌ای در سال به مسائل مرتبط با کتاب و کتابخوانی اختصاص یافته و با تغییر دولت‌ها، این سیاست تغییر نکرده است.

محسن پرویز با ابراز رضایت از رشد نویسندگان و تولید آثار مکتوب پس از انقلاب، در رابطه با رونمایی از ۶۰ کتاب مشاهیر منتشر شده توسط انجمن قلم ایران، خاطرنشان شد: انجمن قلم ایران با نیت آشنا کردن جوانان با مفاخر و بزرگان علم و فرهنگ ایران زمین در دوره‌های مختلف، آثاری را تولید کرد و با وجود فشار سنگین مالی‌ که به این انجمن وارد شد، ۶۰ هزار جلد کتاب تولید کردیم.

وی تصریح کرد: اگر بتوانیم این آثار را به نحو مناسب به مخاطب برسانیم، گام مثبتی است و می‌تواند الگویی برای افزایش تولیدات اینچنینی باشد. تولید آثاری که در راه معرفی شخصیت‌هایی که در کشور زحمت کشیدند می‌تواند کار این بزرگان را ماندگار سازد و حداقل کاری است که می‌توان انجام داد تا جوانان با چنین مشاهیری آشنا شوند.

پرویز در پایان یادآور شد: انتشار زندگینامه‌ داستانی مشاهیر کشور، با تنوعی که در انتخاب افراد صورت گرفته است، می‌تواند به جوانان بیاموزد قرار است پا جای پای چه بزرگانی بگذارند و این راه را ادامه دهند.

مجموعه‌ای برای غنای کتابخانه‌های خانگی
راضیه تجار عضو شورای سیاستگذاری هفته کتاب که در انتخاب مشاهیر و نویسندگان این کتاب‌ها نقش اصلی را ایفا کرده نیز گفت: حدود ده سال از زمانی که بحث تالیف کتاب‌هایی با عنوان مشاهیر پیش آمد گذشته است. انتخاب نویسندگان و مشاهیر زمان‌بر بود و نویسندگان خود سوژه‌شان را انتخاب کردند و قالب نگارشی این آثار براساس زندگینامه‌ داستانی گذاشته شد.

تجار ضمن تشکر از نویسندگان این ۶۰ اثر یادآور شد: شناخت این شخصیت‌های والا برای هر نوجوان، جوان و بزرگسال ایرانی ضروری است و حلقه‌ هر کتابخانه‌ای می‌تواند مزین به نگین این آثار شود و وجود سری این کتاب‌ها می‌تواند به غنای کتاب‌های هر کتابخانه‌ خانگی بیفزاید.

در این مراسم علی‌الله سلیمی (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ جهان‌آرا، سعیدی خراسانی و صدوقی)، نیلوفر مالک (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ میرزا کوچک‌خان)، محمدعلی گودینی (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ فلسفی)، سید اعظم سادات (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ شیخ مفید)، محمدرضا اصلانی (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ شیخ صدوق و ثقه‌الاسلام تبریزی)، اکبر کتابدار (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ قطب‌الدین شیرازی)، فاطمه بهبودی (نویسنده‌ زندگی‌نامه‌ سبزواری) و ... با معرفی آثار خود به خواندن فرازهایی از کتاب‌هایشان پرداختند.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار «حال خوش خواندن» از ۲۳ آبان در سراسر کشور آغاز شده است و تا ۳۰ آبان ادامه دارد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج