عوامفریبی با برچسب پوپولیسم
۹۳۰۹۴۰
۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
۷۹۵۷ 
چه کسی یا چه چیزی در اجرای تصمیم بنزینی فدا شد؟
پس از اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین برخی مقامات دولتی و طرفداران آن‌ها در دفاع از این تصمیم امتیاز‌های بزرگی را به خود دادند و اجرای این تصمیم را شاهدی بر فدایی بودن رییس جمهور برای مصالح کشور و اخذ تصمیمات غیر پوپولیستی در دولت دانستند و این در حالی است که موضوع اصلاح قیمت بنزین به هیچ وجه ربطی به شجاعت این دولت ندارد.

الف: پس از اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین برخی مقامات دولتی و طرفداران آن ها در دفاع از این تصمیم امتیازهای بزرگی را به خود دادند و اجرای این تصمیم را شاهدی بر فدایی بودن رییس جمهور برای مصالح کشور و اخذ تصمیمات غیر پوپولیستی در دولت دانستند و این در حالی است که موضوع اصلاح قیمت بنزین به هیچ وجه ربطی به شجاعت این دولت ندارد و تقریبا همه دولت ها طی سالهای طولانی به این موضوع اندیشیده اند و البته هیچ دولتی نیز چنین بی برنامه و نسنجیده به آب نزده و دولت قبل نیز که دایما از سوی روحانی متهم به بی تدبیری شده است در اجرای آن بسیار هوشمندانه تر و بهتر عمل کرد.

اما درباره ادعای گزاف فدا شدن روحانی برای مصالح کشور باید گفت که آنچه در این میان فدا شده سرمایه اجتماعی حاکمیت و اعتماد عمومی است که به دلیل اجرای بسیار بد این تصمیم درست به شدت آسیب دیده است. این موضوع به خصوص پس از مرور اظهارات اکید دولتمردان در روزهای نزدیک به اجرای تصمیم افزایش قیمت بنزین قابل مشاهده است. جملگی این دولتمردان بر افزایش نیافتن قیمت بنزین تاکید داشتند و اجرای ناگهانی این تصمیم علیرغم اظهارات یادشده چیزی جز دروغگویی را به ذهن افکار عمومی متبادر نمی کند.

توسل به تجربه‌های قبلی و رفتارعمومی در مواجهه با افزایش قیمت بنزین و بیم مخاطرات ناشی از آن از جمله انبار کردن بنزین و هجوم به پمپ بنزین‌ها در صورت اعلام قبلی ِ زمان این تصمیم نیز (آنگونه که آقای «باهنر» به ‌آن متوسل شد) به هیچ وجه رفتار دولتمردان را توجیه نمی کند. فارغ از درستی و نادرستی ادعای یاد شده دولتمردان می‌توانستند بدون دروغ گویی نیز از خطر ادعایی یاد شده بکاهند.

به علاوه اگر قرار بر امتیاز دادن باشد و بخواهیم به کسی در این تصمیم امتیاز بدهیم آن شخص نه روحانی بلکه رهبری انقلاب است که با علم به نارضایتی عمومی و همچنین بی تدبیری دولت در این میان حاضر به پا پس کشیدن از این تصمیم اتخاذ شده از سوی مسوولان نشد و «جوانمردانه» از ساختار تصمیم گیری در کشور و دولتی که در شرایط سختی گرفتار آمده دفاع کرد. هر چند که باید گفت آنچه مصالح کشور را تامین می کند نه اخلاق فردی یا رفتارهای فردی سیاستمداران بلکه تصمیمات متناسب با موقعیت اجتماعی است.

ادعای پوپولیستی نبودن تصمیم یاد شده دولتی هم متاسفانه مضحک تر از آن است که کسی آن را باور کند. اگر دولت روحانی واقعا بدون پوپولیسم می خواست به اصلاح قیمت بنزین یا حتی ارز بپردازد باید در همان دوره اول حضور در قوه مجریه این کار را می کرد نه در ماههای پایانی. وانگهی اظهارات نوبخت درباره بازگشت همه مابه التفاوت افزایش قیمت بنزین به مردم خود گویای میزان باور دولتمردان ما به حقیقت و دوری از عوامگرایی است. اگر قرار باشد آنگونه که نوبخت می‌گوید تمام درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین دوباره به خود مردم برگردد اساسا چرا باید قیمت آن افزایش یابد!

اگر هدف از این طرح، کاهش مصرف سوخت است با راه های دیگری نیز می شد به این هدف مهم رسید. متاسفانه برچسب پوپولیسم در میان طرفداران دولت به طرز بی رویه و اغلب نادرستی در جدال با منتقدانشان به کار می شود به گونه ای که می توان گفت در میان اهل نظر ارزش و اهمیت خود را از دست داده و حتی می توان گفت رویکرد یاد شده در استفاده از این تعبیر خودش عوامفریبانه و عوامگرایانه است.

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1398/08/29
ول کنید این حرفا رو، اصل ماجرا اینه که دوباره موج گرونی وبدبختیهای جدیدالظهور شروع شد.
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1398/08/29
خب حداقل این یه نقد منصفانه هست
Iran, Islamic Republic of
11:10 - 1398/08/29
کجای این تصمیم درست است هر ساله به جامعه شوک وارد شود وقتی ارزش پول ملی بالا باشد قاچاق بنزین معنی ندارد وبه صفر میرسد ونیاز به این افزایش نیست
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/08/29
واقعا گل گفتین
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/08/29
واقعا گل گفتین
Iran, Islamic Republic of
11:23 - 1398/08/29
ممنون واقعا گل گفتین
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1398/08/29
احسنت
بی تدبیرترین دولت در طول تاریخ ایران و مایوس ونادان ترین دولت ادعای تدبیر و امید دارد پوپولیستی و عوام‌فریبی مصداق همین فاصله بلند حرف و عمل است
برای یک بار هم شده ایکاش نظام جرات بخرج دهد و ایشان را برکنار و خلع لباس و محاکمه کند به جرم برهم زدن نظم و امنیت ملی و برباد دادن اعتبار بین‌المللی و هم چنین خون های زمین ریخته ایکاش و ایکاش
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1398/08/29
ربیعی میگوید بخاطر پیش بینی که کرده و درست از آب در آمد باید به او مدال بدهند:!!!
Iran, Islamic Republic of
13:19 - 1398/08/29
از نظر دولت سیاست یعنی زیبا و قابل باور کردن دروغ بزرگ
Iran, Islamic Republic of
17:36 - 1398/08/29
خبری چرا نظرات من راثبت نمبکنی ؟ چرا
Iran, Islamic Republic of
17:37 - 1398/08/29
خبری یه تحلبل درباره ی این خبر نوشتم چرا ثبتش نمیکنی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج