تکذیب اطلاعات ناقص هواشناسی درباره بارش‌ها
۹۳۱۵۸۸
۰۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
۸۹۴۸ 
بک مقام مسئول وزارت راه با رد ادعای ناقص بودن اطلاعات هواشناسی درباره بارش‌های کشور،گفت:داده‌های هواشناسی ناموس سازمان هواشناسی است و داده‌ها را با بهترین کیفیت ذخیره‌سازی می‌کنیم.

خبرگزاری تسنیم: احد وظیفه رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در واکنش به مطلبی در خصوص ناقص بودن آمار سازمان هواشناسی در حوزه بارش‌های کشور،‌ گفت:‌ بعید می‌دانم همکاران ما در شرکت مدیریت منابع آب چنین حرفی را گفته باشند اما به هر حال این‌که ادعا شده اطلاعات سازمان هواشناسی در خصوص بارش های کشور غلط و ناقص است،‌ مطلقا حرف درستی نیست.

وی ادامه داد: اما این‌که آمار وزارت راه و شهرسازی (سازمان هواشناسی کشور) با آمار وزارت نیرو (شرکت مدیریت منابع آب ایران) متفاوت است،‌ درست است.

وی با بیان این‌که بارش یک کمیت ناپیوسته است، افزود:‌ به ‌عنوان مثال در شهر تهران در یک لحظه در شمال شهر برف می‌بارد، در مناطق مرکزی باران می‌بارد و در مناطق جنوبی آسمان آفتابی است. اگر فرض را بر این بگذاریم که سه ایستگاه هواشناسی در دامنه کوه، یک ایستگاه در تجریش و یک ایستگاه در پل مدیریت داریم، این ایستگاه‌ها کمیت بارش‌ها را به یک اندازه مساوی محاسبه نخواهند کرد.

وی بیان کرد:‌ در سیستم های بارشی به صورت همرفتی ممکن است در یک محدوده کوچک بارش‌ها بسیار شدید باشد اما اندازه‌گیری بارش‌ها به تعداد تراکم ایستگاه در واحد سطح بستگی دارد. به عبارت دیگر هر چه تراکم بیشتر باشد، اندازه‌گیری بارش‌ها واقعی‌تر خواهد بود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر این‌که اگر ایستگاه‌ها پراکنده و کم باشد نمی‌توانیم بارش واقعی را اندازه‌گیری کنیم، گفت:‌ اندازه‌گیری نقطه‌ای بارش‌ها نمی‌تواند ملاک میزان بارش‌ها در کشور باشد.

وظیفه با اشاره به این‌که ایستگاه‌هایی سازمان هواشناسی عمدتا در شهرها و دشت‌ها مستقر شده و ایستگاه‌های وزارت نیر (شرکت مدیریت منابع آب) در مناطق مرتفع و بالا دست سدها قرار دارد،‌ اضافه کرد: ایستگاه‌های هواشناسی نسبت به ایستگاه‌های وزارت نیرو به مراتب کامل تر و تکمیل تر است و علاوه بر باران، نوع ابر، مقدار ابر، دمای ابر، ارتفاع پایه ابر، فشار هوا، دمای هوا، رطوبت هوا، نقطه شبنم و... را اندازه‌گیری می‌کند.

وی همچنین با بیان این‌که ایستگاه‌های هواشناسی سمت و سرعت باد در ارتفاع 2 و 10 متری و طول ساعات آفتابی را محاسبه می‌کنند، گفت:‌ داده‌ها و اطلاعات سازمان هواشناسی بسیار فراتر از اطلاعات وزارت نیرو است و بر این اساس مقدار بارش را برای 24 ساعت محاسبه کرده و آنرا در سایت سازمان هواشناسی بارگذاری می‌کنیم.

وی با اشاره به این‌که داده‌های وزارت نیرو و داده‌های سازمان هواشناسی در بخش میزان سنجی بارش‌های کشور متفاوت است، تاکید کرد:‌ ایستگاه‌های هواشناسی بی هنجاری‌های بارش را که بیش از مقدار نرمال باشد را نیز محاسبه می‌کند، در حالی که تعداد بسیار محدودی از ایستگاه‌های وزارت نیرو چنین امکانی را دارند.

وی بیان کرد: داده‌های اطلاعات هواشناسی ناموس سازمان هواشناسی بوده و اطلاعات را با بهترین کیفیت ذخیره سازی می‌کند.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:11 - 1398/09/01
نرم افزارهای هواشناسی یکهفته س کار نمیکنه
Iran, Islamic Republic of
11:22 - 1398/09/01
هواشناسی ما که یک هفته ست به روز نشده
وضع هوا رو هم نمیتونیم برای سفر پیش بینی کنیم
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1398/09/01
بهترین شغل جهان هواشناسی هست ، کلی حرف و پیشبینی با وزش یک باد نقش برآب میشه ، خیلی هم عالی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج