آرامگاه شاهچراغ؛ تلفیقی از هنر و مذهب
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۳۲۷۶۱
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۱
۶۸۹۶
شاهچراغ یا چلچراغ، آرامگاه احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم و همین‌طور برادر امام رضا است که در شهر شیراز واقع شده است. او برای پیوستن به برادر خود به سمت خراسان سفر کرد و در نهایت نیز توسط مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز به شهادت رسید و در همین خاک نیز دفن شد. این آرامگاه که در قرن ۱۲ ساخته شده به دوران اتابکان فارس باز می‌گردد.

برترین‌ها: شهر شیراز به عنوان یکی از زیباترین شهر‌های ایران دارای جاذبه‌های گردشگری بسیاری است که آن را به یکی از اولین مقاصد توریستی در سطح کشور تبدیل کرده است. اماکن فرهنگی، تاریخی و مذهبی موجود در این شهر از تنوع بالایی برخوردار هستند و در پس هر کدام از آن‌ها تاریخ و روایاتی قرار گرفته است.

در کنار این موضوع نمی‌توان از حال و هوای بی‌نظیر و آرامش‌بخش این شهر گذشت و تجربه گشت و گذار در آن را در میان یکی از لذت‌بخش‌ترین خاطرات جای نداد. در این مطلب همراه ما باشید تا به سراغ آرامگاه شاهچراغ شیراز برویم و این مکان زیبا و مشهور را بیشتر بشناسیم.

آرامگاه شاهچراغ، تلفیقی از هنر و مذهب!

درباره آرامگاه شاهچراغ

شاهچراغ یا چلچراغ، آرامگاه احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم و همین‌طور برادر امام رضا است که در شهر شیراز واقع شده است. او برای پیوستن به برادر خود به سمت خراسان سفر کرد و در نهایت نیز توسط مأمون خلیفه عباسی در شهر شیراز به شهادت رسید و در همین خاک نیز دفن شد.

این آرامگاه که در قرن ۱۲ ساخته شده به دوران اتابکان فارس باز می‌گردد. مسجد شاهچراغ در ابتدا به عنوان یک مسجد و محلی برای یادبود کاربرد داشته و بعد از گذشت زمانی تبدیل به یکی از مراکز گردهمایی بزرگ در شهر شیراز شد و در میان اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر جای گرفت، به همین دلیل هم هست که امروزه آرامگاه شاهچراغ به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز زیارتی در شهر شیراز شناخته می‌شود.

این بنا در میان مردم به حدی محبوب است که در طی سالیان دراز، بار‌ها مورد تعمیر و توسعه قرار گرفته و به صورت باشکوه‌تری طراحی شده است. در طرحی که برای توسعه این آرامگاه شکل گرفت اماکن بسیاری همچون قسمت‌هایی از بازار تخریب شدند و در نتیجه صحن این حرم گسترش بسیاری پیدا کرد.

آرامگاه شاهچراغ، تلفیقی از هنر و مذهب!

زیبایی‌های حرم شاهچراغ آن را به یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری در شهر شیراز تبدیل کرده است. درون این حرم، آینه‌کاری‌های بسیار ظریفی به کار رفته که در کنار انواع حکاکی‌هایی به خط‌های فارسی و عربی که با نهایت ظرافت طراحی شده‌اند ترکیب خارق‌العاده‌ای را شکل داده است.

بنای حرم شاهچراغ به طور کلی از ایوانی در جلو و حرمی در پشت ایوان تشکیل می‌شود که در چهار طرف آن نیز چهار شاه‌نشین قرار گرفته است، علاوه بر این مسجدی نیز در سمت غربی حرم بنا به چشم می‌خورد.

نکته جالب توجه در این آرامگاه وجود موزه آستان مقدس است. این موزه در سال ۱۳۴۴ تأسیس شد و در آن آثاری همچون نسخ خطی، اسناد و مدارک قدیمی نگهداری می‌شوند. این مجموعه دارای چیزی حدود ۶۰۰ قطعه سفال است که ارزش تاریخی بسیار بالایی دارند.

علاوه بر این سکه‌هایی از دوران اشکانیان و ساسانیان نیز در این موزه به چشم می‌خورد. ناگفته نماند که با بازدید از موزه آستان مقدس می‌توانید با سلاح جنگی و شمشیر‌هایی که به دوران شاه‌عباس صفوی و همین‌طور سلسله قاجار باز می‌گردند نیز روبه‌رو شوید و از آن‌ها بازدید نمایید.

آرامگاه شاهچراغ، تلفیقی از هنر و مذهب!

معماری آرامگاه شاهچراغ

یکی از جذابیت‌های اصلی در آرامگاه شاهچراغ، معماری منحصربه‌فرد و بی‌نظیر آن است. ایوان‌های این آرامگاه در بخش شرقی حرم قرار دارند و ساخت آن‌ها نیز مربوط به زمان علاءالدوله قاجار می‌شود. در دو طرف این ایوان‌ها ۱۲ حجره به صورت دو طبقه قرار دارد و یک دهنه بزرگ نیز در وسط آن به چشم می‌خورد.

نقطه جذابی که در طراحی ایوان‌ها به چشم می‌خورد سقف آنهاست. طراحان این سقف‌ها هنرمندانی ایرانی بودند که در چهار طرف آن بر ستون‌ها نام‌های خداوند را نیز طراحی کرده‌اند. به علاوه آنکه در قسمت پایین ستون‌ها از سنگ مرمری استفاده شده که به صورت یکپارچه بوده و با طرح‌هایی اسلیمی حجاری شده است.

ضریح مطهر این حرم تماماً از نقره ساخته شده و در بالای آن نیز می‌توان شاهد قرارگیری برگ‌هایی از طلا بود. اگر بخواهیم در رابطه با ابعاد این ضریح بگوییم می‌توانیم اشاره کنیم که طول آن ۳.۵۸ متر، عرض آن ۲.۲۶ متر و همین‌طور ارتفاعش نیز ۲.۹۲ متر در نظر گرفته شده است. در داخل ضریح و بر روی مرقد صندوقی زیبا از خاتم قرار دارد و ستون‌های بدنه داخلی و همین‌طور سقف ضریح نیز از خاتم و چوب بوده و به شکل بسیار زیبایی طراحی و تزئین شده است.

آرامگاه شاهچراغ، تلفیقی از هنر و مذهب!

صحن مطهر حرم شاهچراغ امروزه دارای شش در ورودی است. به طور کلی می‌توان گفت که دو سردر بزرگ در قسمت غربی این حرم قرار دارد و یک سردر نیز در بخش شرقی آن دیده می‌شود. سردر شمالی این حرم از طریق چهار طرف بازار شاهچراغ و همین‌طور خیابان احمدی در ارتباط است و سردر جنوبی آن نیز به دارالشفا حرم مطهر و همین‌طور کوچه بین‌الحرمین مرتبط می‌شود.

اگر بخواهیم معماری آرامگاه شاهچراغ را بررسی کنیم باید حتماً به گنبد این مسجد نیز به طور مفصل بپردازیم. اولین گنبد بقعه مطهر شاهچراغ در سال ۶۲۳ هجری قمری و به دستور امیر مقرب‌الدین مسعود بن بدر‌الدین وزیر اتابک ساخته شد و در سال ۷۴۵ و در دوران آل مظفر تعمیراتی اساسی بر روی آن اعمال شد.

با این حال با زلزله شدیدی که در سال ۱۲۳۹ هجری قمری در شیراز رخ داد این بنا دچار آسیب‌ها و ویرانی‌هایی شد که شامل گنبد آن نیز می‌گشت، به همین دلیل نیز بعد‌ها به دستور حسینعلی میرزا قاجار که حاکم فارس در آن دوران بود، حرم مطهر مجدداً به دست تعمیر افتاد و گنبد جدیدی برای آن طراحی و بنا شد.

در نهایت نیز در زمان فتحعلی شاه قاجار این گنبد مجدداً مورد تعمیر قرار گرفت و بر ساقه داخلی آن سوره فتح با آینه‌کاری اضافه شد. تمامی این تغییرات موجب شد که امروزه گنبد حرم شاهچراغ شیراز به عنوان یکی از زیباترین و شکیل‌ترین گنبد‌های موجود در سراسر دنیا شناخته شود.

آرامگاه شاهچراغ، تلفیقی از هنر و مذهب!

علاوه بر این‌ها باید معماری زیبای گلدسته‌های حرم شاهچراغ را نیز موردبررسی قرار داد. به طور کلی این آرامگاه دارای دو گلدسته در قسمت‌های شمال و جنوب ایوان است که ساختار آن‌ها از بتن آرمه بوده و به صورت قرینه طراحی شده‌اند. کاشی‌کاری‌های این دو گلدسته با کمک رنگ‌های طبیعی صورت گرفته و تمام آن کار هنر دست هنرمندان ایرانی است.

قطعاً شما نیز با بازدید از این جاذبه گردشگری در شهر شیراز علاوه بر زیارت و عبادت از زیبایی‌های معماری و تزئینات آن لذت خواهید برد. پیشنهاد می‌کنیم که برای اقامت در این منطقه از هتل‌های مختلفی که در اطراف آن ساخته شده‌اند استفاده کرده و اقامت خوب و خاطره‌انگیزی را برای خود به یادگار بگذارید.

طلوع حقیقت
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
22:37 - 1398/09/05
فکر کنم شاهچراغ تنها امامزاده ای هست که داخل حیاطش درخت هست.... ضمن اینکه شیراز خیلی زیباست .
Iran, Islamic Republic of
01:58 - 1398/09/06
عکس ها بی ربط از موضوع انتخاب شدن و زیبایی این مکان مقدس را نشان نمیدهد.
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1398/09/06
انشالله جمعه اونجام
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
شرکت هوش و دانش سپهر_2
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
روشا فارمسی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
فنی آتل_فوتر
اورانوس_فوتر2
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر