«هزینه نجومی غول‌های رسانه‌ای» و «قطع اینترنت»
۹۳۳۰۸۷
۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۷
۲۲۴۶۱ 
مردم به دروغ عادت نمی‌کنند!
نیرو‌های ارزشی هیچگاه به این موضوع فکر نکردند که یکبار هم که شده خروجی و بازده هزینه‌های نجومی خود را بررسی کنند و از خود بپرسند چرا در بزنگاه‌هایی مانند اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، نمی‌توانند به آنچه خود ساخته‌اند اعتماد کنند و حاکمیت مجبور به قطع اینترنت می‌شود؟

رویداد۲۴: از چهل سال قبل قانونگذاران خبرگان قانون اساسی، صدا و سیما را در اختیار انحصاری یک طیف قرار دادند. در ابتدای دهه هفتاد، اصلاح طلبان البته روزنامه‌های متعدد داشتند و توقیف فله‌ای آنها و انتشار روزنامه‌هایی همچون جوان و جام جم و غیره، حاکمیت فضا را به نفع خود تغییر داد.

«هزینه نجومی غول‌های رسانه‌ای» و «قطع اینترنت»

وقتی در دهه هشتاد اینترنت به خانه‌ها رفت هم غول‌های رسانه‌ای اصولگرا مثل فارس و تسنیم و مهر و ... با گردش مالی بسیار خوب به میدان آمدند که مثلا خبرگزاری اصلاح طلب ایلنا، از نظر تعداد نیرو و حقوق و دستمزد، از یک سرویس این مجموعه‌ها کوچکتر بود. بعد هم که نوبت شبکه‌های اجتماعی رسید، گرچه مدت کوتاهی چند کانال تلگرامی اصلاح طلب میداندار شدند، اما با بازداشت ادمین‌های آن‌ها و تربیت سربازان سایبری، افسران جنگ نرم به توییتر و تلگرام و ... رفتند تا از مواضع ارزشی دفاع کنند.

جریان ارزشی در ایران سال‌ها روی تربیت و آماده‌سازی رسانه‌ای خود وقت گذاشته بود با این حال، وقتی بنزین گران شد با آغاز اعتراضات، اینترنت قطع شد. دلیل خیلی ساده بود، نیرو‌های انقلابی تحت وب، باخته بودند و بد هم باخته بودند.

در واقع نیروهای ارزشی هیچگاه به این موضوع فکر نکردند که یکبار هم که شده خروجی و بازده هزینه‌های نجومی خود را بررسی کنند و از خود بپرسند چرا در بزنگاه‌هایی مانند اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، نمی‌توانند به آنچه خود ساخته‌اند اعتماد کنند و حاکمیت مجبور به قطع اینترنت می‌شود؟

سال ۹۲، تیراژ آرمان و اعتماد و شرق و آفتاب یزد، از تعداد برگشتی‌های روزنامه وطن امروز که رایگان در برخی مراکز توزیع می‌شد، کمتر بود، اما روحانی رئیس جمهور شده بود. مردم رسانه اصلاح طلب نمی‌خواندند، بلکه اتفاقا فارس و کیهان می‌خواندند و چون در گفتار آن‌ها صداقت نمی‌دیدند، برخلاف دستور این رسانه‌ها عمل کردند. اما پروپاگاندای آن‌ها اجازه نداده این ضعف دیده شود. اگر فرد توانایی در جمع آن‌ها بوده و در باند‌های آن‌ها بازی نکرده، به راحتی حذف شده است. سیاهه این حذف شده‌ها فراوان است؛ از قیصر امین پور تا کیانوش عیاری!

در این سال‌ها تنها توقیف این سلسله رسانه‌ها، متوقف کردن فعالیت رقیبان بوده است. هجمه شدید این نشریات و اصرار آن‌ها برای توقیف نشریات اصلاح طلب، هر چند در افکار عمومی اثرگذار نبوده است، اما کاتالیزور برخورد دستگاه‌های حاکمیتی شده است.

نتیجه چنین وضعی، به اینجا رسیده که دیگر هیچکس به رسانه‌ها اعتماد ندارد. البته افکار عمومی حق دارد بی اعتماد باشد. فرض کنید جوانی که در خبرگزاری‌های رسمی خوانده که در اعتراضات خراسان جنوبی هیچ آسیبی به اموال عمومی وارد نشده و بعد در خبری دیگر متوجه می‌شود ۲۹ نفر از لیدر‌های اعتراضات در این استان بازداشت شدند. این تناقض در خبر رسانی، مخاطب را پس می‌زند و حتی در بحران‌ها نیز رسانه‌ای برای اعتماد عمومی باقی نمانده است.

نمونه دیگر اینجاست که احزاب بزرگ کشور مثل جبهه مشارکت و موتلفه اسلامی، در زمان اوج فعالیت‌ها در حدود هشتاد شهر ایران دارای تشکیلات سیاسی و دفتر منطقه‌ای بودند. حالا در حالی که سال‌هاست از نفوذ جریان‌های طرفدار مجاهدین خلق گذشته است، به یکباره از سوی این رسانه‌ها اعلام می‌شود که در ۱۱۰ شهر ایران، نیرو‌های نزدیک به مجاهدین خلق اقدام به آشوب کرده‌اند. اصلا کل هواداران مجاهدین خلق در داخل و بیرون زندان و داخل و خارج از کشور، به ۱۱۰ نفر نمی‌رسند، اما برای اهداف خاص، معترضان به مجاهدین خلق متصل می‌شوند.

صد‌ها نمونه دیگر را می‌توان به این لیست افزود، پرونده سازی برای متهمان ترور دانشمندان هسته‌ای بدون اینکه حالا که ماجرا مشخص شده، توضیح قانع کننده‌ای درباره این افراد بدهند، ادعای ارتباط خاتمی و میرحسین موسوی با خارج از کشور و ... از نمونه‌هایی بوده که به مرور مردم متوجه واقعیت ماجرا شده‌اند.

پزشکان توضیه می‌کنند بیماران بدون تجویز پزشک، از مصرف آنتی بیوتیک خودداری کنند چرا که ممکن است بدن نسبت به همه آنتی بیوتیک‌ها مقاوم شود و یک بیماری، او را از پای در بیاورد. حکومت ایران انواع آنتی بیوتیک‌ها، مثل فیلترینگ و توقیف و پارازیت و ... را آزمایش کرده است. قوی‌ترین آنتی بیوتیک آن که قطع اینترنت بود هم این بار آزمایش شد و به مرور آنتی تز آن، به طریقی در اختیار مردم قرار می‌گیرد. اما هیچکدام از اینها، درد بی اعتمادی روز افزون مردم را درمان نخواهد کرد.

انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
12:34 - 1398/09/05
آفرین دمت گرم به این میگن قلم پاک
پاسخ ها
@
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
اینهمه کاسه لیسی کردین برای این دولت کلیدساز رسانه های اصلاح طلب نفوذی چی گیرتون اومد؟ :) آقا میشه کسی جواب منو بده؟ ...
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/09/05
ملت باهوش ایران ویگر از این حزبها وگروه ها گذشت کرده اند.
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/09/05
حالا سوال من اینه که بقول خودت قولهای رسانه از جمله کیهانو تسنیم و مهر که اینترنت دستشونه خب الان که نت قطع شده ببشتر باید آسیب دیده باشنو معترض باشن درسته!! :) ولی ما میبینیم که کیهانو تسنیم موافق قطع اینترنت هستن و رسانه های اصلاح طلب از جمله خودت دارین جر میخورین چرا؟؟ :)
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
چون اونا رسانه مردمی نیستن
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/09/05
شیر مادرت حلالت
پاسخ ها
@
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
کاربر ساده لوح؟ همین روزنامه های اصلاح طلب خودفروخته از شیخه کلیدساز حمایت کردنو کشور رو به اینجا رسوندن حالا با این جفنگیات میخان افکار امثال تو ساده لوح رو منحرف کنن :) توی هیچ دولتی سابقه نداره نت رو قطع کنن فقط این دولت بی عرضه و بی خاصیت :)
United Arab Emirates
12:37 - 1398/09/05
اگه دوباره بنزین ۱۰۰۰تومان بشه اعتماد که از دست رفته باز نخواهد گشت
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/09/05
اینترنت گوشی همراه را خواهشن وصل کنید خواهشن ما روزگارم ن با اینترنت با وای‌فای نمیشه که هر جا ببرمش سیستان و بلوچستان
United Arab Emirates
12:59 - 1398/09/05
عالی. زدی تو خال عزیز. مرحبا به شهامت و دقت نظرت
Iran, Islamic Republic of
13:22 - 1398/09/05
چه عجب یه مقاله مبتنی بر واقعیت جامعه خوندم
Iran, Islamic Republic of
13:41 - 1398/09/05
آفرین به این مقاله خوب .آفرین به رویداد ۲۴ و برترینها جهت بازنشر.
Iran, Islamic Republic of
13:47 - 1398/09/05
حالا اگر اینترنت وصل بود واشوبگران همه شهرها واموال عمومی وخصوصی را اتش می زدند جنابعالی چه میگفتی قطعا از خوشحالی سر از پا نمی شناختی
Iran, Islamic Republic of
13:51 - 1398/09/05
ظاهرا شما هم می خواین به جرگه حذف شده ها بپیوندین
Iran, Islamic Republic of
14:29 - 1398/09/05
فرد خواب را می توان بیدار کرد اما کسی که خودش را به خواب زده است نمی توان بیدار کرد.
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1398/09/05
بعد دو هفته قطعی اینترنت بالاخره یه حرف حساب تو این برترینها خوندیم!
United Arab Emirates
15:18 - 1398/09/05
نکته آخر این مقاله واقعا جای تامل داره
آفرین به نویسندش
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1398/09/06
مطالب خوب میذارین دیگه
دمتون گرم
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1398/09/06
مطالب خوب میذارین دیگه
دمتون گرم
Iran, Islamic Republic of
13:27 - 1398/09/06
مطالب خوب میذارین دیگه
دمتون گرم
Iran, Islamic Republic of
14:52 - 1398/09/06
اینجاست که آدم به محدودیت های داخل کشور پی میبره ، یک نفر یه مقاله نسبتا آزاد ارائه میده و همه از جمله خودم تعجب میکنیم . ولی با همه ی مشکلاتی که در میهن عزیزمون وجود داره ، صدای خوش آگاهی مردم و نخبگان به گوش میرسه و میشه امیدوار به تغییرات اساسی در همه ی حوضه ها اعم از اجتماعی ، فرهنگی ، سیاسی و ... بود . به امید ایرانی نیرومند و آباد .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج