پشت پرده باز شدن مسیر عرضه «قلیان»
۹۳۵۸۸۶
۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
۶۰۹۷ 
بررسی‌ها نشان داده است که عوارض مصرف قلیان به مراتب وخیم‌تر از دود سیگار است و این در حالی است که کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، به دنبال تسهیل عرضه قلیان در اماکن عمومی است.

رویداد۲۴ : موضوع استفاده از قلیان در اماکن عمومی از جمله در قهوه خانه‌ها و سفره خانه‌های سنتی، به چالشی میان وزارت بهداشت و برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی تبدیل شده است. به رغم وجود قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات، چند سالی است که مصوب شده است. با این حال، مشکل ممنوعیت قلیان در قهوه خانه‌ها هنوز حل نشده و در کنار آن، شاهد عرضه قلیان در سفره خانه‌های سنتی و اماکن دیگر نیز هستیم.

چندی قبل بود که کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، مصوب کرد قهوه خانه ها، پایانه‌های مسافربری و برخی کافه‌ها از قانون ممنوعیت مصرف قلیان و سیگار در اماکن عمومی مستثنی شوند که در شورای نگهبان رد شد. اما، حسین مقصودی عضو کمیسیون شورا‌ها و امور داخلی مجلس، با اشاره به بررسی طرح استفساریه تبصره ۱ ماده ۱۳ قانون جامع کنترل و مبارزه با دخانیات که از شورای نگهبان اعاده شده است، گفت: در صورت اعمال محدودیت‌های زیاد در استعمال دخانیات، شاهد افزایش قهوه خانه‌های بدون مجوز خواهیم بود و امکان نظارت بر این اماکن وجود ندارد. ضمن آنکه مالیات، آّب و برق تجاری، عوارض شهرداری و...، از این واحد‌ها دریافت نمی‌شود و عملا بخش عمومی از فعالیت آن‌ها متضرر می‌شود، لذا باید قانون به نحوی باشد که این اتفاقات رخ ندهد.

وی با عنوان این مطلب که در صورت تعطیلی قهوه خانه‌ها ۴۲۰ هزار شغل رسمی مستقیم از بین می‌رود، افزود: بر همین اساس، مقرر شد امکان مصرف قلیان و دخانیات در قهوه خانه‌ها و قلیان سرا‌ها وجود داشته باشد، اما این اماکن حق ندارند غذا سرو کنند.

وی با اشاره به حضور نماینده وزارت بهداشت در جلسه کمیسیون شوراها، افزود: بنده در این جلسه حضور داشتم و مخالفت وزارت بهداشت با چنین تصمیمی را اعلام کردم.

ولی زاده ادامه داد: حالا بعد از گذشت چند سال می‌خواهیم بگوییم که اماکن مدنظر کمیسیون شورا‌ها جزو اماکن عمومی نیستند. در حالی که تمامی کشور‌ها به این سمت می‌روند که عرضه دخانیات در مکان‌های عمومی به صفر برسد.

وی افزود: حالا ما می‌خواهیم قانونی وضع کنیم که تسهیل کننده عرضه دخانیات در اماکن عمومی شود.

رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با اشاره به بیماری‌های ناشی از مصرف مواد دخانی در کشور، گفت: سالانه ۶۰ هزار نفر به دلیل مصرف دخانیات، جان خود را از دست می‌دهند و نزدیک به ۳۰ هزار میلیارد تومان، هزینه برای نظام سلامت به بار می‌آورد.

وی با عنوان این مطلب که ۷۰ هزار میلیارد تومان ضرر اقتصادی مصرف دخانیات در کشور است، ادامه داد: هزینه‌ای که مصرف مواد دخانی به دولت تحمیل می‌کند، بیش از ۱۱۰ هزار میلیارد تومان است.

ولی زاده با اشاره به تحریم‌های دارویی و غذایی علیه کشورمان، گفت: متاسفانه در شرایط تحریم ها، مشاهده می‌کنیم که به راحتی صنعت دخانیات را در کشورمان راه اندازی می‌کنند.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1398/09/13
اگه به فکر مردم بودید بنزین را گران نمی کردید.بزارید به درد خودمون بمیریم به شما چه ربطی داره قلیان بکشیم
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/09/13
قلیون تو کوه حال داد بهم اهلش نیستم خواستیم همراه باشم چندتا سرگرفتم
Iran, Islamic Republic of
22:46 - 1398/09/13
کدام جریانهایی باعث رونق قلیان و مواد دخانی که پایه و شروع دیگر مواد مخدر است شده اند! آنها دشمنان سلامتی و طول عمر مردم بوده و با بیمار جسمانی کردن آنها قوه عقلاني آنها را فریب و به راحتی رای آنها را تصاحب می کنند. ((بیماری روان/ تنی))
آنها نیروهای پنهان دشمن هستند.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج