انتقاد یک نماینده از گرانی ناگهانیِ بنزین
۹۳۶۳۷۷
۱۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
۱۰۲۳۳
رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس مطرح کرد: مشخص بود که با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن به این شکل بحران بزرگی در کشور رخ می دهد اما مسئولان تصمیم‌گیر به جز برنامه‌ریزی امنیتی و انتظامی هیچ پیوست دیگری برای مدیریت این بحران پیش بینی نکرده بودند.

ایلنا نوشت: رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس مطرح کرد: مشخص بود که با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن به این شکل بحران بزرگی در کشور رخ می دهد اما مسئولان تصمیم‌گیر به جز برنامه‌ریزی امنیتی و انتظامی هیچ پیوست دیگری برای مدیریت این بحران پیش بینی نکرده بودند.

عبدالکریم حسین زاده درباره تشکیل کمیته بررسی وضعیت آسیب‌دیدگان، کشته‌شدگان و میزان خسارات گفت: در اعتراض‌های اخیر در دولت برای حل ریشه‌ای بحران، اقدامات لازم صورت نگرفت.

نماینده مردم اشنویه ادامه داد: این نگرانی به طور جدی وجود دارد که مسئولان هنوز متوجه ماهیت بحران پیش آمده و پیامدهای عمیق اجتماعی، سیاسی و امنیتی آن نشده باشند.

وی ادامه داد: دولت برای سنجش خسارت‌های اعتراض‌های اخیر کمیته‌ای متشکل از سه نفر از اعضای خودش را تشکیل داده که البته خروجی آن برای افکار عمومی و مردم نمی‌تواند چندان اعتمادساز باشد، زیرا این کمیته نمی‌تواند بی‌طرف باشد و بحران پیش آمده هم بسیار فراتر و راهبردی‌تر از آن است که با این قبیل اقدامات تاکتیکی مرتفع شود.

این نماینده مجلس افزود: مشخص بود که با افزایش قیمت بنزین و سهمیه‌بندی آن به این شکل بحران بزرگی در کشور رخ می‌دهد، اما مسئولان تصمیم‌گیر به جز برنامه‌ریزی امنیتی و انتظامی هیچ پیوست دیگری برای مدیریت این بحران پیش‌بینی نکرده بودند، چه آنکه در این مدت بارها عنوان شده بود که قصد دولت اجرای این طرح در بی خبری مردم بوده است. این یعنی مجموعه تصمیم‌گیر در مرحله پیش از بحران هیچ نقش و جایگاهی برای استفاده از مردم و نهادهای مدنی و حتی نمایندگان مجلس برای تصمیم‌سازی و کارسازی اجرای این طرح ندیده بودند که این موضوع جای شگفتی بسیار دارد.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس با تاکید بر اینکه این قبیل رویکردهای غیرجامعه محور برای اجرای طرح‌های بزرگ اقتصادی و اجتماعی در عصر ارتباطات محکوم به شکست است، گفت: این نوع برخورد تصمیم‌گیرندگان افزایش قیمت بنزین به ویژه دولت باعث شد یک حادثه که می‌توانست پیامدهای طبیعی و قابل پیش‌بینی داشته باشد، به یک فاجعه ملی تبدیل شود.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس ادامه داد: باید امیدوار بود و تا حد امکان دولت و مجموعه تصمیم‌گیران را مجاب و وادار کرد که برای مدیریت پیامدهای این بحران نگاه خود را کاملا تغییر داده و به سمت روش‌های جامعه‌مدار حرکت کنند. شاخص اصلی رویکرد جامعه مدار برای حل این بحران بزرگ مبتنی بر مشارکت مردم و گروه‌های مردمی و در ادامه کنارگذاشتن تعارف برای رفع ریشه‌ها و موانع اصلی است.

وی با بیان اینکه در ایران هم مانند همه جای دنیا امکان و احتمال موج سواری و سوءاستفاده بیگانگان از اعتراض‌ها وجود دارد، افزود: اتفاقا در این شرایط دولت معتقد به حق اعتراض ملت موظف بود که خودش صف معترضان را با تامین امنیت اعتراض با سایرین جدا کند اما نه تنها این اتفاق نیفتاد که در مواقعی بر آتش افزایش خشم و درگیری دمیده شد.

حسین زاده در واکنش به پخش اعتراف‌های برخی بازداشت شدگان در صدا و سیما گفت: نباید از یک سوراخ چند بار گزیده شویم، استفاده از این روش‌ها به آن معناست که عزم شنیدن صدای معترضان و به رسمت شناخته شدن اعتراض‌ها وجود ندارد و این روش‌ها تنها سبب اعتمادسوزی می‌شود و رئیس‌جمهور به عنوان پاسدار قانون اساسی باید مقابل این نوع روش‌ها بایستد.

وی ادامه داد: مردم به درستی این پرسش را از ما مطرح می‌کنند که چرا مالیات سیگار برای تامین نیازهای دولت افزایش نیافته و تنها به موضوع افزایش قیمت بنزین و اصلاح مصرف سوخت در جامعه اقدام شده است. آیا وضعیت مصرف سیگار در کشور ما نیاز به اصلاح ندارد؟ این پرسش‌ها نشانگر آن است که مردم خود را در تصمیم‌سازی، تصمیم‌گیری و اجرای طرح‌های ملی غایب می‌بینند و برای من جای تعجب دارد که چرا مسئولان و تصمیم‌گیران که اتفاقا بیشتر آنها تجربه‌های امنیتی دارند، متوجه پیامدهای خطرناک بی‌پاسخ ماندن این پرسش‌ها نیستند.

رئیس فراکسیون حقوق شهروندی مجلس با اشاره مجدد به تشکیل کمیته دولتی برای سنجش خسارت‌ها گفت: مهمتر از این کمیته، تشکیل کمیته ملی برای بررسی همه جانبه و فراگیر بحران است که باید نماینده همه بخش‌های جامعه و حکومت در آن حضور داشته باشند و از دل آن امکان یک فضای گفت‌وگو ایجاد شود.

وی افزود: به جای تمرکز بیش از اندازه بر تشکیل کمیته‌های جانبدار و غیرمشارکتی باید کمیته‌ای ملی متشکل از قوای سه گانه، تشکل‌ها و احزاب و همه علایق و سلایق سیاسی، همه اصناف از هنرمندان تا ورزشکاران، تجار و دانشجویان تشکیل شود تا به شکل بی طرفانه و مردمی بحران پیش آمده را بررسی کنند و فضای گفت‌وگو بین جامعه و حاکمیت برقرار شود، آن زمان می‌توان در به بار نشستن اعتمادسازی‌ها در کشور اطمینان داشت.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:38 - 1398/09/15
سلام صبح بخیر
خواب پاییزی تشریف داشتید
خسته نباشید
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1398/09/15
سلام نماینده مجلس
یاسین به گوش خر. مخوان.
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1398/09/15
آهای مردم اشنویه به این بنده خدا رای بدید بدجور مردم دوسته
Iran, Islamic Republic of
12:00 - 1398/09/15
نمایندگان مردم هواسشان باشدکه مردم خیلی خیلی نگرانند ازقیمت بنزین کاری کنندوگرنه مردم به انها رای نخواهدداد توری که زم زمعش میاد
Iran, Islamic Republic of
12:09 - 1398/09/15
آنا حالا اعتراض شما فقط برای رای جمع کردند هست .
آره خودتی .
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/09/15
چرا منبع دیگه مالیاتی را سیگار میدانید در حالیکه اولا مالیات اضافی بر سیگار باعث قاچاق بیشتر سیگار میشود و دوما این افزایش اونقدر زیاد نمیشه که کمکی بکنه. اگر واقعا دلتون سوخته مالیات بر سپرده های بانکی بگذارید که این ثروت به کار بیفته. یا معافیت مالیاتی برای هنرمندان را به این زنبیل مالیاتی اضافه نکنین.
فعلا مالیات اصلی بر دوش تولید کنندگان و کارمندان است
Netherlands
12:27 - 1398/09/15
ممنون آقای حسینزاده.شما نماینده واقعی ملت هستید
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1398/09/15
مردم بیخیال شدن ، نماینده ها ول کن نیستن ، نه بابا ،بیعرضگیتون ثابت شد ، این فیلم آ هم برای انتخاباته ، ........ هم خودتونید
Iran, Islamic Republic of
12:57 - 1398/09/15
مجلس خبرگان قراره اسفند ماه در مورد گرانی بنزین باهم بحث کنند.
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1398/09/15
من الان ماشینمو تعمیر کامل کردم فقط صدتومن دادم بنزین برای قطعه شویی ، شصت تومن دادم بنزین برای آبندی قطعات و درجا کار کردن ماشین.حالا بگذریم از هفت میلیونی که دادم لوازم موتور ماشین که یه زمانی موتور کاملش صدوپنجاه هزارتومان بود.
Iran, Islamic Republic of
13:20 - 1398/09/15
شما هم مثل روحانی ظاهرا خواب بودی و صبح یهویی بهت خبر دادن . کجایی اخوی . تموم شد و رفت .
Iran, Islamic Republic of
13:28 - 1398/09/15
آگه راست میگین تو مجلس مصوب کنین افزایش قیمت غیر قانونی و برگردونید به قبل و الی مردم خرگوش نیستند که نفهمند این حرفها شعار تبلیغات اسفند هست! !!!!!
Iran, Islamic Republic of
13:32 - 1398/09/15
بابت این ترفند قدیمی شده و برای اگر رای دهنده ای باشد به قول مردم دیگر حنایتان رنگی ندارد
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/09/15
ها به رای نیاز دارید...؟؟؟؟
مردم هم الزایمر دارن دیگه...!!!!!
Iran, Islamic Republic of
14:07 - 1398/09/15
تو رو خدا تمامش کنین دیگه...بزارین تو بدبختی خودمون بمیریم
Iran, Islamic Republic of
14:09 - 1398/09/15
چه گفتگوئی گرانیها باید ساییده شود با حرف کار درست نمیشود ندیدم کسی ابراز رضایت کند سالها تلاش یکشبه ویران کردن
Germany
14:59 - 1398/09/15
ما دیگه پذیرفتم شما هم موقع انتخابات اینقدر الکی جززززووولز نکنید مطمئن باشید همه پای صندوق های رای خواهیم آمد گور بابای گرانی
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1398/09/15
شب بخیر سمانتا حالا فهمیدی
United Kingdom
16:29 - 1398/09/15
دیر جنبیدی مردم دیگه این ریا کاریها رو خوب میشناسند به تو یکی که رای نمیدن بی خاصیت ترین مجلس شما مشغول دزدی بودین لاری بی جان هم به جای شما تصمیم میگرفت
United Arab Emirates
16:51 - 1398/09/15
کجا بودی تا حالا الان اظهار نظر کردی خواب بودی؟؟
Germany
19:16 - 1398/09/15
سلام
صبحت بخیر آقای نماینده
داره دیر میشه
باید بری سرکار
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1398/09/15
فکر کنم ۳هزارتومانی زده ! ! !
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1398/09/15
همه تون سروته یه کرباس هستید پاسخی نداری به مردم بدهید الا دروغ
Iran, Islamic Republic of
21:49 - 1398/09/15
الان دیگه رجزخوانی فایده نداره وقتی تو مجلس شماها را و بیرون از مجلس مردم را بحساب نمیارن
باید همونموقع تو مجلس شما و دیگر نمایندگان استعفاء میدادید شماها نمایندگان مروم هستید در مجلس که به مشکلاتشان رسیدگی کنید
آقای نماینده الان هم هر چقدر داد بزنی و حنجره خودت پاره کنی بیفایده
تا تنور داغه باید خمیر چسپاند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج