رضایی: به گذشته و اتفاقات فصل قبل فکر نمی‌کنم
۹۳۶۶۸۵
۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
۴۹۱۰
مهاجم ایرانی شارلوای بلژیک در مورد عملکردش در این تیم صحبت کرد.

ایلنا: کاوه رضایی در بازگشت به شارلوا روزهای خوب گذشته را زنده کرده تا بار دیگر مورد توجه رسانه‌های این کشور قرار داشته باشد. ستاره سابق استقلال در تازه ترین صحبت‌هایش از روزهای درخشانی که با پیراهن این تیم رقم می‌زند، گفته است.

* وقتی به اوستنده گل زدی چه حسی داشتی؟ بخصوص که ۴۲۴ روز از آخرین گل‌ات می‌گذشت.

آنها به امتیاز این بازی نیاز داشتند و فشار زیادی به تیم ما آوردند. با زدن این گل تمام فشار‌ها را برداشتم. مزد زحمات‌مان را گرفتیم. این گل برای تیم بود و نه فقط من.

* نمی‌خواستی انتقام گذشته را بگیری؟

تصمیم گرفتم به اتفاقی که فصل گذشته افتاد فکر نکنم. کاملاً روی این فصل تمرکز دارم. گذشته به گذشته تعلق دارد. تنها چیزی که به آن فکر می‌کنم چگونگی کمک به تیم است و البته گلزنی.

* در بازی مقابل میشلن راحت‌تر گل زدی. حس می‌کردیم در دیدار مقابل اوستنده از خوشحالی می‌لرزیدی.

به آن گل نیاز داشتم. در سه یا چهار بازی قبل خوب بازی کرده بودم اما بدشانسی می‌آوردم. حتی یک گل زدم که آفساید گرفته شد. توپم چند بار به تیر خورد و در یک بازی هم دروازه‌بان بهترین بازیکن زمین شد. سعی کردم مثبت‌اندیش باقی بمانم و بگویم موقعیت‌های خوبی ایجاد کردم و پیشرفت کرده‌ام. تیم را به جلو راندم. حتی بدون گلزنی به تیم کمک کردم.

* سعی می‌کردی تمام افکار بد را از خود دور کنی؟

حتی بهترین بازیکنان نیز گاهی اوقات دوران بد دارند. وقتی یک پاس بد می‌دهید باید مثبت‌نگر باشید. بازی قبلی بد بود؟ ایرادی ندارد روی بازی بعدی تمرکز کن. بهترین عملکردت را داشته باش و ۳ امتیاز را برای تیمت بگیر.

* تجربه‌ تو در بروژ باعث شد چنین تفکری داشته باشی؟

روز‌های سختی را گذراندم اما سعی می‌کردم به حرفه‌ای‌ترین شکل ممکن ادامه بدهم و هر روز سخت کار کنم. توانایی‌هایم را می‌دانم و به خودم شک نمی‌کنم. اگر در مورد خودم مثبت باشم، می‌توانم به هرچه می‌خواهم برسم.

* در هر صورت کار سختی است. این کار را تنها انجام دادی یا به کمک نیاز داشتی؟

مشخصاً در این مواقع نیاز به حمایت از سوی خانواده، همسر و دوستان‌تان دارید. برای من همسرم کمک زیادی کرد، بخصوص در فصل گذشته هیچ‌وقت دست از حمایت نکشید و انرژی مثبتی به من داد. حالا که به روز‌های خوبم برگشته‌ام هم همسرم برای کمک کنارم هست. به نظر خودم هنوز به اوج نرسیده‌ام و می‌دانم بهتر از اینها هستم. می‌توانم رکورد‌های گذشته‌ام را تکرار کنم.

* هیچ‌وقت با فشاری که برای گلزنی روی تو است مشکلی نداشتی؟

فشار همیشه هست اما همیشه برای آن آماده‌ام. در حقیقت از فشار خوشم می‌آید. اگر چیزی شما را نکشد قوی‌ترتان می‌کند.

* چطور برای بازی‌ها آماده می‌شوی؟

وقتی خانه هستم و مسابقات لیگ برگزار می‌شود تلویزیون نگاه می‌کنم. مهم نیست چه تیم‌هایی بازی دارند، در هر صورت باید یک روز با آنها بازی کنیم و این کار کمک می‌کند تیم‌ها را بشناسم. در حال حاضر بازی آسانی وجود ندارد و تماشای بازی سایر تیم‌ها مهم است.

* این کار به تو کمک می‌کند؟

باید از تمام چیز‌هایی که می‌تواند کمک‌ کند، استفاده کنید و در زمین مسابقه این کار به من کمک زیادی می‌کند.

* در یکی از اولین بازی‌هایت برای بروژ پنالتی زدی، در حالی که سه پنالتی‌زن خوب دیگر در تیم بودند. برایت مهم بود از همان آغاز شخصیت و قدرت‌‌ات را نشان بدهی؟

اینکه در بروژ بازی کنید باعث نمی‌شود فشار روی‌تان بیشتر شود. فوتبال همه جا یک شکل است و تفاوتی ندارد. گاهی اوقات سیستم‌ها فرق می‌کند اما اگر فوتبال را بلد باشید می‌توانید در تمام دنیا بازی کنید. می‌دانستم توانایی زدن گل‌های زیادی را دارم اما همه اینها مربوط به گذشته است.

* به نظرت اگر مصدوم نمی‌شدی، می‌توانستی در بروژ انتظارات را برآورده کنی؟

توانایی‌هایم را می‌دانم. مشکل این است که بعد از مصدومیتم برای مدت زمانی طولانی از ترکیب دور شدم و وقتی برگشتم مسائل زیادی در تیم تغییر کرده بود. این چیز‌ها فوتبال مرا پیچیده کرد. زندگی یک فوتبالیست با سایرین متفاوت است.

* بروژ را ترجیح می‌دهی یا شارلروا؟

در بلژیک تفاوت زیادی بین دو باشگاه وجود ندارد. همه چیز به طرز تفکر وابسته است.

* اما شارلروا مانند یک خانواده است. خیلی از بازیکنان قدیمی برای‌شان سخت است جای دیگری بروند.

در آغاز این تفاوت را حس کردم اما بعد از دو یا سه ماه، دیگر همه چیز یکسان بود. دو باشگاه تفاوت چندانی ندارند اما اگر می‌خواهید در جزییات ریز شوید در نحوه بازی‌شان تفاوت دارند.

* اگر می‌خواهی مؤثر باشی نباید تحت تأثیر حواشی قرار بگیری. این را می‌دانی؟

وقتی فرصت بازی به شما می‌رسد باید نشان بدهید چه بازیکنی هستید. دوران بازی‌ فوتبالیست‌ها محدودیت دارد. نمی‌توانید تا ۵۰ یا ۶۰ سالگی بازی کنید. گاهی اوقات بدشانسی می‌آورید اما باید مثبت‌اندیش باشید و با طرز فکر درست ۱۰۰ درصد توانایی‌تان را نشان بدهید. اگر کاری کردید قطعاً توانایی تکرارش را دارید اما اگر طرز فکرتان اشتباه باشد دیگر شانسی ندارید.

* با گلزنی در اولین بازی بعد از نرفتن به جام جهانی نشان دادی می‌توانی سریع با مشکلات کنار بیایی.

روش فکرم این است که وقتی اتفاقی در بیرون از زمین می‌افتد، همه چیز خارج از توانایی من است و نمی‌توانم چیزی را عوض کنم. در زمین مسابقه توانایی انجام کار‌های زیادی را دارم و به هیچ چیز جز کمک به تیم فکر نمی‌کنم. به گلزنی فکر می‌کنم. نمی‌خواهم بازیکنی باشم که ناراحتی‌اش را به زمین می‌آورد و به خاطر گذشته دوران بدی در زمین دارد. گذشته به گذشته تعلق دارد.

* بازگشت به شارلروا به شما کمک کرد به دوران اوج‌تان برسید؟

همه اینجا مرا می‌شناسند. بازگشت به اینجا انتخاب سختی نبود و وقتی برگشتم می‌دانستم باید به سختی کار کنم. در کوتاه‌ترین زمان توانستم با خواسته‌های تاکتیکی مربی وفق پیدا کنم. بازیکنان جدید را شناختم و می‌دانستم به خانه دومم برگشته‌ام.

* در هر صورت مربی جدیدی آمده بود و بناونته که با شما هماهنگ بود هم دیگر در شارلروا حضور نداشت.

وقتی دو سال پیش به شارلروا آمدم، کریستین و من در دوران آماده‌سازی با هم آشنا شدیم و زمان داشتیم هماهنگ شویم. این بار وقتی آمدم مسابقات شروع شده بود و قطعاً به زمان نیاز داشتم تا هم‌تیمی‌ها و مربی‌ام را بشناسم.

* کریم بالحسین چه تأثیری روی تو داشت؟

مربی تیم جوان و باهوش است. به تمام جزییات فکر می‌کند و در جریان بازی کمک بزرگی است. مانند ما، او هم به شارلروا آمده، چون می‌خواهد پیشرفت کند. حس کمک متقابل باشگاه را به جلو می‌برد.

* شارلروا می‌تواند در جمع شش تیم برتر فصل قرار بگیرد؟

برای تیمی که به تازگی مربی‌اش را عوض کرده، شروع کار همیشه سخت است. طرز فکر و تاکتیک جدید نیاز به زمان دارد تا جا بیفتد. اینجا از بازی چهارم یا پنجم این زمان را پشت سر گذاشتیم و در حال حاضر مطمئنم در مسیر درستی هستیم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج