دلمان برای شما تنگ می‌شود آقای مزدک میرزایی!
۹۳۷۱۷۴
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۷
۱۶۵۰۱
آن چهره‌ی تقریبا سنگی، با آن میمیکی که خِسَت دارد و به سختی ابراز می‌کند، حالا در استودیویی در لندن و فرسنگ‌ها آن طرف‌تر است.

برترین‌ها: آن چهره‌ی تقریبا سنگی، با آن میمیکی که خِسَت دارد و به سختی ابراز می‌کند، حالا در استودیویی در لندن و فرسنگ‌ها آن طرف‌تر است. چه حس غریبی! چیزی که برای تو بوده و حالا گمان می‌کنی دیگر برای تو نیست. ما روزها و هفته‌ها دچار خُسرانیم. مبنای این یادداشت کوچک هم قیاس دو از دست رفته است، نودِ عادل و هت‌تریک مزدک، قیاس این دو در دو سطح اتفاق می‌افتد؛ یکی ساختار برنامه‌هاشان دیگری کاراکتر و وجوه شخصیتی دو مجری. از دومی شروع می‌کنم چون در اولی تاثیر بسیاری گذاشته و در واقع کلید ماجراست.

در تمام سال‌هایی که نود پخش می‌شد و در بدترین هفته‌های فوتبالی، چیزی بود که دیدن نود را جذاب می‌کرد، آن چیز همان آن خود عادل بود. او در تمام مدت برنامه، حافظِ نوعی رندی و صراحت و سماجت توامان بود که در کمتر چهره‌ی رسانه‌ای یافت می‌شد در واقع تا قبل از عادل، اجرا ملغمه‌ای از تعارف و تکلف بود و تقریبا به جرات می‌شود گفت که این عادل بود که جایی تازه در اجرا باز کرد و هیجان را از درون زمین چمن به بیرون تعمیم داد و حتی گاها فراتر از آن، از چیزهایی تخت در زمین فوتبال به چیزهایی می‌رسید که اساسا بستر انتقاد و اصلاح می‌شد.

مثل تمام کنایه‌هایش در نود درجه و ‌یا شکل گفت و‌گوهایش با افرادی نظیر فیروز کریمی، همین بود که شکل کلی و ساختار نود، شکل روحیه‌ی عادل می‌شد. گاهی پاساژ داشت مثل همان نود درجه، گاهی گرم و صمیمی می‌شد مثل تمام لحظاتی که مهمان روبرویش نشسته بود و گفت و گو می‌کرد. گاهی شبیه یک داستان کوتاه می‌شد و مثل کلیپ‌ها و نریشین‌هایش که بیشتر ادبیات بود تا هر چیز دیگری.

شاید بشود گفت عادل موفق شده بود بخش‌های زیادی از کاراکترش را به برنامه‌اش تزریق کند و نود، روح عادل فردوسی‌پور را بگیرد. از همین جهت هم بود که تصور نود بدون عادل تقریبا محال بوده و هست. گواه این گزاره این که همین حالا که برنامه فوتبال برتر با اجرای میثاقی پخش می‌شود انگار خیلی دور از برنامه‌ی نود است، در حالی که ساختار کلی برنامه تقریبا همان ساختار است و شباهت‌هایش خیلی بیشتر از تفاوت‌هایش است. اما یک تفاوت آشکار همان تفاوت کاراکتر میثاقی و عادل است که البته آن، یادداشتی جدا می‌طلبد.

مزدک کراوات زده، مزدکی که ظاهرا در قالبی کمتر محدود و رها قرار گرفته، به هر حال همان مزدک است. بیشتر از این که هیجان‌انگیز و پردامنه رفتار کند، به نوعی زیادی با پرستیژ و قالبی رفتار می‌کند. همین هم هست که حتی وقتی می‌خواهد از چیزی ممنوعه(در ساختار صداو سیما) مثل فوتبال زنان حرف بزند، چنان ساختاری و خشک اجرا می‌کند که انگار فوتبال زنان در تلویزیون ایران هیچ ممنوعه‌ای نبوده و انگار نه انگار که این می‌تواند یک موهبت و برگ‌برنده برای هت‌تریک می‌تواند باشد.

در ابتدای یادداشت نوشتم که از کاراکتر به ساختار می‌رسم، کاراکتر مجری و ساختار برنامه به عنوان دو وجه قابل قیاس نود و هت‌تریک. مرز این دو وجه چنان باریک است در همین یادداشت هم به قول سینمایی‌ها دیزالو شد و درهم رفت و این نشان از آن دارد که برنامه‌های این چنینی بیش از هر چیز روح، از مجریانش می‌گیرد. هت‌تریک شبیه یک پیتزای با کیفیت است که در یک رستواران شیک خورده می‌شود و تمام، مناسک ندارد و از طرفی هم وقت چندانی از مخاطب نمی‌گیرد. نود اما شبیه یک غذای سنتی و پای سفره بود، شاید آبگوشتی که تمام خانواده را دور هم جمع می‌کرد و البته زمان‌بر هم بود اما روح داشت، اما مناسک داشت.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1398/09/17
بیچاره کراوات بود فقط ؟؟خخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
لطفا خفه شو ..
امسال تو آشغال هستن که قدر نمیدونن
علیرضافرامرزی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
اره خیلی بد
Iran, Islamic Republic of
16:34 - 1398/09/17
واقعیت کیفیت عادل هیچ کس نداشته و نخواهد داشت مزدک خوبه ولی عادل دقیقا همون ابگوشت خودمونی بود
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1398/09/17
مملکتی که بیفته دست نا اهلان عاقبتش بهتر از این نمیشه
Iran, Islamic Republic of
16:49 - 1398/09/17
مزدک نمیخواد حالا که رفته لندن مثل بی جنبه ها شروع به انتقاد از همه چیز کنه و به قول معروف نمکدون بشکنه
Iran, Islamic Republic of
16:54 - 1398/09/17
نخیر
دلمان برات می سوزه که نان آلوده به خون آل سعود را بر سر سغره ات می بری
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۷
دلم برا تو میسوزه که انقدر احمقی
$$
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
نون آلوده به آل سعود حلال تر از نانی هست که بزور از دست این تازه بدوران رسیده گرفته شود
در ضمن چرت و پرت ننویسید مزدک نون زحمتاتش و می گیره
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1398/09/17
خدا لعنت کنه اون ببی که رئیس شبکه سه شد با باعث و بانیش
Iran, Islamic Republic of
17:06 - 1398/09/17
خواهشا بت سازی نکنید همه دارای یه استعدادی هستند یکی موقعیت پیش میاد شکوفا میشه یکی دردرونشن نهفته
Iran, Islamic Republic of
17:14 - 1398/09/17
با فاصله نزدیک ترین برنامه به نود رو دیشب مزدک اجرا کرد. میثاقی اصلا قد و قواره این حرفها نیست.
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1398/09/17
باورتون میشه هفت هشت سال تلوزیون ایران رو ندیدم . با شبکه های ماهواره ای حس نزدیکی بیشتر دارم . اون دو سال سرباز همین دوری و نبودن ماهواره اذیتم میکرد.
Iran, Islamic Republic of
21:15 - 1398/09/17
هرجابرنامه،اجراکنی،بهتراین،خراب،شده،است،
Iran, Islamic Republic of
23:28 - 1398/09/17
خاک تو سرت مزدک کمبود کراوات داشت. بخدا به هیچ کس نمیتوان اعتماد کرد همه دروغ بود که گفتند مزدک خیلی محجوب الان پناه برده به دشمنان ایران
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
ببند عمو خودت هم نمیفهمی چی گفتی ..مشکل اون مدیر شبکه سه و امثال هم بود که اخلاق و نظری مثل تو داشتند
Iran, Islamic Republic of
00:18 - 1398/09/18
به دین کار ندارم ولی در مرام و انسانیت کسی که به دشمن کشور و ملتش میپیونده و نون اونارو میخوره بهش میگن خیانت به وطن حالا هر توجیهی بخواد بکنه همش بهونس مهم اینکه این کارو کرده .لعنت به آل سعود و وهابیون و جیره خوارانشان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
خوب کرد تا کور شود انکه نتواند ببیند لنگی شما به دلالت برس این حرفها واست خیلی زیاده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج