ظریف: باور کنیم بدون مردم «هیچ» هستیم
۹۳۷۲۶۸
۱۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۳۰
۶۵۷۶
وزیر امور خارجه گفت: ما یک منبع جدید قدرت داریم و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم و آن "مردم" هستند از این روست که تحولات چند هفته اخیر در کشور بسیار تلخ است، چون مردم پایه حکومت و اقتدار ما هستند. رعایت حق مردم برای ما یک امر حکومتی نیست یک نیاز امنیت ملی است.

ایسنا: محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه  در سخنرانی خود در مراسم بزگرداشت بیستمین سالگرد تاسیس ایسنا با ابراز خرسندی از حضور در این مراسم گفت: سلام ویژه دارم خدمت همه کسانی که در عرصه رسانه فعالیت و تلاش می‌کنند که صدای غرورآفرین ملت ایران را به گوش جهانیان برسانند.

وی با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه‌های مختلف تصریح کرد: انقلاب اسلامی این واقعیت را به ما نشان داد که قدرت‌های بزرگ بین‌المللی صاحب اختیار ما نیستند و ما می‌توانیم در عرصه بین‌المللی نقش‌آفرینی کنیم. قطعا این یکی از مهمترین میراث انقلاب اسلامی و امام خمینی (ره) است. در واقع انقلاب به ما فهماند که اختیارمان دست خودمان است و قدرتی که توان اقتصادی و نظامی دارد یا دارای امپراطوری رسانه‌ای است، مالک و اختیاردار ما نیست.

ظریف با اشاره به نامه امام (ره) به گورباچف – رهبر وقت شوروی – گفت: در آن مقطع خیلی قبل‌تر از اینکه پرده‌های تصلب در عرصه بین‌المللی پاره شود، امام با اعتماد به نفس ویژه‌ای به کشوری که دارای توان و سلاح هسته‌ای و نظامی داشت پیامی داد که نشان‌دهنده اتمام یک دوره بود.

ظریف با اشاره به شرایط کنونی جهان گفت: ما اکنون در دوران شرایط انتقال قرار داریم. شرایطی که از ۳۰ سال گذشته در ادبیات جهانی رایج شده است. دوران انتقالی یعنی اینکه ما شرایط گذشته را پشت سر گذاشتیم و اکنون به سمت شرایط جدید در حال حرکت هستیم و در این میان اکنون دورانی وجود دارد که به آن دوران انتقالی می‌گوییم. آمریکایی‌ها تصور می‌کردند که دوران انتقالی دوران خیلی کوتاهی خواهد بود و جهان به سرعت به جهانی تک قطبی مبدل خواهد شد.

ظریف: باور کنیم بدون مردم «هیچ» هستیم

وی در همین راستا افزود: در همان زمان بوش پدر بعد از سقوط شوروی در مجمع عمومی سازمان ملل در مورد نظم نوین جهانی صحبت کرد. آنها در همین چارچوب همانطور که اشاره کردم فکر می‌کردند که دوران انتقالی، دوران کوتاهی است اما واقعیت چیزی دیگری را ثابت کرد و کسانی که می‌خواستند دوران انتقالی را کوتاه کنند، ضرر کردند.

ظریف ادامه داد: آمریکایی‌ها از ابتدای دهه نود تا چند سال پیش هزینه‌های زیادی را پرداختند که دوران انتقالی را کوتاه کنند و به یک جهان آمریکایی تبدیل کنند. در همین راستا جنگ‌هایی را ایجاد کردند ولی موفق نشدند. آنها نتوانستند توفیق ظاهری خود را تبدیل به یک تفکر نهادینه درازمدت کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: در ابتدای دولت اوباما سیاست آمریکا ناموفق بودنش آنچنان آشکار و روشن شده بود که آنها نیاز داشتند که چهره‌ای متفاوت از آمریکا به جهان ارائه کنند و در همان مقطع کم‌هزینه‌ترین تغییر برای آمریکا، اوباما بود.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان با بیان اینکه اهمیت دوران انتقال در این است که منابع قدرت متنوع شده است و دیگر قدرت اقتصادی و نظامی حرف اول و آخر را نمی‌زند، افزود: در حال حاضر راه‌های دستیابی به قدرت‌های علمی متنوع شده است و برای اینکه یک قدرت رسانه‌ای داشته باشید نیازمند به امپراطوری‌های رسانه‌ای همچون رویترز، ای پی و... ندارید. ابزار قدرت متنوع شده و مراکز قدرت نیز متنوع هستند.

ظریف ادامه داد: یک زمان قدرت در اختیار اروپا بود و همه چیز در اروپا شکل می‌گرفت. جهان غرب‌محور بود و هر تصمیمی برای دنیا در اروپا اتخاذ می‌شد و غربی‌ها نیز نمی‌خواستند انحصار قدرت نظامی، اقتصادی و سیاسی را از دست بدهند. آنها حتی تلاش داشتند روش فکر کردن ما را نیز شکل بدهند و هنجارهای کشورها را بسازند و در همین چارچوب تلاش داشتند شرایط انتقال به یک شرایط پایدار تبدیل شود ولی این شرایط برای آنها فراهم نشد و این یک امر ویژه برای ماست و ما باید از این شرایط که خود در ایجاد آن پیش‌رو بوده‌ایم، بهره‌برداری کنیم و اگر اجماع پیدا کنیم فرصت خوبی است که از شرایط انتقال به نحو مناسبی استفاده کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: یک ابزار قدرت جدید ما داریم و آن "باور به خودمان" است و اینکه قدرت مان از خودمان و از درون است. چرا جهاد دانشگاهی موفق است چون یک مرکز درون زاست و علم و فناوری ما هم همین طور است. ما برای پیشرفت مان بر خودمان اتکا می کنیم. با این شرایط یعنی ما نیاز نداریم برای حیات مان به دیگران وابسته باشیم. سوال من این است که چند دقیقه تحمل می کنید که یک سیاستمدار آمریکایی بگوید اگر من نبودم شنا دو هفته دیگه نبودید!

وی ادامه داد: ما یک منبع جدید قدرت داریم و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنیم و آن "مردم" هستند از این روست که تحولات چند هفته اخیر در کشور بسیار تلخ است، چون مردم پایه حکومت و اقتدار ما هستند. رعایت حق مردم برای ما یک امر حکومتی نیست یک نیاز امنیت ملی است.

ظریف اظهار کرد: حتما وظیفه اخلاقی، حقوقی و امنیتی ماست که از مردم حمایت کنیم اما فراتر از این مردم موضوع هستی و نیستی ما هستند. مردم اصل ما هستند. سخن امام راحل که مردم ولی نعمت ما هستند، فهم یک اصل اساسی بود و امروز ثابت شده است پرداختن به این مساله و توجه به آن نه تنها توان ما را متوقف نکرد بلکه آن را توسعه داد.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه توان و ظرفیت‌های ما از خارج نیامده است، گفت: کسی می‌تواند بگوید که اگر کمک فردا به ما کمک نکنند که راکتور اراک را بسازیم، نمی‌توانیم آن را بسازیم. اگر شرکای روس ما بگویند در پروژه رایدایزوتوپ‌های پایدار در فردو همکاری نمی‌کنند ما درمی‌مانیم؟

ظریف تاکید کرد: ما امروز عامل قدرت در جهان انتقالی پساغربی را در اختیار داریم. قبل از اینکه نظریه پردازهایی مثل ما این عامل را بشناسند، آن پیرمرد در جماران شناخت.

وزیر امور خارجه گفت: ما ایراد و مشکلات فراوان داریم اما این اشتباه را نکنیم که فکر کنیم به جز مردم چیزی هستیم. ما جهاد و دفاع مان را از مردم داریم. مردم سپاه و بسیج هستند اگر اینها مردم نیستند پس از کجا آمده اند. اگر این مساله را باور کنیم آن وقت ایسنا می تواند ظرف یک سال بهترین خبرگزاری شود.

ظریف با تاکید بر "قدرت معنایی" در روابط بین‌الملل اظهار کرد: قدرت معنایی یک واقعیت است و باید آن را بپذیریم. عنصری که به این قدرت دامن می زند یعنی مردم، باید بیش از هر چیز مورد پذیرش قرار گیرد. باور کنیم بدون مردم هیچ هستیم و رعایت حقوق مردم از نام شب واجب تر است، چون مبنای حکومت مان را بر مردم گذاشتیم و بر این اساس است که می تواتیم جهادهای دانشگاهی و ایسناهای بیشتر بسازیم.

وی در پایان، بیست‌ساله شدن ایسنا را به خبرنگاران و مسئولان خبرگزاری تبریک گفت و افزود: ان‌شاءالله دهه سوم و دهه‌های بیشتر به خوبی و خوشی کار را پیش ببرید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 71
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
23:44 - 1398/09/17
پس چرا برای مردم ارزش قائل نیستی؟؟؟؟!!!!
پاسخ ها
رویا چ
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
مردم بدون شما همه چیز هستن ،،،،

اعتبار مردم ایران با بودن شما کم شده

یه توافق درست و حسابی نتونستید با دنیا تنظیم کنید
Iran, Islamic Republic of
23:46 - 1398/09/17
معلومه هیچی نیستین
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1398/09/17
فعلا که مردم هیچ هستن مقابل شما
Iran, Islamic Republic of
23:47 - 1398/09/17
چقدر حرف میزنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
مخصوصا با موگرینی ،،، خیلی چیزا برا هم گفتن و شنیدن ،،، عاشق و معشوق
Iran, Islamic Republic of
23:50 - 1398/09/17
ممنون ازشما بابت دیپلماسی خندتون..
Iran, Islamic Republic of
23:57 - 1398/09/17
حتمابرای این که میخواهیدازمردم قدردانی وحمایت کنیدمیخواهندپول اب راگران کنندوحتماتودرست میگی ملت سرمایه ماست وبخاطرهمین مردم وفاداراست که میخواهیدهمه چیزراگران کنیدوحتماتابحال کمترازمردم باعناوینی مثل گرانی منابع انرژی وگرانی بنزین وامثال انهاقدردانی کرده ایداخ که شماچقدرمقامات قدرشناس ومهربانی هستیدکه میخواهیدهمه چیرراگران کنیدتازیادنخورندنکنه شکم دردبگیرندزیادنیاشامندمباداشکمشون اب بیاره زیادنخوابندمباداکارخانجات بخوابه وکلانگران مردم هستیدتااصلازیاده روی نکنندمبادااسوده خاطرشوندومبادادغدغه نداشته باشندومباداخوش باشندکه خوشی زیردلشونومیزنه ونمیرندسرکاروووووو
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1398/09/17
مردم اندازه ارزن هم حساب نمیکنین
پاسخ ها
''''''''Shanjani................'
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
''' و باور کنید شما با ''' بودنتان '' ما هیچ هستیم !
Iran, Islamic Republic of
23:58 - 1398/09/17
لطفاپخش کنیدمگه کفرگفتم باسانسورمردموازخودتون دورنکنیدکه بعدابگیدسراغ رسانه های خارجی رفتند
Iran, Islamic Republic of
00:00 - 1398/09/18
با مردم بی مردم کار خودتونو میکنید مردم کیلویی چندن
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1398/09/18
استراماچونی رفته اعصابم خورده... .. هرچی می کشیم از امثال شماست... همه چیمون قاطی شده.. همه چیمون تحت الشعاع تحریما قرار گرفته؟ کی قراره نجات پیدا کنیم از این شرایط؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:01 - 1398/09/18
انتخابات ....مردم ....چه همپوشانی دارند
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1398/09/18
پس خودت هم اعتراف میکنی که هیچ هستی جواد خان پوروفوسور حقوق بشر
Iran, Islamic Republic of
00:05 - 1398/09/18
یعنی حرفای تورو باور کنیم ؟؟؟ تو از درد مردم چی میدونی ؟؟
Iran, Islamic Republic of
00:07 - 1398/09/18
نه بابا !! شوخی می‌کنی؟!
Iran, Islamic Republic of
00:10 - 1398/09/18
بمیر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۹
به اندازه تمام ستارگان کهکشان راه شیری لایک
France
00:19 - 1398/09/18
خیلی عجیب است که بعداز ۴۰سال اینو فهمیدید؟
Iran, Islamic Republic of
00:21 - 1398/09/18
واقعاًجوک گفتی شماملت راله کردید! خنده داراست اگربگوییدملت فقط ملت رادردفاع ازخودتون میشناسید
France
00:24 - 1398/09/18
کل شما هیچ بودید وحالا بتوان nراهی هیچیستان شده اید
Iran, Islamic Republic of
00:24 - 1398/09/18
از مردم کدام کشور حرف میزنی!؟
Iran, Islamic Republic of
00:31 - 1398/09/18
فعلا که مردم با شما هیچند
United Arab Emirates
00:32 - 1398/09/18
اگر مردم نبودند ایرانی نبود، و دولتی نبود، مگر دولت چند نفره، پس به مردم واقعی برسید، نه نمایشی.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
ای ساده لوح
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1398/09/18
بخاطر همین مردم واسه گرانی اعتراض میکنه کتکشون میزنید
Iran, Islamic Republic of
00:33 - 1398/09/18
دیگه مردم رو از دست دادید ، آب رفته به جوی باز نمی گردد...
Iran, Islamic Republic of
00:34 - 1398/09/18
به والله این دولت بامردم هم هیچ هستید دیگه بیشتر خودتان را رسوا نکنید که ملیونها کیلومتر از مردم دورشدید ....
Iran, Islamic Republic of
00:37 - 1398/09/18
سلام دکتر جون خدای ما فکر میکردیم برای شما مردم مهم نیستن خوب شد یاداوری کردین یعنی میتونیم جزو نودو شش درصد باشیم!؟'؟'؟'؟'؟
Iran, Islamic Republic of
00:38 - 1398/09/18
نزدیک انتخابات شد دوباره یاد مردم افتادید؟
ماله کش اعظم
Iran, Islamic Republic of
00:48 - 1398/09/18
همی حالا هم هیچی دیگه
Iran, Islamic Republic of
00:48 - 1398/09/18
... تو که از قطع اینترنت و برخورد با معترضان حمایت کردی
Iran, Islamic Republic of
00:49 - 1398/09/18
یعنی سنگ پا قزوین جلوی شما لنگ میاندازه ........
Iran, Islamic Republic of
00:58 - 1398/09/18
البته اینو که آقای روحانی خیلی وقته فهمیده مگر نمی بینید هرجا بوجه کم میاره دست تو جیب مردم میکنه
Iran, Islamic Republic of
01:09 - 1398/09/18
آقای ظریف خداروشکر که حداقل شما اهمیت حضور مردم را دراین برهه قبول دارید و!لازمست صدای دادخواهی مردم رابه گوش مسؤولین دلسوز برسانید تا حداقل یک زندگی آبرومندانه رآ برای ما خصوصا بازنشسته ها فراهم نمایید
United Arab Emirates
01:10 - 1398/09/18
بابا انقدر دروغ نگو ...
Iran, Islamic Republic of
01:42 - 1398/09/18
با مردم هم هیچ هستید زیرا دروغگو هستید و .....
Iran, Islamic Republic of
01:46 - 1398/09/18
بامردم هم هیچی نیستیدازبس خرابید
Iran, Islamic Republic of
02:09 - 1398/09/18
باور نداریم که باور دارید
Iran, Islamic Republic of
03:17 - 1398/09/18
چقده شما گنگ و کند فهمید، این موضوع را اکنون متوجه شده اید وای بحال مملکتی که وزیر خارجه اش سرکار باشید نتیجه عملکرد خود را هم دیده ای،
United States
03:18 - 1398/09/18
چیه؟ میخوای نامزد رئیس جمهوری بشی ناقلا؟. خواهش میشه دهانتان را ببندید از بس هوا را نجس و آلوده کردید
Iran, Islamic Republic of
04:38 - 1398/09/18
گفتین تاکسی کرایه گرون نمیشه
اجناس گرون نمیشه

... دلار هم رفت بالا بر پدر همتون لعنت

...
Iran, Islamic Republic of
05:04 - 1398/09/18
نه بابا، عجب، انتخابات نزدیک است، همه از جنس مردم، مردم خوب، مردم نجیب، چه خبر مبارکی یارانه را 6 روز زودتر واریز میکنند، دلار هم به مرز 14 هزارتومان نزدیک شد، اشرار و اوباش به شهدا پیوستند، بله تمام شد، مردم به هوش امدند و شماها را از بالا تا پایین شناختند، بترسید از روزی که همین مردم پی به ذات شما ببرند انوقت است که همه چی تمام تمام میشه، یاحق،
Iran, Islamic Republic of
06:41 - 1398/09/18
وقتی که مردم رای ندادن میفهمید که هیچی نیستید
Iran, Islamic Republic of
06:52 - 1398/09/18
اقایی ظریف کاملا واضح است که دروغ میگویی چون برای مردم ارزشی قایل نیستید.
Iran, Islamic Republic of
06:55 - 1398/09/18
ابتدائی ترین طرز فکر از یک دیپلمات کهنه کار خیلی عجیبه!پس کشور بدون ادم هیچ فردی نیاز ندارد.دولت باید محکم پای اصولش وایستد.
Iran, Islamic Republic of
07:07 - 1398/09/18
مردم را شما ها به خاک مذلت نشاندید روز به روز گرانی
Iran, Islamic Republic of
07:13 - 1398/09/18
با گرانی ارز وبنزبن پدر مردم رو در اوردین ایا مردمی وجود دارن
Iran, Islamic Republic of
07:38 - 1398/09/18
الان هم مردم با شما نیستند ،...
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1398/09/18
اره خب راست میگی تو راهپیمایی ها فراخدان بدید بیایم مردم باشند جلو رسانههای بیگانه اونوقت بچه ها و بچه های بچههاتون تو فرنگ خوش بگذرونند
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1398/09/18
اگر میخواهی با مردم باشی استعفا بده وجود این کار را داری
Iran, Islamic Republic of
08:23 - 1398/09/18
اخی طفلکی دلم سوخت
Iran, Islamic Republic of
08:37 - 1398/09/18
پس چرا بزرگترین فناروری دنیا رو محدود کردید ولی تحریمها سه برابر شده؟
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1398/09/18
کدوم مردم؟ مردم خسته از گرانی و شکسته در زیر بار فسگشارها و بی عدالتی ها؟
Netherlands
09:32 - 1398/09/18
منظور ت کدوم مردم هست ایران یا لبنان یا فلسطین
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1398/09/18
همین الانم بدون مردم هستین،، ولی مردم چاره ندارن مجبورن که دارن تحمل میکنن بلکه خدا یه فرجی بکنه
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/09/18
از مسائل پیش آمده بنزین معلوم شد
Iran, Islamic Republic of
09:43 - 1398/09/18
از مسائل پیش آمده بنزین معلوم شد
Iran, Islamic Republic of
13:03 - 1398/09/18
میشه حرف نزنی ؟؟؟؟ مردم از دست شماها خسته شدن. ..حرف نزن
Iran, Islamic Republic of
15:24 - 1398/09/18
وقتی دولت روحانی از این جور حرف ها میزنه تن مردم ایران می لرزه که باز ایناچه نقشه ای برا این مردم بدبخت کشیدن !!!!!!هیچ گربه ای محض رضای خدا موش نمی گیره !!!!
Iran, Islamic Republic of
00:30 - 1398/09/19
آقای ظریف یه ذره از اون پول هایی که مسئولان اختلاس میکنن رو بدین استراماچونی برگرده ایران لطفا!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1398/09/19
مسخره خودتی، شما بدون غرب هیچی؟؟
Iran, Islamic Republic of
13:09 - 1398/09/19
با مردمشم هیچ هستید همتون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج