شدیدترین سقوط ارزی امسال ثبت شد
۹۳۸۴۷۴
۲۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۲
۱۱۳۲۸
دیروز وقت نزول یکباره قیمت دلار در بازار آزاد بود؛ روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی نزدیک به ۵۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد.

دنیای اقتصاد: دیروز وقت نزول یکباره قیمت دلار در بازار آزاد بود؛ روز چهارشنبه، اسکناس آمریکایی نزدیک به ۵۰۰ تومان از ارزش خود را از دست داد.

بیشترین کاهش روزانه‌ای که این ارز از اواخر اردیبهشت ماه تجربه کرده بود. به واسطه این افت، قیمت دلار تا محدوده ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب نشست. عرضه بازارساز از قیمت‌های بالا و متضرر کردن نوسان‌گیران، افزایش فروش معامله‌گران فنی و بالا رفتن فعالیت خالی فروش‌ها از جمله عواملی بود که از نگاه برخی فعالان در ثبت رکورد کاهشی بازار اثرگذار بودند.

در پنجمین روز هفته، دلار با سرعت زیادی در مسیر کاهشی قرار گرفت و به راحتی از مرز حمایتی ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومانی پایین رفت. ساعت ۳ بعدازظهر، شاخص ارزی در بازار با قیمت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می‌رسید که ۴۸۰ تومان کمتر از قیمت بسته شده روز سه‌شنبه بود. چنین میزان افتی برای دلار از اواخر اردیبهشت ماه سابقه نداشت و بازار به‌طور کلی در آذرماه اصلا کاهش سه رقمی را به ثبت نرسانده بود و اوضاع به‌طورکلی به کام افزایشی‌ها بود. به گفته فعالان، شدیدترین افت روزانه دلار در هفت ماه گذشته، ریشه در عوامل متفاوتی داشت. گروهی بر عرضه یکباره بازارساز از قیمت‌های بالا تاکید داشتند.

دسته‌ای به افزایش فروش معامله‌گران فنی و سفته‌بازان اشاره می‌کردند و عده‌ای نیز به افزایش فعالیت خالی‌فروشان ارزی باور داشتند. در این میان افت نرخ حواله درهم را نیز نباید فراموش کرد که دیروز در مقطعی حتی تا ابتدای کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی نیز عقب‌نشینی کرده بود. با این حال آنچه مسلم است دیروز حجم اسکناس دلارموجود در بازار بالا رفته بود و خریداران نیز حضور چندان فعالی در بازار نداشتند و تنها در مقاطعی سعی کردند که مرز ۱۳ هزار تومانی را حفظ کنند. در حاشیه بازار، برخی فعالان اما از برخورد امنیتی با شماری از دلالان در پله آهنی و خیابان فردوسی صحبت می‌کردند و اعتقاد داشتند، این موضوع در هراس معامله‌گران برای فعالیت در بازار ارز نقش داشته است. البته بیشتر بازیگران کاهش قیمت را به‌طور کلی ناشی از همان افزایش عرضه ارز در بازار می‌دانستند.

در روزی که دلار با هیجان زیادی در جهت کاهشی حرکت می‌کرد، سکه تمام بهار آزادی نیز راه نزول را در پیش گرفت و به راحتی از کانال ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی عقب نشست. ساعت ۳ بعدازظهر، قیمت فلز گرانبهای داخلی در بازار حدود ۴ میلیون و ۵۴۰ هزار تومان بود. این قیمت ۱۲۰ هزار تومان کمتر از روز سه‌شنبه بود. به نظر می‌رسد برای سکه‌بازان آنچه بیش از هر موضوعی اهمیت دارد، سرنوشت مرز حمایتی ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خواهد بود. در صورت شکست آن، احتمال افت بیشتر این فلز گرانبها افزایش می‌یابد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین عامل اثرگذار بر بازار سکه و طلا در شرایط کنونی، تغییرات قیمت دلار است. بازار طلای جهانی نیز در روزهای اخیر نوسان خاصی نداشته و دیروز نیز تا حدود ساعت ۴ بعدازظهر نوسانات خود را در محدوده هزار و ۴۶۰ دلاری انجام داده بود.

خالی‌فروشان بر قله آروزها؟

برگشت دلار از مرز ۱۴ هزار تومانی بسیاری از معامله‌گران و سفته‌بازان را دچار ضرر کرد، ولی یک گروه خاص از این افت سود زیادی را می‌توانستند کسب کنند. خالی‌فروشان دسته‌ای از معامله‌گران هستند که از انتظارات کاهشی خود سود می‌گیرند. به‌عنوان مثال، زمانی که در روز سه‌شنبه دلار ۱۴ هزار و ۲۰۰ تومان بود، اگر یک خالی‌فروش اقدام به معامله ارزی کرده باشد و فردا بازار تا قیمت ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومانی عقب‌نشینی کند، به ازای هر دلار هزار تومان (حدود ۱۰ درصد) سود کرده است. در واقع به این دلیل به این دسته خالی‌فروش گفته می‌شود که در زمان معامله، دلار خاصی ندارند و تنها بر اساس انتظار کاهشی خود برای روز بعد اقدام به معامله می‌کنند. اگر قیمت دلار مطابق انتظار خالی‌فروشان پایین بیاید، از طرف دیگر معامله می‌خواهند که تفاوت ریالی قیمت‌ها را به او پرداخت کنند.

برخی فعالان باور داشتند یکی از دلایل مهم نوسان شدید روز گذشته افزایش فعالیت همین خالی‌فروشان بود. در این میان، البته باید عرضه ارز به‌صورت اسکناس نیز بالا رفته باشد؛ در واقع بدون عرضه واقعی ارز، امکان نداشت که خالی‌فروشان بتوانند قیمت را تحت‌تاثیر خود قرار دهند. دیروز قیمت دلار کاهش شدیدی را تجربه کرد؛ در این میان، باید منتظر بود و دید دامنه نوسانی مجاز بعدی برای دلار چیست؟ آنچه مسلم است چه نوسانات شدید افزایشی و چه نوسانات تند کاهشی، سیگنالی از ناپایداری را به معامله‌گران مخابره می‌کنند. برخی معامله‌گران باور دارند، بازارساز در روزهای آتی بهتر است بیشتر به دنبال تثبیت قیمت‌ها یا کاهش آرام آنها باشد و مانع از ثبت نوسانات شدید در بازار شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/09/21
علت یکسره شدن تکلیف به زودی زود است. انشاالله. صلح یا جنگ مسئله این است.
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1398/09/21
از ۱۱۲۰۰تومن رفت روی ۱۴۰۰۰تومن حالا برگشته روی ۱۳۲۰۰تومن اسمشو میزارن سقوط بی سابقه ارز .یک مشت حقه باز تو این کشور با کلمات بازی میکنند و وضع بازار را اینگونه آشفته میکنند گرانی اجناس در اثر افزایش دلار به سرعت کاهش دلار به عقب بر نمیگردد .فرصت طلبان جبران کثری بودجه
Iran, Islamic Republic of
10:49 - 1398/09/21
چرا نمی گی روز قبلش بانک مرکزی ۶۳۰ تومان یکروزه قیمت دلار را بالا برد . فقط یکرفه قلم نزنید مزدور ها
پاسخ ها
روشن
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۱
چرااینوپس نمیگندخوددولت سکه دویست هزارتومنی رایکشبه هشتصدهزارتومن کردودلاری راکه خودبخودداشت بالاپایین میشدوازسه ونیم وفوق فوقش چهارتومن بالانمیرفت قیمت زدچهارودویست وبعدازاون بودکه شدمثل اسبی که مهارش ازدست سوارخارج شده وبه تاخت رفت والان عده ای این پانصدتومن ارزان شدن راشق القمرمیدونندورکوردزنی مینامندهمان دلارتنهاهفت تومن خالی بوده هاعزیزان چرااینقدرذوق زده شده اید
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1398/09/21
الان خیلی اومد پایین یدفعه رفته تا ۱۴هزار تومان دیگه باید برترینها رو حذف کنم بجاش اخبار داغ رو نصب کنم چون اکثر مطالبت هدفداره و رسانه مستقلی نیستی و همچنین انتقاد دیگم اینه مطالب جوری که دوس داری مینویسی تازه مطالبو نشر نمیدی چون ترسویی و قدرت پخش رو نداری
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1398/09/21
بابا همچی تیتر زدی گفتیم دلار اومد رو سه تومن
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1398/09/21
چقدر کم شده.آفرین به این همه تدابیر دولتمردان خصوصا رییس بانک مرکزی
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1398/09/21
بالا پایین شد قیمتها همیشه بالا میمونه و

قت مردم ایرانو نگیر
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1398/09/21
بله خیلی افتش زیاد بوده خیلی
خودتون خر هستین
Iran, Islamic Republic of
11:45 - 1398/09/21
بازی همیشگیشان شروع شد دلار 3600را رساندن به 16000هزار تومان و وحشت برای مردم ایجاد کردن و بعد رساندنش به 12000هرار تومان تا مردم به به چه چه کنن و حالا باز همان سیاست
Iran, Islamic Republic of
12:16 - 1398/09/21
خوب لااقل بگین که قبلش چقدر افزایش داشته، کلی رفته روش، بعد که یه کم میاد پایین اینجوری تیتر میزنید
-
12:51 - 1398/09/21
بانک مرکزی شارلاتان ملت اوسکول را سرگرم پایین بالا کردن دلار کرده
Iran, Islamic Republic of
12:51 - 1398/09/21
" ۵۰۰ تومان ارزش خود را از دست داد" ! بیچاره امریکا ، هورا به ما !
Iran, Islamic Republic of
13:00 - 1398/09/21
اگر بانک مرکزی بتواند این دلالان را با همین روش بروز سیاه بنشاند قطعا ملت خوشحال خواهد شد
Germany
13:12 - 1398/09/21
پس بانک مرکزی چه غلطی میکنه؟
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1398/09/21
شدت در راهه این که چیزی نبود. دلار 200 تک تومن بیشتر نیست. انشاالله به زودی خواهید دید. چون یا جنگ است یا صلح.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج