چرا کپسول گاز در سیستان و بلوچستان نایاب شد؟
۹۳۸۷۸۷
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
۶۱۴۲
در حالی که تعداد مشترکان گاز زاهدان در پایان آبان ماه امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۱۳ درصد افزایش داشته اما شاهد صف‌های طولانی برای خرید کپسول‌های گاز در سیستان و بلوچستان هستیم؛ ‌موضوعی که با در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت غیرمنطقی است و احتمال قاچاق را تقویت می‌کند.

ایرنا نوشت: در حالی که تعداد مشترکان گاز زاهدان در پایان آبان ماه امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۱۳ درصد افزایش داشته اما شاهد صف‌های طولانی برای خرید کپسول‌های گاز در سیستان و بلوچستان هستیم؛ ‌موضوعی که با در نظر گرفتن نرخ رشد جمعیت غیرمنطقی است و احتمال قاچاق را تقویت می‌کند.

سیستان و بلوچستان آخرین استان ایران بود که به شبکه گاز متصل شد و از همین رو همچنان بخش‌هایی از این استان برای تامین سوخت مورد نیاز خود در مصرف خانگی، ‌از سوخت‌های مایع مانند گاز مایع و یا نفت سفید استفاده می‌کنند.بر این اساس خانوارهایی که به شبکه گاز متصل نیستند سالانه حواله هزار لیتری نفت سفید دریافت می‌کنند و در کنار آن نیز از کپسول‌های گازی که توسط شرکت‌های خصوصی توزیع می‌شود،‌ بهره می‌برند.

در حالی که این روند همه ساله ادامه داشته اما امسال با آغاز سردی هوا، صف‌های عریض و طویل برای دریافت کپسول گاز در استان سیستان و بلوچستان شکل گرفت. موضوعی که از همان ابتدا عجیب و غیرمعمول بود.

ابتدا این موضوع به وزارت نفت و شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارتباط داده شد اما مشخص شد توزیع کپسول گاز بر عهده دولت نیست و در این میان شرکت‌های خصوصی مسوولیت توزیع را بر عهده دارند.شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران به ایرنا اعلام کرده که از نظر تولید و تامین ال پی جی و تحویل آن به ۷۴ شرکت توزیع‌کننده هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و شرکت‌های پالایشی با تمام ظرفیت در حال تولید هستند.

این شرکت تاکید کرده که اولویت توزیع ال پی جی با خانوارهای شهری، روستایی و عشایری است که از نعمت گاز برخوردار نیستند و پس از آن اولویت با تعدادی صنوف و گروه‌های خدماتی است که به شبکه گاز دسترسی ندارند. با این حال بخش زیادی از مصرف ال پی جی مربوط به مصرف‌کننده‌های غیرمجاز به ویژه به عنوان سوخت خودرو است که غیرقانونی، غیرایمن و بسیار خطرآفرین است.

بنابراین با توجه به این موضوع و همچنین حواله هزار لیتری نفت سفید،‌ نباید مشکلی در تامین سوخت سیستان و بلوچستان وجود داشته باشد. پس صف‌های طولانی کپسول گاز از کجا می‌آید؟نگاهی به آمار آخرین سرشماری نفوس و مسکن نشان می‌دهد که جمعیت زاهدان ۶۷۲ هزار و ۵۸۹ نفر و شامل حدود ۱۵۰ هزار خانوار است و با توجه به نرخ رشد جمعیت،‌ این تعداد تفاوت چندانی نکرده است بنابراین فرضیه افزایش مصرف به دلیل افزایش جمعیت قابل دفاع نیست.

از سوی دیگر آمارها نشان می‌دهد که سهمیه ال پی جی یا همان گاز مایع به سیستان و بلوچستان امسال در مقایسه با سال گذشته ۶۹ درصد بیشتر شده است تا آنجا که سهمیه ال پی جی این استان در آذرماه ۹۷، ۱۳ هزار تن و این سهمیه در آذرماه امسال، ۲۲ هزار تن بوده است.

از سوی دیگر با توجه به اینکه سهمیه ال پی جی سهیمه کل کشور در آذر ۹۸، ۱۷۵ هزار تن بوده بیش از ۹۴ درصد یعنی ۱۶۴ هزار تن به استان سیستان و بلوچستان اختصاص پیدا کرده است.

همچنین تعداد مشترکان گاز زاهدان در پایان آبان ماه سال گذشته، ۱۳ هزار و ۸۰۰ مشترک بوده که با رشدی ۱۱۳ درصدی در پایان آبان ماه امسال به ۲۹ هزار و ۵۲۵ مشترک رسیده است و تنها از ابتدای سال تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ مشترک جدید در این شهر به شبکه گاز متصل شده‌اند.

تاکنون ۹۳۷ کیلومتر شبکه در زاهدان احداث شده که از این رقم ۳۹۰ کیلومتر تزریق گاز شده است. بنابراین به نظر می‌آید کمبودی در تامین سوخت و به ویژه گاز مایع سیستان و بلوچستان وجود ندارد و دلیل مشکل را باید در آن سوی مرزها جستجو کرد.

در واقع با توجه به آمار باید تقاضا برای ال پی جی در این استان با توجه به افزایش گازرسانی کاهش پیدا می‌کرد اما خلاف انتظار، ‌شاهد افزایش تقاضا برای ال پی جی هستیم.نفت سفید و گاز مایع در همسایگان شرقی ایران مشتریان پر و پا قرصی دارد و این بازار برای قاچاقچیان نیز شرایط مطلوبی ایجاد کرده است زیرا قیمت هر تن ال پی جی که در داخل کشور ۹۰۰ هزار تومان معامله می‌شود، ارزشی ۵ میلیون تومانی در آن سوی مرز دارد.

همچنین افرادی که حواله‌های هزار لیتری نفت سفید را دارند در مواردی با هدف کسب سود، ‌این حواله‌ها را به قاچاقچیان می‌فروشند و از همین رو برای تامین نیاز سوخت خود به ال پی جی بیشتری نیاز دارند.

از همین رو باید ریشه صف کپسول گاز در سیستان و بلوچستان را نه در این استان و مرزهای ایران بلکه در جیب قاچاقچیان و مشتریانشان دنبال کرد.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
15:37 - 1398/09/22
بنزین سهمیه ای شده آزادش هم گرون شده‌ میرن چیز های دیگه قاچاق میکنند
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1398/09/22
خوب الان راه حل چی هست؟؟؟؟ مردمی که ساعت ها باید برای ۲ کپسول منتظر شوند چه گناهی دارن و لازم به ذکر هست برای استفاده از حمام و گازخوراک پزی از نفت سفید نمیشه استفاده کرد و کپسول نیاز هست !!!!!!!!!!!!
مورد دیگه ای رو هم باید بگیم که بعد از افزایش قیمت سوخت ملت برای ماشین هاشون و تردد معمولی در شهری که هیج امکانات شهری و تاکسی و اتوبوس درست حسابی نداره از گاز ال پی جی استفاده میکنن
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1398/09/22
چون دومین ذخایر گاز جهان را داریم؟
Iran, Islamic Republic of
15:57 - 1398/09/22
خخخخخ حتما اونم کارتی میکنند
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1398/09/22
مگر دراستانهای دیگر زیاده درخراسان رضوی هم بسیار کمیاب است
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1398/09/22
بیشرف فقط سیستان نایاب شده...بنده دزفول هستم 2ماهه نیست...اگه گیرهم بیاد کپسولی 45000تومان میدن...چقدر جنایت کارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
ما دومین کشور دارنده منایع گاز جهانیم تو شمال منابع نفت و گاز خزر و تو جنوب نفت و گاز خلیج فارس و داریم بعد کپسول گاز نایاب شده ؟! تازه گاز هم از ترکمنستان وارد میکنیم ، ترکمنستان چند ساله کشور شده اون داره فقط از همون گاز خزر استفاده میکنه ما که علاوه بر خزر گاز تو خلیج فارس هم داریم واقعا خدا دولتمردان خائن و لعنت کنه
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/09/22
برای زاهدان لوله کشی گاز نکردید و در این سرما گرفتار شدند تازه به جای عذرخواهی و رفع مشکل میگید قاچاق و خارجی؟ همه رو اگر گاز کشی کرده بودید دیگه نیازی به کپسول گاز و نفت سفید نبود که قاچاق بشه. خدا لعنتتون کنه.
Iran, Islamic Republic of
16:31 - 1398/09/22
برای زاهدان لوله کشی گاز نکردید و در این سرما گرفتار شدند تازه به جای عذرخواهی و رفع مشکل میگید قاچاق و خارجی؟ همه رو اگر گاز کشی کرده بودید دیگه نیازی به کپسول گاز و نفت سفید نبود که قاچاق بشه. خدا لعنتتون کنه.
Iran, Islamic Republic of
16:55 - 1398/09/22
من یک زاهدانی هستم باور کنید به هیچ عنوان گاز قاچاق نمیشه قبلا قطره ای بنزین هم قاچاق نمیشد بهونه ای برای بالا بردن قیمت بنزین کردید مردم از بدبختی ماشین ها شون رو دستی با کپسول گاز دارن پر میکنن برای اینکه کپسولی پیدا نمیشه و عده ای دارن سود جویی میکنن
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1398/09/22
حتی در خوزستان که مهد نفط وگاز است کمیاب است آقای محترم اینم از دولت
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1398/09/22
خودرو ها را به گاز مایع مجهز می کنند.
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1398/09/23
اینو دیگه از حسن پپرسید ......
Iran, Islamic Republic of
12:28 - 1398/09/23
این چرندیات رو نگید . توی ایران هرجا متقاضی زیاد بشه یه افتی به اسم دلال سر و کلش پیدا میشه و از همون موقع کمبودی کالا و کمیابی همه چیززز شروع میشه . دلال هارو هم میتونید توی کابینه دولت و بخصوص مجلس عزیزمون به وفور ملاحظه کنید
Iran, Islamic Republic of
04:02 - 1398/09/24
اقای نویسنده ازکی پول میگیری!؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج