دخترانی که نخواستند «فرشته» باشند
۹۳۸۸۴۰
۲۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳
۲۲۰۹۱ 
«باید بفهمی چی می‌خوای، من نمی‌خواستم به کسی تکیه کنم، می‌خواستم خودم تکیه‌گاه باشم. خیلی از دخترا با این فکر بزرگ می‌شن که حتما باید شوهر کنن، من نخواستم اینطوری باشم.»

خبرآنلاین: «باید بفهمی چی می‌خوای، من نمی‌خواستم به کسی تکیه کنم، می‌خواستم خودم تکیه‌گاه باشم. خیلی از دخترا با این فکر بزرگ می‌شن که حتما باید شوهر کنن، من نخواستم اینطوری باشم.»

این‌ها را اعظم گفت؛ یکی از اعضای تیم ملی اسکیت هاکی دختران ایران در یکی از سکانس‌های فیلم «جایی برای فرشته ها نیست». فیلم مستند بلندی که برای اولین بار در سینما حقیقت و با حضور اعضای این تیم اکران شد. داستانی از یک تلاش بی‌وقفه و روایتی از امیدها، ترس‌ها و آرزوهای دخترانی که اول فیلم قیافه‌ای عبوس و غمگین دارند و آخرش، می‌خندند و گریه می‌کنند.

فیلم مستند «جایی برای فرشته ها نیست» درامی از یک تیم ورزشی زنانه را برای راه یافتن به مسابقات آسیایی به تصویر می‌کشد و شاید بارها اشک را به چشمان ببیندگان بنشاند اما همانطور که از جای جای آن و حرف‌های همین بازیکنان و حتی سرمربی تیم‌های ملی هاکی بر می‌آید، روایت، روایتی از «زن بودن» و بعد «ورزشکار زن بودن» است. او سراغ سوژه‌ای رفته که سالهاست بسیاری از تیم‌های ورزشی زنان در رشته‌های مختلف ورزشی با آن دست به گریبانند و حتی شاید مانند اعضای تیم ملی هاکی دختران ایران، نه برایشان خبری از کمپین «مبارزه از من، حمایت از تو» باشد، نه اسپانسری پیدا کنند که به مسابقات آسیایی بروند و نه مستندی از آن‌ها ساخته شود.

مثل بعضی از تیم‌های فوتبال زنان که با عقبه‌ای طولانی یک به یک تعطیل می‌شوند و آن‌هایی هم که باقی می‌مانند نه زمین تمرینی دارند و نه پولی در بساط که بتوانند به اعضای تیمشان بدهند. شاید اطلاع از همین وضعیت ناجور ورزش زنان و موقعیت نابرابرشان در مقابل ورزش مردان باشد که سام کلانتری، کارگردان این فیلم مستند دست روی یکی از محروم‌ترین رشته‌های ورزشی زنان گذاشته و آنطور که خودش گفته، خواسته توانمندی‌ها، قدرت و عملکرد این زنان را در اجتماع به تصویر بکشد.

اما آنچه که شاید بیش از هرچیزی در این فیلم بیشتر بر آن تاکید شده، جدای از مسائل مالی، سخن گفتن از فرهنگ مردانه و گنجاندن دیالوگ‌هایی در آن است که نه تنها از زبان اعضای تیم بلکه از زبان همسران آن‌ها و دیگر مردان حاضر در این مستند هم شنیده می‌شود. شاید بیننده در ابتدا انتظار داشته باشد بیشتر از کمبودها و مسائل مالی این تیم بشنود و ببیند اما کارگردان در کنار پرداختن به این موضوع، به درستی سراغ لزوم فرهنگ‌سازی و خودباوری در میان زنان رفته و مدام بر آن پافشاری کرده است.

دخترانی که نخواستند «فرشته» باشند

بطوریکه در بسیاری از قسمت‌های این فیلم از جنس دوم بودن، ضعیف انگاشته شدن و دیگر کلیشه‌های جنسیتی مربوط به زنان سخن گفته می‌شود و در تمام طول فیلم سعی کارگردان مرد این فیلم مستند بر عقب زدن این کلیشه‌هاست.

او خواسته بر کلیشه‌هایی دست بگذارد که در میان بسیاری از مردان و زنان ما ریشه دوانده و تلاش برای پس زدن و تغییر آن، چاره‌ای است که در قالب تک تک بازیکنان تیم ملی هاکی اسکیت زنان نمایان شده است. بطوریکه در چند جای این فیلم می‌بینیم که از این زنان می‌خواهند کلیشه «زن لطیف» را کنار بگذارند. زنانی که باید بدانند اگر بخواهند «فرشته» باشند، «جایشان» بر پله‌های قهرمانی «نیست».

الهه محمدی

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1398/09/22
اصلا نمیتونم،میخام فرشته باشم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
شیطان هم فرشته بود...پس مراقب باش..ای کاش یاد بگیریم که انسان باشیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
شیطان جن بود
-
18:19 - 1398/09/22
لعنت ابدی خدا بر کسانی که می خواهند خلقت را عوض کنند. مردها را زن و زن ها را مرد کنند. فمینیست بزرگترین توهین به زن است. زن بودن به اندازه کافی زیبا و با ارزش است که زن ها نخواهند با عوض شدن و مرد شدن ارزشمند شوند. زن محصول عشق خالق است و مرد محصول عقل خالق. نه خالق زن بی تدبیر بوده نه خالق مرد بی احساس. بلکه هر یک را توانی و استعدادی داده تا در کنار هم کامل شوند. هیچ یک از زن و مرد بر دیگری ارجحیت ندارد تنها ایمان افراد است که ارزش آفرین است.
پاسخ ها
یه دختر
Korea, Republic of
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
به ارزش انسانی کاری ندارم ...ولی تبعیضی که تو آفرینش وجود داره غیر قابل انکاره.
به قول هولاکویی تو قسمت جنسی کاملا نابرابری هست
یکی آزاد و رها
یکی در بند و اسیر
Iran, Islamic Republic of
19:19 - 1398/09/22
اینکه هر جنسیتی به جنس مخالف خودش نیاز داره
از درون ما میجوشه عزیزم
حالا هرچند بخوای انکارش کنی ..مگه فقط مسائل مادی هست
نیازهای عاطفی و روحیم هست
ولی اگه جفت مناسب پیدا نشه همون بهتر ادم تنها بمونه
چون جفت بد ادمو به جنون میکشه
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۳:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
داداش نادیا به اسم خودت نظر بزار برادر
روشن
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
توحتماتنهامیمونی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
درود بر نادیا
Iran, Islamic Republic of
22:07 - 1398/09/22
سلام شیر زنان ایران بر هر انچه بخواهند توانا هستند و می توانند به ان دست یابند. چه در ورزش چه در سیاست. انان توانمند هستند و انان هستند که این توانمندی را به فرزندان پسر و دختر خود هدیه و اموزش می دهند. انان با کمترین امکانات ببشترین توانمندی را ایجاد می نمایند. افرین بر مادران که ضمن فرشته بودن سخت کوشی و امید را لحظه ای فراموش نکردند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
درود بر شما
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1398/09/22
متاسفانه تبعیض علیه زنان یک قانون شده*
پاسخ ها
بدون نام
United Arab Emirates
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۳
از قانون گذشته و بنیاد و ریشه و تاریخ ایران شده
United Arab Emirates
13:19 - 1398/09/23
تو ایران انسان هم حساب نمیکنن زن رو البته که نمیخوایم فرشته باشیم چون زن هستیم
United Arab Emirates
13:22 - 1398/09/23
همیشه خبر از شوهرای زنان ورشکار میاد که ممنوع الخروجشون کردن تا نتونن برن مسابقه اصلا فکر نکنید که اینا انسان هستند بقول اوشون توهین به مردان هستند این نرینه ها
United Arab Emirates
13:25 - 1398/09/23
کتاب مارگارت آتوود به اسم سرگذشت ندیمه به گفته نویسنده از فرهنگ ایران کپی شده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج