شب یلدا کجا بریم؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۴۰۵۰۹
۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
۱۰۰۲۵
اولین چیزی که فرارسیدن زمستان را نوید می‌دهد شب یلداست. طولانی‌ترین شب سال که همه را دور هم جمع می‌کند تا برای چند ساعت مشکلات و نگرانی‌ها را فراموش کنند و کنار هم یک شب به‌یادماندنی بسازند. در این مطلب قصد داریم بهترین مکان‌ها برای گذراندن شب یلدا را با هم بشناسیم تا این شب طولانی را به بهترین شکل خوش بگذرانیم.

برترین‌ها: روز‌های رنگارنگ پاییز در حال تمام شدن است و کم‌کم باید به استقبال زمستان و سرمای آن برویم. به استقبال برف و یخبندان‌هایش. اولین چیزی که فرارسیدن زمستان را نوید می‌دهد شب یلداست. طولانی‌ترین شب سال که همه را دور هم جمع می‌کند تا برای چند ساعت مشکلات و نگرانی‌ها را فراموش کنند و کنار هم یک شب به‌یادماندنی بسازند.

پیش‌تر، در مطلبی با عنوان بازی‌های دسته‌جمعی شب یلدا، بازی‌هایی که می‌توانید در این شب سرد انجام دهید را برایتان معرفی کردیم. اما در این مطلب قصد داریم بهترین مکان‌ها برای گذراندن شب یلدا را با هم بشناسیم تا این شب طولانی را به بهترین شکل خوش بگذرانیم.

۱. خانه‌ی مادربزرگ و پدربزرگ

اولین و سنتی‌ترین مکان برای دورهمی شب یلدا، خانه‌ی بزرگان است. خانه‌ی مادربزرگ با کرسی گرم و لحاف‌های پشمی، خوردنی‌های خوشمزه و غذا‌های محلی خانگی یکی از بهترین گزینه‌ها برای شب یلداست. همه فامیل دور هم جمع می‌شوند و بزرگ‌تر‌ها برای کوچکتر‌ها فال حافظ می‌گیرند و قصه می‌خوانند و از خاطره‌های قدیمی می‌گویند. پس اگر از نعمت داشتن بزرگان فامیل بهره‌مندید این فرصت را از دست ندهید و با یک هندوانه به خانه‌ی آن‌ها بروید تا هم دل آن‌ها را شاد کنید و هم از باهم‌بودنتان لذت ببرید.

اما خیلی از شما ممکن است از خانه‌ی مادر و مادربزرگ فاصله داشته باشید و کار و مشغله‌ی زندگی و دوری از خانواده همه دست به دست هم دهند تا نتوانید شب یلدا را کنار خانواده باشید. ما در این مطلب برای شما هم برنامه‌های ویژه‌ای داریم پس با برترین‌ها همراه باشید تا با مکان‌های تفریحی هیجان‌انگیز یلدایی آشنا شوید و هرکدام را بیشتر دوست دارید در لیستتان یادداشت کنید.

شب یلدا کجا بریم؟


۲. رستوران‌ها

بسیاری از رستوران‌ها در شب‌یلدا تا دیروقت باز هستند و با منو‌های ویژه‌ی شب یلدا و موسیقی و فال حافظ میزبان شما خواهند بود. شما می‌توانید به بهانه‌ی شب یلدا از تخفیف‌های ویژه‌ی یلدایی رستوران‌ها هم استفاده کنید. غذای موردعلاقه‌تان را سفارش دهید و بعد از غذا هم با میوه‌ها و خوراکی‌های یلدایی از خودتان پذیرایی کنید و خلاصه یک شب را حسابی خوش بگذرانید. (و متاسفانه، ماه بعد بیشتر اضافه کاری بمانید تا پول خرج شده را جبران کنید؟!)

شب یلدا کجا بریم؟


۳. مکان‌های فرهنگی

از مکان‌های دیگری که می‌توانید شب یلدا را آن‌جا بگذرانید کتا‌ب‌فروشی‌ها و مراکز فرهنگی شهر تهران است. بسیاری از کتا‌ب‌فروشی‌ها و انتشاراتی‌ها برای اهل فرهنگ برنامه‌های ویژه‌ای دارند و با همکاری هنرمندان و چهره‌های مشهور، مراسم شب یلدا را برگزار می‌کنند. خانه هنرمندان در پارک ایرانشهر جزو چنین مکان‌هایی است. کتاب خوانی، داستان خوانی و حتی نقالی جزو بهترین مراسم‌های برگزار شده در این شب است.

چنین مراسم‌هایی نه تنها در تهران بزرگ، بلکه در دیگر شهر‌های ایران نیز برگزار می‌شود؛ بنابراین اگر در شهر‌های دیگر هستید، تنها کافیست که به بیلبرد‌های شهرداری و اعلامیه‌های شب یلدا توجه کنید. اجرای موسیقی‌ها محلی و مراسم آئینی در هر شهری، شبی متفاوت‌تر از هر سال را برایتان به ارمغان می‌آورد.

«شب عاشقانه‌ها» در باغ کتاب

یکی دیگر از این مکان‌های فرهنگی باغ کتاب است. در آستانه شب یلدا و به همین مناسبت، محفل ادبی هنری با عنوان «شب عاشقانه‌ها» در روز جمعه از سوی باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد.

شب یلدا کجا بریم؟

در این محفل، شاعران نام‌آشنایی از جمله محمدرضا عبدالملکیان، مرتضی امیری‌اسفندقه، ناصر فیض، رضا نیکوکار، محمدسعید میرزایی، محمدمهدی سیار، محمدجواد آسمان، میلاد عرفان‌پور، مژگان عباسلو، اعظم سعادتمند، سیده‌تکتم حسینی، افسانه غیاثوند، مریم آریان، مبین اردستانی، سعید پورطهماسبی، فاطمه فهیمی، المیراسادات شاهان، حسن صنوبری و ... حضور دارند و جمعی از ایشان شعر‌های عاشقانۀ خود را برای مهمانان و علاقمندان شعر و ادب قرائت می‌کنند. اجرای این برنامه را سعید بیابانکی شاعر سرشناس بر عهده خواهد داشت. همچنین آواز سروش بخشش خواننده توان‌مند کشورمان و سنتور احمد جعفری در این برنامه موسیقی عاشقانه را با شعر عاشقانه همراه خواهد کرد.

یکی از اهداف اصلی این برنامه ارائه و رونمایی شکل فاخر و ارزشمندی از شعر عاشقانه و جذب مخاطب عمومی به سمت آن است؛ مخاطبی که روزانه با انبوه عاشقانه‌های ضعیف و مبتذل بمب‌باران می‌شود. امری که باعث شده شعر عاشقانه در اذهان عمومی به نوعی شعر سطحی تقلیل پیدا کند و پیوند‌های محکمش را با عاشقانه‌های درخشان ادبیات فارسی کمرنگ کند.
زمان برگزاری نخستین «شب عاشقانه‌ها» جمعه ۲۹ آذر، از ساعت ۱۷:۳۰ و محل برگزاری آن «باغ کتاب ‏تهران» (واقع در میدان ونک، بزرگراه حقانی، مسیر غرب به شرق، بعد از تقاطع بزرگراه شهید مدرس، خروجی کتابخانه ملی) خواهد بود.

محفل‌های یلدایی

نشر ثالث که یکی از نشر‌های مطرح در حوزه‌ی ادبیات است هم مثل هرسال به مناسبت شب یلدا دورهمی فرهنگی با نام «چله در ثالث» را ترتیب داده که شرکت کنندگان می‌توانند در آن‌جا از نقالی و حافظ‌خوانی و اجرای موسیقی‌های زنده با حضور هنرمندان، لذت ببرند.

شب یلدا کجا بریم؟

جشنواره‌های قصه‌گویی

بیست‌ودومین جشنواره بین المللی قصه‌گویی از ۲۶ تا ۳۰ آذر پذیرای علاقه‌مندان دنیای قصه‌هاست. جشن‌ها و مراسم بسیاری در این چند روز در مکان‌های مختلف شهر تهران برگزار می‌شود که علاقه‌مندان به قصه‌گویی و هنر می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

کانون پروش فکری کودکان و نوجوانان در نقاط مختلف شهر این مراسم را برگزار می‌کند. مرحله پایانی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی از سه‌شنبه ۲۶ آذرآغاز شده و تا شنبه پیش‌رو ۳۰ آذر در تهران ادامه دارد، شرکت‌کنندگان در بخش بین‌الملل این دوره از جشنواره ۲۷ آذر در حضور داوران و علاقه‌مندان قصه‌گویی روی صحنه می‌روند.

هم‌چنین در بخش منطقه‌ای بیست و دومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی، برگزیدگان در مرحله کشوری ۳۰ آذر و همزمان با شب یلدا در تهران باهم رقابت می‌کنند. در بخش قصه ۹۰ ثانیه که از دوره بیست‌ویکم به جشنواره قصه‌گویی افزوده شده، علاقه‌مندان به قصه‌گویی سرگذشت و نکته‌های عبرت‌آموز زندگی خود یا دیگر افرادی را که شنیده‌اند و برای‌شان جذابیت دارد در قالب یک فیلم ۹۰ ثانیه‌ای روایت می‌کنند. بخش ملی جشنواره بین المللی قصه گویی در سه گروه دختران و پسران ۱۲تا ۱۸ سال، زنان و مردان و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها برگزار می‌شود.

شب یلدا کجا بریم؟

گیتی خامنه، بهرام شاه‌محمدلو، مصطفی رحماندوست، مجید قناد، سارا روستاپور و رضا کیانیان هنرمندانی هستند که در این دوره از جشنواره به قصه‌گویی خواهند پرداخت. هنرمندان، قصه منتخب خود را برای قصه‌گویان و علاقه‌مندان روایت می‌کنند. این قصه‌ها بر اساس زندگی این هنرمندان و یا سلیقه ادبی‌شان هر روز انجام می‌شود.

شب یلدا کجا بریم؟


۴. فضا‌های باز

اگر برای گذران شب یلدا به دنبال فضایی باز هستید، جایی که بتوانید، چایی داغ بخورید و نمایشی را نگاه کنید، به شما مراسم‌هایی که در پارک آب و آتش، بوستان گفتگو، محوطه تئاتر شهر و دیگر پارک‌های معروف تهران برگزار می‌شوند را پیشنهاد می‌دهیم. شما می‌توانید فلاسک چای و تنقلات را بردارید و سری به این پارک‌ها بزنید و از شب یلدا در فضای باز لذت ببرید (البته اگر هوای آلوده‌ی تهران، یک شب یلدا را به ما امان دهد!!)

شب یلدا کجا بریم؟


۵. کویرگردی

کویر مصر، کویر مزینان، کلوت‌های شهداد و در مجموع شهر‌ها و روستا‌های حاشیه کویر ایران همانند روستای مشهور مصر، بهترین مکان‌ها برای برگزاری شب یلداست. اگر نمی‌خواهید در تور شرکت کنید، می‌توانید با ماشین شخصی خودتان به این منطقه‌ها سفر کرده و در مراسم‌هایی که در این مناطق برگزار می‌شود، شرکت نمایید. تنها حواستان را جمع کنید که خوراکی ها، غذا‌ها و آجیل و میوه شب یلدا را به همراه داشته باشید. اگر چه در مقصد هم می‌توانید مواد غذایی مورد نظرتان را خریداری کنید، با به دلیل شلوغ شدن بهترین جاذبه‌های ایران برای شب یلدا شاید مواد غذایی تمام شود. شما هم که نمی‌خواهید شب یلدا را بدون آجیل ها، میوه‌ها و غذا‌های مخصوص شب یلدا سپری کنید!

اگر قصد اقامت شب در این مکان‌ها را دارید، سعی کنید از قبل محل اقامتتان را هماهنگ نمایید. با این حال، چندان نگران نباشید، چرا که در این مکان‌ها مخصوصا روستا‌های نزدیکی کویر مصر یا کویر مزینان، اقامتگاه‌های بسیاری وجود دارند که می‌توانید شب را در آن‌ها سپری کنید.

شب یلدا کجا بریم؟


۶. کار خیر بکنید

اگر اهل کار‌های خیر هستید و می‌خواهید شب یلدای امسالتان را با کسانی که همیشه تنها و منتظر چنین برنامه‌هایی هستند، تقسیم کنید، پیشنهاد‌هایی برایتان داریم:

آسایشگاه کهریزک، پر است از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایی که در شب یلدا فرزندانشان کنارشان نیستند تا برای آن‌ها غذا بپزند و کرسی آماده کنند و فال حافظ بگیرند. چه خوب است که ما برای چند ساعت نقش فرزندانشان را برایشان بازی کنیم. برایشان گل ببریم و با همان مبلغی که قرار است برای شب یلدا هزینه کنیم برایشان میوه و شیرینی بخریم و این شب طولانی را کنار آن‌ها جشن بگیریم. شک نکنید لبخند شادی و رضایتی که بر لبان آن‌ها می‌نشیند بهترین هدیه‌ی شب یلدا برایتان خواهد بود.

شب یلدا کجا بریم؟

شب یلدا کجا بریم؟

موسسه‌ی محک پر است از کودکان بیماری که بیشترشان امیدی به زندگی ندارند و فقط روز‌ها را سپری می‌کنند. برخی از خانواده‌های این بیماران فقط می‌توانند هزینه‌های درمان را پرداخت کنند آن هم به زور و پولی برای برگزارکردن مراسم یلدا ندارند. فکر خوبی است که با خریدن تعدادی انار و مقداری تنقلات دل آن‌ها را هم شاد کنید. البته اگر روحیه‌ی بسیار حساسی دارید و ممکن است در این مکان‌ها منقلب شوید این پیشنهاد برایتان مناسب نخواهد بود، چون هم کودکان از حال شما ناراحت خواهد شد و هم شادی یلدا از بین می‌رود. پس کلا همه‌چیز خراب می‌شود!! البته می‌توانید بسته‌های یلدایی را به مسئولین آن‌جا هدیه دهید تا خودشان بین بچه‌ها پخش کنند. اینطوری هم آن‌ها خوشحال می‌شوند هم شما.

به جز این دو مورد آسایشگاه و شیرخوارگاه‌ها و گرمخانه‌هایی هستند که می‌توانید با جست‌وجو و تحقیق، آن‌ها را پیدا کنید و سری به آن‌ها بزنید. البته فراموش نکنید که سرزدن به این مکان‌ها فقط مختص شب یلدا نیست و چه خوب است که هرازچندگاهی بدون مناسبت هم به این جا‌ها بروید و آن‌ها را خوشحال کنید.

شب یلدا کجا بریم؟

این بود پیشنهادات یلدایی برترین‌ها به شما همراهان همیشگی. اگر شما هم جای خاصی را برای گذراندن شب یلدا سراغ دارید در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

رعنا شریعتی
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
13:43 - 1398/09/27
کنار حرم امام که امثال ثریا برای یه فلافل خودشون رو عرضه می کنن...
خواهش می کنم در حد توانتون یه وعده غذای گرم مهمونشون کنید
پاسخ ها
رضوان
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۸
این خبر توسط سایت نشر دهنده تکذیب شد
بدون نام
-
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
کدوم امام
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1398/09/27
نه پول داریم جایی بریم نه پول داریم کسی رو دعوت کنیم یه بستنی و ژله درست می کنیم عکس هندونه و پسته و باسلوق میذارم جشن میگیریم
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1398/09/27
بشينين خونه و برنامه هاي مزخرف سيما جون رو تماشا كنين
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
من نه مرفه هستم و نه بی پول خدا را شکر ماهی دو میلیون پول دارم با مدیریت خوب پولم را خرج میکنم خیلی هم راضی و خوشحالم افراط و تفریط سر آغاز بدبختیه انسانه که فقط شادی را نابود میکنه
بدون نام
-
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۳۰
دو میلیون برای کسی که بچه نداره خانه ماشین بدون قسط داره اره فقط خرج شکمه دو میلیون بیشتر ملت کارمیکنن بیشتر از دو میلیون درامد ندارن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر صالحی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
فنی آتل_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر