لایحه مجوز اعزام نیرو به لیبی در پارلمان ترکیه
۹۴۴۶۳۶
۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۰
۶۸۸۲
وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه اعلام کرد که لایحه مجوز اعزام نیروهای نظامی ترکیه به لیبی امروز به مجلس این کشور ارسال خواهد شد.

خبرگزاری فارس: «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه روز دوشنبه گفت که دولت ترکیه در حال ارسال لایحه الزام‌آوری به پارلمان است که بر اساس آن به دولت اجازه اعزام نیروهای این کشور به لیبی را می‌دهد.

هفته گذشته،‌«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه گفت که دولت وی به دنبال موافقت پارلمان با اعزام نیرو به لیبی است. این اقدام اردوغان پس از درخواست حمایت دولت وفاق ملی به نخست وزیری «فایز السراج» از ترکیه صورت می‌گیرد.

لایحه مجوز اعزام نیرو به لیبی در پارلمان ترکیه

اردوغان پنجشنبه گذشته اعلام کرد که این لایجه روزهای هشتم یا نهم ژانویه (18 یا 19 دی) به تصویب خواهد رسید.

چاووش‌اوغلو که پس از دیدار با رهبران مخالف در پارلمان صحبت می‌کرد به خبرنگاران گفت که این لایحه اواخر روز دوشنبه به پارلمان ارسال خواهد شد.

وی گفت: «از دفتر ریاست جمهوری مطلع شدیم که این لایحه امروز با امضای رئیس جمهور به پارلمان ارسال می‌شود.»

پیشتر حزب اصلی مخالف دولت اردوغان اعلام کرده بود که با لایحه دولت مخالفت خواهد کرد چون این اقدام به تشدید درگیری‌های ترکیه منجر شده و باعث می‌شود که درگیری‌ها در سرتاسر منطقه گسترده شوند.

روز گذشته حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در جلسه‌ای با فرماندهان نظامی مستقر در نزدیک مرز سوریه از آمادگی کشورش برای اعزام نیرو به لیبی خبر داد و این اقدام را «حمایت از منافع داخل و خارج» ترکیه توصیف کرد.

در همین ارتباط، «دولت باغچلی» رئیس حزب «جنبش ملی» روز شنبه اعلام کرد که اعضای حزب او در پارلمان، به طرح حزب حاکم برای کسب مجوز اعزام نیرو به لیبی، رأی مثبت خواهند داد. او در بیانیه‌ای اعلام کرد که حزبش از درخواست برگزاری جلسه فوق‌العاده پارلمان در روز دوم ژانویه جهت بررسی این طرح، حمایت می‌کند.

حزب جنبش ملی مجموعا ۴۹ کرسی از ۶۰۰ کرسی فعلی پارلمان را در اختیار دارد و قرار است به طرح حزب‌ رجب طیب اردوغان در خصوص لیبی رأی مثبت بدهد.

بنا بر این گزارش، ناظران سیاسی در حوزه لیبی، وضعیت این کشور را بغرنج توصیف می‌کنند. پس از سرنگونی حکومت معمر القذافی، این کشور درگیر جنگ داخلی شده و هم‌اکنون نیروهای شرق در حال جنگ با نیروهای غرب این کشور هستند.

هم‌اکنون لیبی تحت اداره دو قدرت است. یکی پارلمان طُبرُق در شرق لیبی و دیگری دولت وفاق ملی در طرابلس (پایتخت) در غرب این کشور که به ترتیب، نیروهای شرق تحت حمایت عربستان، مصر، امارات، فرانسه و روسیه هستند و دولت در طرابلس تحت حمایت ترکیه، قطر و ایتالیاست.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج