مذاکرات تلفنی روحانی با نخست وزیر ایتالیا
۹۴۸۲۱۱
۱۹ دی ۱۳۹۸ - ۲۱:۴۶
۲۶۰۴۹
رئیس‌جمهور گفت: ترور سپهبد شهید سلیمانی نشات گرفته از میزان عصبانیت آمریکا از فرمانده مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه بود.

خبرگزاری مهر: حجت‌الاسلام حسن روحانی و نخست وزیر ایتالیا عصر امروز (پنجشنبه) در تماسی تلفنی درباره مهمترین مسائل دوجانبه و منطقه و بین المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

حجت الاسلام حسن روحانی و «جوزپه کونته»، در این تماس تلفنی، دوستی دو ملت را ریشه دار و عمیق دانستند و بر این نکته اشتراک نظر داشتند که باید بیش از پیش از ظرفیت دو کشور در مسیر تعمیق روابط مشترک و تقویت صلح و امنیت در منطقه بهره گرفت.

رئیس جمهور با اشاره به ابراز همدردی نخست وزیر ایتالیا به خاطر حوادث اخیر، اقدامات تروریستی آمریکا را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه برشمرد و با تاکید بر اینکه ترور سپهبد شهید سلیمانی نشأت گرفته از میزان عصبانیت آمریکا از فرمانده مبارزه با تروریسم و داعش در منطقه بود، گفت: ملت‌های منطقه از اقدامات آمریکا بسیار عصبانی هستند و همه باید تلاش کنیم تا تنش آفرینی و اشتباهات راهبردی دولت خودسر آمریکا را که برآمده از کم اطلاعی آنهاست، مهار و این کشور را پایبند به چارچوب قانون کنیم.

رئیس جمهور همچنین خواهان اتخاذ مواضع مستقل اتحادیه اروپا در خصوص مسائل مهم منطقه شد و گفت: امنیت در منطقه امکان پذیر نیست مگر اینکه همه به قانون احترام بگذارند و تلاش کنند که مانع تکرار این گونه جنایات در سطح جهان شوند.

روحانی در این گفتگو با اشاره به همکاری‌های مشترک ایران و اروپا و از جمله ایتالیا در موضوعات مهم منطقه‌ای، تصریح کرد: اتحادیه اروپا مسؤولیت سنگینی در مسائل جهانی دارد و باید مستقل از سیاست‌های اشتباه آمریکا و با اتخاذ مواضع درست، در مسیر تقویت صلح و ثبات منطقه و جهان بکوشد و بی تردید تهران در چنین شرایطی در کنار این اتحادیه خواهد بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه مشکلات منطقه باید به دست خود منطقه انجام گیرد، رأی قاطع پارلمان عراق مبنی بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را پاسخ قاطع و روشنی به مداخلات و اقدام تروریستی آمریکا دانست.

نخست وزیر ایتالیا نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه دولت ایتالیا میزان تأثر و عصبانیت ملت بزرگ ایران را از قتل سپهبد سلیمانی درک می‌کند، خواهان تلاش همگانی برای کاستن از سطح تنش‌ها در منطقه شد و اظهار داشت: ایتالیا همه تلاش خود را برای کاهش تنش و تقویت صلح و ثبات در منطقه به کار خواهد گرفت.

وی در این تماس تلفنی همچنین بر اهمیت برجام و راه‌های حفظ این توافق بین المللی به رغم مانع تراشی‌های آمریکا تاکید کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج