خسارت ۱۵۰میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی
۹۴۹۲۸۶
۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
۲۲۳۲۳
معاون بیمه مرکزی اعلام کرد: خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوکراین بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار برآورد شده که با توجه به مشخص بودن مقصر، در نهایت با توافق بین دولت ایران و اوکراین در مورد نحوه پرداخت، این خسارت از سوی دولت ایران پرداخت خواهد شد، اما این رقم از سوی شرکت‌های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌شود.

ایسنا: جهانگیری معاون بیمه مرکزی درباره جزئیات پرداخت خسارت ناشی از ساقط شدن هواپیمایی بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ اوکراین توضیحاتی را درباره برآورد خسارت مسافران، هواپیما و نحوه پرداخت آن ارائه کرد.

به گفته وی، هواپیمای بوئینگ نو مدل ۸۰۰-۷۳۷ حدود ۱۰۰ میلیون دلار ارزش دارد، اما هواپیمای که ساقط شد حدود سه سال کار کرده بود که ارزش آن تا ۷۰ میلیون دلار برآورد شده است، در نتیجه خسارتی که باید بابت بدنه این هواپیما پرداخت شود ۷۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

معاون اتکای بیمه مرکزی در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر بیمه‌نامه اوکراینی در اختیار نیست که مشخص شود خسارت مسافران و خدمه دقیقا چه مبلغی است؟ گفت: براساس آن چه در بیمه‌های بین المللی تحت پوشش قرار می‌گیرد، برای بار هر مسافر حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار برآورد می‌کنند.

خسارت ۱۵۰میلیون دلاری هواپیمای اوکراینی

وی در مورد خسارت بیمه‌ای هر مسافر نیز توضیح داد: برای مسافران هر نفر ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار SDR پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته می‌شود که این رقم باید در بیمه نامه اوکراینی مشخص شود که برای مسافران این هواپیما چقدر بوده است.

جهانگیری ادامه داد: هر SDR که متشکل از ارزهای اصلی از جمله یورو ، دلار و ین است که برابر با ۱.۳ دلار می‌شود. براین اساس اگر برای هر مسافر کف رقم تعیین شده یعنی ۱۰۰ هزار دلار در نظر بگیریم این رقم در ۱.۳ دلار ضرب می‌شود و خسارت آن محاسبه خواهد شد. این در حالی است که برای خدمه و خلبان معمولا رقمی بالاتر از ۲۵۰ هزار دلار پوشش بیمه‌ای در نظر گرفته می‌شود.

جهانگیری گفت: با توجه به برآورده‌های اولیه پیش بینی می‌کینم که حدود ۲۴ میلیون دلار خسارت برای مسافر، خدمه و بار باشد و ۷۰ میلیون دلار هم خسارت بدنه خواهد بود که در مجموع حداقل ۱۰۰ میلیون دلار است که ممکن است با توجه به بیمه‌نامه اوکراینی این رقم تغییر کند و تا ۱۵۰ میلیون دلار نیز برسد.

هزینه ثالث بسیار پائین است

وی در مورد اینکه برآورد خسارت در برخی اخبار بسیار بالاتر بوده و میلیاردی هم عنوان می‌شود، تاکید کرد: هزینه‌ها هواپیما، خدمه و مسافر بر اساس مقررات بین المللی مشخص است که آن را تا حداکثر ۱۵۰ میلیون دلار برآورد کرده‌ایم، ولی بخش سنگین خسارت مربوط به هزینه بیمه ثالث است که در مورد بوئینگ ساقط شده در ایران با توجه به اینکه در منطقه‌ای اصابت نکرده که مسکونی، کارخانه یا محلی با هزینه‌های بالا باشد در نهایت خسارت ثالث بسیار پائین بوده که البته باید کارشناسی شود. هزینه ثالث زمانی بالا رفته و خسارت را سنگین می‌کند که مثلا هواپیما به پالایشگاه، نیروگاه و یا شهرک صنعتی و ... برخورد کرده باشد.

خسارت را دولت ایران پرداخت می‌کند

معاون اتکایی بیمه مرکزی در ادامه در مورد شرایط پرداخت خسارت حداقل ۱۰۰ میلیون دلاری برآورد شده توضیح داد که اگر این هواپیما سقوط کرده بود آن گاه شرکت‌های بیمه اوکراینی که هواپیما را بیمه کرده بودند مسئولیت پرداخت خسارت را برعهده داشتند که بعد از پرداخت آن را از بیمه‌های اتکایی خود دریافت می‌کردند، اما اکنون شرایط متفاوت است و با توجه به این که هواپیما ساقط شده و مقصر آن مشخص است باید دولت ایران این خسارت را پرداخت کند.

جهانگیری با بیان اینکه خسارت برآورد شده را دولت ایران می‌پردازد، گفت: نحوه پرداخت آن به توافق بین دو دولت ایران و اوکراین برمی‌گردد؛ به طوری که ممکن است توافق کنند ایران رقم مربوط به خسارت مسافران را به طور مستقیم به آنها بپردازد و خسارت هواپیما و خدمه را به شرکت هواپیمایی اوکراینی پرداخته و خود شرکت آن را بپردازد، اما راه دیگر این است که تمام مبلغ را دولت ایران در اختیار شرکت هواپیمایی قرار دهد تا این شرکت خسارت مربوط به مسافران، خدمه و هر آنچه وجود دارد را توزیع کند.

فقط بیمه مسافر ایرانی بود که آن هم پرداخت نمی‌شود

وی در رابطه با این که گفته شده بود که شرکت‌های بیمه ایران نیز خسارت تعهد شده را پرداخت خواهند کرد، گفت: با توجه به این که در روزهای ابتدایی مشخص نبود که دقیقا چه خسارتی وارد شده و چه بیمه‌ای از سوی ایران صادر شده است، این موضوع مطرح شد که خسارت‌های تعهد شده پرداخت می‌شود، اکنون بعد از بررسی‌ها مشخص شد فقط سرنشینان بیمه مسافر در یک بیمه‌گذار ایرانی بودند که آن هم با توجه به این که هواپیما از مرز خارج نشده بود، پرداخت آن انجام نخواهد شد.

گفتنی است؛ یک فرورند هواپیمای مسافری بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین صبح روز چهارشنبه ۱۸ دی ماه سقوط کرده بود که در ادامه مشخص شد این هواپیما در اثر خطای انسانی از سوی پدافند هوایی مورد اصابت قرار گرفته است.

۱۷۶ مسافر و خدمه در این هواپیما بودند که اکثر آنها ایرانی و مابقی از کشورهای دیگر بودند که تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرده بودند اما در حوالی پرند دچار حادثه شدند و جان باختند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:0
Germany
18:58 - 1398/10/22
سپاه زده بعد دولت پرداخت کنه؟ اونم از جیب ما؟ عجباا
Iran, Islamic Republic of
19:10 - 1398/10/22
چرا مقصر اصلی صدمیلیون دلار پرداخت نمیکنه!؟ چرا باید دولت اونهم از جیب مردم پرداخت کنه!؟ مگه مقصر حادثه کم پول داره که باز میخوان از بودجه مملکت ودولت پرداخت کنن!!؟
Iran, Islamic Republic of
19:17 - 1398/10/22
تسلیت فراوان میگویم چه خارجی چه ایرانی انشاءالله بقای عمر بازمانده ها امین.
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1398/10/22
اون وقت نگفتی دولت از کجا میاره از جیب مردم گرسنه که به نون شب شون محتاج ن به خاطر چند تا اسکول
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1398/10/22
با پول زندگی ها برنمیگرده
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1398/10/22
اضافه كنيد به موشكهايي كه به بيابانهاي عراق زديد ، ببينيد چقدر ميشه ؟ اونوقت چه نتيجه اي حاصل شد ؟!؟!؟!
Iran, Islamic Republic of
19:42 - 1398/10/22
این پولو کی قراره بده؟؟جیب مردم فقیر ایران
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1398/10/22
البته البته جای هیچ نگرانی نیست . دولت ایران پرداخت میکند دولت ایران به پرداخت غرامت و بلوک شدن پولهایش که ثروت ملت است عادت کرده چون بی عرضه ترین دولت در طول تاریخ ایران است
United Kingdom
20:04 - 1398/10/22
نکنه اینم آخر سر از ما بگیرن .بکشن رو قبض و بلیطها ..
Romania
20:14 - 1398/10/22
به جاش نفت بدهید .. سر مردم ایران میتونید کلاه بزارید و چیزی بهشون ندید ولی مسافران خارجی باید تا قرون اخر رو بدهید
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1398/10/22
این خسارت هم ازمال من وتو باید پرداخت بشه تاکی تاوان نادانی مسعولین رابپردازیم
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1398/10/22
این هم یکی از ندانم کاربهای آقایان . ماشاالله در تمام زمینه‌ها مگر غیراز این نبودید.ان از راه سازیتان،ان ازواردت خودروتان یک یک مشت اشغال های چینی ،ان هم ارشد زدن هاتان،خلاصه بدون تعارف هر کاری را با هزینه چندین برابری آنجا می دهید.
Iran, Islamic Republic of
20:20 - 1398/10/22
بیمه در جایی خسارت مس دهد که عامل خارجی مقصری در میان نباشد‌. بیمه یک ریال هم پرداخت نخواهد کرد به نظرم و مقصر حادثه مسئول جبران تمام خسارات وارده است .
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1398/10/22
داداش همون بسپار به اوکراین اگر دست ایران باشه تو خواب هم به حقشون نمیرسن
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1398/10/22
حالا به پول ما جقدر میشه ۱۵۰دلار
Iran, Islamic Republic of
20:52 - 1398/10/22
حالا به پول ما جقدر میشه ۱۵۰دلار
Iran, Islamic Republic of
21:29 - 1398/10/22
روی دو سه دوره بکشید روی قبض مردم
برای شما که کاری نداره
France
22:59 - 1398/10/22
از محل اون دویست میلیون یورو که اخیراً به سپاه قدس اختصاص داده شد، پرداخت گردد. چون مقصر سپـــاه بوده است. پرداخت خسارت هم همیشه طبق قانون برعهده مقصر می باشد.
France
22:59 - 1398/10/22
از محل اون دویست میلیون یورو که اخیراً به سپاه قدس اختصاص داده شد، پرداخت گردد. چون مقصر سپـــاه بوده است. پرداخت خسارت هم همیشه طبق قانون برعهده مقصر می باشد.
Iran, Islamic Republic of
03:22 - 1398/10/23
با سلام جناب آقای جهانگیری آیاشما برای خسارت دادن به کشته شدن اتوبوس دانشگاه ومدارس وقطارها وسقوط هواپیماهای خودمان وکشته ومجروح شدن حوادث گران شدن بنزین وآتش سوزی خانه ومحل کسب مردم سیل زدگان اینقدر دقیق محاسبه کردید وبه ایشان خسارت پرداخت نمودید باتشکر
-
03:44 - 1398/10/23
دولت از جیب مبارک که نمیدهد تقسیم بر ۸۰میلیون ایرانی میکند واز طریق مالیات قبوض آب وبرق وگاز و سایر راههای دیگر از ملت مظلوم ایران خواهد گرفت.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج