محمدعلی جمالزاده؛ میانجی صلح مردم کوچه و بازار با ادبیات
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۹۴۹۸۵۷
۲۴ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۴
۲۳۰۵
از میدان انقلاب تهران به سمت میدان آزادی، نخستین خیابان مهم جمالزاده است که از خیابان پاستور تا فاطمی امتداد یافته و این بین با خیابان‌های دیگری، چون آزادی، نصرت، آذربایجان، بلوار کشاورز و جمهوری نیز دارای تقاطع است. هنگام گذر از خیابان جمالزاده شاید به وجه تسمیه آن اندیشیده و این سوال برایتان پیش آمده باشد که محمدعلی جمالزاده کیست و چرا نامش بر خیابان فوق قرار گرفته است؟

روزنامه شهروند: از میدان انقلاب تهران به سمت میدان آزادی، نخستین خیابان مهم جمالزاده است که از خیابان پاستور تا فاطمی امتداد یافته و این بین با خیابان‌های دیگری، چون آزادی، نصرت، آذربایجان، بلوار کشاورز و جمهوری نیز دارای تقاطع است. هنگام گذر از خیابان جمالزاده شاید به وجه تسمیه آن اندیشیده و این سوال برایتان پیش آمده باشد که محمدعلی جمالزاده کیست و چرا نامش بر خیابان فوق قرار گرفته است؟

اجازه بدهید کمی کمک‌تان کنیم؛ در نخستین جست‌وجوی اینترنتی با موضوع محمدعلی جمالزاده به این حقیقت دست خواهید یافت که او پدر داستان‌نویسی مدرن فارسی است. اما این واقعا به چه معناست؟ شاید قبل از پاسخ‌دادن به این سوال لازم باشد ابتدا کمی با شخصیتی که موضوع گزارش امروز است، آشنا شوید.

میانجی صلح مردم کوچه و بازار با ادبیات

انقلاب مشروطه، قتل پدر و سفر به اروپا

١٢٨‌سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وسوم دی ١٢٧٠ خورشیدی، سیدمحمدعلی موسوی جمالزاده که امروز از او با عناوینی، چون مترجم و نویسنده یاد می‌شود، در اصفهان به دنیا آمد. پدر او سیدجمال‌الدین واعظ از رهبران و روحانیون شهیر دوره مشروطه بود که در سال ١٢٨٧ خورشیدی نامش در فهرست انتقام محمدعلی شاه قرار گرفت و با اینکه برخلاف جهانگیرخان صوراسرافیل و ملک‌المتکلمین موفق شد از قتلگاه باغشاه بگریزد، اما در همدان بر اثر خیانت یک دوست به چنگ عمال حکومتی افتاد و در راه بروجرد به قتل رسید.

میانجی صلح مردم کوچه و بازار با ادبیات

در این هنگام سیدمحمدعلی ١٧ساله برای تحصیل در بیروت به سر می‌برد و این واقعه تصمیم پیشین او برای گذراندن تحصیلات تکمیلی در اروپا را جلو انداخت. محمدعلی جمالزاده در سال ١٢٨٨ خورشیدی از راه مصر راهی فرانسه شد و به توصیه ممتازالسلطنه وزیرمختار ایران در پاریس شهر لوزان سوییس را برای زندگی و همچنین تحصیل برگزید. او پس از اخذ مدرک حقوق، سوییس را به‌عنوان مأوای دایمی خود برای زندگی انتخاب کرد و این تصمیم را به کمک ازدواج با یکی از هم‌کلاسی‌های سوییسی‌اش رسمیتی دوچندان بخشید.

محمدعلی جمالزاده بیشتر عمر خود را دور از وطن سپری کرد و به عبارتی فقط ١٣‌سال از مجموع ١٠٦‌سال عمر خود را در ایران گذراند، اما این باعث نشد علاقه او به زبان فارسی و تلاش‌هایش برای بسط و گسترش فرهنگ و ادب ایران با وقفه مواجه شود. این هدفی بود که جمالزاده از ابتدا برای خود معین کرده بود و علی‌رغم تحصیلاتش در رشته حقوق هیچ مطلب حقوقی به رشته نگارش درنیاورد.


رهانیدن ادبیات فارسی از دشوارخوانی

میانجی صلح مردم کوچه و بازار با ادبیات

این حقیقت که محمدعلی جمالزاده در کنار بزرگ علوی و صادق هدایت از بنیان‌گذاران ادبیات داستانی معاصر فارسی قلمداد می‌شوند، به نوعی ریشه در تلاش‌های این سه خصوصا جمالزاده در پالایش نثر فارسی و تلاش برای همه فهم‌کردن آن دارد. او با انتشار مجموعه داستان «یکی بود یکی نبود» در سال ١٣٠٠ خورشیدی نام خود را به‌عنوان بنیان‌گذار سبک رئالیسم در ادبیات فارسی و همچنین نخستین مبدع داستان کوتاه فارسی در تاریخ ادبیات ایران ثبت کرد.

جمالزاده «در یکی بود یکی نبود» از نثر فاخر فارسی که تنها ادبا و فضلا توانایی خواندن و درک آن را داشتند، فاصله گرفت و ادبیات خود را به زبان مردم کوچه و بازار نزدیک کرد. در واقع «زبان» برای او موضوع نخست و اهم از «محتوا» بود، زیرا عقیده داشت متن ابتدا باید خوانده و فهمیده شود تا بتواند اثر خود را بگذارد. به شروع داستان «فارسی شکر است» از مجموعه «یکی بود یکی نبود» توجه کنید: «هیچ جای دنیا‌تر و خشک را مثل ایران با هم نمی‌سوزانند.

پس از پنج‌سال در به دری و خون جگری هنوز چشمم از بالای صفحه کشتی به خاک پاک ایران نیفتاده بود که آواز گیلکی کرجی‌بان‌های انزلی به گوشم رسید که «بالام جان، بالام جان» خوانان مثل مورچه‌هایی که دور ملخ مرده‌ای را بگیرند، دور کشتی را گرفته و بلای جان مسافران شدند و ریش هر مسافری به چنگ چند پاروزن و کرجی بان و حمال افتاد...» داستانی ملموس، با شخصیت‌های واقعی و زبانی قابل فهم و عامیانه سبب شد تا این مجموعه داستان به حق سرآغاز داستان‌نویسی مدرن ایران لقب بگیرد.

میانجی صلح مردم کوچه و بازار با ادبیات

منابع: «برگزیده آثار محمدعلی جمالزاده» نشر شهاب ثاقب و «صد‌سال داستان‌نویسی در ایران» نشر چشمه

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:55 - 1398/11/02
داستان کباب غاز که در کتاب ادبیات مدرسه بود رو بارها خوندم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
پارسیان طب - فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیان طب - فوتر
آیلین_تزریق چربی
تنورستان_فوتر
اورانوس_فوتر2
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو