بررسی نقش خودی‌ها در تصمیمات ضدایرانی فوتبال آسیا
۹۵۱۱۹۸
۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۸
۱۱۱۲۸
بار دیگر و این بار به بهانه‌ایی تازه، میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا مورد تهدید واقع شده است. اتفاقی که چند سال قبل در مناقشه فوتبالی با عربستان رخ داد و هیچ کس هم پاسخگوی تبعات آن نشد. سوال این است که ایرانی‌های حاضر در AFC در این معضلات چه کرده‌اند؟ آیا آنها تلاش موثری برای رفع تحریم میزبانی ایران انجام داده‌اند؟

خبرگزاری ایسنا: بار دیگر و این بار به بهانه‌ایی تازه، میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا مورد تهدید واقع شده است. اتفاقی که چند سال قبل در مناقشه فوتبالی با عربستان رخ داد و هیچ کس هم پاسخگوی تبعات آن نشد. سوال این است که ایرانی‌های حاضر در AFC در این معضلات چه کرده‌اند؟ آیا آنها تلاش موثری برای رفع تحریم میزبانی ایران انجام

خاطره تلخ گرفتن میزبانی از نمایندگان ایران در برابر عربستانی‌ها به هیچ وجه برای فوتبال ایران قابل قبول نبود. مهدی تاج و علی کفاشیانی که در AFC سمت رسمی دارند و همواره ادعای رفاقت و لابی با رییس بحرینی کنفدراسیون فوتبال آسیا را داشته‌اند، تاکنون نتوانسته‌اند کاری برای فوتبال ایران در آسیا انجام دهند. مردان پرادعایی که هر روز دم از لابی قوی و رابطه خوب با شیخ سلمان می‌زنند و ظاهرا در این سال‌ها و در عمل فقط حواس‌شان به حق الجلسه‌های دلاری است که از کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا دریافت می‌کنند.

از بعد از جنگ جهانی دوم قرار شده که ورزش جهان اجازه دخالت مسائل سیاسی در رویدادها را ندهد اما فوتبال آسیا و کنفدراسیون فوتبال این قاره تنها نهادهای ورزشی هستند که به راحتی تسلیم فشارها و لابی‌های اعراب علیه ایران شده‌اند. به مرور نیز این وقاحت و بی عدالتی AFC بیش از گذشته شده تا جایی که اکنون قرار است میزبانی از نمایندگان ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا در سال 2020 نیز گرفته شود. این درحالی است که در سال‌های گذشته هیچ مشکل حادی در میزبانی‌های فوتبالی ایران نبوده که AFC آن را بهانه قرار دهد و چنین تصمیمی بگیرد.

حالا که این اتفاقات در حال رخ دادن است، معلوم نیست آقایان ایرانی عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا دقیقا چه می‌کنند و چه لابی‌هایی انجام داده‌اند تا از درد تصمیمات مغرضانه لابی اعراب بر گرده‌ی فوتبال ایران بکاهند. به نظر حضور "تاج" و "کفاشیان" در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا جز گرفتن حق الجلسه‌های دلاری هیچ اثر دیگری نداشته است.

ایران در انتخابات ریاست AFC به شیخ سلمان رای داد تا بتوانند از این راه، روابط خود را با رییس کنفدراسیون آسیا بهتر کنند و لابی‌هایش افزایش یابد. اتفاقی که نیفتاده و نخواهد افتاد، زیرا به نظر فوتبال ایران برای تاج و کفاشیان اهمیت چندانی ندارد که بخواهند بلیت‌شان را در لابی با مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا برای آن بسوزانند.

مهدی تاج همزمان با تصمیم اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا - علیرغم استعفا از ریاست فدراسیون فوتبال ایران - در سفری به مالزی در جلسات AFC حاضر شده است. این سوال منطقی‌ را باید ایشان پاسخ دهد که در سفر یک هفته گذشته به مالزی با چه کسی و درباره چه موضوعی و با چه دستاوردی برای فوتبال ایران مذاکره کرده است؟

همزمان با سفر تاج به مقر کنفدراسیون فوتبال آسیا، کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا چنین تصمیمی را علیه فوتبال ایران گرفته، سوال این است که مهدی تاج دقیقا چه تلاشی برای عدم تصویب آن انجام داده است؟ او باید شفاف پاسخ دهد که اقداماتش درباره رفع این تهدید علیه فوتبال ایران چه بوده است؟

هیچ ایرانی فراموش نمی‌کند در چند سال کشمکش ایران با کنفدراسیون فوتبال آسیا در خصوص میزبانی ایران از حریفان عربستانی، تاج و کفاشیان هیچ حرکت مثبتی انجام ندادند و تنها کارشان، مصاحبه‌های واهی و سفارشی بود که با رسانه‌های خاص انجام می‌دادند و در آن یادآور می‌شدند که رابطه خوبی با رییس AFC دارند و در حال رایزنی برای حل مشکلات هستند. رایزنی‌هایی که هیچ‌گاه نتیجه نداد.

شاید گرفتن میزبانی از نمایندگان ایران در مقابل عربستانی‌ها تهدید بزرگی تلقی نمی‌شد اما حالا پایه‌ریز تهدیدی جدی برای تحت‌الشعاع قرار دادن ورزش ایران شده است. هیچ بعید نیست با کولی دادن‌های نمایندگان ایران به عرب‌ها، به زودی اجازه شرکت در لیگ قهرمانان آسیا نیز از تیم‌های فوتبال ایرانی گرفته شود.

انتظار می‌رود که نهادهای مرتبط و مدیران ارشد ورزش یک بار برای هیمشه به چگونگی ایفای نقش مهدی تاج و علی کفاشیان در فوتبال آسیا ورود کنند و به جهت سال‌ها حضور این دو در جلسات تصمیم‌ساز فوتبالی آسیا از آنها بخواهند گزارش عملکرد خود برای دفاع از فوتبال ملی ایران را فهرست کنند تا ما نیز امیدوار باشیم که نمایندگانی موثر در فوتبال آسیا داریم.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:0
France
02:48 - 1398/10/28
تاج وکفاشیان همیشه به دنبال این بوداند که از فوتبال جیب خودشان را پرکنند ومیلیادر شوند وحساب خارجی دلاری داشته باشند ورانت خواری واختلاص از فوتبال را دنبال میکرداند وسعی آنها این بود که تیم مورد نظرشان را در لیگ ایران با مافیای فوتبال قهرمان کنند تاج وکفاشیان هیچ وقت وهیچ زمان به دنبال فوتبال پاک نبوداند وهیچ کمکی به پیشرفت فوتبال نکردند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۸
اگه اسمون ایران امن نباشه پس اسمون کشورهای عربی که اصلا امن نیست .ارامکو!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
04:40 - 1398/10/28
این دوتا وطن فروش این‌گرفتن میزبانی ازایران کارخودشون چون رابطه صمیمی با شیخ سلمان دارن والان بعنوان ناجی فوتبال دوباره قدعلم‌میکنن تا وجهه مخدوش وازدست رفته شون دوباره پس بگیرن سیاست پدرومادر ندارد واین دوتا مدتهاست که باسیایتشون بیت المال غارت کردن وهیچ خیری هم برای فوتبال نداشتن لعنت بروطن فروش
Iran, Islamic Republic of
04:42 - 1398/10/28
ادم قلبش به دردمیاد فقط می بینه اینجور ادمای نالایقی توراس فوتبال و رئیس فدراسیون ماقرار دارن حیف اون نونی ک شمامیخورید حیف اون نفسی ک توایران شماها میکشید همتون ادمای نالایقی هسید بخدا دیگ خسته شدیم ازبس حقمونو خوردن وزدن توسرمونوصدامونم درنیومد بابا حداقل ی کارکوچیک انجام بدید بدونیم هویج نیسید فقط ی کار کوچیک یه حرفی ی دفاعی چیزی بدونیم زبون دارید حیف اون پول بی زبون بیت مالو ک میخورید حرومتون بشهدحرومتون همتون خستمون کردید هرروز یه خبر ازاین مملکت ب گوشمون میرسه ک تنمونو میلرزونه ایرخدادخسته شدیم بسه دیگ اخهرچوبه چیو داریم میخوریم مااا حداقل کاری ازدستتون برنمیاداستعفا بدید حتما باید سکته کنیدیا بازنشسته بشید ب زور استعفا بدید بسه توروخدا بذارید ادمای لایق پشت میزبشینن چرا اینقد ب زور چسبیدید ب میزتون...برترین ها چاپ نمیکنی چاپ کن دیگ مگه چی میگیم چاپ نمیکنی توام بااونایی فک کنم چاپ کن ممنون ازبرنامه خوبتون....
Iran, Islamic Republic of
07:38 - 1398/10/28
این موضوع بر میگردد به مدیران نا لایق و بی بخاری که ما داریم . که فقط بفکر منافع دلاری خود هستند . به نظر من بعنوان یک پیشکسوت فوتبالی !! نبایستی قبول کنیم و زیر بار حرف این عربهای بی منطق بی عقل نرویم .
Iran, Islamic Republic of
07:39 - 1398/10/28
سلام
حالا واقعا منتظر چه گزارش هستید.
اگه کاری کرده بودند که مشخص بود
Iran, Islamic Republic of
07:58 - 1398/10/28
سلام بابا این مردک کفش میدوختن همین کفاشیان چش به فوتبال یه آدم ترسو میره اونجا مالزی ۱۰۰دلار بهش میدن میکنه تومان ۱۴۰۰میشه..میگن او دیگه حرف نزن..تیمهای ایرانی رو میفروشه میاد.کی میدونه تا حالا کجا دفاع کرده از ما..آقای پینه دوز
Iran, Islamic Republic of
09:09 - 1398/10/28
نه اينكه در ساير امورات بين المللي هزار ماشاءالله برش داريد ، حالا فقط مونده همين يكي .
هي خودتونه به بي خبري بزنيد !
Iran, Islamic Republic of
09:38 - 1398/10/28
نداشتن سیستمی مشخص دراداره کشورباعث شده هربلایی سراین مملکت بیاورند
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1398/10/28
در کشوری که سیستم نظارت و پاسخگوی وجود نداشته باشد همین وضعیت ایران می شود مردم بدبخت سالهاست که گریبانگیر این مشکلات است فوتبال و ورزش یکی از انها است کفاشیان و تاج احساس پاسخگوی به دستگاههای نظارتی را ندارند و اگر بررسی بیشتری شود این باند مافیایی به ثروت عجیبی دست یافته اند مطمئن باشید ورزش ایران با این مدیران بی لیاقت هر روز وضعش بدتر خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
12:23 - 1398/10/28
کفاشیان فقط جواب همه مصابحه هاش ،خنده بود!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
16:47 - 1398/10/28
دوتا مترسک ک فقط به فکر جیب خودشون هستند نه ایران...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج