وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی تکذیب شد
۹۵۱۷۳۸
۲۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۰
۵۲۵۱
سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه ای با رد وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی کشور اعلام کرد استاندارد ایران در این زمینه از اتحادیه اروپا سختگیرانه تر است.

خبرگزاری تسنیم:  سازمان دامپزشکی کشور طی اطلاعیه ای با رد وجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی کشور اعلام کرد:" اظهارات شخصی بعنوان کارشناس در برنامه شبکه سه سیما کذب محض، غیر علمی ، غیر مستند و مصداق واقعی تشویش اذهان عمومى است.

بر اساس برنامه های توسعه ای انجام گرفته در کشور ، در حال حاضر 400 کارخانه شیر پاستوریزه در کشور فعال هستند و در حوزه‌ تولید شیر خام رتبه 11 دنیا هستیم.

در حوزه‌ تأمین ماده اولیه کارخانجات لبنی تعداد 1600 مرکز جمع‌آوری شیر خام و صنایع وابسته در حال فعالیت هستند. در این مراکز در چهارچوب ضوابط بهداشتی دامپزشکی کنترل های تخصصی بهداشتی اعم از نمونه برداری و آزمایشات لازم صورت می پذیرد و حمل و نقل شیر و فراوردهاى آن با مدرنترین روش های بهداشتی صورت می پذیرد و حتی تردد وسائط نقلیه شیر و فرآورده های لبنی رصد و پایش می شود که مواد اولیه 400 کارخانه تولید لبنیات کشور را فراهم می کنند.

برنامه های بهداشتی سلامت شیر و فرآورده لبنی در تمامی سطوح از جمله مدیریت بهداشت گاورداری ها، مدیریت بهداشت در مراکز جمع آوری شیر و مدیریت بهداشت در کارخانجات شیر و لبنیات مطابق با استانداردهای ملی و کدکس آلیمانتاریوس ( استاندارد بین المللى) صورت می پذیرد. تمامى این مراحل تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور و وزارت بهداشت بصورت دائم و مستمر صورت می پذیرد.

مزید استحضار در سطح گاوداری سه نوع مدیریت وجود دارد یکی از مدیریت های بسیار مهم در هر گاوداری مدیریت بهداشت و تغذیه می باشد که در اینجا سختگیرانه ترین استانداردها برای کنترل میران «آفلاتوکسین» صورت می پذیرد. استاندرد میزان افلاتوکسین در ذرت دامی در کشور ما برابر با ٥ در میلیارد می باشد و این در حالی است که استاندارد اتحادیه اروپا برای آفلاتوکسین چهار برابر(20 ppb ) استاندارد ملی ایران می باشد."

 بهادر حاجی محمدی بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران به تازگی در یک برنامه تلویزیونی در شبکه سه سیما در ارتباط با آلودگی های میکروبی شیر و فرآوردههای لبنی در کشور اظهار کرد: وجود روغن پالم در لبنیات رسوایی بود که توسط وزیر بهداشت وقت تایید شد اما درباره وجود وایتکسی در شیر جای نگرانی وجود ندارد و در صورتی که این امر مشاهده شده باشد، به صورت موردی است.

وی افزود: به جای نگرانی و توجه به روغن پالم و وایتکس در فرآورد های لبنی، مسئولان باید به سموم دیگری مانند آفلاتوکسین توجه کنند.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران با اشاره به جنجال ورود چند صد هزار تن ذرت آلوده به کشور گفت: در صورتی که دام از ذرت یا هر گونه علوفه آلوده به آفلاتوکسین استفاده کند، این ماده وارد شیر حیوان می شود.

وی با بیان اینکه در میان 10 کشور خاورمیانه ایران رتبه آخر را از لحاظ میزان وجود سم آفلاتوکسین در شیر را دارد گفت: بر اساس تحقیق انجام شده 33 در صد شیر های عرضه شده در کشور به سم آفلاتوکسین آلوده بوده اند.

حاجی محمدی گفت: بر اساس گزارش های موجود میزان سم آفلاتوکسین موجود در شیر های تولید در استان تبریز 62 درصد، مشهد 5 درصد، شیراز 17 درصد، ساری 60 درصد و اردبیل 33 درصد است.

وی با بیان اینکه وجود این سم در شیر منجر به سرطان به ویژه سرطان کبد می شود گفت: میزان وجود سوم آفلاتوکسین در شیر در کشور بالا است که مصرف آن نگرانی هایی را برای سلامت مصرف کنندگان به همراه دارد.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران ادامه داد: متاسفانه یا خوشبختانه سرانه مصرف شیر در ایران بسیار کم است به همین دلیل پیش از این اینکه بزرگسان در معرض خطر باشند، خطر اصلی متوجه کودلان و خردسالان است.

حاجی محمدی گفت: با توجه به اینکه خردسالان و کودکان وزن کمتری دارند میزان تحمل آنها در برابر سم آفلاتوکسین موجود در شیر نیزکمتر است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه حرارت و جوشیده شدن شدن شیر هیچ تاثیری بر روی آفلاتوکسین ندارد بنابراین حتی شیرهای پاستوریزه نیز از این آلودگی مبرا نیستند.

حاجی محمدی با بیان اینکه مشکل موجو در این باره مدیریتی است گفت: متولی بهداشت شیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اما مسئولیت نظارت بر آلودگی در شیر با سازمان دامپزشکی تحت نظارت وزارت جهاد کشاورزی است و سازمان دامپزشکی باید به وزارت بهداشت منتقل شود تا بتوان بر روی آن نظارت داشت.

بازرس انجمن علمی بهداشت و ایمنی مواد غذایی ایران اظهار داشت: شیر را نمی توان از سبد کودکان حدف کرد باید مسولان به این موضوع جدی ورورد کند تا مشکل برطرف شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:17 - 1398/10/29
مثل همه تکذیبهاشون در گذشته ومورد نزدیکتر تکذیبشون درمورد شلیک به هواپیمای خودی،مطمئنم که این خبرراست بوده وتکذیبشون دروغ محض
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
همینجوریش هم مردم شیر و لبنیات نمیخورن. شما جو نده بذار شیرمون رو بخوریم. کی تا حالا مسموم شده آخه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
من کارشناس استاندارد هستم. شیر و لبنیات در ایران هیچ مشکلی از این لحاظ ندارد. من به خانواده ام شدیدا توصیه میکنم برای سلامت شان لبنیات و شیر مصرف کنندو. از رسانه ها خواهش میکنیم مردم را روشن کنند که نباید مصرف را کم کرد. به خصوص بچه ها برای رشد به لبنیات بسیار احتیاج دارند. لطفا دروغ پردازی نکنید و مردم را نترسانید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
کسی نگفته مسموم میکنه گفته به مرور باعث سرطان میشه
Turkey
12:31 - 1398/10/29
استاندارد سخت گیرانه شما در سالهای گذشته با روغن پالم به ما ثابت شده، وگرنه طرف تو رسانه میلی آبروی خودش رو نمیبرد
Iran, Islamic Republic of
12:31 - 1398/10/29
والله که دروغ نیست واین شماهستید که سلامت هیچ ایرانی براتون مهم نیست, اگه مردم غذای سالم بخورن اگه نوشیدنی سالم بخورن, کی مریض بشه تا جیب علوم پزشکی پربشه و اقتصاد داروی شیمیایی فروشیتون فلج نشه؟ اف برشما که نه دین دارید نه وجدان
Iran, Islamic Republic of
12:32 - 1398/10/29
'''' پس وجود سم آفلاتوکسین ' در شیر تولیدی ' با این تکذیب' تایید شد'''
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1398/10/29
پس جرا مینویسد. تکذیب شد. میخواهید مردم را به گشتن بدید
Iran, Islamic Republic of
12:44 - 1398/10/29
آخرش از حرفاش متوجه نشدیم آلوده بود یا نه
Iran, Islamic Republic of
12:45 - 1398/10/29
من به این نتیجه رسیده ام در این مملکت هر چیزی که به ضرر مردم باشد حتما اتفاق می افتد.
هوای آلوده، پارازیت، سبزی آلوده، آب آلوده، میوه آلوده، مسول آلوده، ماشین بی کیفیت، بنزین بی استاندارد.
هر چیزی هم که تکذیب می‌شود، واقعیت دارد.
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/10/29
نه میخواستید تایید بشه؟!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
خودشون گفتتد .
Iran, Islamic Republic of
12:58 - 1398/10/29
معلومه ک تکذیب میکنن،کارشون در‌وغ گفتنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۹
احسن
Iran, Islamic Republic of
12:59 - 1398/10/29
هواپیما رو روی هوا زدن اولش همه تکذیب کردن تا اینکه کانادا وارد شد راستشو گفتن....
دیگه این خبرا که رو هوا تکذیب میشه
Iran, Islamic Republic of
13:12 - 1398/10/29
نه بابا واقعی سم هست اینا اینجوری میکن تولید کننده شیرها پول کلان دادن به دکتر بیاد بکه دورغ
Iran, Islamic Republic of
13:21 - 1398/10/29
ماحرف چه کسی راباورکنیم
Iran, Islamic Republic of
13:33 - 1398/10/29
اگه درست میگن که سم نداره نمونه گیری رو بدهند به یه مرجع بیطرف بین المللی
ما دیگه به هیچی و هیچکس اعتماد نداریم
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1398/10/29
هر چی شما رسانه و مسولین تکذیب کنین بر عکسش درسته
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1398/10/29
تو ایران تکذیب برابر است صحت و راستی خبر
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1398/10/29
خدالعنتتون کنه شمابه هیچ کس رحم نمیکنید بچه من شیرسمی شماروتاالان میخورده
Iran, Islamic Republic of
13:58 - 1398/10/29
لعنت بر شما
دیگر شیر تولیدی شما را مصرف نمی کنیم
Iran, Islamic Republic of
14:06 - 1398/10/29
معلومه که مجبورن تکذیب کنن, مردم شیر نخرن ورشکست میشن.
Iran, Islamic Republic of
15:45 - 1398/10/29
شیر نمی خوریم!
پس بستنی چی!
ماست چی
خامه چی
کره چی
دوغ چی !!!
تکلیف ما ملت رو روشن کنید!؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج