کفاشیان: می‌توانیم رای AFC را برگردانیم
۹۵۲۱۵۸
۳۰ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
۳۸۰۲ 
رئیس پیشین فدراسیون فوتبال تأکید کرد که رایزنی‌های ایران با قطری‌ها تنش‌ها را کاهش داده است و می‌توان امیدوار به تغییر رأی AFC بود.

خبرگزاری تسنیم: علی کفاشیان، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با برنامه رادیویی «تهران ورزشی» درباره رأی AFC مبنی بر سلب میزبانی ایران در لیگ قهرمانان آسیا و اینکه این موضوع به صورت رسمی به ایران اعلام شده است یا خیر، گفت: روزهای شنبه و یکشنبه دبیرخانه AFC تعطیل بود و اگر رأی بخواهد ابلاغ شود امروز و فردا یا اینکه در طول هفته اعلام خواهد شد. البته یک شبکه عربی پیش دستی و رأی را منتشر کرده است، اما تا زمانی که AFC اعلام نکند این رأی اجرایی نیست.

وی درباره این موضوع که نظرش درباره رأی احتمالی AFC مبنی بر محرومیت ایران از میزبانی چیست، تصریح کرد: کاملاً مشخص است که براساس تنش‌هایی که در ایران پیش آمد و به دنبال شهادت سردار سلیمانی و بعد از آن انتقام ایران، قطعاً رسانه‌های خارجی به نفع استکبار جهانی فرافکنی بالایی می‌کنند و همه می‌گویند می‌خواهد جنگ شود و ایران ناامن است. بیشتر کشورها هم نگاه‌شان به همین رسانه‌های دروغگوست و باشگاه‌های‌شان می‌گویند که نمی‌توانیم به ایران برویم. بعد از آن AFC این تصمیمات را می‌گیرد که به نظرم یک مقدار عجولانه تصمیم‌گیری کرده است. به نظرم باید این موضوع کارشناسی شود و ببینند این حرف‌ها درست است و سندیت دارد. ببینند وضعیت ایران چگونه است و بعد از آن این موضوع را به کمیته مسابقات ببرند و در قبال آن تصمیم بگیرند. فکر می‌کنم این کارشناسی انجام نشده است و آنها عجولانه تصمیم گرفتند. در هر صورت تصمیم روی جوسازی دشمنان ایران گرفته شده است و کشورهایی که دوست دارند ایران را از صحنه قدرت فوتبال آسیا حذف کنند، تأثیرگذار بودند و ما هم امیدواریم که این رأی ابلاغ نشود.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در پاسخ به این پرسش که در صورتی که ایران نتوانست رأی AFC در مقابل تیم‌های عربستانی را هم برگرداند، آیا می‌توان این رأی را برگرداند، خاطرنشان کرد: بله، مشکلی ندارد و می‌توانیم رأی را برگردانیم. قضیه عربستان فرق داشت. این کشور سفارتش را از ایران خارج کرد و اعلام کردند که ما با ایران دشمن هستیم. همین الان باید اعتراض‌ کنیم و آقای وزیر هم تماس‌هایی با AFC داشته‌اند. با کشورهایی که گفتند در ایران بازی نمی‌کنیم باید تماس بگیریم و آنها را راضی کنیم تا بگویند ایران هیچ مشکلی ندارد. کارشناسان AFC هم باید بیایند شرایط ایران را ببینند که چگونه است. قطعاً باید پیشنهاد‌مان را دوباره به AFC ببریم و تأکید کنیم که مشکلی نیست.

کفاشیان در خصوص اینکه بعد از لغو میزبانی ایران از عربستان، در این چهار سال چرا هیچ دفاعی از خودمان نکردیم و بگوییم که ما از آن تاریخ تا الان ده‌ها مسابقه را میزبانی کرده‌ایم، اظهار کرد: درباره عربستان اصلاً بحث امنیت مطرح نبود، بحث تخاصم بود. در آن زمان آنها یک گزارش کاملی از آتش‌سوزی سفارت‌شان را دادند و گفتند که دولت ما می‌گوید که به هیچ وجه به ایران نرویم و ایرانی‌ها را هم به عربستان راه نمی‌دهیم. البته تخاصم بین دو کشور هنوز حل نشده است. AFC می‌خواهد به هر نحوی مسابقاتش انجام شود و کاری به کشورها ندارد و کارش را پیش ببرد. در هر صورت من فکر می‌کنم این رأی قابل برگشت باشد.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سؤال که نظرش این است که در کشور سوم بازی کنیم، گفت: نه، به نظر من اصلاً این موضوع منطق ندارد که در کشور دیگری بازی کنیم.

وی درباره این موضوع که در مصاحبه‌ای گفته بود با نماینده‌های قطر در این مورد صحبت کرده است، یادآور شد: من با آنها صحبت کردم و قطری‌ها هم قول کمک دادند. آنها گفتند که ما اعتقاد داریم ایران به هیچ عنوان مشکل ندارد و حتی قطری‌ها هم گفتند که تیم‌های‌شان به ایران می‌آیند و پرواز‌های ما انجام می‌شود. رایزنی‌های ما با قطر یک مقداری تنش‌ها را کاهش داده است و در حال رایزنی با چند نفر دیگر هم هستیم که ان‌شاءالله این موضوع حل شود. البته من مسئولیتی در این قضیه ندارم و فقط از فدراسیون اجازه گرفتم که صحبت کنم. قطری‌ها گفتند که ما اصلاً اعتقادی به رأی AFC نداریم.

کفاشیان در پاسخ به این سؤال که «قطعاً با این تفاسیر باشگاه‌های ایرانی کنار می‌کشند و این فصل لیگ قهرمانان آسیا را از دست می‌دهند؟»، گفت: فکر می‌کنم بازی اول انجام نشود، ولی برای بازی‌های بعد مشکل حل می‌شود. بالاخره در آسیا هم سه چهار تیم خوب ایرانی حضور دارند و آنها بیشتر ضرر می‌کنند و فکر می‌کنم AFC قانع می‌شود و رأی را برمی‌گرداند.

رئیس پیشین فدراسیون فوتبال در واکنش به اینکه می‌گویند نمایندگان ایران در AFC قدرت چانه‌زنی بالایی نداشتند، خاطرنشان کرد: این‌طور نیست. سال گذشته که در AFC بودیم کره جنوبی، ازبکستان و عربستان که هر سه کشور قوی هستند می‌خواستند یک نظری را به AFC بدهند تا انتخابات را در تاریخ دیگری برگزار کند، ولی AFC اصلاً چنین کاری نکرد و حتی اجازه حضور کره در هیئت رئیسه را هم نداد. در هیئت رئیسه AFC کشورهایی هستند که اصلاً فوتبالی ندارند و فقط می‌خواهند حضور داشته باشند و ببینند نظر AFC چیست و رأی‌شان را بدهند، به خاطر همین هر چقدر هم که قدرت داشته باشیم نمی‌توانیم رأی آنها را عوض کنیم. این کشورها در هر صورت رأی‌شان را می‌دهند.

وی ادامه داد: این موضوعات قطعاً گفته شده است و همه از این شرایط اطلاع دارند. مشکلات بین‌المللی که ما در مجامع بین‌الملل داریم فقط مربوط به فدراسیون فوتبال نیست. البته خیلی از کشورها دیپلماسی‌شان با ما خوب است، ولی در رأی دادن بر ضد ما عمل می‌کنند. من اعتقاد ندارم که از مسابقات کنار بکشیم، از طرفی هم می‌گویم نباید در کشور بی‌طرف بازی کنیم، چون مشکلی نداریم و تمام دنیا می‌داند که ایران باثبات است و باید مقابل فرافکنی رسانه‌‌ها بایستیم. ما راه داریم که به فیفا و CAS شکایت کنیم و ان‌شاءالله که با پیگیری‌هایی که فدراسیون می‌کند و رایزنی‌هایی که در حد سفارتخانه‌ها و وزارت خارجه انجام می‌شود، مشکل حل خواهد شد.

کفاشیان در پاسخ به این سؤال که این قدرت را داریم تا از رئیس فیفا کمک بخواهیم، گفت: اینکه اینفانتینو در گذشته به ایران آمد دقیقاً برای حفظ صندلی خودش است و تأثیری در حفظ ما ندارد. او برای تبلیغات ریاست خودش آمد و اینکه بگوید من همه جا رفته‌ام. این کارها برای تبلیغات خودش است. در آسیا تصمیم‌گیر‌ی‌ها در هیئت رئیسه AFC صورت می‌گیرد. البته رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا می‌تواند توصیه‌ای داشته باشد، ولی مطمئن باشید که آنها هم منافع خودشان را ارجح می‌دانند بر منافع ما و دل کسی برای فوتبال ما نمی‌سوزد. من مطمئنم که مثل همیشه که حق پیروز بوده است، ایران هم می‌تواند بر تمام مشکلات غلبه کند.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج