وزیر اقتصاد: FATF فقط برای ایران نیست
۹۵۴۰۸۰
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۸
۶۶۶۷
فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مصاحبه با روزنامه ایران در بارهFATF اظهارنظر کرده است.

فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مصاحبه با روزنامه ایران در بارهFATF اظهارنظر کرده است.

وزیر اقتصاد: FATF فقط برای ایران نیست

بخشی از مصاحبه را می خوانید:

با توجه به قرارگرفتن در آستانه پایان مهلت چهارماهه کارگروه اقدام مالی «اف‌ای‌تی‌اف» بحث‌های مختلفی درباره تصویب یا عدم تصویب لوایح مرتبط با آن در داخل کشور مطرح می‌شود. به‌نظر شما در صورتی که این لوایح تصویب نشود و در فهرست سیاه این سازمان قرار گیریم چه آثاری برای اقتصاد ایران به همراه دارد؟

اف‌ای‌تی‌اف یک نهاد بین دولت‌ها است که برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم مقررات‌گذاری می‌کند. این کار را برای یک کشور خاص انجام نمی‌دهد و نسخه آن برای همه کشورهای دنیاست. ما هم یکی از آن کشورها هستیم. نمونه این نهادهای بین‌المللی در موضوعات مختلف فراوان دیده می‌شود. شاید یکی از نهادهای بین‌المللی که خیلی از ما با آن آشنا باشیم فیفا است. آیا در مورد فوتبال فیفا برای ما و بقیه کشورهای دنیا مقررات‌گذاری انجام نمی‌دهد؟ یا در حمل‌ونقل هوایی، ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) این کار را نمی‌کند؟

بزرگ‌ترین قربانی تروریسم ما هستیم. چه تروریسم دولتی و چه تروریسم سیاسی. ما با تروریسم و پولشویی مخالف هستیم و حتی با زخمی که از تروریسم خوردیم در این زمینه پیشتاز مقابله با آن هستیم. من در دیدار با سفیران کشورهای اروپا و آسیای دور گفتم که شما مقابله با قاچاق ما را ببینید. کافی است که ما جلوی ترانزیت مواد مخدر را نگیریم چه بلایی بر سر اروپا می‌آید. این نشان می‌دهد که ما مقابله می‌کنیم. پس این اصل راهبردی ما است. پولشویی و تأمین مالی تروریسم از نظر ما مذموم است وباید با قاطعیت با آن مقابله کرد.

این قواعدی هم که وضع شده است ما نیامده‌ایم که الحاق به کنوانسیون را قبول کنیم بلکه ما قانون مقابله با مبارزه با تروریسم نوشتیم یعنی یک قانون را با شرایط اجتماعی و اقتصادی کشورمان تدوین کرده‌ایم و مجلس تصویب کرده است. به‌نظر من باید تلاش کنیم شروط خود را اعمال کنیم اما در مجموع باید استانداردهای بین‌المللی را قبول کنیم. لذا دولت تلاش دارد تا این لوایح که به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است، در مجمع نیز تصویب شوند.

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
07:52 - 1398/11/06
خداراشکر که یک نفر ازقوانین بین الملل سر درآورد وقانع شد خدایا شکرت هزاربار
Iran, Islamic Republic of
08:09 - 1398/11/06
نمیدونم چرا اینقدر به اخبار مربوط بهfatf میپردازید.دیگه نمیتونید مردم رو بترسونید که هی تیتر بزنید بگید با توجه به پایان وقت گروه مالیfatf.هیچ اتفاقی نمیفته.نترسید.نلرزید.سربرجام هم میگفتید اگر برجام نبودجنگ میشد
Iran, Islamic Republic of
08:26 - 1398/11/06
خدایا سال ۱۴۰۰ را زود برسان و مارا ازدست این دولت نجات بده.
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1398/11/06
آقای وزیر لطفا تمام بند های FATFرا دقیق بخوان و ببین با جمهوری اسلامی همخوانی دارد؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
یعنی این حدود 200 کشوری که عضو این برنامه هستن عقلشون نمیرسه ؟؟؟
فقط و فقط کار ما درست هستش دیگه ؟؟؟
کافیه ایران رُک و پوست کنده جواب منفی به این مسئله بده از همون فردا حتی عراق و افغانستان و پاکستان که جای خود داره چه برسه به کشورهای مهم و صنعتی دیگه هیچ کدوم حق معامله با ایران ندارن
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1398/11/06
فعالیت بازارهای ایران مبتنی بر عدم شفاف سازی ، دلالی ، ......و پولشویی ، استوار است ، تصویب نمی کنن ، تحریم بهانه است .
Iran, Islamic Republic of
09:33 - 1398/11/06
همیشه در همه کار هها شفافیت بهتر است
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج