محکوم‌کردنِ آتش‌زدن کتاب مرجع پزشکی
۹۵۴۳۴۹
۰۶ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۲
۵۵۸۸
توسط دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی انجام شد
در پی انتشار فیلمی از آتش زدن کتاب طب هاریسون (کتاب پزشکی داخلی) توسط فردی به نام تبریزیان که خود را استاد طب اسلامی معرفی می‌کند، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد.

ایسنا: در پی انتشار فیلمی از آتش زدن کتاب طب هاریسون (کتاب پزشکی داخلی) توسط فردی به نام تبریزیان که خود را استاد طب اسلامی معرفی می‌کند، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی با صدور بیانیه‌ای این اقدام را محکوم کرد.

به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در متن این بیانیه آمده است:

«بر هیچ انسان آگاه و منصفی در گستره جهان پوشیده نیست که علمای گرانقدر اسلام به تاسی از پیامبر اکرم(ص) که فرموده است «به جست‌وجوی دانش بروید ولو در چین باشد»، همواره بر کسب علم و معرفت از نقاط مختلف جهان تاکید کرده‌اند. در طول سده‌های متمادی، کتب علمی فراوانی میان ملل مختلف جهان مبادله و ترجمه شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

ایران از دیرباز مهد علم‌آموزی و دانش‌پژوهی بوده و خدمات فراوانی به گسترش دایره علم در جهان کرده است. ضمن این‌که دانشمندان ایرانی از دستاوردهای علمی سایر ملل نیز بهره جسته‌اند. این سنت همیشگی عرصه علم و دانش بوده که اصحاب علم و معرفت پیوسته سعی کرده‌اند تا از یافته‌های علمی دیگران استفاده کنند. دانش امروز جهان حاصل و برآیند تلاش دانشمندان در گوشه و کنار جهان و میراث همه جهانیان است و در مرزهای جغرافیایی خاصی محصور نمی‌شود و پیوسته در مسیر تکامل ره می‌پوید.

با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، نهضتی فراگیر در زمینه گسترش دایره علم و دانش شکل گرفت که نتایج خیره‌کننده و افتخارآفرینی در عرصه‌های مختلف به دنبال داشته است. تعامل و داد و ستد علمی دانشمندان متعهد ایران و جهان همواره منافعی دوسویه داشته است؛ هم به رشد علمی کشور و تربیت متخصصین کمک کرده و هم باعث شده که با پردازش داده‌ها و کشف یافته‌های جدید علمی توسط دانشمندان ایرانی و عرضه آن در مجامع علمی بین‌المللی، تراز علم در جهان ارتقا یابد.

در این میان در حوزه پزشکی کشور جهش قابل ملاحظه‌ای پدید آمده و امروزه یافته‌های علمی و تجارب درمانی پزشکان مبرز ایرانی، جایگاهی جهانی و درخور ستایش یافته است. متخصصین علوم پزشکی ما به خوبی از علوم روز دنیا بهره گرفته‌اند و متقابلا به گسترش دایره آن در مقیاس جهانی کمک کرده‌اند.»

در ادامه این بیانیه آمده است:

«در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در مصاف با استکبار جهانی است و مجموعه معاندین و بدخواهان، شبانه‌روز تلاش می‌کند تا با بهره‌گیری از امکانات گسترده رسانه‌ای، به زعم خویش چهره‌ای مشوه از نظام مقدس به جهانیان نشان دهند؛ متاسفانه شاهد به آتش کشیدن یک کتاب مرجع پزشکی که مورد تایید و مراجعه مستمر متخصصین این رشته در نقاط مختلف جهان از جمله ایران است هستیم.

خوشبختانه این حرکت ناپسند نه تنها با موج وسیعی از اعتراض و محکومیت از سوی علما و اساتید حوزه و دانشگاه و مجموعه اصحاب دانش و معرفت قرار گرفت بلکه افکار عمومی جامعه نیز آن را نپسندید و نکوهش کرد و این نکته دقیقا بیانگر بروز و ظهور یکی از مولفه‌های ممتاز فرهنگ عمومی ایرانیان است که برای حریم علم و دانش ارزش و اعتبار خاصی قائل هستند. مردم نگاهی جامع به مسائل دارند و حرکت‌های افراطی از این دست را برنمی‌تابند، آنان ضمن این‌که از طب جدید بهره می‌جویند در جای خود به طب سنتی توجه دارند.

دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور ضمن محکوم کردن این اقدام ناپسند امیدوار است شرایطی فراهم شود که از این پس شاهد تکرار حوادث تلخی از این دست نباشیم.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
United Arab Emirates
19:12 - 1398/11/06
خدالعنت کنه چنگیزمغل را که آثاروخلق وخو ازچنگیزخان مغل به ارث برده عباس خان مغل
United Arab Emirates
19:13 - 1398/11/06
تند روی نکنید . روزگاری در سوئیس کتاب قانون ابن سینا را آتش زدند و پزشکان آن عصر این عمل وقیحانه را تحسین نمودند و این عمل اینک مقابل آن عمل واقع شده است.
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1398/11/06
حداقل اسم رو طب سنتی اعلام میکرد.
بد دفاع گردن تخریب خوبی است
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۶
یک رمالی پیدا شده ونام خود را استاد طب اسلامی نهاده....باید تحت پیگرد قانونی قرار گیرد...خواسته بگوید منهم پورسینا،زکریای رازی جابربن حیان ووووو زمان هستم!!
اگر سواد داشت که عمل احمقانه انجام نمیداد....امام جعفر صادق دانشمند وطبیب بزرگی بوده وبه دانش وآزمایش تسلط مطالعاتی داشته....چنین ادعایی که این شیاد کرده هیچگاه بر زبان ایشان جاری نگردیده!!!
اروپا پور سینا را پدر علم فیزیوتراپی میشناسند...در طب سنتی از نظریات او هنوز بهره برداری میکنند....این رمال متاسفانه افترا ب این ابر مرد هزار سال قبل میزند....از جهالت وبیشعوری اوست...
Iran, Islamic Republic of
21:33 - 1398/11/06
گفتن جستجوی دانش مفید نه طب جدید که اسم دانش روهم نمیشه روش گذاشت نظرمن اینست این اقدام کاری درست است باچشمتون می‌بینید طب سنتی بیماریهایی روکه طب جدید درمان نمیتونه بکنه درمان میکنه ولی باز طب سنتی رومیکوبین
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1398/11/06
بابا د ولمون کنید تورو قران.....تمام تیترهای خبری شده آتش زدن آتش زدن آتش زدن.. بسه باااآ
Iran, Islamic Republic of
01:24 - 1398/11/07
از قدیم گفتن درخت هرچه بار بیشتر بده سرش پایین تر میاد این اقارا تازه قلمه زدن هنوز میوه نداده والا باورکنید والا
Iran, Islamic Republic of
09:45 - 1398/11/07
کتاب را ولش ...فکر مشکلات مردم باشید ...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج