احتمال مکاتبه روحانی با رهبری درباره ردصلاحیت‌ها
۹۵۴۷۵۶
۰۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
۱۷۸۷۲
معاون پیگیری اجرای قانون اساسی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری درباره اظهارات امروز حسن روحانی می‌گوید: طبیعتاً اولین مرجعی که مخاطب این ماجراست، خود شورای نگهبان است. البته ممکن است که رئیس‌جمهوری با رهبر انقلاب هم مکاتباتی داشته باشد.

ایرنا پلاس: معاون پیگیری اجرای قانون اساسی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری درباره اظهارات امروز حسن روحانی می‌گوید: طبیعتاً اولین مرجعی که مخاطب این ماجراست، خود شورای نگهبان است. البته ممکن است که رئیس‌جمهوری با رهبر انقلاب هم مکاتباتی داشته باشد.

صبح امروز حسن روحانی در همایش استانداران و فرمانداران ضمن بیان نکات مهمی درباره لزوم برگزاری انتخابات واقعی و نه تشریفاتی، گفت: من اقدامات خود را انجام داده و نامه‌های لازم را نوشته‌ام اما همه باید برای رقابتی شدن انتخابات تلاش کنیم.

علی‌اکبر گرجی، معاون ارتباطات و پیگیری اجرای قانون اساسی معاون حقوقی رئیس‌جمهوری درپاسخ به این پرسش که رئیس‌جمهوری در این زمینه چه نامه‌ای نوشته و چه اقداماتی داشته، می‌گوید: اطلاع دقیقی ندارم. طبیعی است که می شود حدس زد باتوجه به وظیفه رئیس جمهوری در اجرای قانون اساسی که اصل ۱۱۳ بر عهده‌اش گذاشته، خود را مکلف می‌داند پاسدار حقوق و آزادی‌های شهروندی، باشد.

احتمال مکاتبه روحانی با رهبری درباره ردصلاحیت‌ها

گرجی همچنین بیان می‌کند: یکی از حقوق شهروندی، حق رای دادن و رای گرفتن است. این درحالی است که مواردی چون رویه‌های ناصواب هیئت‌های نظارت، رد صلاحیت‌های گسترده هیئت‌های اجرایی و اینکه خود شورای نگهبان هم رسماً اعلام کرده حدود ۹۰ نفر از نمایندگان مجلس را احراز صلاحیت نکرده؛ همه دست‌به‌دست هم داده و رئیس‌جمهور را به جایی رسانده که وارد صحنه بشود و از حقوق و آزادی‌های شهروندی دفاع کند.

معاون پیگیری اجرای قانون اساسی معاون حقوقی رئیس‌جمهور تاکید می‌کند: طبیعتاً اولین مرجعی که مخاطب این ماجراست، خود شورای نگهبان است. البته ممکن است رئیس‌جمهوری با رهبری هم مکاتباتی داشته باشد. کلیات قضیه این طور بوده و از صحبت‌های ایشان هم این طور برمی‌آید. درواقع رئیس‌جمهوری دو شأن دارد: یکی جایگاه رئیس قوه مجریه است که رئیس هیئت دولت هم هست و دیگری جایگاه مجری قانون اساسی است. در این جایگاه، دومین شخص سیاسی کشور است که باتوجه به تصریح و برداشت از قانون اساسی، خود را مکلف می‌داند از اجرای قانون اساسی در همه قوا و عرصه‌ها محافظت کند. بنابراین می‌تواند در این قالب، مکاتبه یا تلاش کند از طریق تعامل و گفت‌وگو با دیگر قوا، مسئله را حل کند.

او همچنین درباره پیگیری معاونت حقوقی در زمینه ردصلاحیت‌های انتخابات، تصریح می‌کند: معاونت اجرای قانون اساسی معاونت حقوقی، که بنده مسوولیتش را برعهده دارم، نامه و نقد مفصلی بر عملکرد شورای نگهبان در زمینه انتخابات نوشته که درحال ویرایش است و در یکی دو روز آینده، به شورای نگهبان ارسال می‌کنیم.

این حقوقدان در ادامه توضیح می‌دهد: انتخابات عرصه‌ای است که ملت حاکم و مردمان ذی‌حق برای آن‌که مطالبات، خواسته‌ها و ارزش‌های روز خود را به عرصه قدرت و اریکه حکم‌رانی منتقل کنند، رقابت می‌کنند. یعنی انتخابات در حقیقت سازوکاری است برای تبدیل مطالبات شهروندان به برنامه‌ها و تصمیم‌های حکومتی. به همین خاطر است که برای این‌که انتخابات به معنای دقیق کلمه به فلسفه وجودی خود وفادار باشد، باید راه انتخابات آزاد و برابر شهروندان را هموار کنیم. مانع‌تراشی به بهانه‌های گوناگون و پیرامون انتخابات آزاد و منصفانه شهروندان، به‌تدریج مشروعیت این انتخابات و اثربخشی آن را زیرسوال خواهد برد.

او همچنین تاکید می‌کند: بدیهی است انتخاباتی که معتبر نباشد، از دلش ساختار سیاسی معتبر متولد نخواهد شد. این نکته‌ای است که حاکمان و نهادهای نظارتی باید به آن توجه کنند. به معنای واقعی کلمه اگر کسی هوادار جمهوری اسلامی باشد، باید کارهایی کند که مشروعیت مردمی به تدریج افزایش یابد. درحالی که نظارت استصوابی و نظارت انقباضی در دهه‌های اخیر، به مشروعیت نظام جمهوری اسلامی آسیب زده‌است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1398/11/07
روحانی کل اصلاح طلبها رو خراب کرد رفت...کسورو به گند کشید...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۰۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
همه سر و ته یه کرباسن
دستشون توی یه کاسه ست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اصول گراها هم که قبلا مردم رو ناامید کرده بودن روی آوردن به اصلاحطلب ها از آن ها هم آبی گرم نشد این شد که مردم می گن هیچکدام را نمی خواهیم
Iran, Islamic Republic of
18:22 - 1398/11/07
اقای روحانی حالا فهمیده مهره دو سر باخت شده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
روزی که هاشمی رد صلاحیت شد، خودش گفت امروز عروسی منه، برای ایشون هم همین میشه
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1398/11/07
روزی که اقای روحانی حرف اصولگرایان تند رو تکرار میکرد باید فکر چنین روزی رو میکرد که پشتش خالی کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
روحانی اصلاح طلبه برادر من
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1398/11/07
دقیقه ۹۰ اکثرا تایید صلاحیت میشن ، روش کار اینه !
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1398/11/07
لطفا آقای روحانی از فساد نمایندگان دفاع نکن .دست از فریب کاری دغلبازی بردار مردم را بیستر ازاین بیچاره نکن.
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1398/11/07
شما درکارشورای نگهبان دخالت نکنیدمردم مشکلی ندارند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
چطور مشکلی ندارند؟!!!!!!! حتما شما مشگل ندارین
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1398/11/07
نفودیها، دزدها ، باج گیرها نباید به مجلس راه پیدا کنند
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1398/11/07
روحانی الان فقط از حق شهروندی داماد نزدیکانش دفاع میکنه.چرا تو این شش سال که اینهمه مردم تحت فشارهای اقتصادی بودن حقوق شهروندی رو پیگیری نکرد؟
Iran, Islamic Republic of
20:14 - 1398/11/07
روحانی‌ به‌فکر مردمش نیست به فکر رد صلاحیت‌دامادش
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1398/11/07
دنیا پرستی و عشق به قدرت برخی ها را کور کرده است.
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1398/11/07
رد صلاحیت ها نه..رد صلاحیت!!!..اونم داماد جان..
دوگانهانتخاباتیبرای اینکه بیشتر بماندو بیشتر بتواند گند بزند به کشور
United Kingdom
22:30 - 1398/11/07
جناب رئیس جمهور محترم وقتی نماینده ایی بخاطر ایجاد رانت ترخیص اتومبیل غیر قانونی درخواست استیضا وزیر اقتصاد برکناری رئیس گمرگ وظیفه شناس را میدهد و۴۰ نماینده هم از کار خلاف او پشتی بانی می‌کنند نباید رد صلاحیت شوند؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۶ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
اون چرا ولی بودن کسایی که بدلایل دیگه رد صلاحیت شدن
Iran, Islamic Republic of
22:54 - 1398/11/07
کاش آقای روحانی اینقدر که برای رد صلاحیت دامادشون پیگیر هستند ،برای مشکلات ما مردم پیگیر بودن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۸
بایدانصاف داشته باشیم شایدروحانی ازردصلاحیت دامادش ناراحت باشه که طبیعی هست ولی پیگیری ردصلاحیت هاوظیفه رئیس جمهورهست به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی
Iran, Islamic Republic of
03:00 - 1398/11/08
واقعا بعضی ها چه روئی دارند واویلا
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1398/11/08
'''' یعنی با این مکاتبه'' افراد رد صلاحیت شده ' دارای صلاحیت میشوند???
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج