گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مونیخ
۹۶۱۵۹۱
۲۷ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۹
۶۷۷۸ 
وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ درباره روابط دوجانبه و تعهدات اروپا در برجام و راه‌های حفظ این توافق گفتگو کردند.

خبرگزاری فارس: محمدجواد ظریف و «لوئیجی دی مایو» وزیر خارجه ایتالیا امروز (یکشنبه) در حاشیه پنجاه و ششمین نشست کنفرانس امنیتی مونیخ دیدار و گفتگو کردند.

در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا، علاوه بر موضوعات مربوط به روابط دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، دو وزیر خارجه در خصوص تعهدات اروپا در موضوع برجام و راه‌های حفظ برجام گفتگو و تبادل نظر کردند.

گفتگوی وزرای خارجه ایران و ایتالیا در مونیخ

ظریف و «لوئیجی دی مایو» هفتم بهمن ماه نیز در گفتگویی تلفنی در خصوص آخرین تحولات روابط دوجانبه به ویژه در زمینه اقتصادی، امنیت منطقه و موضوع سانحه هواپیمای اوکراینی (به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران ) رایزنی و تبادل نظر کردند.

پس از قطع مناسبات دیپلماتیک ایران و کانادا در شهریور ۱۳۹۱، ایتالیا به عنوان حافظ منافع کانادا در ایران و عمان نیز به عنوان حافظ منافع ایران در کانادا تعیین شدند. البته در خرداد ماه سال جاری (۱۳۹۸) در پی توافق صورت گرفته بین ایران و سوئیس، این مسئولیت از عمان به سوئیس منتقل شد و از آن زمان سوئیس به عنوان حافظ منافع ایران در کانادا برای ارسال پیام‌ها و ... عمل می‌کند که البته این توافق خدمات کنسولی را در برنمی‌گیرد.

وزیر خارجه ایران که پنجشنبه شب ۲۴ بهمن ماه برای شرکت در این نشست وارد مونیخ شد، روزهای جمعه و شنبه رایزنی‌هایی را با مقامات شرکت کننده از جمله تعدادی از وزرای خارجه صورت داد.

نخست‌وزیر کانادا و وزرای خارجه چین، روسیه، آلمان، فرانسه، ژاپن، عمان، کویت، ایتالیا، اسلوونی، عراق، کرواسی، فنلاند، جمهوری چک، واتیکان، کانادا، ترکیه، اوکراین، اسپانیا و نخست‌وزیر اقلیم کردستان عراق از جمله مقاماتی بودند که ظریف در این دو روز با آنها دیدار و گفتگو کرد.

ملاقات با گروه الدرز، اعضای شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا و گروه اقدام بحران نیز از دیگر دیدارهای ظریف در حاشیه نشست مونیخ بود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در نشستی درباره تنش زدایی در خلیج فارس به سؤالات حاضران پاسخ داد و در نشستی با حضور وزرای خارجه کشورهای مرتبط با سقوط هواپیمای اوکراینی نیز حضور یافت و آمادگی ایران را برای همکاری با اوکراین به منظور انجام تحقیقات و حل و فصل حقوقی این موضوع مجددا اعلام کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج