۵ باخت در ۸ بازی! کنار می‌کشیدید بهتر نبود؟
۹۶۲۸۸۰
۰۱ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
۸۸۹۹
عملکرد تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا با گذشت دو هفته از بازی‌های گروهی نه تنها قابل دفاع نبوده بلکه فاجعه است و با ادامه این روند هیچ بعید نیست سهمیه ۲+۲ ایران در این بازی‌ها به چالش کشیده شود.

خبرورزشی: تیم‌های ایرانی از ۴ بازی در هفته دوم تنها یک امتیاز کسب کردند. استقلال به الاهلی ۲ بر یک باخت. مصاف شهر خودرو با پاختاکور ۳ بر صفر به سود حریف خاتمه یافت. سپاهان با همین نتیجه به السد باخت و تنها امتیاز برای فوتبال ایران در مصاف پرسپولیس با الشارجه به دست آمد که در این بازی دو تیم ۲-۲ مساوی کردند.

بدتر اینکه در مجموع ۸ بازی در دو هفته از بازی‌ها ایرانی‌ها تنها یک بار پیروز شدند. دو تساوی کردند و در ۵ بازی هم شکست برای تیم‌های ایرانی رقم خورده است. یک شکست برابر تیم ازبکستانی؛ ۲ باخت برابر تیم‌های قطری، دو شکست برابر تیم‌های عربستانی، یک تساوی برابر تیم قطری و یک پیروزی و یک تساوی برابر تیم‌های اماراتی! این با هیچ ادله‌ای قابل توجیه نیست.

اما چرا تیم‌های ایرانی این فصل در لیگ قهرمانان آسیا ضعیف ظاهر شدند؟ اگر بحث کهنه و بهانه قدیمی داوری را وسط بکشیم، بله در بعضی از بازی‌ها داوری‌ها به ضرر تیم‌های ایرانی بوده است. نمونه اش در بازی استقلال- الاهلی. گل دوم استقلال در حالی مردود اعلام شد که ابتدا کمک‌داور به نشانه آفساید پرچم نزده بود. در بازی پرسپولیس- الدحیل هم تردید‌هایی در مورد قضاوت داور وجود داشت به خصوص روی گل اول. اگر داستان جدید و بهانه تازه عدم استفاده از میزبانی را مد نظر قرار دهیم، شاید اگر تیم‌های ایرانی در دور رفت از امتیاز میزبانی بهره می‌بردند شرایط بهتری به سود تیم‌های کشورمان رقم می‌خورد، اما با این حال امتیازات از دست رفته را نمی‌توان به این دلایل توجیه کرد.

آیا می‌شود گفت سپاهان برابر السد بی‌دلیل شکست خورد؟ یا شکست تیم شهر خودرو برابر پاختاکور با چه ادله‌ای قابل توجیه است؟ البته اگر داوری‌ها بهتر بود و ایرانی‌ها در دور رفت هم از امتیاز میزبانی سود می‌بردند، شرایط بهتر می‌شد، اما در خیلی از بازی‌ها و از جمله لیگ خودمان تیم‌ها دو بازی پی در پی مهمان هستند. تازه مگر از روز اول همه این شرایط مشخص نبود؟ مگر همین (سه بازی متوالی بیرون خانه) را به عنوان «فتح‌الفتوح» از مالزی سوغات نیاوردید؟!

اگر به دلایل قبلی نگاه احترام‌آمیزی داشته باشیم، باید برای ضعف فنی تیم‌ها در جدال با تیم‌های آسیایی جایگاه ویژه‌ای در نظر بگیریم و این دلیل اصلی امتیازدهی تیم‌های ایرانی در دو هفته اخیر لیگ قهرمانان آسیا بوده است. اعتراض به داوری و استپ در بازی در حالی که داور در سوت خود ندمیده و بازی ادامه دارد، در مهد کودک هم درک می‌شود، اما در جام ملت‌های آسیا به ضرر ایران تمام شد و به نظر می‌رسید تیم‌های ایرانی درس گرفته باشند، اما این در لیگ قهرمانان آسیا و در بازی پرسپولیس - الدحیل هم تکرار شد و شک نکنید با این آدم‌ها که پول حرفه‌ای می‌گیرند، اما سواد آماتور هم ندارند، باز هم بار‌ها تکرار خواهد شد. همان‌طور که از ناحیه انتخاب مدیر و مربی و دلالیسم هزار بار لطمه خوردیم و می‌خوریم.

و، اما حرف آخر؛ از اینکه کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد تیم‌های ایرانی نمی‌توانند در این فصل از بازی‌ها میزبان باشند، چنان شور و بلوایی به‌راه افتاد که تصور می‌کردیم بعد از رفع مشکل میزبانی، تیم‌های ایرانی حریفان خود را تار و مار کنند! اگر قرار بود این نتایج حاصل شود، کاش تیم‌های ایرانی دست‌کم این فصل در بازی‌ها شرکت نمی‌کردند و به قول دادکان دو سال فوتبال را تعطیل می‌کردیم تا لااقل از ریشه درست شود.

اگرچه عزیزان حاضر به عبور از پاداش‌های دلاری و سفر خارجی و آپشن قرارداد نبودند ولی کاش لااقل به ازای همین منافع مالی کمی آبروی فوتبال ایران هم برای‌شان مهم بود! به هر حال با این نتایج شأن و آبروی فوتبال باشگاهی ایران زیر سؤال رفته و به نظر می‌رسد نوبت آن رسیده که فوتبال باشگاهی ایران و مربیانش از ادعا کم کنند و بر عمل بیفزایند.

دلایل ناکامی مطلق تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا چیست؟

بیژن ذوالفقارنسب: رقبا با سرعت دارند پیش می‌روند

کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: دلایل زیادی برای ناکامی تیم‌های ایرانی در آسیا وجود دارد که از جمله می‌توان به نداشتن امکانات مالی و سخت‌افزاری اشاره کرد. ضمن اینکه ما در جذب بازیکنان حرفه‌ای و بین‌المللی هم توان کافی نداریم در حالی که رقبای ما از مربیان و بازیکنان مطرح استفاده می‌کنند. رقبا برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت دارند، ولی تیم‌های ایرانی برنامه‌ریزی مناسبی ندارند. اگر چه هنوز تیم‌های ما شانس صعود دارند، ولی واقعیت این است که ما کم‌کم داریم از رقبا عقب می‌افتیم و اگر دیر بجنبیم فاصله زیادی با آن‌ها پیدا می‌کنیم.

محمد پنجعلی: دلیل ناکامی ما آماتور بودن است

کاپیتان اسبق تیم ملی و پرسپولیس در این خصوص گفت: ۳ باخت و یک تساوی می‌تواند بدترین نتیجه ممکن برای تیم‌های ایرانی در هفته دوم لیگ قهرمانان آسیا باشد. واقعیت این است که فوتبال ما سطحی آماتور دارد و نتایجی هم که می‌گیریم اگر خوب باشد مقطعی است و اگر بد باشد واقعیت فوتبال ما را نشان می‌دهد. ما پا به پای سایر رقبای آسیایی خودمان جلو نمی‌رویم و سال‌هاست که از آن‌ها عقب افتاده‌ایم. شما شرایط تیم‌های عربی را نگاه کنید. از همه لحاظ حرفه‌ای شده‌اند، ولی ما هنوز درگیر مسائل ابتدایی هستیم.

شاهرخ بیانی: ساختار فوتبال ما حرفه‌ای نشده است

هافبک اسبق تیم ملی و استقلال در این خصوص گفت: رقبای ما خوب پول خرج می‌کنند، از امکانات حرفه‌ای و کاملی برخوردار هستند و بازیکنان گرانقیمت و تأثیرگذار دارند، اما تیم‌های ایرانی کاملاً آماتورگونه مدیریت می‌شوند و نه امکانات درست و حسابی داریم و نه می‌توانیم از مربیان و بازیکنان بین‌المللی و حرفه‌ای خارجی برخوردار باشیم. همین می‌شود که می‌بینید در هفته دوم تفاوت‌ها آشکار می‌شود و ۳ باخت و یک تساوی به دست می‌آوریم. ضمن احترام به نمایندگان کشورمان در آسیا باید بگویم ساختار ما حرفه‌ای نیست.

ابراهیم قاسم‌پور: نداشتن حق میزبانی روی ما فشار آورده است

کارشناس فوتبال کشورمان در این خصوص گفت: پرسپولیس، استقلال و سپاهان تیم‌های خوبی هستند، ولی در این دوره از مسابقات شادابی و تحرک لازم را ندارند. حق میزبانی را هم از ما گرفته‌اند و داریم تمام بازی‌های خود را خارج از خانه برگزار می‌کنیم و این مسئله فشار زیادی را به تیم‌های ایرانی وارد می‌کند. از لحاظ امکانات حرفه‌ای و مالی هم اصلاً تیم‌های ما قابل قیاس با تیم‌های عربی نیستند. این عین واقعیت است که شرایط حرفه‌ای در تیم‌های عربی بسیار بهتر از تیم‌های ایرانی است. ما نه امکانات داریم و نه در AFC حرف‌مان خریدار دارد.

ضیا عربشاهی: هنوز زود است نگران شویم

هافبک اسبق تیم ملی و پرسپولیس در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم هنوز زود است نگران نمایندگان ایران در آسیا باشیم. پرسپولیس، استقلال و سپاهان از گروه خود بالا می‌آیند، ولی واقعیت‌ها را هم باید در نظر گرفت. شما به همین السد قطر نگاه کنید. میلیون‌ها دلار هزینه کرده‌اند و تیمی بسیار حرفه‌ای ساخته‌اند. اکثر بازیکنان السد باتجربه هستند، ولی سپاهان یا پرسپولیس یا استقلال هم از لحاظ مالی به گرد پای این تیم‌ها نمی‌رسند و هم، چون حق میزبانی نداریم خسته به نظر می‌رسند. تیم‌های عربستانی هم تا دندان مسلح هستند، ولی تیم‌های ما با توان کمتری راهی مسابقات شده‌اند.

انتشار یافته: 24
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:12 - 1398/12/01
علتش فقط بیسوادی مربیان ایرانی است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
دمت گرم اقاباهمین بازيكنان ازشون سرتریم ولی بیدانشی بیدادمیکنه بازی خوانی صفرتیم صدبتی تودفاع شده ماست یحیی چی داره به اینا یادبده تا از برانکو یاکالدرون وغیرووو بروز ترین باشه یادشون نداده باشن
شاهرخ خان
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
علتش کم توجهی به فوتبال پایه و آکادمیهای فوتباله. بازیکنای کم سن و سال کشورهای عربی مثل یه فوتبالیست حرفه‌ای و باتجربه بازی میکنن. اون وقت فوتبالیستای باتجربه و پا سن گذاشته ما عرضه دفع یه توپ ساده رو ندارن، از هر ۱۰ تا شوتشون هشت تاش خارج از چارچوبه، توی دفاع و حمله موثر نیستن، نمیتونن چشم بسته همدیگه رو تو زمین پیدا کنن و... .
مربیای ما هم دست کمی از بازیکنا ندارن. نه تاکتیک تیمی دارن، نه
ارنج کردن بلدن و نه میتونن کارای روحی روانی انجام بدن.
کاشکی مهدی تارتار مربی پرسپولیس میشد چون بازی جلوی تیمهای قویتر از خودشو بلده و میتونه از یه مشت بازیکن معمولی یه تیم خوب و گردن کلفت بسازه.


علتش کم توجهی به فوتبال پایه و آکادمیهای فوتباله. بازیکنای کم سن و سال کشورهای عربی مثل یه فوتبالیست حرفه‌ای و باتجربه بازی میکنن. اون وقت فوتبالیستای باتجربه ما عرضه دفع یه توپ ساده رو ندارن، از هر ۱۰ تا شوتشون هشت تاش خارج از چارچوب دروازه است، توی دفاع و حمله موثر نیستن، نمیتونن چشم بسته همدیگه رو تو زمین پیدا کنن و... . مربیای ما هم دست کمی از بازیکنا ندارن. نه تاکتیک میشناسن، نه بلدن ارنج کنن، نه میتونن کارای روحی روانی انجام بدن. کاشکی مهدی تارتار مربی پرسپولیس میشد چون بازی جلوی تیمهای قویتر از خودشو بلده و میتونه از یه مشت بازیکن معمولی یه تیم خوب و گردن کلفت درست کنه.
دردهای هست ناگفتنی حتی به خودت
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
فوتبال ملی و باشگاه های ایران به قهقرا آسیا رفتن است و باعث ان همین کارشناسان سیاسی ومافیایی هستن ،امثال ذوالفقار علی پروین و قلعه ومایلی درخشان حسودکور دل،ویکعده روزنامه نگار قلم فروش ، بااخراج کیروش فوتبال ملی و باشگاه های ایران نابود کردن،، باشگاه ها از تیم ملی الگو برداری میکنه حتی وجود آقای فردوسی پور در فوتبال به پیشرفت تیم ملی و باشگاه کمک میکرد فوتبال ایران تمام شد بعداز چند سال خواهید فهمید،فعلا به بحرین و عراق باخت بدید
Iran, Islamic Republic of
14:18 - 1398/12/01
چون باید پول بیشتری به فوتبالیستا داد که اعتماد بع نفس داشته باشند.
Iran, Islamic Republic of
14:31 - 1398/12/01
این استقلال با تیم کامل ابرو داری ایرانیها رو میکنه ببینید کی گفتم
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1398/12/01
منصف باشیم و واقع بین.
دلیلش فقط و فقط نگاه رنگی سلطانی فر هستش.
ببینید با استقلال چه کردند.دریغ از یک زمین تمرین مناسب..بدون مدیرعامل و تزریق پول و ....
شهرخودرو را هم که میدانید.باسرمربی اش داشت نتیجه میگرفت و باقی ماجرا.
سپاهان هم داشت قربانی میشد.
آقای وزیر !بچه تنبل تان استعداد فوتبال نداره.
چرا تیمهای دیگر را قربانی میکنی!!!!
پاسخ ها
بینام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
اره همه چی دست به دست هم داد :))))) صنعت نفتو نگفتی پروفسور.شموشک نوشهر چی؟ اون تقصیر پرسپولیس بودا. جم کنین بابا دزدیا و مافیای تیمای خودتونو جم کنین انقد تهمت نزنین. استقلالو امثال خطیر و فرهاد مجیدی نابود کردن نه وزیر
H
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
معلومه تیم فدارسیون و دربار چه تیمی هست
تیمی که سر سپردگی و رانت علت وجودی اش هست و از فلان جای سوختشون دیگران را متهم می کنند
Iran, Islamic Republic of
15:18 - 1398/12/01
مشکل استقلال بیشتر داخل کشوره! نبود زمین تمرین، عدم پرداخت به موقع بازیکنان، نداشتن مدیرعامل و....!
پاسخ ها
بهداد
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
اندازه سه تا نماینده دیگه ایران هزینه این تیم شده، این فرافکنی ها زاییده ذهن مریض آدمین های هیجده ساله استقلاله، براحتی نظر پیشکسوتان استقلال رو میتونید سرچ کنید البته اوناییکه از هجمه هوارادای کم سن و سال این تیم نمیترسن.
United Arab Emirates
15:33 - 1398/12/01
بعد آقایون میگن اسکوچیچ واسمون خیلی کوچیکه...

برای این فوتبال باید از میانمار مربی بیارن نه کرواسی...شما هم که نتایج نشون داده چن مرده حلاجید.
Iran, Islamic Republic of
15:39 - 1398/12/01
همین بازیکنا زیر نظر برانکو و استرا بودن اونا کجا و مربیان ما کجا اینجاست فرق مربیان
پاسخ ها
حکمی
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
احسنت،حرف حق
خوزستانی
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۳ - ۱۳۹۸/۱۲/۰۱
اوناپول ماروغارت کردن فوتبالیستهای ما رواستعداد خودشون هست که قشنگ بازی میکنن برانکو یادیگر مربیها چی تحویل باشگاهاشون دادن؟کدوم استعداد ۰۰۰۰۰فقط پول،پول،پول
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1398/12/01
بازیکنان ایرانی فقط متخصص ادعا و بهانه گیری و پشت هم بدگویی کردن هستد و مربیان بی سواد هم از اونها بدتر.
امیدوارم روزی تیم های ورزشی رو هم به سپاه و ارتش بسپارند،تا بغیرت اونها،بتونیم آبرو داری کنیم
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1398/12/01
ایرانی قریب دوست هست درحالیکه خودی رو با چوب میزنه
نمونه ش خراب کردن و سوزانده ایتیلی و مجیدی و منصوریان در تیم ملی هست و...
Iran, Islamic Republic of
17:11 - 1398/12/01
کاسه داغتر ازآش خبرورزشی
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1398/12/01
بازیکنای ما فوتبال بلزی نمیکنن همش دنبال جنگو دعوا و اعتراض کردن هستن مربیا هم مثل هویج وایمیسن تماشا میکنن خدایی این اعتراضا شورشو در اوردن ادم حالش بهم نیخوره خدایی باریکنی که به تصمیم داور اعتراض کنه تیمو ببره تو حاشیه باید کل فصل یشینه رو نیمکت که یاد بگیره وحشی بازی در نیاره مثل شجاع خلیل زاده مثل روزبه چشمی و خیلیای دیگه حال ادم بهم میخوره
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1398/12/01
پارتی بازی در انتخاب در باشگاه واتفاقا علت پول زیاد بهای زیاد دادن به بازی کن؟کی گفته امکانات نداریم ؟شما چرا هزینه ریالی بازیکن را حساب نمیکنید و در امد دلاری را حساب میکنید هر کسی در کشورش پول برای کشورش محاسبه میشه وقتی یک کارگر در سال ۴۵ملیون ولی یه بچه مامانی ۲ملیارد تازه با سحر قریشها حال کردن نتیجه فوتبال ایران است
Iran, Islamic Republic of
18:33 - 1398/12/01
خخخخخخ گلمحمدی وقلعه نویی کاندیدسرمربی گری تیم ملی بودن خداروشکرانتخاب نشدن
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1398/12/01
وقتی یک بازیکن خارجی که در تیم های عربی بازی میکنند قیمتش از کل بازیکنان وحتی بودجه پاشگاههای ایرانی بیشتر است !؟ توقق بردن دارید!؟
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1398/12/01
باید قبول کنیم که مربیان ایرانی ما فاقد دانش روز فوتبال و تجربه بین المللی هستند و بیمورد داور و زمین و زمان را بهم ربط ندهیم مگه سالهای گذشته با کدام مربی ایرانی جز ۴ تیم نهایی بودیم باید واقعیت را قبول کرد که مربیان ایرانی در حد همین تیمهای آماتور ایرانی هستند و فاصله زیادی با حتی فوتبال آسیا غربی حتی عربها داریم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج