آغاز رقابت برای جانشینی مرکل در آلمان
۹۶۴۸۹۱
۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
۱۲۰۴۰ 
سه تن از اعضای حزب حاکم آلمان رقابت خود را برای تصاحب مقام صدر اعظمی این کشور آغاز کردند.

خبرگزاری فارس: سه تن از اعضای حزب «اتحاد دموکراتیک مسیحی» آلمان، رقابت برای جانشینی «آنگلا مرکل» صدر اعظم این کشور را آغاز کردند.

به نوشته روزنامه «گاردین»، «ارمین لاشِت» رئیس دولت محلی ایالت «راین وستفالین» پرجمعیت ایالت آلمان، «فردریش مِرتس» از اعضای حزب حاکم و «نوربرت روتگن» کارشناس سیاست خارجی که ریاست کمیته سیاست خارجی پارلمان این کشور را در کارنامه دارد، کاندیدهای جانشینی مرکل هستند.

«ینس اشپان»، وزیر بهداشت آلمان نیز با اعلام این که از شرکت در این رقابت درون حزبی صرف نظر کرده است، گفت از لاشت حمایت خواهد کرد.

اشپان خاطرنشان کرد زمان آن رسیده که اختلافات را کنار گذاشته و در این حزب که از سال ۲۰۰۵ بر آلمان حاکم است، پلی بین لیبرال ها و محافظه کاران زده شود.

لاشت در اولین روز از آغاز این رقابت ها با اشاره به حمله تروریستی در شهر «هانائو» در حومه فرانکفورت گفت آلمان در فضای ترس به سر می برد و مأموریت اصلی حزب دموکرات مسیحی تحت رهبری او باید مقابله با چنین اقداماتی باشد.

مرتس که افکار راست گراتری نسبت به دیگر کاندیدها دارد، یک ساعت پس از لاشت حضورش در این رقابت را اعلام کرد و گفت خواستار «نوسازی و شروعی دوباره» برای حزبش خواهد بود.

مرتس که در سال ۲۰۰۲ توسط مرکل از ریاست این حزب در پارلمان کنار زده شد گفته است، درصورت انتخاب به عنوان صدراعظم آلمان، حامیان سابق حزب دموکرات مسیحی را که در اعتراض به روی کار آمدن مرکل میانه رو، آن را ترک کرده بودند، به آغوش آن بازمی گرداند. وی همچنین حمایت از حزب راست گرای «راه جایگزین برای آلمان» را وعده داد.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» مرتس در اولین روز از اعلام حضور در این رقابت گفت: «همه سیاست های مرا در خصوص اروپا و به خصوص واحد پول یورو می دانند و من نسبت به بانک مرکزی اروپا دیدگاهی انتقادی دارم».

روتگن نیز که پیش تر توسط مرکل از کابینه اخراج شده بود، روز سه شنبه در پیامی توئیتری آمادگی خود برای شرکت در این رقابت را اعلام کرده و گفت معاون اول وی یک زن خواهد بود.

جلسه درون حزبی برای تعیین جانشین مرکل ۲۵ آوریل (۶ اردیبهشت) برگزار خواهد شد. اعلام حضور این سه کاندیدا برای جانشینی مرکل پس از آن اتفاق می افتد که «آنه گرت کرمپ کارن باوئر» رهبر حزب دموکرات مسیحی و وزیر دفاع آلمان که گزینه اصلی صدر اعظمی این کشور بود در اعتراض به دخالت های مرکل در امور حزب، استعفای خود را اعلام کرد.

ماه گذشته سیاست‌مداران حزب دموکراتیک مسیحی در انتخابات ایالت «تورینگن» آلمان با سیاست‌مداران حزب راست‌گرای «راه جایگزین برای آلمان» همراه شدند. در نتیجه این همراهی، «توماس کمریش» نامزد حزب «دموکرات‌های آزاد»، رهبری دولت محلی تورینگن را تصاحب کرد. این اقدام با انتقادات گسترده جامعه آلمان مواجه شد و اتفاقات پیش از به قدرت رسیدن نازی‌ها پیش از جنگ جهانی دوم را در اذهان متبادر می‌کرد.

مرکل در واکنش به این اتفاق، پیروزی احزاب دموکراسی‌خواه با کمک حزبی عوام‌گرا مانند حزب راه جایگزین برای آلمان را «غیر قابل بخشش» توصیف کرد. این اظهارنظر مرکل عدم اقتدار کارن باوئر را در اذهان تداعی کرد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج