وزارت خارجه: نباید منابع ارزی‌مان مسدود باشد
۹۷۳۰۷۲
۲۸ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۰
۱۲۳۸۳ 
معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: ما انتظار داریم که دسترسی ما به منابع ارزی مان در خارج از کشور را مسدود نکنند و اجازه دهند از این منابع استفاده کنیم.

خبرگزاری مهر: غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه امشب (سه‌شنبه) در برنامه تیتر امشب شبکه خبر اظهار داشت: آغاز ابتلاء ایران به بیماری کرونا ورود بدون کنترل بیماران کرونایی از چین به ایران بود.

وی افزود: چین یک پارتنر بزرگ ایران است و ما تجار و دانشجویان ایرانی زیادی در آنجا داریم. از همین رو با شیوع ویروس کرونا وزارت امور خارجه درگیر این ماجرا شد. وزارت خارجه با اهدا و ارسال کمک‌های کشورمان به چین درگیر ماجرا شد.

وزارت خارجه: نباید منابع ارزی‌مان مسدود باشد

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: تماس‌های خوبی بین وزیر خارجه کشورمان با همتای چینی خود انجام شد و کمک‌های خوبی نیز به چین انجام گرفت. موضوع دیگر بحث دانشجویان ایرانی بود که در ووهان حضور داشتند.

انصاری ادامه داد: کارهای خوبی انجام گرفت تا این دانشجویان به کشور بازگردند و بحمد الله این اتفاق رخ داد.

وی عنوان کرد: متأسفانه به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها، از برخی از کانال‌های دیگر و ترانزیت دیگر کشورها، وارد کشور شدند. با ورود وزارت خارجه و هماهنگی دولت و دستگاه دیپلماسی ما شهروندان خود را با لحاظ شرایط بهداشتی و قرار دادن در قرنطینه به کشور بازگرداندیم.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: اگر کسانی مشکلاتی دارند می‌توانند به سفارت‌خانه ها و کنسولگری‌ها مراجعه کنند و مسائل خود را مطرح کنند.

انصاری افزود: خوشبختانه مرزهایی که محور تجارت ما هستند، باز هستند. برخی از کشورهای همسایه ما در مورد وضعیت کرونا وضعیت مشخصی ندارند. مرزهای ترکیه باز بوده و مرزهای ما با عراق و کشورهای شرقی برخی باز و برخی نیز تحت کنترل هستند. تلاش ما این است که از طریق پروتکل‌های دوجانبه وضعیت مرزها را به باثبات تبدیل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: ما باید این اطمینان را به کشورهای همسایه بدهیم که ما استانداردها را رعایت می‌کنیم و همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که از سوی همسایگان پروتکل‌های بهداشتی رعایت می‌شود.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: نمایندگی‌های ما فعال هستند و ارتباطات ما با سفارت‌های خارجی وسیع است و همچنین با وزارت بهداشت برای تهیه پروتکل‌های بهداشتی همکاری‌های خوبی صورت می‌گیرد.

انصاری افزود: در مورد حرکت اتباع باید بگویم که حرکت مسافران از مرزها عموماً بسته است و به جز برخی کشورها که اتباعشان در ایران است، ما مراوداتی نداریم.

وی گفت: در مورد حمل‌و نقل کالا مشکلاتی نداریم و کالاها به مسیرهای خود ارسال می‌شوند.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: آمریکایی‌ها در جای جای کارهای ما اخلال ایجاد کرده اند و نمی‌گذارند ما کار خود را به پیش ببریم.

انصاری با اشاره به نامه محمدجواد ظریف به همتایان خود و دبیرکل سازمان ملل افزود: نامه نگاری ما با همه شروع شده و با سازمان‌های مختلفی از جمله اکو در حال نامه نگاری هستیم. این سازمان‌ها برای جلوگیری از یکجانبه گرایی شکل گرفته اند و امیدواریم نقش خود را خوب اجرا کنند.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای همسایه همکاری خوبی با ما دارند و کمک‌های خوبی به ما کرده اند. البته نباید از چین هم غافل شدکه به دنبال کمک ما به آنها، امروز چین کمک قابل توجهی به ما کرد.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: در حدود ۳۰ کشور کمک مالی یا اقلام بهداشتی به ما داشته‌اند و برخی نیز همدردی کرده اند و امیدواریم این کمک‌ها ادامه یابد. در چنین شرایطی هر کشوری باید با توان خود مشکلات را حل کند. ما امیدواریم با بررسی پروتکل‌های که در دست بررسی داریم به یک نتیجه خوبی با همسایگان در بحث تجارت برسیم.

انصاری افزود: سفارت‌های ما به ویژه در کشورهای همسایه بسیار فعال هستند و هوشیار عمل می‌کنند. بنا به شرایط نیز دستوراتی به آنها می‌دهیم. مهم‌ترین نگرانی ما بحث دارو است و برای پشتیبانی از وزارت بهداشت، جذب و هدایت کمک‌ها به داخل کشور نمایندگی‌های ما تلاش می‌کنند.

وی گفت: من شخصاً از وزارت راه، گمرک، هواپیمایی و وزارت بهداشت بسیار تشکر می‌کنم که همکاری تنگاتنگی با هم داریم تا در جهت پایین آوردن فشار این بیماری همه اقدامات را انجام دهیم.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: ما در تمامی ورودی و خروجی‌ها با نهادهای مختلفی از جمله گمرک و وزارت بهداشت هماهنگ هستیم. تمامی نهادها زیر نظر کمیته مقابله با کرونا زیر نظر رئیس جمهور کار می‌کنند و جلسات منظم دارند.

انصاری افزود: کاری که کشور و ملت ما تحت سخت‌ترین تحریم‌ها در طول تاریخ انجام می‌دهد، بسیار خوب است و تمامی نهادها همه تلاش خود را می‌کنند و تمام توان خود را بسیج کرده اند تا این بیماری را شکست دهند.

وی خاطرنشان کرد: ما باید به همه اطمینان ببخشیم که تمام توان خود را برای غلبه بر این بیماری به کار بسته ایم. ایران کشوری است که با ۱۵ کشور همسایه بوده که جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ میلیون نفر در یک منطقه زندگی می‌کنند. این ویروس مشکل جهانی است و باید همه با همدیگر همکاری کنند. امیدوارم هیئت حاکمه آمریکا سر عقل بیاید.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: امروز نام آمریکا در تاریخ خواهد رفت که به عنوان شقی‌ترین کشور تحریم‌هایی را علیه ملت ما ایجاد کرده اند و نمی‌گذارند ما بر بیماری کرونا پیروز شویم.

انصاری افزود: برای شکست کرونا ما نیازمند یک همبستگی ملی هستیم و باید همه نهادها پای کار باشند تا بر این ویروس پیروز شویم.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: ضمن اینکه مراودات ما با چین به دلیل اهمیتی که این کشور برای ما دارد، وزارت امور خارجه درگیر ماجرا شد. به خصوص بعد از آنکه از ۲۸ بهمن که اولین کیس‌ها اعلام شدند، وزارت خارجه شدیدتر پیگیر ماجرا شد.

انصاری افزود: با تشکیل ستاد عالی که ریاست آن برعهده رئیس جمهور بود وظایفی به وزارت خارجه سپرده شد و وزیر خارجه را به معاونت اقتصادی محول کردند. معاونت اقتصادی وزارت خارجه مسئولیت پیشبرد مأموریت‌های دستگاه دیپلماسی در بحث صادرات و واردات، ایرانیان خارج از کشور، خارجی‌هایی که در کشور بودند، بحث مرزها، بحث حمل و نقل و حمل و نقل گسترده ما که در کشورهای مختلف گرفتار بودند و باید به داخل هدایت می‌شدند را بر عهده گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در همان ابتدا شاهد بودید که برخی کشورها مرزهای خود را بستند و ما تلاش کردیم تا مرزها را باز کنیم. ما تلاش کردیم با کشورهای همسایه که تعداد آنها و جمعیت آنها قابل توجه است، همکاری‌های بهداشتی و گمرکی مراودات خوبی داشته باشیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: در بحث تأثیر تحریم مبارزه با کرونا وزارت امور خارجه یک شرکت جهانی بسیار خوبی را شروع کرد. شما شاهد بودید که رئیس‌جمهور نامه‌هایی را به همتایان خود در جهان نوشتند که تبعات تحریم‌ها را بر کشور و تأثیر آن بر مبارزه ما با کرونا در آن مطرح شد. در شرایطی که ما تحریم هستیم تحریم‌های یک جانبه آمریکا تأثیر بسیار بدی بر روی مبارزه ما با کرونا گذاشته است.

انصاری افزود: شاهد بودیم که در مدت اخیر، رئیس‌جمهور به همتایان خود نامه نوشتند، همچنین وزیر امور خارجه به دبیرکل سازمان ملل نامه‌ای ارسال کردند و همچنین مکاتباتی که آقای ظریف با همتایان خود داشتند تا در شرایطی که کشور قرار دارد و به دلیل مقابله با کرونا، تحریم‌ها لغو یا حداقل در مقطع زمانی کنونی تعلیق شود. کرونا یک بار مالی بسیار زیادی را بر دوش دولت گذاشته است و همزمانی این مسئله با تحریم‌های ناجوانمردانه آمریکا که به یک تروریسم اقتصادی تبدیل شده است که بسیار در روند مبارزه با کرونا تأثیر منفی گذاشته است. وزارت خارجه و شخص وزیر حرکت بسیار بزرگی را در سطح جهان شروع کردند.

وی گفت: ما درخواست کردیم که از سهام خود در صندوق بین المللی پول و بانک جهانی استفاده کرده و آنها موفق شدند به ما وام دهند. صندوق بین‌المللی پول در حال حاضر ۵۰ میلیارد دلار را برای وام دادن به کشورهایی که از کرونا آسیب می‌بینند، لحاظ کرده و ما تلاش داریم از حق و سهم خود استفاده کنیم. وزارت خارجه یک کمپین بین المللی خوبی را شروع کرده و امیدواریم جامعه جهانی به تلاش‌های ما پاسخ مثبت دهند.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: همانگونه که مستحضر هستید ما منابع ارزی خوبی داریم که در کشورهای دیگر وجود دارد. ما انتظار داریم که آنها دسترسی ما به این منابع را مسدود نکنند و اجازه دهند از این منابع استفاده کنیم. آنها با تهدید و به نحوی خفت گیری نمی‌گذارند کشورهایی که می‌خواهند به ما کمک کنند، کار خود را انجام دهند.

انصاری افزود: کشوری که می‌خواهد به ما کمک کند، آمریکایی‌ها به صورت خصوصی به آنها مراجعه کرده و تهدید می‌کنند که اگر به ما کمک کنند، با اینکه کار کردن با ما طبق قطعنامه‌های سازمان ملل متحد مجاز است، آنها مورد تنبیه قرار خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: آمریکا اما ظاهرسازی می‌کند و از ارسال کمک یا پزشک به کشور ما خبر می‌دهد. اگر آمریکا در واقع می‌خواهد برای اولین بار کار انسانی بکند، بهترین کار این است که تحریم‌ها را متوقف کند. حداقل تحریم‌ها را در دوره‌ای که ما درگیر با بیماری کرونا هستیم متوقف کرده تا اجازه دهد ما به مبارزه جدی با کرونا بپردازیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی ایران با توجه به مرزهای گسترده و همسایگان متعدد باعث می‌شود که هم ما بر همسایگان تأثیر بگذاریم و هم آنها بر ما تأثیر بگذارند.

انصاری افزود: به اذعان نمایندگان جامعه جهانی بهداشت ایران با وجود تحریم‌ها بهترین کارکرد را در مقابل بیماری کرونا داشته است. ما تمامی مراحل کار را طبق استانداردها انجام داده‌ایم.

وی گفت: ما تمامی تعهدات خود را طبق برجام انجام داده ایم؛ ولی طرف‌های دیگر این گونه عمل نکرده اند. امریکایی‌ها که تکلیفشان مشخص است و تمامی بازی را به هم زدند. اما اروپایی‌ها تعهد کرده بودند که خروج آمریکا را جبران کرده و ما را به منافع اقتصادی حاصل از برجام برسانند.

معاون اقتصادی وزارت خارجه گفت: اروپایی‌ها به جای اینکه کنار ما باشند و در رفع تحریم‌ها به ما کمک کنند و به دلیل عدم توانمندی‌هایشان، فشارها علیه کشورمان بیشتر شده است. امیدواریم در شرایط کنونی کرونا به جایگاه ایران توجه کنند و به لغو تحریم‌ها در این شرایط کمک کنند تا چهره انسانی از آنها در جهان به یادگار بماند.

انصاری افزود: ایران نیازی به کمک آمریکایی‌ها ندارد. اگر آنها راست می‌گویند تحریم‌ها را بردارند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج