انتقاد وزیر بهداشت از شیادی به نام طب اسلامی
۹۷۴۹۸۷
۰۵ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
۱۶۵۰۷ 
سعید نمکی وزیر بهداشت در یادداشتی در مورد طب مکمل توضیحاتی را ارائه کرد.

خبرگزاری مهر: سعید نمکی وزیر بهداشت در یادداشتی در مورد طب مکمل توضیحاتی را ارائه کرد.

انتقاد تند وزیر بهداشت از شیادی به نام طب اسلامی

متن این یادداشت به شرح ذیل است:

«بنام خدا

اخیراً در بعضی از سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی مواردی پیرامون توصیه به مداخلات طب سنتی در درمان بیماری COVID19 مطرح و مورد بررسی و نقد قرار گرفته که لازم دیدم موارد ذیل را به استحضار صاحبنظران حوزه سلامت برسانم.

۱- طب سنتی و مکمل جز تفکیک ناپذیر تاریخ علوم پزشکی جهان و دیرینه طب ممالک کهن همچون چین، هند و ایران زمینست و عدم توجه به این گذشته افتخارآمیز و غفلت از مبانی علمی، منطقی و کاربردی آن در شرایطی که طب مدرن در جنبه هائی از بیماری‌های نوپدید و صعب العلاج در جهان نیازمند ورود طب مکمل می‌باشد یقیناً از دست دادن فرصت‌های ارزشمند در تاریخ کشورهاست.

بی تردید در هجمه بی وقفه و درمان ناپذیر ویروس کرونا کشور چین از کلیه ظرفیت‌ها بخصوص گیاهان دارویی و شیوه‌های دیگر طب سنتی و جایگزین نیز در کنار روش‌های مدرن بهره برد که مشاور طب سنتی اینجانب با مکاتبات و مذاکرات با دانشمندان چینی، گزارشی از اثربخشی این روش‌ها ارائه نمود که توصیه شد پزشکان و دانشمندان طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در کنار دیگر متخصصین بالینی و علوم پایه در امور تحقیقاتی بیماری که سرشار از موارد شگفت انگیز جدید بود فعالیت نمایند.

این بدان معنا نیست که:

اولاً: می‌توان تنها استفاده از طب سنتی چنین بیماری پیچیده و پرتلاطمی را بدون بهره گیری از شیوه‌ها و تجارب صاحبنظران پزشکی نوین جهان علاج نمود.

ثانیاً: اگر قرار باشد دانشمندان طب سنتی و مکمل در کنار متخصصین پزشکی مدرن با هم افزائی عالمانه به جبنه¬های تحقیقاتی و درمانی بیماری بپردازند، این عرصه جایگاه شیادان بی سواد و عوامفریبی نیست که با پوشش طب اسلامی و ایرانی سال‌ها بر جان و مال مردم بی‌رحمانه تاخته‌اند و نابخردانه با پایمالی عرصه خرد و دانش پزشکی کشور و حتی به آتش کشیدن مستندات مرجع علمی و بین المللی علوم پزشکی و رفتارهای هنجارشکنانه موجبات وهن دین و علما را فراهم نموده‌اند.

این گروه کم خردتر و رسواتر از آنند که بتوانند حتی در ساده‌ترین شرایط به عرصه آیند چه رسد به اوضاع پیچیده کنونی که دانشمندان و صاحبنظران جهانی معتقدند با عزمی جهانی و تلاش عالمانه شبانه روزی باید به این پدیده از مرحله شناخت و پیشگیری تا مراحل دارو، ساخت واکسن و درمان بیماری در کنار هم بپردازند.

همانا با تاریکی جهل و خرافه نمی‌توان بر ظلمت بیماری نوپدید فائق آمد که بقول حافظ:

صحبت حکام ظلمت شب یلداست

نور ز خورشید جوی بو که برآید

ثالثاً: امروز خدمات دانشمندان و دانش پژوهان رشته‌های مختلف از قبیل طب گیاهی، طب سوزنی، رایحه درمانی، طب فیزیکی و دیگر رشته‌های طب مکمل که از متخصصین برجسته علوم پزشکی جهانند در کنار صاحبنظران طب مدرن دست آورده‌ای اعجاب انگیز و روش‌های مؤثری را در پیشگیری و درمان بیماری‌ها خلق کرده است که در کشور ما نیز ضروریست با استفاده از این ظرفیت و همکاری عالمانه دانشمندان دو حوزه و تمرکز بر تحقیقات و آزمایشات بالینی، فرمولاسیون و ساخت داروهای طبیعی و تدوین پروتکل‌ها و روش‌های درمانی مورد قبول کلیه دانشمندان صاحب نام کشور مدل موفق و حکیمانه ای از هم اقرائی دوعرصه مهم فراهم آید.

بی تردید نزدیکی و هم گرایی عالمانه بین صاحبنظران دو حوزه در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می-تواند حفره‌ها و گسست‌هایی که جایگاه رویش و رشد کلاهبرداریست را پر کند و مردم را نیز از شر خناسان عوامفریب برهاند.

ان شا الله»

برچسب ها:
انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:35
Iran, Islamic Republic of
16:59 - 1399/01/05
طب مکمل هم متخصص میخواد نه هر بیسواد وامانده ایی بیاد وسط عرض اندام کنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۵
بی سوادی و باسوادی به پز و ادا نیس،
از کجا می دونی اون بی سواد بوده
لابد از عنادی که با اون لباس داری اینو می گی
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1399/01/05
درود برشما به این میگن آب پاکی . امیدوارم بقیه خفتگان را هم بیدار کند
آقای دکتر این متن را در پیامی صوتی بلند ورسا به صمع تمام ملت برسانید ممنون از فهم ودرک شما
Iran, Islamic Republic of
17:24 - 1399/01/05
نمیدونم چی داره !که یه سری اینقدر شلوغ کاری وحاضر شدن با ابروی دین وشکستن درب حرم .... ! انجام بدن ومخالفت کردن با درمان و سلامت به سبک طب نوین ؟ برای چی اینارو نمیگیرن ؟!!پسر اقای حائری علنی اسم برده که حاجی( پدرشون )بانسخه اینها... فوت کردن
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1399/01/05
شما که یک دستگاه کارت خوان نمی توانی برای پزشکان بزاری هیچی نگو همتون یک کرواسین
Iran, Islamic Republic of
17:32 - 1399/01/05
اینها دقیقاًمذهب شیعه راهدف قرارداده اند، اینکه تاکنون هیچ گونه برخوردی با آنهانمیشود جای سؤال دارد، بعضاً صداوسیما ازافرادی خرافی مشابه نیزدعوت میکند...
Iran, Islamic Republic of
17:35 - 1399/01/05
بدترینوزیر بهداشت ایران سعید نمکی تندرو بد اخلاق هست
United States
17:43 - 1399/01/05
ازاینکه همه در تلاش برای ساخت داروی کرونا هستند بسیار خوب است واگر واقعا دو گروه طب صنعتی و طب سنتی بتوانند به نتایج مفید برسند همه استقبال میکنند
انشا الله هرچه زودتر خبر ساخت وتست و جواب ان توسط ایرانیان باعث افتخار و سربلندی برای همه باشد
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1399/01/05
دمت هم گرم اقای وزیر و عالی بود*
Iran, Islamic Republic of
20:59 - 1399/01/05
وزیر محترم هچل کجا از کلمه طب اسلامی صحبت نکرده بلکه به درستی از کلمه طب سنتی استفاده کرده
اونوقت شما تیتر می زنید نامه وزیر در خصوص طب اسلامی
نمی دانم نمی فهمید یا خودتان را به نفهمی می زنید
تا غرض و مرض تان علیه دین خدا ارضا کنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
برادر احد فهمیده
وزیر خیلی واضح و دقیق به ماجرای کتاب سوزی تبریزیان اشاره کرد و همه نفهم ها فهمیدن منظورش کیه،فقط تو با اینهمه فهم و کمال هنوز ... !!!
Iran, Islamic Republic of
21:03 - 1399/01/05
احسنت دکتر ایزد پاک نگهدارت
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1399/01/05
باسلام آقای واقعا درست زدی بدهنش
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1399/01/05
جناب نمکی ' یه رقم در باره جراحان زیر میز بگیر بنویس . یه رقیمه در باب بیمارستانهایی که از کمبود پرستار بیماران رو بحال خود رها می کنن بنویس . یه رقیمه از داروهایی که از شمول بیمه خارج شده بنویس . یه مطلب در باب پزشکانی که از مالیات فرار میکنن بنویس .راستی یه رقیمه در باب حقوق بیماران که در بیمارستانها سرگردان می شون بنویس
اقای نمکی خیال می کنی اگه مردم دست به خدمات پزشکی مناسب داشته باشن دنبال چیزای،نامناسبم می رن .
لطفا نوک قلم مبارک رو برا این مطالب بچرخون .
پاسخ ها
بی نام
United States
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۶
اقا شما هم گیرمیدین به جراحان .مثل اینکه مگرهمه پزشکان جراح اند وهمه جراح ها هم زیرمیزی بگیر.بنده ۴۵ سال پیش از دانشگاه تهران دریک رشته پزشکی فارغ التحصیل شدم ماحصل زندگی من یک خانه است ویک اتوموبیل .الانم اگه پسرانم کمک نکنند زندگیم لنگه .
United States
19:04 - 1399/01/06
هروقت شما باخر وقاطرامدی وزارتخونه این حرف را بزن .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج